ویزای کار کشور آلمان 


گرفتن ویزای کار در کشور آلمان فقط برای مشاغلی امکان پذیر بوده است که در آن مشاغل کشور آلمان با کمبود متخصص مواجه شده باشد در این صورت است که در قسمت‌هایی که کمبود نیرو وجود دارد شروع به اخذ متخصص می‌کند مخصوصا در رشته هایی نظیر مهندسی برق، مهندسی کامپیوتر، مهندسی مکانیک و پرستاری امکان جذب متخصص بیشتر بوده است.
البته ذکر این نکته بسیار مهم است که در گذشته برای متقاضیان از کشورهای بین المللی مانع‌های بسیار زیادی  قرار گرفته بود حتی به طوری که در بعضی مواقع غیر ممکن می‌شد، این موانع حتی برای افرادی که در آلمان تحصیل کرده بودند نیز بود و آن‌ها نیز با مشکلات بسیار زیادی برای اخذ کار مواجه می‌شدند.

شرایط لازم برای اخذ ویزای کار در آلمان: 

1-تطابق تحصیلات فرد متقاضی با شغل‌های موجود در کشور آلمان.
2-داشتن سابقه‌ي کار مرتبط با رشته‌ی تحصیلی به مدت 3 تا 5 سال.
3-دارا بودن مدرک زبان انگلیسی و آلمانی برای قوی‌تر شدن رزومه. 
 
البته ذکر این نکته بسیار مهم است که اخذ ویزای آلمان بدون داشتن مدرک زبان ممکن نبوده است و توضیحی که در گزینه سوم موارد بالا آورده شده فقط برای استخدام مشاغلی بوده است که در شرکت‌های بین المللی آلمان باشد. اگر قرارداد کاری در ایران به ثبت برسد و نهایی شود و متقاضی بخواهد به طور مستقیم برای ویزای کار به سفارت آلمان برود ابتدا بایستی مدرک زبان مورد نظر شرکت یا سازمان را به طور حتم داشته باشد. به هر حال داشتن مدرک ودانش زبان آلمان به مراحل اخذ ویزای کار آلمان کمک شایانی می‌کند. در واقع رزومه و مدارک زبان و امتیازات شخصی مانند سابقه‌ی کار و مهارت و دانش و .... باید به صورتی باشد تا سفارت را قانع کند که فرد مورد نظر برای تخصص مربوطه در آلمان مفید بوده و باعث پیشرفت این کشور می‌شود.
لیستی از مشاغل مورد نیاز آلمان در سال 2019 :

1-اخذ نیروی پرستاری 
2-اخذ متخصص ارتوپدی
3-اخذ مهندس مکانیک در بیشتر گرایش‌ها
4-اخذ مهندس برق در بیشتر گرایش‌ها
5-مهندس عمران
6-مهندس صنایع
7-مهندس نرم افزار
8-گرایش برق صنعتی
9-پزشکی در بیشتر تخصص‌ها
10-مشاغل مرتبط با سازه‌های رباتیک
11-تکنولوژی ماشین‌های برقی

شرایط و نحوه‌ي اخذ ویزای کار آلمان :
در زمان حال نحوه‌ي اخذ ویزای کار آلمان برای متقاضیان بسیار متفاوت بوده و در بسیاری از شرایط بسیار سخت است. در حال حاضر با توجه به قوانین وضع شده در اتحادیه اروپا دریافت کردن ویزای کار کشورهای اروپایی برای آن دسته از افرادی در خارج از این اتحادیه هستند و در کشور های دیگر زندگی می‌کنند بسیار دشوار و تا حدی غیر ممکن بوده است.
فرایند دریافت کردن ویزای کار در آلمان به این صورت بوده است که در ابتدا شما باید برای اخذ ویزای جستجوی کار اقدام کرده و سپس مراحل دیگر کار را انجام دهید. مدت اعتبار ویزای جستجوی کار در آلمان چیزی در حدود 6 ماه بوده است که شما میبایست در این مدت سپری شده شغل خود را پیدا کرده باشید. اگر این 6 ماه به پایان برسد و شما شغل خود را پیدا نکرده باشید میبایست کشور آلمان را ترک کنید.
ولی اگر در مدت 6 ماه سپری شده شغل مورد نظر خود را پیدا کرده باشید و قرارداد کاری بسته باشید با ارسال کردن قرارداد کاری خود به اداره‌های مربوطه‌ی آلمان از جمله‌ اداره مهاجرت و داشتن یک سری دیگر از شرایط که بسیار جزئی می‌باشد می‌توانید برای اخذ ویزای کار آلمان اقدام کرده و منتظر آماده شدن آن باشید.

 جدیدترین شرایط اخذ ویزای کار در آلمان : 
قانون جدید کشور آلمان بدین صورت است که امکان جذب نیروی خارجی فراهم گردیده است و کشور آلمان مجوز کاریابی برای همه‌ي متخصصان خارج از اتحادیه را صادر کرده است. و این امکان وجود دارد که متقاضیان کار در کشور آلمان توان این را دارند که در هر نقطه از جهان که سکونت داشته باشند اقدام به اپلای و کاریابی در کشور آلمان کنند. و اگر توان این را داشته باشید که نظر کارفرمای آلمانی را جلب کنید می‌توان نتیجه گرفت که شما بخش مهمی از پروسه‌ی دریافت ویزای کار آلمان را سپری کرده اید.

مدرک‌های لازم جهت دریافت ویزای کار آلمان:
1-تکمیل فرم اخذ ویزا
2-عکس رنگی و پرسنلی
3-مدارکی که ثابت کند قرارداد کاری وجود دارد
4-ارائه‌ي مدرک‌های تحصیلی به طور کامل
5- اعتبار داشتن مدرک‌های تحصیلی مورد اثبات قرار بگیرد
6-گواهی یا مدرک زبان آلمانی یا انگلیسی که الزامی بوده است
7-ارسال سابقه‌ی کاری
8-ارائه‌ي تمام رزومه‌ها
9-به همراه داشتن پاسپورت دارای اعتبار
10-همراه داشتن مدرک بیمه درمانی

مزایای اخذ ویزای کار آلمان به شرح زیر است:
1-دریافت اقامت کاری
2-دریافت Blue Card
3-امکان دریافت ویزا برای اعضای خانواده
4-سفر بدون نیاز به ویزا به تمام نقاط اتحادیه اروپا
5-فرزندها به صورت رایگان تحصیل می‌کنند
6-دریافت حقوق در حدود 40  هزار یورو در سال
7-ارائه کلیه‌ی خدمات رفاهی، اجتماعی و درمانی و …

شرایط اخذ ویزا کاری آلمان برای ایرانیان به چه صورت است؟
کار در آلمان برای ایرانیان به شرایط زیادی بستگی دارد و از جمله‌ي این شرایط این بوده است که شخص از لحاظ علمی و تخصصی در چه سطحی قرار می‌گیرد و همین موضوع بسیار مهم است که شرایط و وضعیت کار در کشور آلمان را برایتان تعیین می‌کند. در نتیجه بسیار مشخص است که هر چقدر سطح تحصیل، رزومه و تسلط شما به زبان آلمانی و دارا بودن مدرک زبان آلمانی و سابقه‌کار مفید شما بیشتر بوده باشد به طور حتم شغل و جایگاه شغلی بهتری در این کشور دارا خواهید بود. 
با توجه به تمام نکاتی که به طور کامل برای شما گفته شد ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست که بدانید شرایط کار در کشور آلمان برای ایرانی‌ها در قیاس با یک شهروند آلمانی تفاوت زیادی ندارد. همه‌ي ما می‌دانیم که کشور آلمان را می‌توان به عنوان یکی از بهترین کشورها در اروپا نام‌گذاری کرد و از نظر شرایط شغلی نیز به همین روال بوده است و کشور آلمان شرایط بسیار خوبی برای مهاجرین دارای تخصص فراهم کرده است. پس با توجه به تمام نکات گفته شده و با عمل کردن به آن‌ها جایی برای نگرانی وجود نخواهد داشت.