ویزای  دانشجویی کانادا را می‌توان یکی از زیر مجموعه‌های ویزای موقت کانادا دانست زیرا شکلی از مجوز به طور موقت برای زندگی کردن و تحصیل در کانادا به حساب می‌آید.

البته این ویزا خود به 2 قسمت 1-ویزای دانشجویی و 2-ویزای دانش‌آموزی تقسیم شده است و این فرصت بسیار مهم را به دانش‌آموز و دانشجو می‌دهد تا به همراه خانواده‌ی درجه یک خود از قبیل والدین، همسر و فرزندها و با فکری راحت و آسوده به تحصیل در مقطع‌های مختلف تحصیلی بپردازند و تحصیل کنند.
ذکر این نکته بسیار مهم است که شرط اول برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا و تحصیل در کشور کانادا، به همراه داشتن دعوت‌نامه‌ی تحصیلی از دانشگاه، مدرسه، کالج و یا در گاهی اوقات یک موسسه‌ی آموزش عالی در کشور کانادا بوده است؛ به همین علت بعد از دریافت دعوت‌نامه یا گرفتن پذیرش تحصیلی معتبر از دانشگاه‌های کانادا و یا حتی گرفتن پذیرش از مدرسه‌های این کشور توانایی این را دارید که برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا هرآنچه لازم است را انجام دهید.


مدت زمان سپری شده برای صادر شدن ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟


بر طبق اعلانات صفحه‌ی رسمی سفارت کانادا که به تازگی منتشر گردیده است، مدت زمان طی شده برای صادر شدن ویزای تحصیلی کانادا بدون در نظر گرفتن زمان لازم برای کارهای مربوط به انگشت نگاری که البته نکته‌ی قابل توجه این است که برای دانشجوها یا دانش‌آموزهای ایرانی چیزی در حدود 3 ماه طول خواهد کشید. اما نکته اینجاست که زمان لازم برای سفارت کانادا در جهت بررسی کردن درخواست ویزای تحصیلیتان با محاسبه کردن حداقل زمان لازم  برای کارهای مربوط به انگشت‌نگاری چیزی در حدود 12 هفته به طول خواهد انجامید. البته باید بدانید این زمان بستگی به این دارد که کلیه‌‌‌ي مدرک‌های لازم مربوطه برای متقاضی از جمله  دعوت‌نامه تحصیلی و کلیه‌ي مدارک مربوطه برای او آماده باشد و نیازی برای بازگشت پرونده به علت ناقص بودن آن نباشد. هرچقدر که در تکمیل کردن مدرک‌های لازم مربوطه و به طور‌کامل رعایت کردن قوانین مربوط برای اخذ ویزای تحصیلی دقت و حوصله‌ی بیشتری صرف کنید، حتما متوجه آن خواهید شد که هم مدت زمان صادر شدن ویزای تحصیلی شما کوتاه‌تر می‌شود و هم احتمال و شانس موفقیت شما برای گرفتن ویزا بیشتر خواهد شد لزا توجه به نکات گفته شده بسیار اهمیت دارد.


اعتبار ویزای تحصیلی کانادا چقدر است؟


بعد از پذیرش نامه درخواست توسط اداره‌ی مهاجرت کانادا برای تحصیل متقاضی، گام نخست این است که ویزای موقت برای متقاضی صادر گردد تا به هنگام وارد شدن فرد متقاضی به کشور کانادا، ویزای تحصیلی او نیز ارسال شود. مدت زمان اعتبار لازم برای تهیه‌ی ویزای تحصیلی کانادا بستگی به مقطع تحصیلی و رشته تحصیلی فرد مورد نظر دارد و باهم در تفاوت بوده و طبق قوانین مربوطه تا پایان دوره تحصیلی اعتبار خواهد داشت.
با ذکر یک مثال اگر فرد متقاضی برای تحصیل کردن در دوره‌ي کارشناسی از یکی از دانشگاه‌های معتبر و دارای تایید اداره مهاجرت کانادا، دعوت‌نامه رسمی داشته باشد، ویزای تحصیلی برای او به مدت چهار سال صادر می‌شود که امکان تغییر در این اعتبار امکان پذیر است. ذکر این نکته مهم است که امکان افزایش اعتبار ویزای تحصیلی کانادا نیز وجود دارد حتی این امکان وجود دارد که ویزای تحصیلی را به ویزای کار تبدیل کرد. با در نظر گرفتن تمام  می‌توان با پیگیری و مراجعه به سازمان‌های مربوطه این کار را انجام داد.


 
انواع مدرک‌های لازم برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:


برای درخواست دادن برای هر کدام از انواع ویزای کانادا از قبیل ویزای موقت یا ویزای اقامت دائم نیاز به ارسال مدرک‌های مربوطه‌ي خاص آن است. به طوری که حساسیت و وسواس اداره‌ی مهاجرت کانادا در خصوص ویزای تحصیلی کانادا به علت زمان طولانی و اعتبار بالاتر آن بسیار بیشتر از ویزای توریستی کانادا بوده است. یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین مدارک لازم برای سفارت کانادا در زمان تجزیه‌‌وتحلیل درخواست شما برای ویزای تحصیلی این کشور تمکن مالی متقاضی بوده که نگاه ویژه‌ای از سوی دولت کانادا به این مورد بوده است به این صورت است که فرد متقاضی بتواند از پس مخارج و هزینه‌های خود در دوره‌ای که در کانادا مشغول به تحصیل بوده براید به همین علت داشتن نامه تمکن مالی بسیار لازم است.


مدرک‌های مهم و اساسی برای در خواست ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

 

 1. نامه‌ی دعوت نامه یا همان پذیرش تحصیلی از یکی از مرکزهای رسمی و معتبر آموزشی کانادا که می‌تواند کالج یا مدرسه و یا دانشگاه بوده باشد.
 2.  همراه داشتن SYUDY PLAN یا همان برنامه‌ی تحصیلی
 3. فرم‌ها و برگه‌های مربوطه که به صورت کامل تکمیل‌شده باشد مانند :  فرم درخواست ویزا، تکمیل فرم ویزای تحصیلی، فرم اطلاعات کامل که تمام اطلاعات شخصی فرد در آن نوشته شده است و پر کردن فرم‌های مربوطه‌ی دیگر.
 4. نامه‌ی تمکن مالی ۴ ماه گذشته.
 5. اسکن کردن صفحه‌ی اول آخرین پاسپورت موجود به‌علاوه اسکن از صفحه‌هایی که مهر ویزا در آن به طور حتم خورده‌ باشد.
 6. اسکن کردن از اصل شناسنامه‌ی و به همراه داشتن فایل ترجمه شده‌ی آن.
 7. اسکن کردن از اصل شناسنامه‌ی همسر در صورت تاهل و به همراه داشتن فایل ترجمه شده‌ آن. 
 8. به همراه داشتن دو قطعه عکس پرسنلی ۳.۵ در ۴.۵
 9. اصل و کپی سند و مدرک‌های مربوط به دارایی‌ها و اموال شخصی به نام خود فرد متقاضی یا قیم آن.
 10. نامه سابقه‌ی کار و بیمه‌ی کاری به نام خود فرد متقاضی.
 11. فیش واریز تحصیلی

نکته‌ی قابل توجه این است که تحصیل و اقامت در کانادا یکی از بهترین انتخاب‌ها از میان کشورهای دیگر است با توجه به مقایسه‌ی آن با سایر کشورها به همین علت همه ساله افراد زیادی از سراسر جهان به خصوص ایران به دنبال راهی برای رسیدن به آن هستند پس با توجه به تمام نکات گفته شده تمام موارد را رعایت کرده تا به مشکلی بر نخورده و به اهداف خود برسید.