یکی از نکاتی که قبل از سفر یا مهاجرت به هر شهری باید در نظر بگیرید، میانگین آب و هوای آن شهر در طول سال و همچنین بهترین زمان برای سفر به آنجا می‌باشد. از این رو ما در این مقاله قصد بررسی آب و هوای ونکوور در طول سال را داریم.

در ونکوور، بزرگترین شهر بریتیش کلمبیا، آب و هوا اقیانوسی، خنک و مرطوب است و زمستان‌های نسبتاً معتدل، بارانی و تابستان‌های خنک و نسبتاً آفتابی دارد. ساحل غربی یا وست کوست تنها بخشی از کانادا است که در آن متوسط دما حتی در زمستان‌ها، بالاتر از سرمای انجماد (0 درجه سانتیگراد یا 32 درجه فارنهایت) است و این به آن معناست که و ونکوور تنها شهر بزرگی است که زمستان‌های شدیداً سرد ندارد.


میانگین دمای هوای ونکوور در طول سال

ماه Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
حداقل دما(°C) 1 2 3 6 9 12 14 14 11 7 3 1
حداکثر دما(°C) 7 8 10 13 17 20 22 22 19 14 9 6

 

بارندگی در ونکوور

بارش باران در ونکوور بسیار فراوان است  در حقیقت میزان بارندگی بالغ بر 1200 میلی متر در سال است؛ اما در حومه شمالی ونکوور که نزدیک به کوه ها است، میزان بارندگی به 1600 میلی متر می‌رسد. این میزان بارندگی بیشتر در دوره‌ای بین ماه‌های نوامبر تا مارس اتفاق می‌افتد و از سویی دیگر، تابستان خشک‌ترین فصل سال در ونکوور است.
ونکوور دقیقاً در ساحل اقیانوس قرار ندارد، زیرا از سوی جزیره‌ی دیگری به همین نام محافظت می شود و مشرف به تنگه جورجیا است. در غرب جزیره در سواحل اقیانوس آرام، باران بیشتری می بارد، زیرا میزان بارش بیش از 2500 میلی متر در سال است.

میانگین میزان بارندگی در ونکوور در طول سال:

ماه Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec مجموع بارندگی سالیانه
میزان بارندگی(میلیمتر) 170 105 115 90 65 55 35 35 50 120 190 160 1190
تعداد روزها در هر ماه 20 15 18 15 13 12 6 7 8 15 20 20 169

 

آب و هوای ونکوور در فصل زمستان

هوای ونکوور در زمستان از ماه دسامبر تا فوریه، بسیار سرد است، در واقع حداکثر دما بین 6 تا 8 درجه سانتیگراد است؛ اما باز هم هوای کانادا در مقایسه با بقیه شهرهای کانادا بسیار ملایم‌تر است. بطور کلی آب و هوای ونکوور در طول سال مشابه با هوای شهرهایی مانند لندن و پاریس است.
بارندگی‌ها مکرر هستند و در دوره هایی از سال که جریان خنک و مرطوب اقیانوس آرام می‌وزد، درجه حرارت می‌تواند از 10 درجه سانتیگراد فراتر برود. از طرف دیگر، در دوره هایی از سال که جوِ هوا آرام است، مه نیز می‌تواند در هوا ایجاد شود.
همچنین به طور متوسط 38 سانتی متر برف در سال می‌بارد که در 11 روز ایجاد می‌شود. با این حال، بارندگی برف معمولاً مدت زیادی به طول نمی‌انجامد زیرا پس از مدتی جریان‌های جوی خفیف از سمت اقیانوس دوباره شروع به وزیدن می‌کنند.
 بعضی اوقات در زمستان ممکن است دوره‌های جوی سردتری همراه با یخبندان هایی با شدت خاص نیز رخ دهد. برای مثال دمای هوای ونکوور در دسامبر سال 2008 به 13- درجه سانتیگراد و در فوریه سال 2014 به 9- درجه سانتیگراد کاهش یافته بود.
در شمال ونکوور، کوه‌های ساحلی که در اوج خود به کوه وادینگتون منتهی می‌شود، 4,019 متر ارتفاع دارند و بسیار برفی هستند و به همین دلیل میزبان یخچال های طبیعی و برف های دائمی است که هم اکنون در ارتفاعی کمتر از 2,000 متر نیز این یخچال‌ها وجود دارند. در واقع منظره‌ی این منطقه که متشکل از فلات‌ها و جزایر مختلف است، توسط یخچال های طبیعی به قدمت هزاران سال شکل گرفته است.
در فصل زمستان در ونکوور می‌توانید در کوهستان‌های خارج از شهر مانند کوه Grouse و کوه سیمور یا در کوه‌های ساحلی شمالی، اسکی کنید. از این رو در سال 2010، ونکوور میزبان بازی‌های المپیک زمستانی بوده است.

 

آب و هوای ونکوور در فصل بهار

هوای ونکوور در بهار از ماه مارس تا مه در ابتدا بسیار خنک است؛ حتی اگر سرد نباشد، بارانی است اما به تدریج ملایم‌تر می‌شود، اگرچه برخی شب‌ها در ماه مه ممکن است کمی سرد شود. همچنین به تدریج بیشتر روزهای ونکوور در فصل بهار، آفتابی می‌شوند.

 

آب و هوای ونکوور در فصل تابستان

هوای ونکوور در تابستان از ماه ژوئن تا آگوست خنک و همچنین بسیار آفتابی است؛ حداکثر دما بین 20 تا 23 درجه سانتیگراد متغیر است اما سیستم فشار قوی اقیانوس آرام باعث می‌شود که ونکوور نسبت به سایر شهرهای کانادا، دوره‌های طولانی تری از هوای خوب را تجربه کند.
اگر در زمستان، ونکوور معتدل‌ترین شهر بزرگ کانادا باشد، در تابستان خنک‌ترین و درعین حال آفتابی‌ترین است. همچنین در تابستان در سواحل غربی جزیره ونکوور(west coast of Vancouver Island)، هوا حتی خنک تر است؛ در توفینو(Tofino)، حداکثر دمای هوا در ماه جولای و آگوست 18/19 درجه سانتیگراد است.
بر خلاف فصل‌های دیگر، در تابستان روزهای متوالی با هوای خوب به تعدا قابل توجهی می‌تواند وجود داشته باشد. با این وجود، حتی در این فصل نیز دوره‌های بارندگی، آسمان ابری، باران و هوای خنک و بالاترین دمای 15 تا 18 درجه سانتیگراد، می‌تواند وجود داشته باشد.
همچنین وجود روزهای گرم با دمای بیش از 30 درجه سانتیگراد در تابستان بسیار نادر است و گاهی اوقات برای کل یک تابستان این اتفاق نمی افتد.

 

آب و هوای ونکوور در فصل پاییز

هوای ونکوور در پاییز از ماه سپتامبر تا نوامبر در ابتدا معتدل و مطبوع است، در حالی که تا اکتبر هوا به تدریج سردتر و قطعاً بارانی می شود؛ نوامبر ماهی بسیار بارانی است.

 


میزان تابش آفتاب در ونکوور در طول سال

میزان تابش آفتاب در ونکوور در اواخر پاییز و زمستان بسیار کم و آسمان معمولاً ابری است، در حالی که در تابستان روزهای آفتابی زیاد است.


میانگین تعداد ساعات آفتابی در روز در هر ماه

ماه Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
تعداد ساعات 2 3 4 6 7 8 9 9 7 4 2 2

 

 

آب و هوای اطراف سواحل دریا در ونکوور

سواحل دریا در ونکوور و در امتداد ساحل بریتیش کلمبیا حتی در تابستان نیز سرد است، همانطور که در جدول زیر مشاهده می کنید.

ماه Jan Feb Mar Apr May Jun Jul Aug Sep Oct Nov Dec
دمای هوا(°C) 8 8 8 10 12 13 14 14 13 11 9 8

 


بهترین زمان برای سفر به ونکوور

اگر قصد مهاجرت یا سفر به ونکوور را دارید، بهترین زمان برای بازدید از ونکوور از اواسط ماه می تا اواخر ماه سپتامبر و ترجیح ماه های جولای و آگوست است، زیرا این ماه‌ها گرم‌ترین و خشک‌ترین ماه‌های سال در ونکوور هستند.

 

 

بیشتر بخوانید:

آب و هوای نیویورک

آب و هوای لس آنجلس

مقایسه هزینه های زندگی تورنتو و ونکوور

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو