آزمون تافل TOEFL که مخفف Test of English as a Foreign Language است یکی از آزمون‌های معتبر جهان است که تقریبا در تمامی کشورهای دنیا به رسمیت شناخته می‌شود و در صورت کسب نمره‌ی قابل قبول این آزمون متقاضیان می‌توانند از آن در جهت اهداف خود نظیر مهاجرت شغلی و یا تحصیلی استفاده کنند.

آزمون تافل

تافل (TOEFL) مخفف Test of English as a Foreign Language (آزمون انگلیسی به عنوان زبان خارجی) است، و توسط مؤسسه ی ای تی اس (ETS)، که مؤسسه یی غیر انتفاعی واقع در ایالات متحده ی آمریکا ست، طراحی شده است. آزمون تافل، در کنار آیلتس، یکی از دو امتحان اصلی جهت سنجش سطح توانایی استفاده از زبان انگلیسی توسط افرادی است که زبان مادریشان انگلیسی نیست، ولی قصد ادامه ی تحصیل در دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی انگلیسی زبان را دارند. 

انواع آزمون تافل

بر خلاف آزمون آیلتس که با دو فرمت دانشگاهی (Academic) و کلی (General) ارائه می شود، آزمون تافل تنها با یک فرمت Academic (آکادمیک یا همان دانشگاهی)، اما به دو صورت اینترنتی (iBT _ Internet-Based Test) و کاغذی (PBT _Paper-Based Test) ارائه می شود.
تفاوت اصلی آزمون تافل با آیلتس هم در همین اینترنتی بودن آن است. برای جواب دادن به سؤالات تافل، باید از کامپیوتر ها و هدست های موجود در مراکز برگزاری آزمون استفاده کنید. جواب ها هم به طور مستقیم برای مؤسسه ی ای تی اس از طریق اینترنت ارسال می شود و توسط مصححین آن مؤسسه مورد بررسی قرار می گیرند.
در گذشته تافل به صورت کامپیوتری (CBT _ Computer-Based Test) هم ارائه می شد، اما امروزه با توجه به پیشرفت و گستردگی تکنولوژی اینترنت، در همه ی مراکز اخذ آزمون تافل (از جمله ایران)، این امتحان به صورت اینترنتی برگزار می شود، مگر در کشور های محرومی که دسترسی به اینترنت مناسب مقدور نیست و به ناچار آزمون به صورت کاغذی برگزار می گردد. بنابراین، در ادامه ی این مقاله و دیگر مقالات، تنها درباره ی آزمون اینترنتی صحبت خواهیم کرد؛ و هرکجا از کلمه ی تافل استفاده شود منظور همان آزمون اینترنتی تافل (iBT) است.

بیشتر بخوانید:

آزمون SAT چیست؟

اعتبار آزمون تافل

اعتبار آزمون تافل به‌صورت رسمی دو سال است، به این معنی که تا دو سال پس از صدور نمره می‌توان آن را به مرکز مورد نظر ارائه داده و از مزایای آن بهره‌مند شد، اما در صورت گذشتن این مدت باید مجددا در آزمون شرکت کرده و نمره‌ی جدیدی را کسب نمایید.
از نکات قابل توجه، استاندارد زمان برای شرکت مجدد در آزمون است. در صورتی که شما تصمیم به حضور مجدد در آزمون گرفته باشید پس از دوازده روز این امر برایتان مقدور خواهد بود.

بیشتر بخوانید:

آزمون USMLE

نحوه‌ی برگزاری آزمون TOEFL

آزمون تافل در ایران به‌صورت اینترنتی برگزار می‌شود، البته شما برای شرکت در این آزمون می‌بایست به یکی از مراکز مورد تایید مراجعه نمایید. زمان تقریبی این آزمون سه ساعت و نیم خواهد بود، پس از گذشت دو ساعت از آزمون و اتمام بخش Listening شرکت‌کنندگان در آزمون یک فرصت ده دقیقه‌ای برای استراحت خواهند داشت.
لازم به ذکر است تمامی مراحل آزمون به‌صورت اینترنتی برگزار می‌شود. برخلاف آزمون آیلتس که بخش مکالمه در روزی جدا از آزمون اصلی برگزار می‌شود، بخش Speaking تافل در یک روز با سایر بخش‌ها انجام شده و نتیجه پس از بررسی به شما اعلام می‌شود. ارزیابی تمامی مهارت‌ها در آزمون تافل در یک روز صورت می‌گیرد.

بیشتر بخوانید:

هزینه‌ی آزمون‌های آیلتس و تافل در سال 2020

ثبت نام در آزمون تافل و نحوه پرداخت آزمون تافل

برای ثبت نام در آزمون تافل شما باید به وبسایت ETS مراجعه کرده و به بخش TOEFL رفته و اطلاعات خود را برای ثبت نام وارد نمایید و مراحل پرداخت هزینه تافل را انجام دهید.
پس از ثبت اطلاعات و تایید در مرحله‌ی بعد شما می‌توانید زمان و مکان امتحان خود را از بین گزینه‌هایی که در پیش روی شما قراردارد انتخاب نموده و با توجه به همین زمان و مکان انتخابی و بعد از پرداخت آزمون تافل، در تاریخ معین برای شرکت در آزمون اقدام نمایید.
در حال حاضر، آزمون تافل در ایران، در شهرهای تهران، زنجان، تبریز، ارومیه، آمل و چند شهر دیگر برگزار می‌شود.
شما پس از انتخاب شهر و زمان مورد نظر پرداخت تافل را می‌بایست از طریق کارت‌های بین‌المللی مانند  PayPal , MasterCard  و یا سایر کارت‌های ارزی پرداخت نمایید.
پس از پرداخت آزمون تافل، کدی به شما ارسال خواهد شد که می‌بایست آن را روز امتحان برای ورود به جلسه همراه خود داشته باشید.

دریافت مدرک و نمره تافل

نتیجه‌ی امتحان شما از طریق ایمیل برای شما ارسال خواهد شد البته که این نسخه با نسخه اصلی تفاوت‌هایی دارد که قابل سواستفاده برای افراد نباشد.
در صورتی که شما تیک مربوط به دریافت نسخه¬‌ی چاپی را در هنگام ثبت نام انتخاب کرده باشید یک نسخه برای شما ارسال می‌¬شود البته این کارنامه قابلیت ارائه جهت اپلای در دانشگاه‌ها را ندارد ولی می‌‌توانید برای استفاده در رزومه خود از آن بهره ببرید.

بیشتر بخوانید:

مدارک زبان انگلیسی که مورد قبول کانادا است

آزمون تافل

ساختار کلی امتحان تافل

TOEFL از چهار بخش تشکیل شده است که به ترتیب عبارت است از: Reading – Listening – Speaking – Writing
شرکت‌کنندگان در این آزمون پس از گذراندن دو بخش اول و پس از یک استراحت ده دقیقه‌‌ای برای دو بخش بعدی آماده می‌‌شوند.

 •  TOEFL Reading – بخش ریدینگ تافل

در بخش Reading شما با چند سبک سوالی روبرو خواهید بود که در صورت شناخت کافی از انواع سوالات این بخش می‌توانید با آمادگی بیشتری برای کسب نمره مورد نظر اقدام نمایید.
در این بخش شما به عنوان شرکت‌کننده در این آزمون بین ۶۰ تا ۸۰ دقیقه فرصت خواهید داشت که در این زمان باید پس از مطالعه سه یا چهار متن به سوالاتی پاسخ دهید، تعداد این سوالات از ۳۶ تا ۵۴ سوال متغیر است و بسته به محتوای متنها کم یا زیاد می‌شود.

 • TOEFL Listening – بخش لیسنینگ

بخش Listening  همان بخش شنیداری آزمون تافل است که زمانی معادل ۶۰ تا ۹۰ دقیقه از امتحان شما را شامل می¬‌شود.
در این زمان شما شنونده‌ ۶- ۹ فایل صوتی خواهید بود و با توجه به شنیدههای خود پاسخگوی ۳۴ تا ۵۱ سوال هستید.

 • استراحت

بعد از اتمامِ بخشِ Listening  آزمون تافل شرکتکنندگان زمان ده دقیقه را برای استراحت خواهند داشت و برای بخش‌های مکالمه و نوشتار آماده میشوند.

 •  TOEFL Speaking – بخش اسپیکینگ

بخش مکالمه آزمون تافل تنها ۲۰ دقیقه از زمان کلی آزمون شما را خواهد گرفت، در این بخش شرکت‌کنندگان در آزمون باید به شش سوال پاسخ دهند که دو سوال اول سوالهای مستقل (Independent)  و چهار سوال بعدی سوالهای تلفیقی (Integrated) هستند،
    اما منظور از سوال‌های تلفیقی چیست؟ سوالات تلفیقی چهار سوالی هستند که شرکت‌کننده با توجه به دو بخش پیشین یعنی Listening  و Reading  به آنها پاسخ خواهد داد به همین سبب پیشنهاد می¬‌شود در هنگام جوابگویی به این دو بخش رویکردی برای بخش اسپیکینگ هم در نظر داشته باشید.

 •  TOEFL Writing  – بخش رایتینگ

در بخش رایتینگ آزمون تافل شرکت‌کنندگان با دو سوال روبرو هستند که دسته‌بندی آنها همانند سوالات بخش اسپیکینگ است، یعنی دو نوع Independent و Integrated یا همان مستقل و تلفیقی.
برای سوال اول معمولا شما با سوال تلفیقی روبرو خواهید شد که این سوال سه مهارت لیسینینگ، ریدینگ و رایتینگ شما را مورد سنجش قرار می‌دهد.
شما متنی چهار پاراگرافی را مطالعه خواهید کرد و پس از آن شنونده¬‌ی صحبت‌های یک استاد درباره‌ی همان متن خواهید بود و پس از آن باید در بیست دقیقه بنویسید که نظر استاد درباره ‌ی متن چیست و دلایل استاد برای تصدیق و یا رد متن چه بوده است.
سوال دوم شما در بخش رایتینگ سوالِ مستقل است در این بخش از شما خواسته می‌شود با توجه به موضوع درخواستی انشایی درباره آن بنویسید.
همچنین مهارت تایپ انگلیسی به شما کمک شایانی خواهد کرد، زیرا تفاوت اصلی بخش رایتینگ تافل با بخش رایتینگ آیلتس در نوع جواب‌دهی شماست،
در آیلتس‌ شما می‌بایست جواب‌های خود را به‌صورت دستی نوشته و تحویل دهید، در حالی که در تافل این امر به‌صورت تایپ کامپیوتری است.
بخش رایتینگ مستقل آزمون تافل ۲۰ دقیقه از امتحان شما را شامل می‌شود، طبق نتایج بدست آمده از تجربیات شرکت‌کنندگان در این بخش پاسخ قابل قبول، پاسخی است که جواب سوالات را در ۳۰۰ کلمه جمع‌بندی کند.

بیشتر بخوانید:

آزمون‌های آیلتس و تافل چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

آزمون تافل

آزمون اینترنتی تافل

 • بخش خواندن که حدود 54 تا 74 دقیقه طول می‌کشد و در آن حدود 3 تا 4 متن ارائه می‌شود. از هر متن هم تنها 10 سوال پرسیده می‌شود.
 • بخش شنیداری که بین 41 تا 57 دقیقه طول می‌کشد و فایل‌های صوتی در قالب دو مکالمه و یک سخنرانی طولانی یا یک مکالمه و یک سخنرانی کوتاه، ارائه می‌شود.
 • بخش مکالمه که حدود 17 دقیقه طول می‌کشد و شامل شش تسک مختلف است.
 • بخش نوشتاری که حدود 50 دقیقه طول می‌کشد و شامل دو تسک مختلف است که باید آن‌ها را تکمیل کنید.

آزمون کاغذی تافل

 • بخش شنیداری که بین 30 تا 40 دقیقه طول می‌کشد و شامل سه بخش است.
 • ساختار و بخش مکالمه حدود 25 دقیقه طول می‌کشد و شامل 25 سوال و 25 مثال برای تشخیص مشکلات است.
 • بخش خواندن که حدود 50 دقیقه طول می‌کشد و شامل 50 سوال از متن است.
 • بخش نوشتاری که حدود سی دقیقه طول می‌کشد و شامل نوشتن یک انشای 250 تا 300 کلمه‌ای است.

نمره‌دهی و اعتبار نمرات مدرک تافل

آزمون تافل هم مانند آزمون آیلتس نمره‌ی قبولی یا رد ندارد و شما با توجه به دانش خود نمره‌ای را میان ۰ تا ۱۲۰ کسب خواهید کرد، که این نمره با توجه به برنامه و هدف شما از شرکت در آزمون دارای ارزش می‌¬شود.
برای اینکه بتوانید برای نمره‌ی هدف خود برنامه‌ریزی دقیق¬‌تری صورت دهید علاوه بر استفاده از راهنمایی مشاوران حتما پیش از آزمون، دانشگاه مورد نظر خود را شناسایی کرده و نمره‌ی مورد نظرشان را جویا شوید.
با توجه به تجربیات به‌دست آمده از آزمون‌های تافل و شرکت‌کنندگان در این آزمون نمره مناسب به‌صورت میانگین نمره‌ای بین ۸۵ تا ۹۰ است که می‌تواند شما را راهیِ مقصد مورد نظرتان کند، اما اگر شما در رشته‌هایی مانند حقوق و یا پزشکی مشغول تحصیل هستید حتما نمره‌ی حداکثری را در برنامه‌ریزی خود لحاظ نمایید.

بیشتر بخوانید:

مدرک زبان نیاز مورد نیاز تحصیل در کانادا

هزینه ثبت نام در آزمون تافل

هزینه آزمون تافل با توجه به کشورِ فرد متقاضی متفاوت است، در حال حاضر قیمت تافل برای کشور ایران ۲۲۵ دلار است که تنها شامل هزینه شرکت در آزمون می‌شود، اگر  شما قصد شرکت در آزمونی که کمتر از یک هفته تا برگزاری آن باقی مانده را داشته باشید این هزینه سیر صعودی خواهد داشت و باید هزینه بیشتری پرداخت کنید که می¬‌توانید میزان دقیق آن را از سایت رسمی امتحانات تافل دریافت کنید.
در هزینه‌های امتحان تافل جریمه¬‌هایی هم در نظر گرفته شده است، برای مثال، اگر شما قصد عوض کردن تاریخ امتحان و یا کنسل کردن ثبت نام خود را داشته باشید، می‌بایست مبلغ ۶۰ دلار به عنوان جریمه پرداخت نمایید.

بیشتر بخوانید:

آزمون دولینگو چیست؟ آزمون جایگزین تافل و آیلتس

آزمون تافل

منابع آزمون تافل چیست؟

یکی از مهم‌ترین سوال‌هایی که باید برای کسب نمره ی مناسب در آزمون تافل جواب آن را بدانید، شناخت منابع آزمون تافل است منابعی که برای آمادگی شرکت در آزمون می‌توانند به شما کمک شایانی بکنند.
چند عنوان از این منابع  را در زیر می¬‌توانید ملاحظه نمایید.
•    Essential Words for The TOEFL
•    ۱۱۰۰Words You Need to Know
•    Longman Preparation Course for The TOEFL

چه کسانی باید در آزمون تافل شرکت کنند؟

در دنیا بیش از 27 میلیون‌ نفر در این آزمون شرکت می‌کنند تا از تسلط و مهارت‌های خود در زبان انگلیسی مطمئن شوند. زبان‌آموزان و دانش‌‌آموزانی در این آزمون شرکت می‌کنند که می‌خواهند در دانشگاه‌ کشورهای آمریکا و کانادا مشغول تحصیل شوند. علاوه بر این، زبان‌آموزانی که قصد اشتغال به کار در کانادا و مهاجرت را دارند، برای اخذ ویزا باید در این آزمون شرکت کنند. 
به شرایط لازم برای شرکت در دانشگاه‌های انگلیسی‌زبان توجه و دقت زیادی داشته باشید، چون در این دانشگاه‌ها حداقل نمره‌ی لازم جهت قبولی در آزمون تافل ذکر شده است. بنابراین، می‌دانید که تا چه حد باید تلاش کنید و چه نمره‌ای برای پذیرش در آن دانشگاه لازم است.

بیشتر بخوانید:

نمره زبان برای مهاجرت به کانادا

چرا آزمون تافل بدهیم؟

آزمون تافل مورد تایید بیش از ده هزار موسسه در 150 کشور متفاوت است. همچنین، دانشگاه کشورهایی مثل ایالات متحده‌ی آمریکا، کانادا، استرالیا، نیوزلند و حتی 98 درصد دانشگاه‌های اروپا این مدرک را می‌پذیرند. این آمار، 100% موسسات Russell Group را هم شامل می‌شود. البته کشورهای کانادا و ایالات متحده‌ی آمریکا و همچنین مقاصد اروپا مثل فرانسه و آلمان این مدرک را می‌پذیرند.
ممکن است رشته‌های تحصیل مورد نظر برای پذیرش به نمره‌ی کمتری در آزمون تافل نیاز داشته باشند و به شما اجازه دهند که به تدریج در این زمینه پیشرفت کنید. بر اساس رشته‌ی مورد نظر و آموزشگاه یا دانشگاه، حداقل نمره‌ از آزمون تافل برای اخذ پذیرش، می‌تواند از 61 تا 100 متغیر باشد.

بیشتر بخوانید:

آزمون آیلتس اندیکاتور چیست

آزمون تافل

آمریکا

آمریکا به عنوان کشوری پر‌رونق و دارای فرصت‌های شغلی و تحصیلی فراوان، موسسات آموزش عالی در بالاترین سطح مانند Yale و Harvard، TOEFL را به عنوان مدرکی معتبر و مورد تایید در سراسر کشور خود می‌پذیرد. نمره مورد قبول دانشگاه‌های این کشور جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی نمره 70، در مقطع کارشناسی ارشد و مقطع دکتری نمره 90 می‌باشد. این کشور IELTS را نیز به عنوان مدرک قابل قبول جهت ارائه ویزا می‌پذیرد. بیش از 3000 موسسه و دانشگاه در ایالات متحده آیلتس را آزمونی مورد تایید می‌دانند. نمره 7 کمترین نمره و 5/8 بالاترین نمره جهت تایید پذیرش در مراکز آموزشی این کشور است. ‌PTE نیز در آمریکا به عنوان مدرکی برای اخذ ویزا جهت اقامت و تحصیل تایید شده و مورد قبول است.

کانادا

کانادا کشوری با فرصت های شغلی و کاری بی‌نظیر و هم‌چنین دانشگاه‌ها و موسسات معتبر آموزشی TOEFL را به عنوان مدرکی قابل قبول جهت اخذ ویزای کاری و تحصیلی می شناسد. برای تحصیل در این کشور نیاز به نمره 100 در امتحان تافل دارید. اگر برای ویزای کاری، حرفه‌ای یا تحصیلی می‌خواهید اقدام کنید، IELTS تقریبا بهترین گزینه برای این کشور است. زیرا این آزمون بین‌المللی توسط اداره مهاجرت، پناهندگان و شهروندی کانادا به رسمیت شناخته شده است. حداقل نمره‌ای که کانادا برای آزمون آکادمیک آیلتس می‌پذیرد 5/6 است. PTE نیز آزمونی شناخته شده در کاناداست و می توان از آن جهت اخذ ویزای تحصیلی یا کاری اقدام کرد.

استرالیا

 PTEدر استرالیا توسط اداره مهاجرت و حفاظت مرزی، به عنوان وسیله‌ای برای پذیرش ویزای کار یا تحصیلی مورد تایید است. همچنین آزمون پرطرفدار IELTS برای بسیاری از ویزاهای استرالیا برای اقامت دائم در این کشور توسعه یافته مورد قبول و پذیرش است. برای مثال متقاضیان در دانشگاه سیدنی در مقطع کارشناسی نیاز به میانگین نمره 5/6 و حداقل نمره 6 دارند یا برای دانشگاه ملبورن، داوطلبین به نمره 5/6 در سطح تحصیلات تکمیلی احتیاج دارند. اگرچه آزمون‌های PTE و آیلتس آزمونهای شناخته شده‌تری برای مهاجرت به استرالیا هستند ولی دانشگاه های استرالیا و سازمان مهاجرت این کشور TOEFL را نیز به عنوان مدرک بین المللی زبان انگلیسی می‌پذیرند. مراکز آموزشی برای تافل در مقطع کارشناسی نمره‌ی حداقلی 79 را نیاز دارند.

انگلستان

از آنجا که خواستگاه مدرک IELTS کشور انگلستان و موسسه کمبریج است، آیلتس به عنوان مدرکی قابل قبول جهت اقامت موقت یا دائم در این کشور پذیرفته می‌شود. نتایج آزمون آکادمیک آیلتس جهت تحصیل در این کشور به عنوان مدرکی جهت تسلط بر زبان انگلیسی داوطلبین است و نمره‌ای که جهت پذیرش قبول دارد نمره‌ای بین  5/6 تا 5/7 است. مثلا دانشگاه آکسفورد نمره حداقلی 7 را جهت پذیرش دانشجو درخواست می‌کند یا دانشگاه کمبریج نمره آیلتس 7 یا 5/7 را می‌پذیرد. انگلستان تقریبا در تمام دانشگاه‌ها و ادارات نتایج آزمون PTE را نیز می‌پذیرد. درست است که آیلتس حرف اول را در ورود به کشور انگلستان می‌زند ولی نمرات TOEFL در انگلستان هنوز هم مورد پذیرش برخی از رشته‌ها و مراکز آموزشی است،‌حداقل نمره مورد قبول برای ویزای تحصیلی در آزمون تافل نمره 72 است.

بیشتر بخوانید:

کدام کشور‌های جهان میزبان «مهاجران ایرانی» هستند؟

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو