یکی از بهترین روش‌هایی که متقاضیان زیادی جهت مهاجرت دارد دریافت ویزای کار است. زیرا متقاضی می­‌تواند با داشتن این ویزا در کشور مقصد کسب درآمد کند که این امر انگیزه بسیاری برای فرد ایجاد می کند که ازین طریق برای مهاجرت اقدام نمایند. از آنجایی که کشور کانادا یک کشور پیشرفته است و فرصت‌های شغلی ویژه‌ای دارد همچنین رشد اقتصادی قابل توجهی را تجربه می‌کند، مورد توجه بسیاری از افراد جویای کار و مشاغل پردرآمد قرار گرفته است. 

هرساله بیش از 300،000 نیروی خارجی جهت کار وارد خاک کانادا می شوند. دریافت ویزای کار کانادا یک پروسه چند مرحله ای می باشد که باتوجه به شرایط متقاضی متفاوت است. به طور کلی دریافت ویزای کار به صورت زیر می باشد:

 1.  متقاضی باید از یکی از کارفرمایان کانادا که آماده ی اسپانسر کردن او است، پیشنهاد کار (job offer) دریافت کند.
 2.  در صورت نیاز کارفرما باید گزارش ارزیابی تأثیرات بازار کارLMIA را از وزارت کار درخواست کند. هر چند مشاغلی وجود دارد که نیازمند اخذ LMIA نیستند(مشاغل معاف از LMIA).
 3. تمدید پیشنهاد کاری توسط کارفرما
 4.  ارائه درخواست برای ویزای کار
 5. صدور ویزای کار

 

اگر شخصی قصد دارد به طور دائم در کانادا کار کند باید درخواست اقامت دائم را دهد.البته ناگفته نماند که ویزای کار موقت به دریافت اقامت دائم کانادا بسیار کمک میکند. هنگامی که شخصی با ویزای کاری در کانادا حضور دارد می تواند واجد شرایط دریافت اقامت دائم کانادا تحت یکی از برنامه های تجربه کانادایی(CEC)، نیروی متخصص(Skilled Worker) و یا برنامه های استانی(Provincial Nominee Programs) نیز باشد. 

 

انواع ویزای کار در کانادا

 

 • مجوز کار در کانادا بر پایه تائیدیه وزارت کار

نیروهای کار خارجی جهت کار موقت در کانادا مستلزم دریافت یک ویزای کاری می باشند. نیروهای متخصص برای اخذ ویزای موقت کار از سازمان اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) باید از پیش یک پیشنهاد کار از یک کارفرمای کانادایی دریافت کنند ، که این فرآیند چندمرحله دارد که باتوجه به ملیت شخص خارجی متفاوت است و در برخی ملیت ها ممکن است دریافت یک ویزای اقامت موقت (TRV) برای ورود به کانادا الزامی باشد.

 

 • مجروز کار در کانادا بدون نیاز به تائیدیه وزارت کار

کارفرمایان کانادایی جهت آوردن یک نیروی کار خارجی موقت به کانادا باید یک مجوز کار LMIA دریافت نمایند. در مواردی هم ممکن است الزامی به اخذ این مجوز نباشد. برخی از این موارد شامل :  فواید قابل توجه، اشتغال متقابل، کارکنان خیریه یا کارهای مذهبی می باشد.

 

 • برنامه انتقال درون شرکتی (Intra-Company Transfers)

برخی از کسب و کارهای بین المللی که یک شرکت مادر (هلدینگ) هستند و شعب یا زیرمجموعه هایی فرعی یا وابسته در کانادا دارند ، می توانند کارمندان خود را در خارج از  کانادا را از طریق برنامه انتقال بین شرکتی، به کانادا بیاورند. لازم به ذکر است که جهت دریافت مجوز های کاری برای این برنامه نیاز به اخذ LMIA نمی باشد.

 

 • ویزای بازدید تجاری کانادا (Business Visitors)

در اغلب موارد بازدیدکنندگان تجاری کانادا نیازی به اخذ ویزای کار کانادا ندارند.یک بازدیدکننده ی تجاری (Business Visitors)، شخصی است که با هدف مشارکت در فعالیت های تجاری بین المللی و بدون ورود مستقیم به بازار کار کانادا، به این کشور سفر می کند.

 

 • ویزای کار پس از تحصیل

این برنامه برای فارغ  التحصیلان بالاتر از مقطع دیپلم است که به آن ها اجازه کار در کانادا را پس از فارغ التحصیلی می دهد تا در کانادا اقامت داشته و بتوانند سابقه کار به دست کسب کنند.. سپس سابقه کاری که در این دوره بدست می آورند این امکان را به آنها میدهد تا برای اقامت دائم از طریق (Canadian Experience Class (CEC یا همان تجربه کانادایی اقدام نمایند.

 

 • ویزای کار همسر دانشجو یا کارگر در کانادا

همسر و فرزندان دانشجو می توانند تا زمانی که متقاضی مشغول به تحصیل است در کانادا مشغول به کار شوند .همسر و یا شریک قانونی دانشجوی بین‌المللی می تواند برای اجازه کار آزاد درخواست دهد. مجوز کار آزاد یا همان Open Work Permit به دارنده آن این امکان را می‌دهد تا برای هر کارفرمایی در کانادا کار کند و دیگر نیازی به LMIA یا پیشنهاد کار نداشته باشد.

 

 • ویزای کار پرستاران خانگی

این برنامه به پرستاران و خانواده هایشان این امکان را می دهد که به کانادا وارد شده و در نهایت اقامت دائم دریافت کنند. اگرشخصی پیشنهاد کاربه عنوان پرستار خانگی از کانادا داشته باشد و یا تجربه کار به عنوان یک پرستار خانگی در کانادا داشته باشد، ممکن است بتواند از طریق این برنامه آزمایشی اقامت دائم کانادا را دریافت کند.

 


دریافت کردن ویزای کانادا به طور معمول از طریق اقامت گرفتن کارآفرینان یا افراد دارای سرمایه‌ و دانش و افراد مختلفی در سطح جهان که دارای مهارت و تخصص مورد نیاز کانادا هستند انجام می‌شود و کشور کانادا نیز در پی جذب افرادی است که کشور کانادا را ملزم به این کند که کسب و کار جدید و خلاقانه‌ای برای این کشور ایجاد کرده و با ایجاد شغل و کسب و کار توسط این مهاجرین رقابتی در مقیاس جهانی رقم بزند.

دلیل‌ها و عامل‌های بسیار زیادی وجود داشته که نشان دهنده‌ي این است که به علاوه‌ي مهاجرت تحصیلی، مهاجرت از طریق کار نیز یکی از بهترین روش‌های مهاجرتی به خاک کانادا است. 

تعدادی از عواملی که میل مهاجرت به کانادا را در افراد مختلف بیشتر می‌کند:

1-وضعیت اقتصادی رو به پیشرفت و بسیار خوب کشور کانادا 
2-رفاه اجتماعی نسبتا عالی برای مردم و مهاجرین در کشور کانادا
3-هزینه ها و مالیات کسب و کار بسیار پایین در مقایسه با سایر کشورها
4- پیشرفت و نوآوری سطح بالای این کشور و همگام شدن با سایر کشورهای پیشرفته جهان در بیشتر زمینه‌ها
5-داشتن زندگی باکیفیت و ایده‌آل در کمال آرامش و رفاه
6-پشتیبانی کامل کشور کانادا از مهاجرین برای شروع کسب و کارهایی در جهت پیشرفت
7-امنیت بسیار بالای کشور

برای اخذ ویزای کار کانادا از روش سیستم‌های مربوطه، داشتن شرایط زیر لازم است:

1- حداکثر سن ۴۰ سال باشد
2- حداقل ۳ سال داشتن تجربه کاری مرتبط با رشته تحصیلی
3-داشتن حداقل مدرک تحصیلی لیسانس
4-نمره‌ی آزمون آیلتس حداقل ۶.۵ باشد و مدرک زبان موجود باشد.
5-رشته‌ي تحصیلی فرد متقاضی در لیست شغل‌های مورد نیاز کانادا قید شده باشد.


نکته قابل توجه این است که افرادی اقامت کانادا دارند برای دریافت کردن مجوز، الزامی است که شرایط زیر را داشته باشند:

 داشتن اجازه نامه اقامت در کانادا به صورت موقت
 داشتن ویزای تحصیلی یا کاری، برای خود فرد یا همسر وی
 پذیرش تحصیلی یا پذیرش کار از سوی یک شرکت یا موسسه در کانادا

چگونگی دریافت ویزای کار کانادا و نحوه‌ی اخذ آن:

همانطور که گفته شد شرایط اصلی گرفتن ویزای کار کانادا بستگی به دریافت امتیازهای کافی که شامل سن فرد حداکثر 40، تحصیلات حداقل لسیانس، سابقه کاری مفید و دارای اعتبار، دانش زبانی انگلیسی و بسیاری دیگر از امتیازها و ویژگی‌ها داشته است. افرادی که از این روش خواهان دریافت ویزای کانادا هستند و  می‌خواهند برای مهاجرت کردن اقدام نموده باید بدانند این افراد برطبق توانایی و مهارت‌هایی که دارند ارزیابی می‌شوند. همچنین ذکر این نکته بسیار مهم بوده است به کل متقاضیان از سراسر جهان برای مهاجرت کاری به کانادا و اخذ ویزای کار این کشور، یک امتیاز مثبت به آن‌ها تعلق می‌گیرد که عبارت است از صدور مجوز موقت برای زندگی در کانادا و توان این را دارند که از همه‌ی امکانات اجتماعی و رفاهی دقیقا مانند دیگر شهروندهای این کشور به طور کامل استفاده کنند. مهاجرت به کانادا روش‌های فراوانی دارد البته اگر مهاجرت به کانادا از طریق کار بوده باشد تفاوت‌هایی نیز دارد و به چند دسته تقسیم می شود که هر کدام شرایط خود را دارد که در ادامه به صورت کامل و با جزئیات به مرور آن می‌پردازیم.

دریافت کردن ویزای کار کانادا و شرایط کلی آن به روش اکسپرس اینتری: 
 
دریافت این نوع ویزای کشور کانادا به افرادی تعلق می‌گیرد که خواهان این هستند که اقامت کاری کانادا را دریافت نمایند و طبق آن افراد میبایست در ابتدا به یک سیستم امتیاز بندی وارد شوند و پس از تائید شدن آن‌ها در این مسیر از آنان برای کار در خاک کانادا دعوت می‌شود که خود این امر یک امتیاز مثبت برای متقاضیان محسوب می‌شود. عواملی که در امتیاز بندی ویزای کار کانادا بسیار تاثیر دارد به صورت زیر بیان شده است: 
•    1-ملیت فرد متقاضی
•    2-سن فرد متقاضی
•    3-داشتن مدرک‌های بین‌المللی زبان و بالا بودن سطح زبان
•    4-همراه داشتن نامه پیشنهاد شغلی از موسسه‌های معتبر
•    5-تحصیلات وی که حداقل لیسانس مد نظر است

هزینه‌ی ویزای کار کانادا:
  
ویزای کار کانادا دارای هزینه‌هایی بوده که باید آن‌ها را پرداخت نمود که به طور مثال می‌توان به هزینه‌ي درخواست مورد بررسی قرار دادن مدرک‌ها از سوی سفارت کانادا، هزینه‌ي کارهای انگشت نگاری و دیگر هزینه‌های مربوطه اشاره کرد. البته باید بدانید که این مبلغ به نوع ویزای کاری کانادا بستگی داشته است که بسته به نوع آن تعیین می شود و در سال 2020 بسته به نوع کار و فعالیتی که انجام می‌دهید در تفاوت است.

تمدید ویزای کار کانادا به چه صورت است؟
 
تمدید ویزای کار در کانادا به این صورت بوده است که متقاضی میبایست حداقل 30 روز مانده به پایان یافتن اعتبار ویزا، آن را تمدید کرده و برای کارهای مربوطه‌ی آن اقدام کنید. البته ذکر این نکته نیز واجب بوده است که قبل از انجام دادن هر کاری برای تمدید ویزا این را بدانید که حتما از طرف کارفرمای خود درخواست جدیدی به اداره کار کانادا ارسال گردد. 

مدت زمان لازم برای صادر شدن ویزای کاری کانادا‌ :
 
مدت زمان لازم برای صدور ویزای کاری کانادا تقریبا چیزی در حدود ۱۵۰ روز طول می‌کشد البته باید بدانید این مدت زمان بعد از ارائه‌ي درخواست اخذ ویزا، صادر می‌گردد و این مدت زمان صدور بسته به این دارد که تعداد درخواست های دریافتی در اداره نمایندگی کانادا چه اندازه بوده در شرایطی که حجم درخواست بالا باشد ممکن است زمان صدور کمی طولانی تر گردد و تا زمانی در حدود ۳ ماه نیز به تعویق بیانجامد.

استان‌های برگزیده برای مهاجرت کاری کانادا:
در طی سال‌های گذشته 2 استان کبک و ساسکاچوان به جهت داشتن امکانات رفاهی عالی و ایجاد کردن فرصت‌های شغلی بهتر از سایر استان‌ها به برگزیده ترین استان‌ها برای مهاجرت تبدیل شده‌اند.

مدرک‌های لازم جهت اخذ ویزای کار کانادا :
 
•    1-ارائه کردن یک پیشنهاد کاری معتبر از سوی کارفرما و شرکتی که توسط کشور کانادا مورد تایید باشد.
•    2-ارسال کردن درخواست اخذ ویزا به اداره مهاجرت کشورکانادا و انجام دادن کارهای مربوطه.
•    3-داشتن تجربه و سابقه کاری مفید و تخصصی به همراه بیمه در سازمان‌های معتبر
•    4-وضع مالی مناسب و داشتن تمکن مالی
•    5-ارائه کردن گواهی‌نامه سلامت و عدم سوء پیشینه و جرم‌های کیفری
درآمد افراد شاغل مقیم کانادا چقدر است؟
 
درآمد این افراد به طور میانگین و بعد از کم کردن مبلغی به نام مالیات که از سایر کشورها نیز پایین‌تر بوده است چیزی در حدود ۳۰۰۰ الی ۴۰۰۰ (دلار کانادا) در ماه می‌باشد.