یکی از بهترین روش‌هایی که متقاضیان زیادی جهت مهاجرت دارد دریافت ویزای کار است. زیرا متقاضی می­‌تواند با داشتن این ویزا در کشور مقصد کسب درآمد کند که این امر انگیزه بسیاری برای فرد ایجاد می کند که ازین طریق برای مهاجرت اقدام نمایند. از آنجایی که کشور کانادا یک کشور پیشرفته است و فرصت‌های شغلی ویژه‌ای دارد همچنین رشد اقتصادی قابل توجهی را تجربه می‌کند، مورد توجه بسیاری از افراد جویای کار و مشاغل پردرآمد قرار گرفته است. 

هرساله بیش از 300،000 نیروی خارجی جهت کار وارد خاک کانادا می شوند. دریافت ویزای کار کانادا یک پروسه چند مرحله ای می باشد که باتوجه به شرایط متقاضی متفاوت است. به طور کلی دریافت ویزای کار به صورت زیر می باشد:

 1.  متقاضی باید از یکی از کارفرمایان کانادا که آماده ی اسپانسر کردن او است، پیشنهاد کار (job offer) دریافت کند.
 2.  در صورت نیاز کارفرما باید گزارش ارزیابی تأثیرات بازار کارLMIA را از وزارت کار درخواست کند. هر چند مشاغلی وجود دارد که نیازمند اخذ LMIA نیستند(مشاغل معاف از LMIA).
 3. تمدید پیشنهاد کاری توسط کارفرما
 4.  ارائه درخواست برای ویزای کار
 5. صدور ویزای کار

 

اگر شخصی قصد دارد به طور دائم در کانادا کار کند باید درخواست اقامت دائم را دهد.البته ناگفته نماند که ویزای کار موقت به دریافت اقامت دائم کانادا بسیار کمک میکند. هنگامی که شخصی با ویزای کاری در کانادا حضور دارد می تواند واجد شرایط دریافت اقامت دائم کانادا تحت یکی از برنامه های تجربه کانادایی(CEC)، نیروی متخصص(Skilled Worker) و یا برنامه های استانی(Provincial Nominee Programs) نیز باشد. 

 

انواع ویزای کار در کانادا

 

 • مجوز کار در کانادا بر پایه تائیدیه وزارت کار

نیروهای کار خارجی جهت کار موقت در کانادا مستلزم دریافت یک ویزای کاری می باشند. نیروهای متخصص برای اخذ ویزای موقت کار از سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) باید از پیش یک پیشنهاد کار از یک کارفرمای کانادایی دریافت کنند ، که این فرآیند چندمرحله دارد که باتوجه به ملیت شخص خارجی متفاوت است و در برخی ملیت ها ممکن است دریافت یک ویزای اقامت موقت (TRV) برای ورود به کانادا الزامی باشد.

 

 • مجروز کار در کانادا بدون نیاز به تائیدیه وزارت کار

کارفرمایان کانادایی جهت آوردن یک نیروی کار خارجی موقت به کانادا باید یک مجوز کار LMIA دریافت نمایند. در مواردی هم ممکن است الزامی به اخذ این مجوز نباشد. برخی از این موارد شامل :  فواید قابل توجه، اشتغال متقابل، کارکنان خیریه یا کارهای مذهبی می باشد.

 

 • برنامه انتقال درون شرکتی (Intra-Company Transfers)

برخی از کسب و کارهای بین المللی که یک شرکت مادر (هلدینگ) هستند و شعب یا زیرمجموعه هایی فرعی یا وابسته در کانادا دارند ، می توانند کارمندان خود را در خارج از  کانادا را از طریق برنامه انتقال بین شرکتی، به کانادا بیاورند. لازم به ذکر است که جهت دریافت مجوز های کاری برای این برنامه نیاز به اخذ LMIA نمی باشد.

 

 • ویزای بازدید تجاری کانادا (Business Visitors)

در اغلب موارد بازدیدکنندگان تجاری کانادا نیازی به اخذ ویزای کار کانادا ندارند.یک بازدیدکننده ی تجاری (Business Visitors)، شخصی است که با هدف مشارکت در فعالیت های تجاری بین المللی و بدون ورود مستقیم به بازار کار کانادا، به این کشور سفر می کند.

 

 • ویزای کار پس از تحصیل

این برنامه برای فارغ  التحصیلان بالاتر از مقطع دیپلم است که به آن ها اجازه کار در کانادا را پس از فارغ التحصیلی می دهد تا در کانادا اقامت داشته و بتوانند سابقه کار به دست کسب کنند.. سپس سابقه کاری که در این دوره بدست می آورند این امکان را به آنها میدهد تا برای اقامت دائم از طریق (Canadian Experience Class (CEC یا همان تجربه کانادایی اقدام نمایند.

 

 • ویزای کار همسر دانشجو یا کارگر در کانادا

همسر و فرزندان دانشجو می توانند تا زمانی که متقاضی مشغول به تحصیل است در کانادا مشغول به کار شوند .همسر و یا شریک قانونی دانشجوی بین‌المللی می تواند برای اجازه کار آزاد درخواست دهد. مجوز کار آزاد یا همان Open Work Permit به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا برای هر کارفرمایی در کانادا کار کند و دیگر نیازی به LMIA یا پیشنهاد کار نداشته باشد.

 

 • ویزای کار پرستاران خانگی

این برنامه به پرستاران و خانواده هایشان این امکان را می دهد که به کانادا وارد شده و در نهایت اقامت دائم دریافت کنند. اگرشخصی پیشنهاد کاربه عنوان پرستار خانگی از کانادا داشته باشد و یا تجربه کار به عنوان یک پرستار خانگی در کانادا داشته باشد، ممکن است بتواند از طریق این برنامه آزمایشی اقامت دائم کانادا را دریافت کند.