کدام آزمون زبان انگلیسی به درد شما می‌خورد؟

داشتن مدرک زبان معتبر برای افرادی که قصد مهاجرت و تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان را دارند از جمله کارهای ضروری است. اگر دغدغه‌ی مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید، قطعا نام آزمون‌های آیتلس و تافل به گوشتان آشنا است. اما این دو آزمون با تمام مشابهت‌ها، تفاوت‎های بسیاری با هم دارند. در ادامه‌ی این مقاله به معرفی این دو آزمون و بررسی مشابهت‌ها و تفاوت‌هایی که با یکدیگر دارند می‌پردازیم.

داشتن مدرک زبان معتبر برای افرادی که قصد مهاجرت و تحصیل در کشورهای انگلیسی زبان را دارند از جمله کارهای ضروری است. اگر دغدغه‌ی مهاجرت و تحصیل در خارج از کشور را داشته باشید، قطعا نام آزمون‌های آیتلس و تافل به گوشتان آشنا است. اما این دو آزمون با تمام مشابهت‌ها، تفاوت‎های بسیاری با هم دارند. در ادامه‌ی این مقاله به معرفی این دو آزمون و بررسی مشابهت‌ها و تفاوت‌هایی که با یکدیگر دارند می‌پردازیم.

 

 

معرفی آزمون آیلتس یا International English language test system

همانطور که از نام آن برمی‌آید با آزمونی سروکار داریم که بر اساس سیستمی بین‌المللی تعریف شده و توانایی زبان انگلیسی فرد را بر این اساس می‌سنجد. اما این تعریف به چه معناست؟

زبان انگلیسی در کشورهای زیادی به عنوان زبانی رسمی شناخته می‌شود و مورد استفاده قرار می‌گیرد. به همین دلیل لهجه‌های بسیار زیادی از زبان انگلیسی منشعب شده. مثل لهجه‌ی آمریکایی، بریتانیایی، استرالیایی و... . این لهجه‌های مختلف می‌توانند باعث گیج شدن زبان‌آموزان زیادی در سراسر دنیا بشوند و این سوال را در ذهن افراد پدید بیاورند که بالاخره کدام یک از این لهجه‌ها برای آزمون و مدرک رسمی آنها مناسب است. پاسخ به این سوال از طرفی به خود شما و هدفی که دنبال می‌کنید بستگی دارد. قبل از هر چیز باید مشخص کنید که با چه هدفی و به کدام کشور قصد مهاجرت دارید. بعد از این که به این سوال جوابی مشخص دادید، به سراغ معرفی آزمون‌ها و این که در هر یک چه چیز ارزش تلقی می‌شود می‌رویم و متوجه می‌شوید که کشور مقصد و آزمون چطور به یکدیگر مرتبط می‌شوند.

آزمون آیلتس از این جهت کار را برای مهاجران غیرانگلیسی‌زبان آسان کرده است که در این آزمون به دلیل انتخاب سیستم بین‌المللی برای سنجیدن، محدودیتی برای شما وجود ندارد. شما برای این نوع از تست محدودیتی ندارید که با کدام لهجه را برای خود انتخاب کنید.

سیستم نمره‌دهی در آزمون آیلتس

در آزمون آیلتس تمامی توانایی‌های زبانی شما مورد سنجش قرار می‌گیرد. یعنی توانایی خواندن و درک مطلب، صحبت کردن، شنیدن و نوشتن در این آزمون به طور جداگانه سنجیده می‌شود و نمره‌دهی می‌شود.

توانایی استفاده‌ی فرد از زبان انگلیسی در طول این آزمون از 1 تا 9 نمره‌دهی می‌شود. هر بخش از توانایی‌های زبانی به طور مجزا 2 نمره را به خود اختصاص می‌دهد و نهایتا معدلی از تمامی بخش‌ها به عنوان نمره‌ لحاظ می‌شود.

در آزمون آیلتس نمره‌ی بین صفر تا پنج، مربوط به افرادی است که دانش و توانایی اندکی در استفاده از زبان انگلیسی دارند. نمره‌ی بین پنج و نیم تا شش و نیم نمره‎ی متوسط یک کاربر زبان انگلیسی را نشان می‌دهد. نمرات هفت و هفت و نیم مختص افرادی است که دانش و توانایی خوبی در استفاده از زبان انگلیسی دارند. نمرات هشت و هشت و نیم توانایی بسیار خوب فرد در استفاده از زبان انگلیسی را نشان می‌دهد. و نمره‌ی نُه مخصوص کاربرانی است که می‌توانند از زبان انگلیسی درست همانند یک فرد انگلیسی زبان استفاده کنند.

آزمون آکادمیک یا جنرال

آزمون آیلتس برای افرادی که با اهداف متفاوت اقدام می‌کنند، تفاوت دارد. افرادی که به قصد تحصیل در کشوری دیگر برای این آزمون اقدام می‌کنند باید در آزمون آکادمیکِ آیلتس شرکت کنند. و افرادی که برای کار و زندگی در کشوری دیگر اقدام می‌کنند، باید با آزمون‌های آیلتس جنرال و لایف اسکیلز سنجیده شوند.

آزمون جنرال، آکادمیک و لایف اسکیلزِ آیلتس از لحاظ میزان و مدت اعتبار یکسان هستند. تفاوت آنها بستگی به هدف متقاضی دارد که نوع سوالات مطرح شده را دربرمی‌گیرد.

آزمون تافل یا Test of English as a foreign language

آزمون تافل از نظر اعتبار از آزمون آیلتس در رتبه‌ی پایین‌تری قرار نمی‌گیرد اما حتما باید توجه داشته باشید که کشوری که قصد مهاجرت به آن را دارید به کدام مدرک بهای بیشتری می‌دهد. درواقع آزمون تافل بیشتر به انگلیسی آمریکایی متمایل است و در کشورهای آمریکا و کانادا از اعتبار بیشتری برخوردار است تا کشورهای اروپایی.

اگرچه آزمون تافل بر اساس لهجه‌ی امریکایی تنظیم شده است، اما به این معنی نیست که آزمون آیلتس محدود به لهجه‌ی بریتانیایی می‌شود. افراد در آزمون آیلتس این آزادی عمل را دارند که با هر گویشی که به آن مسلط هستند، سنجیده شوند. البته آزمون آیلتس در کشورهای آمریکا و کانادا همچنان معتبر است.

اما به صورت کلی می‌توان گفت که قاعده‌ی تافل با آیلتس کمی متفاوت است. مثلا درمورد اهمیت قواعد گرامری و یا نحوه‌ی طراحی سوالات با یکدیگر متفاوت هستند.

نمره‌دهی در آزمون تافل

در آزمون تافل تمامی توانایی‌های زبانی؛ خواندن و درک مطلب، صحبت کردن، شنیدن و نوشتن مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. اما در عین شباهت این دو آزمون، یکی از تفاوت‌های آزمون تافل و آیلتس اینجا است که نمره‌ی تافل از 120 مورد محاسبه قرار می‌گیرد. درواقع مشابه با آزمون آیلتس جمع نمرات فرد در تمامی موارد است که سطح او را نشان می‌دهد. متوسط نمره‌ی یک فرد در آزمون تافل 82 است و کمتر از این میزان در سطوح پایین‌تری از کاربری زبان انگلیسی را نشان می‌دهد. بدیهی است که هرچه نمره‌ی داوطلب از میزان متوسط بالاتر باشد، فرد در وضعیت مطلوب‌تری قرار می‌گیرد.

البته در نظر داشته باشید که با توجه به مقطع تحصیلی مورد نظر برای امتحان تافل آماده شوید. به این معنی که مثلا یک دانش‌آموز دبیرستانی به دانش زبانی کمتری احتیاج دارد تا یک دانشجو در مقاطع ارشد یا دکتری. به همین دلیل با توجه به مقطع تحصیلی این نمرات ارزیابی می‌شود.

آزمون آنلاین و حضوری

تفاوت دیگر این دو آزمون در نحوه‌ی برگزار شدن آن‌ها است. آزمون تافل به صورت آنلاین و اینترنتی برگزار می‌شود و شرایط ویژه‌ی خودش را دارد. اما در آزمون آیلتس سنجش تنها به صورت حضوری و بر روی کاغذ انجام می‌گیرد.

اعتبار مدرک آیلتس و تافل

مدرک آیلتس و تافل دو سال اعتبار دارند و بعد از اتمام این مدت از اعتبار ساقط می‌شوند و دانش متقاضی باید مجددا سنجیده شود.

طول مدت آزمون‌های آیلتس و تافل

طول مدت آزمون آیلتس به مراتب کمتر از آزمون تافل است و داوطلب در هر بخش از آزمون آیلتس زمان کمتری برای پاسخ دادن به سوالات دارد. آزمون تافل در حدود 4 ساعت به طول می‌انجامد و طول مدت آزمون آیلتس 2 ساعت و 44 دقیقه است.

توجه داشته باشید که هر دو نوع آزمون‌ها راس ساعت مقرر شروع می‌شوند و پایان می‌پذیرند.

پیشنهاد سردبیر زانکو