ویزای تحصیلی آمریکا


ویزای تحصیلی آمریکا به این معناست که از نوع ویزای غیر مهاجرتی آمریکا بوده است. که بیانگر این است که شما با گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا می‌توانید تا پایان یافتن دوره‌ي تحصیلات خود در کشور آمریکا ساکن باشید، ولی نکته‌ي بسیار مهم این بوده است که شما اقامت دائم در این کشور را دارا نیستید و شما باید بعد از پایان یافتن دوره‌ی تحصیلات خود کشور آمریکا را ترک نوده و به کشور مبدا خود بازگردید.گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا به این صورت بوده است که اگر تحصیل شما در کشور آمریکا به هر شکلی بیشتر از 6 ماه طول بکشد شما بایستی مجوز تحصیلی کشور آمریکا را دریافت کنید..

انواع ویزای تحصیلی در کشور آمریکا :
1- F1  بهترین ویزای تحصیلی در کشور آمریکا بوده است که به شرح زیر است :
این ویزا تقریبا برای تمام متقاضیان ویزای تحصیلی آمریکا صادر می‌شود و شما در ابتدا باید گواهی دعوتنامه یا پذیرش از دانشگاه‌های دیگر را داشته باشید و بعد برای گرفتن این ویزا اقدام کنید. شرط گرفتن این ویزا برای اقامت‌های تحصیلی بیشتر از 6 ماه بوده است و با گرفتن این نوع ویزا متقاضی می‌تواند در هنگام تحصیل به انجام کار نیمه وقت نیز بپردازد ولی نکته‌ی مهم این بوده است که باید در طول هفته 20 ساعت تایم کار او باشد و کار در محوطه‌ی دانشگاه و با مجوز دانشگاه صورت گیرد. البته این قانون برای سال اول تحصیل وی بوده است و بعد از پایان یافتن این یک سال دانشجو اجازه دارد با دریافت مجوز دانشگاه به کاری خارج از محوطه‌ي دانشگاه مشغول باشد. 
2-ویزای تحصیلی F2 :
حال ما به بررسی ویزای تحصیلی F2 آمریکا و تفاوت آن با F1می‌پردازیم این ویزا بیان می‌کند که شخصی که شرایط اخذ ویزای تحصیلی آمریکا یا همان F1 را داراست، توان این را دارد که همسر و فرزند‌های زیر 21 سال خود را برای زندگی به آمریکا بیاورد و همسر و فرزندهای زیر 21 سال او دارای ویزای تحصیلی F2 می‌شوند که این ویزا در خصوص همراه‌های فرد تحصیل کننده در آمریکا است. و از مزیت این ویزا نسبت به ویزای توریستی و سایر ویزاها این بوده است که همراهان فرد دارای ویزای تحصیلی F1 نیز می‌توانند به تحصیل در کشور امریکا بپردازند و از مزایای آن بهره‌مند شود. درنتیجه ویزای F2 تحصیلی آمریکا، وابسته به شخص دارنده ویزای  F1 می‌باشد .

3-ویزای تحصیلی M1 :
 تعریف ویزای M1 به این صورت است که از تمام شرایط بسیار شبیه به ویزای F1 بوده است و تنها تفاوت آن با ویزای F1 این بوده است  که تنها برای برخی از رشته های فنی و حرفه‌ای می‌باشد و همانند ویزای F1 برای تحصیل کردن در موسسه‌های آموزشی عادی و رایج آمریکا نمی‌باشد.  برای دریافت اقامت برای همسر و فرزندهای زیر 21 سال به همان روش ویزای F1  عمل‌ می‌شود به طوری که دانشجوهایی که متاهل می‌باشند می‌توانند با تقاضا کردن ویزای M2 به همراه خانواده‌ي خود به کشور آمریکا مهاجرت کنند و به تحصیل پرداخته و از مزایای آن استفاده کنند. 
4-ویزای تحصیلی J1 :
ویزای تحصیلی J1  مخصوص افرادی می‌باشد که قصد تدریس در دانشگاه‌های آمریکا و یا تحقیق و مطالعه بر روی پروژهای علمی را دارند و اعتبار این ویزای تحصیلی J1 بر اساس طول دوره‌ي مربوطه متغیر بوده است. نکته‌ي مثبت برای این نوع ویزای تحصیلی J1، این بوده است که دارنده‌ي ویزای J1 می‌تواند برای همسر و فرزندهای زیر 21 سال خود ویزای J1 درخواست کند.

شرایط اخذ ویزای تحصیلی در آمریکا چیست ؟

برای درخواست دادن و گرفتن ویزای آمریکا ابتدا باید شرایط لازم را داشته باشید و این را بدانید که ویزای تحصیلی منع خاصی برای افراد ندارد و اگر شرایط آن را داشته باشید به راحتی می‌توانید ویزای تحصیلی این کشور را درخواست کنید. ذکر این نکته جالب است که ویزای تحصیلی آمریکا جزو تنها ویزاهایی بوده که حتی با اجرای شدیدترین قانون ها برای مهاجران از سوی ترامپ هیچ خللی در آن به وجود نیامد.حال در ادامه به طور کامل به بررسی شرایط گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا و البته مراحل اخذ آن می‌پردازیم.

دعوتنامه یا پذیرش از سوی موسسه‌های آموزشی معتبر در کشور آمریکا :
در قدم اول ابتدا باید بررسی کرده که آیا دانشگاهی که شما خواهان آن هستید که در آن تحصیل کنید پذیرش دانشجو دارد یا خیر؛ اگر جواب مثبت بود باز باید تحقیق کنید که افراد تبع ایران را پذیرش می‌کند یا خیر این 2 نکته در قدم اول بسیار مهم بوده پس حتما مد نظر خود قرار داده و به صورت کامل به بررسی آن بپردازید.
مدرک زبان در پذیرش دانشگاه‌ها بسیار مهم بوده و تفاوت در نوع آن است شما میبایست مدرکی را که در دانشگاه مورد نظر شما مورد اعتبار و پذیرش بوده را بررسی کنید و آن مدرک را به سرعت اخذ نمایید البته بعضی از دانشگاه‌ها نیز بودن داشتن مدرک زبان نیز پذیرش انجام می‌دهند که آن را به صورت جدا و به طور مفصل مورد بررسی قرار خواهیم داد. 
اعتبار داشتن دانشگاه یا کالج مورد نظر شما اهمیت بسیار ویژه‌ای دارد. شاید گرفتن پذیرش در بعضی از کالج‌ها و دانشگاه‌های آمریکا آسان بوده و هزینه‌ی زیادی نداشته باشد و به راحتی پذیرش آن‌ها در دست باشد؛ ولی ذکر این نکته بسیار مهم بوده است که دریافت این نوع ویزای تحصیلی می‌تواند به ضرر شما باشد زیرا افسرهایی که مسئول رسیدگی به ویزای تحصیلی هستند، به بعضی از دانشگاه‌ها و کالج‌ها که از نظر آن‌ها صلاحیت لازم را نداشته باشد ویزای تحصیلی صادر نمی‌کنند. 

شرایط سنی لازم برای گرفتن ویزای تحصیلی آمریکا :
محدودیت سنی برای اخذ ویزای تحصیلی آمریکا وجود نداشته است و در هر سنی که هستید می‌توانید از موسسه‌های آموزشی آمریکا پذیرش تحصیلی دریافت کنید، اما نکته‌ي مهم و البته بدیهی اینجاست که از آنجایی که برای اخذ پذیرش انواع دانشگاه‌های آمریکا میبایست حداقل مدرک تحصیلی دیپلم را دارا بوده باشید، در نتیجه برای پذیرش در انواع دانشگاه‌ها داشتن حداقل 17 سال سن الزامی بوده است.