آب‌وهوای چین

موضوع مهم مطلب امروز ما آب و هوای چین است ؛ قطعا همه شما می دانید که چین کشور فوق ‌العاده بزرگ و زیبایی است و مهمتر اینکه تقریبا هم اندازه آمریکا و قاره اروپا و بیشتر از هر کشور دیگری در دنیا تنوع آب و هوایی را در خود جای داده است و باعث شگفتی مسافران آن خواهد شد ، جالبه که هر شهر و گوشه و کنارش آب و هوا و شرایط جوی متفاوتی را تجربه می کند که در ادامه به آن می پردازیم

آب و هوای چین

آب و هوای چین به سبب گستردگی و وسعت این کشور بسیار متنوع می‌باشد و در مناطق گوناگون خود، همزمان دارای آب و هوای متفاوتی می‌باشد. زمستان در شمال کشور چین در کوه‌ها و فلات‌ها برفی و یخبندان است، در حالی که در جنوب، میزان سرما کم‌تر است و تابستان در همه جای چین به جز در ارتفاعات و کوه‌های مرتفع گرم می‌باشد. اگر مناطق بیابانی غربی را که مکانی با باران کمیاب و نامنظم می‌باشد حذف نماییم، تابستان بارانی ترین فصل در چین محسوب می‌شود؛ جنوب شرقی چین بیشترین مقدار بارش باران را دارد در حالی که کمترین میزان بارندگی در شمال غربی این کشور می‌باشد. در کشور چین منطقه گرمسیری، منطقه نیمه گرمسیری، منطقه معتدل گرم، منطقه معتدل میانه، منطقه معتدل سرد و منطقه فلات وجود دارد. در ادامه با ما همراه باشید تا آب و هوای کشور چین را بیشتر بررسی نماییم.

درباره آب و هوای چین

کشور چین در شرق آسیا قرار دارد و در شرق و جنوب با اقیانوس آرام هم مرز می‌باشد؛ به علت موقعیت جغرافیایی، مناطق شرقی و جنوبی کشور چین تحت تاثیر آب و هوای موسمی قرار گرفته و دارای اقلیمی مانند آب و هوای موسمی گرمسیری، آب و هوای موسمی نیمه گرمسیری و آب و هوای موسمی معتدل می‌باشند. در غرب کشور چین دو نوع آب و هوا شامل آب و هوای معتدل قاره‌ای و آب و هوای فلات و اقلیم مرتفع موجود است. بیشتر مناطق چین در فصل زمستان سرد و خشک بوده و در تابستان دارای آب و هوای گرم و بارانی می‌باشند. به سبب تنوع توپوگرافی و شرایط زمینی، آب و هوای چین پیچیده و از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت می‌باشد؛ به عنوان مثال، در بخش شمالی استان هیلونگجیانگ (Heilongjiang) زمستان طولانی می‌باشد و آنچنان تابستانی ندارد، در حالی که در استان هاینان (Hainan) آنچنان زمستانی وجود ندارد.

درباره آب و هوای چین

آب و هوای شمال شرقی چین

بخش شمال شرقی چین با نام مانچوریا دارای آب و هوای قاره‌ای بوده و زمستان‌های سرد و خشک و تابستان‌های گرم و بارانی دارد. در واقع در فصل تابستان، از ماه‌های ژوئن تا آگوست، تنها فصلی است که باران‌های قابل توجهی در این منطقه می‌بارد؛ بارندگی‌ها در ماه می و سپتامبر نیز خیلی زیاد است اگرچه فراوان نیست. با توجه به دمای هوا، بارش باران یا بارش برف در فصل سرما کم‌تر است. زمستان در این منطقه بسیار سرد است، زیرا میانگین دمای ژانویه 10- درجه سانتیگراد و حتی در قسمت شمالی به 20- درجه سانتیگراد نیز می‌رسد. در حالی که رکورد سرمای این منطقه حدود 40- درجه سانتیگراد است. هاربین (Harbin)، کلانشهر ده میلیون نفری این منطقه در ژانویه 19- درجه سانتی گراد است و از نوامبر تا مارس، دمای هوا در طول روز زیر نقطه انجماد باقی می‌ماند.
 

بیشتر بخوانید:

دین مردم چین

دانشگاه‌های چین

آب و هوای فلات چین

تقریباً نیمی از کشور چین خشک یا کویری است، از جمله تبت که به هر حال از آب و هوای عجیب و غریبی برخوردار می‌باشد. کمربند کویری از شمال غربی پکن آغاز می‌شود و به طرف غرب امتداد می یابد، قسمت چینی صحرای گبی و سپس به سمت غرب، در مناطقی که در ارتفاعات پایین سین کیانگ و گانسو قرار دارند یک کویر شنی بسیار بزرگ وجود دارد. آب و هوا در این منطقه به شدت قاره‌ای بوده و با ززمستا‌های منجمد و تابستان‌های گرم به ویژه در ارتفاعات پایین همراه م باشد. نور آفتاب در طول سال مکرر است؛ باد معمولا قوی است و طوفان‌ها در زمستان و بهار رخ می دهند. در کاشگر (Kashgar) امتداد جاده باستانی ابریشم، درجه حرارت از 5- درجه سانتیگراد در ژانویه تا 25 درجه سانتیگراد در ماه ژوئن متغیر است. با وجود ارتفاعات روزها گرم است در حالی که شب ها معمولا خوشایند هستند.

گرمترین منطقه این ناحیه تورپان (Turpan) با ارتفاع کم‌تر از سطح دریا می‌باشد، همچنین گرمترین مکان در چین با دمای حدود 45 درجه سانتی گراد است. اورومگی (Urumgi) شهری با سه میلیون نفر جمعیت در این منطقه، در فاصله 850 متری از سطح دریا واقع شده است، در اینجا درجه حرارت متوسط از 13- درجه سانتیگراد در ژانویه و 25 درجه سانتیگراد در ماه جولای تغییر می‌کند. در تابستان، گاهی اوقات می تواند بیش از 40 درجه سانتیگراد باشد در حالی که در زمستان می تواند تا 30- درجه سانتیگراد پایین برود.

آب و هوای فلات چین
 

آب و هوای کوهستانی چین

در کشور چین چندین رشته کوه وجود دارد، در امتداد مرزهای غربی و جنوبی چین، چندین رشته کوه به نام‌های تیان شان، پامیر، کاراکورام و هیمالیا قرار دارد، در حالی که در شمال تبت کونلون شان قرار دارد. روشن است که دمای هوا بسته به طول و عرض جغرافیایی تغییر می کند. در آکی (Akqi) که در 2،000 متری از سطح دریا واقع شده در شمال غربی و در نزدیکی مرز با قرقیزستان میانگین دما از 8- درجه سانتیگراد در ژانویه تا 19 درجه سانتیگراد در ماه جولای متغیر می‌باشد. دو کوه مرتفع جهان به نام‌های کوه اورست (از برترین جاذبه های گردشگری چین) در مرز با نپال و K2 در مرز با پاکستان در چین واقع شده اند. در بالای کوه اورست، درجه حرارت میانگین ​​از 36- درجه سانتیگراد در ژانویه تا -19 درجه سانتیگراد در ماه جولای می رسد؛ رکورد سردترین دما در این منطقه حدود 60- درجه سانتیگراد می‌باشد.

در منطقه یوننان (Yunnan) به نام "کوه‌های گرم" قطعا از آب و هوای مطبوع تری برخوردار می‌باشند. در کونمینگ (Kunming) 1900 متر بالاتر از سطح دریا متوسط دما از 9.5 درجه سانتیگراد در ژانویه تا 21 درجه سانتیگراد در ماه جولای متغیر می‌باشد، بنابراین آب و هوا معتدل است حتی اگر شب‌های زمستان سرد باشد. در جنوب دور در چین، در مرز با برمه، لائوس و ویتنام، آب و هوا حتی در ارتفاعی بین 1000 تا 1500 متر زیر خط استوا قرار دارد، زمستان معتدل می‌باشد، در حالی که تابستان گرم و مرطوب همراه با باران‌های سنگین است.

 

آب و هوای قاره‌ای چین

دمای هوای منطقه مرکزی شرقی چین شامل شهرهایی چون پکن (Beijing)، تیانجین (Tianjin)، باوتو (Baotou) و هوهوت (Hohhot)، در ژانویه از 10- تا 0 درجه سانتی گراد متغیر می‌باشد. باد گرد و غبار را از بیابان مغولستان به چین می‌آورد، در حالی که بارش برف نسبتاً نادر می‌باشد. تابستان گرم  و تنها فصل بارانی است، در حالی که در فصول دیگر معمولا آفتابی می‌باشد. میزان بارندگی سالانه بین 300 تا 700 میلی متر و در نزدیکی دریا خیلی بیشتر است. در پایتخت کشور چین یعنی شهر پکن زمستان سرد و میانگین دما در ژانویه 3.5- درجه سانتی گراد است. در حالی که تابستان گرم و متوسط دما ​​در جولای 26.5 درجه سانتی گراد می‌باشد.

در نزدیکی پکن، در بیدایا (Beidaihe) زمستان بسیار سرد است. شمال غربی پکن، در امتداد رودخانه زرد، دو شهر که هر دو در لبه شمالی این منطقه که فراتر از آن کویر یافت می شود به نام های باوتو و هوهوت وجود دارد. هر دو در ارتفاع 1000 متری از سطح دریا واقع شده اند و در فصل زمستان نیز بسیار سرد می‌باشند. همچنین به علت ارتفاع، در حقیقت میانگین دما در ژانویه در حدود 10- درجه سانتیگراد است. تابستان گرم، هرچند اندکی کمتر از پکن؛ اما میانگین دما در جولای 23.5 درجه سانتی گراد می‌باشد.

آب و هوای قاره‌ای چین

بیشتر بخوانید:

اقتصاد چین

تحصیل در چین

آب و هوای معتدل چین

در منطقه مرکزی کشور چین، آب و هوا در زمستان ملایم تر می‌باشد، زیرا میانگین دما در ژانویه بین 0 تا 10 درجه سانتیگراد تغییر می کند در حالی که تابستان گرمتر و طولانی تر است. علاوه بر درجه حرارت بالاتر هم میزان ابر و هم بارندگی در طول سال افزایش پیدا می‌کند. میزان بارندگی بین 1000 تا 1600 میلی متر در سال می‌باشد. در امتداد رودخانه یانگ تسه چندین شهر بزرگ با آب و هوای مشابه مانند ووهان، نانچانگ، نانجینگ، هانگزو و شانگهای وجود دارد. در شانگهای، زمستان مطمئنا خفیف تر از پکن اما باز هم بسیار خنک می‌باشد، زیرا میانگین دما در ژانویه به 5 درجه سانتیگراد می رسد. بر خلاف پکن، آسمان شانگهای در زمستان غالبا ابری است و باران‌ها بسیار مکرر هستند. تابستان، از ژوئن تا سپتامبر، گرم و خنک بوده و بارندگی های فراوان دارد. جولای و آگوست گرم ترین ماه‌ها با میانگین 28.5 درجه سانتیگراد هستند. در جنوب کشور چین نیز در شهر گوانگژو آب و هوا گرم‌تر است و دمای میانگین در زمستان بالاتر از 10 درجه و در تابستان 33 درجه می باشد.

موقعیت جغرافیایی کشور چین

از نظر موقعیت جغرافیایی کشور چین در منطقه شرق آسیا واقع شده است و در زمره پهناورترین کشورهای جهان در نظر گرفته شده است. همچنین این کشور پرجمعیت ترین کشور دنیا محسوب می شود. کشور چین بعد از کشور روسیه پهناورترین کشور در قاره آسیا محسوب می گردد. کشور چین دارای مرزهای زمینی متعددی با کشورهایی نظیر: روسیه؛ یاکستان، افغانستان، هندوستان، برمه، کره شمالی، مغولستان، نپال، تاجیکستان، قزاقستان، قرقیزستان و ویتنام  است. در این مقاله درباره راهنمای شرایط آب و هوایی چین توضیح داده شده است.

آب و هوای چین

پهناوری کشور چین باعث ایجاد تنوع آب وهوایی در این کشور شده است به گونه‌ای که می توان برای آن پنج نوع تنوع آب هوایی را در نظر گرفت. اما در فصول سرد کشور چین دارای آب وهوایی سرد و خشک می‌باشد و در فصول گرم دارای هوای گرم و بارانی‌ است. طوفان های موسمی سواحل جنوبی و شرقی این کشور را در طول سال بسیار متنوع می کند.کشور چین به سبب برخورداری از سواحل زیبا و شالیزارهای برنج و استپ های جنگلی و همچنین تمدن کهن یکی از کشورهای توریستی جهان می باشد.

همچنین چین در مناطق غربی رشته کوه مرتفع هیمالیا قرار دارد که مرز طبیعی این کشور را با کشور هندوستان و همچنین آسیا میانه مشخص میکند. دمای هوا در کشور چین با توجه به عرض جغرافیایی و طوفان های موسمی بسیار متغیر می باشد.

آب و هوای چین

معروف ترین شهرهای چین

از شهرهای بزرگ کشور چین می‌توان به شهرهایی ب: پکن و شیان که از جمله شهرهای خشک این کشور محسوبه شمار می روند اشاره نمود. شانگهای و شهرهایی که در نزدیکی این شهر قرار گرفته اند در فصل زمستان دارای باران های موسمی ا و در تابستان هوای گرم را تجربه می کنند.دمای هوا در کشور چین و در نقاط  سرد سیر امکان دارد به منفی 40 درجه و در نقاط گرمسیر ممکن است به مثبت 40 درجه هم برسد.

معرفی شهر پکن چین

پکن، پایتخت کشور چین از جمله شهرهای چهارفصل می‌باشد که اختلاف دمای روز و شب در آن بسیار شگفت انگیز است. تابستا‌ن های گرم و مرطوب، زمستان های خشک و سرد و پاییز و بهار خنک و کوتاه همگی از ویژگی‌های این شهر قدیمی است. تابستان در شهر پکن معنای فصل بارندگی را دارد به گونه‌ای که حدود ۷۵ درصد باران سالانه در تابستان و در ماه های خرداد تا مرداد می باشد.

آلودگی هوا در چین

شلوغی جمعیت و همچنین استفاده از سوخت‌های فسیلی مثل زغال سنگ ،سبب شده است که شهرهای کشور چین دارای آب وهوای آلوده باشند. دو شهر که در بالاترین نقطه از آلودگی قرار دارند شهرهای تیانجین و چونگ کینگ هستند.آلودگی هوا می تواند در هر ماه از سال در شهرهای کشور چین اتفاق بیفتد ولی آلودگی هوا در ماه های اکتبر تا ژانویه دارای بیشترین احتمال است.

به صورت کلی شهرهایی که در جنوب کشور چین قرار دارند دارای آب وهوایی تمیزتر و سالم تر نسبت به شهرهای شمالی این کشور خواهند بود. اما شهر های بدون آلودگی کشور چین در غرب و جنوب غربی این کشور مشاهده می شود.  

انتخاب مناسب ترین موقعیت برای رفتن به کشور چین تا حد زیادی به این بستگی دارد که شما دوست دارید به کدام نقطه از چین بروید و از چه نوع آب و هوایی بیشتر لذت می‌برید. ماه های می، سپتامبر و اکتبر از جمله ماه‌هایی می‌باشند که بیشتر توریست ها در کشور چین حضور دارند. این در حالیست که کم ترین ماه گردشگری در چین از اواخر نوامبر می باشد.

آلودگی هوا در چین

تقسیم بندی مناطق از نظر دمای کشور چینعبارتند از :

 • منطقه گرمسیری : استان خنان، جنوب تایوان، گوانگدونگ و استان یوننان (نماینده شهرستانها: هایکو، سانا)
 • مناطق نیمه گرمسیری : جنوب ایزوترم رودخانه چینگلینگ کوه هواهی (Huaihe)، شرق کوه های چینگهای و فلات تبت (مثال: شهرهای شانگهای، گوانگجو ، هنگ کنگ، ماکائو، گولین، هانگزوا، سوجو، کونمینگ، دالی، لیجیانگ، چنگدو)
 • منطقه گرم و مرطوب : منطقه میانی و پایین رودخانه زرد، شاندونگ ، شانشی و استان هبی (مثال: شهرهای جینان ، شی ان، تایوان ، لویانگ، چینگدوا، جنگجو)
 • منطقه مرطوب و معتدل : جیلین، شمال سین کیانگ، و بسیاری از هیلونگجیانگ، لیائونینگ و مغولستان داخلی (مثال: شهرهای پکن، شنیانگ، دالیان، ارومچی، هوهوت، دونگهانگ، لانژو)
 • منطقه سرد و مرطوب : شمال بخش استان هیلونگجیانگ و مغولستان داخلی (مثال: شهر هاربین)
 • آب و هوای فلات : آب و هوای فلات تبت (مثال: شهر لهاسا)

 آب و هوای کشور چین  – چهار فصل در کشور چین

چهار فصل در کشور چین به صورت زیر می‌باشد :

 • فصل بهار در چین  : بیشتر نقاط کشور چین آب و هوایی خنک دارد و طبیعت زیبایی در این فصل دیده می شود. خیلی از گردشگران اوایل فصل بهار را به علت مناظر شگفت ‌انگیزی که شکوفه‌ های بهاری خلق می‌کنند انتخاب می‌کنند ولی لازم به ذکر است که وضعیت آب و هوایی در اوایل بهار در مناطق مختلف چین خیلی متفاوت می‌باشد. اگر مقصد کسی شهرهای جنوبی چین باشد، در اوایل فصل بهار (اوایل ماه مارس) هوایی گرم و شرجی از مشخصه ‌های ویژه این مناطق خواهد بود و به همین علت باز شدن گل ‌ها و شکوفه‌ ها هم کمی زودتر از دیگر مناطق اتفاق می‌افتد ولی در مناطق شمالی چین هوایی بهاری را می توان تجربه کرد .
 • فصل تابستان در چین : تابستان ‌های کشور چین معمولا خیلی گرم و البته بارانی می‌باشد. به گونه‌ای که بدون چتر و لباس بارانی مناسب قادر به بیرون رفتن از محل اقامت خود نخواهید بود.
 • فصل پاییز در چین :به صورت کلی بهترین فصل برای سفر به چین ، فصل پاییز است چرا که دمای هوا مناسب است و بارش باران نیز به شدت تابستان مشاهده نمی شود. ماه سپتامبر نیز تنها ماهی از سال می‌باشد که موزه قصر پکن برای بازدید عموم بازگشایی می شود . اگر شخصی علاقه‌ مند به زیبایی ‌های فصل پاییز باشد و از رنگ‌ های پائیزی طبیعت لذت می‌برد، اواخر فصل پاییز (نوامبر یا آذر) بهترین زمان برای مشاهده جلوه ‌های پاییز خواهد بود و در تمام مناطق چین طبیعت رنگ‌ های پائیزی خود را نمایان می ‌کند.
 • فصل زمستان در چین : زمستان‌ های کشور چین به خصوص در شمال و همینطور استان تبت بسیار سرد است و با افزایش ارتفاع، سردی هوا و شدت بادها بیشتر خواهد شد. بنابراین اگر کسی قصد سفر در این فصل را دارد حتما دمای هوای منطقه مورد نظر را چک کند و لباس مناسبی همراه خود ببرد.

 آب و هوای کشور چین  – چهار فصل در کشور چین

آب و هوای کشور چین  – بهترین زمان برای سفر به کشور چین

کشور چین یکی از ایده ‌آل‌ترین گزینه ‌ها برای سفر می باشد و در هر فصلی از سال می توان به آن سفر کرد و از زیبایی ‌ها و دیدنی‌ های این کشور بی ‌نصیب نخواهید ماند. با این حال بهترین زمان برای سفر به کشور چین ماه های آوریل، می، سپتامبر و اکتبر هستند . در این ایام، مطبوع ‌ترین آب و هوا و بی نظیر‌ترین مناظر در انتظار شما خواهد بود و البته هزینه سفر نیز کمی بالاتر خواهد رفت. از طرفی، سفر در دیگر ماه‌ های سال نیز از نظر زیبایی و دلپذیر بودن دست کمی از این ایام ندارد و از آنجا که از ازدحام جمعیت نیز خبری نیست، شاید سفری بهتر و آسوده ‌تر داشته باشید. به علاوه، سفر در سایر ماه‌ های سال کمی ارزان‌تر تمام می گردد .

آب و هوای کشور چین  – لباس مناسب برای سفر به کشور چین

لباس مناسب برای سفر به کشور چین در فصل های گوناگون به شرح زیر است :

 • فصل بهار (10-22 درجه سانتیگراد) : پوشیدن لباس‌های ژاکت، کت، کاپشن و تی ‌شرت‌‌های آستین بلند بهترین گزینه‌ها جهت سفر در این زمان می باشند.
 • فصل تابستان (22 درجه سانتیگراد و یا بیشتر) : در این ایام می‌توان به راحتی از تی‌ شرت، لباس ‌های آستین کوتاه، دامن و کفش صندل استفاده کرد اما بهتر است یک کلاه نقاب ‌دار و یک بارانی نیز محض احتیاط همراه خود داشته باشد.
 • فصل پاییز (10-22 درجه سانتیگراد) : حتما در این فصل، بارانی و کفش مناسب باید همراه خود داشت . همچنین ژاکت پشمی و دیگر لباس ‌های پاییزی سبک را نیز نباید فراموش نمود .
 • فصل زمستان ( 10 درجه سانتیگراد و یا کمتر) : در این فصل حتما پالتو، لباس‌ های کتانی و آستردار باید همراه خود داشت . توصیه می گردد که چکمه، دستکش و کلاه نیز همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز از آن‌ ها استفاده نمایید.

وضعیت آب و هوا در شهرهای توریستی و مهم چین

در این بخش قصد داریم به بررسی آب و هوای شهرهای مهم کشور چین بپردازیم ؛ شهرهای پکن و شیان شهرهای خشکی به حساب می‌آیند و ضمنا این شهرهای بزرگ در تابستان ها گرم و در زمستان ها بسیار سرد هستند و اینکه شهر شانگهای به همراه شهرهای نزدیک به آن همچون : هانگزو، سوژو و همچنین کوهستان زرد چین ، گویلین و هنگ کنگ همگی در فصول بهار و تابستان باران ‌های موسمی را پشت سر می گذارند، همچنین تابستان ‌هایی گرم دارند و زمستان‌ هایی بسیار ملایم و معتدلی ؛ توجه داشته باشید که توریست ‌های عزیز، در زمستان به هاربین می ‌روند تا در فستیوال یخ هاربین که بهترین اتفاق و بهترین تجربه برای شما خواهد بود شرکت کنند و همه در دامنه‌ های کوهستان ‌های برفی هاربین اسکی می کنند و لحظات خوش و شادی را تجربه می نمایند ؛ به دنبال اینها اما تبت آسمانی صاف با چشم اندازی عالی دارد چرا که اختلاف دما در روز و شب در تبت بسیار زیاد است، بنابراین بهتر است فصل زمستان را که بسیار سرد ومنجمد کننده است برای سفرتان انتخاب نکنید و در مقابل جاده ابریشم که در شمال غرب چین واقع شده نیز بهتر است در ماه‌ های گرم سال به آن سفر شود، چرا که منظره ‌های صحراها و زمین ‌های لم‌ یزرع در بهترین شکل خودنمایی می کنند و اینکه منطقه گرمسیری " های ‌نان چین " منطقه ای آفتابی می باشد و مکانی بسیار مناسب و جذاب برای گذراندن تعطیلات در کنار خانوادهتان در هر زمانی از سال محسوب می شود و نیز " شهر چنگدو " شهری همیشه ابری است که تابستان‌ هایی گرم و مه ‌آلود و زمستان‌ های سردی را تجربه می کند و " کون‌ مینگ چین " هم شهری همیشه بهاری و بسیار زیباست که در تمام طول سال آب و هوایی معتدل و خوشایند را به مسافرانش هدیه می دهد و در مورد آب و هوای چین به صورت کلی می ‌توان گفت که هر چه بیشتر به طرف شمال و غرب چین سفر نمایید هوا سردتر و خشک ‌تر خواهد شد.

وضعیت آب و هوا در شهرهای توریستی و مهم چین

بیشتر بخوانید:

هزینه تحصیل در چین

غذاهای چین

جمعیت چین

ما در مجموعه زانکو تمام امور مربوط به مهاجرت را از جمله وقت VIP سفارت کانادا ، پیکاپ ویزا ،ویزای توریستی ، ویزای تحصیلی و .... را برای شما عزیزان انجام می دهیم ، شما می توانید با تماس با شماره ی 02122226480 از مشاوره ما بهرهمند شوید.

پیشنهاد سردبیر زانکو