تمام کسانی که که قصد تحصیل در ترکیه یا اشتغال در ترکیه را دارند نیاز به شرکت در آزمون تومر دارند.


آزمون تومر چیست ؟


واژه ی TOMER مخفف Türkçe Öğretim Merkezi به معنی مرکز آموزش زبان ترکی است.تومر نیز همچون آزمون یوس یکی از معتبرترین و معروف ترین مدارک زبان ترکی استانبولی و  پیش نیاز اصلی ورود به دانشگاه‌های دولتی و ترک زبان کشور ترکیه است. 
 آزمون تومر همانند مدارک زبان انگلیسی تافل و آیلتس از اهمیت زیادی برای تحصیل در ترکیه و ورود به دانشگاه‌های این کشور برخوردار است. 

همه ی افرادی که قصد کار، تحصیل یا تابعیت کشور ترکیه را دارند. باید این مدرک را داشته باشند که بر اساس نوع نیاز  امتیاز های مختلفی را در آزمون TOMER باید کسب کنند که در ادامه درباره ی آن توضیح میدهیم.

آزمون TOMER شامل شش بخش است: Listening،Structure، Reading، Spoken Interaction، Spoken Production، Writing که دانش زبان ترکی استانبول متقاضیان را در همه ی جنبه ها به دقت می سنجد.

 

شرایط برگزاری آزمون تومر

شرایط برگزاری آزمون تومر

آزمون تومر هفته ای یکبار زیر نظر دانشگاه آنکارا در اکثر شهرهای ترکیه به صورت رسمی برگزار میشود. آزمون TOMER توسط UTS Uzaktan Turkce Sinavi برگزار می‌گردد.جهت شرکت در این آزمون نیاز به دریافت ویزا و مجوز خاصی ندارید و می توانید با ویزای توریستی در این آزمون شرکت کنید. 

دانشگاه آنکارا ترتیبی داده است تا این آزمون و هر آنچه که با آن در ارتباط است، در هر جای جهان قابل‌دسترس باشد. از آنجایی که تعداد بسیاری از شرکت‌کنندگان در این آزمون ایرانی‌اند، در ایران نیز نمایندگی‌های تومر وجود دارد. تنها توجه داشته باشید که آن مرکز به‌طور مستقیم وابسته به دانشگاه آنکارا باشد.

آزمون آزمایشی آزمون تومر یک الی دو روز قبل از آزمون اصلی به‌صورت رایگان برای کلیه شرکت‌کنندگان آزمون اصلی برگزار می‌شود. پس از ثبت‌نام در آزمون شما رمزی خواهید داشت که با استفاده از آن می‌توانید به اکانت خودتان در UTS وارد شده و این آزمون را بدهید. نتایج این آزمون نیز تنها سه الی 10 روز کاری پس از برگزاری آزمون اعلام می‌شود.

 

نحوه برگزاری آزمون تومر

نحوه برگزاری آزمون تومر

این آزمون شامل 6 بخش است. درک مطلب با 25 نمره، خواندن با 25 نمره، مکالمه با 15 نمره، توضیح شفاهی با 10 نمره و توضیح کتبی با 25 نمره که در مجموع 100 نمره این آزمون را تشکیل می‌دهند. حداقل نمره‌ای که برای اعطای مدرک و سطح‌بندی باید کسب شود 50 است و زمان این آزمون نیز، 240 دقیقه است.

نمرات شما به‌این‌ترتیب توان شما در زبان ترکی را معرفی می‌کنند:

 • A1: توانایی عمومی در ارتباطات، توان پاسخگویی به سؤالات با پاسخ‌های ساده
 • A2: دانش ابتدایی زبان، دارای توانایی صحبت در مورد مباحث قابل پیش‌بینی، نمره بین 50 و 59
 • B1: دانش متوسط زبان، توان برخورد و مواجهه با شرایط غیرمعمول و کارهای ابتدایی اداری، نمره بین 60 تا 65
 • B2: دانش خوب زبان، توان تفسیر و توصیف طیف گسترده‌ای از مسائل، نمره بین 66 تا 70
 • C1: دانش بسیار خوب، قادر به رویارویی با مسائل و مباحث غیرقابل پیش‌بینی، نمره بین 71 تا 100
 • C2: آگاهی علمی از زبان تا حد مقایسه با زبان مادری

 

مدارک آزمون تومر

دسته بندی مدرک تومر TOMER :

 • مدارک در دو نوع متفاوت ارئه میشوند :
  • دیپلما (Diploma) یا دیپلم
  • سرتیفیکا (Sertifika) یا گواهی نامه

دیپلما

اعتبار این مدرک مادام العمر است و با یک بار شرکت در آزمون TOMER تسلط شما به زبان ترکی استانبولی برای همیشه تائید می شود. دانشگاه های سرتاسر ترکیه مدرک دیپلم TOMER را برای ادامه تحصیل قبول دارند. افراد متقاضی ادامه تحصیل در ترکیه باید حداقل نمره ی C1 را در این آزمون کسب کنند و افرادی که مایل به کار در ترکیه هستند، با کسب نمره ی C2 نیز می توانند در این کشور فعالیت کنند.

سرتیفیکا

اعتبار این مدرک بین 6 ماه تا 2 سال است و در دوسطح مقدماتی و متوسط برگزار می شود. اعتبار گواهینامه ی مقدماتی 6 ماه است و شرکت کننده در این آزمون باید نمره ی B2 را کسب کند تا بتواند گواهینامه ی متوسط را کسب کند که 2 سال اعتبار دارد و باید حداقل نمره ی B1 را کسب کند. پس از پایان مدت اعتبار گواهی نامه، متقاضی باید برای تمدید اعتبار آن مجدداً اقدام کند.

 

هزینه آزمون تومر

هزینه‌ شرکت در آزمون تومر

پس‌ازاینکه متوجه شدیم آزمون تومر چیست و از اهمیت آن آگاه شدیم، در مورد مبحث هزینه شرکت در آزمون باید بگوییم برای کسب دیپلما آزمون تومر مبلغ ۱۵۰ یورو و برای دریافت سرتیفیکا آزمون تومر مبلغ ۱۰۰ یورو می‌بایست پرداخت نمایید.

 

آزمون تومر

مدارک لازم جهت ثبت نام

 • یک قطعه عکس
 • کپی از پاسپورت
 • ترجمه شناسنامه ( در صورت نداشتن پاسپورت الزامی می باشد)

متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت دانشگاه آنکارا و قاضی نسبت به ثبت نام در آزمون تومر اقدام نمایند. بعد از پر کردن فرم ثبت نام و همچنین پرداخت هزینه آزمون تومر، سه روز مانده به برگزاری آن به داوطلبین پسوردی اعطاء می گردد که داوطلب می تواند به سایت UTS مراجعه نموده و قبل از شروع آزمون نمونه سوالات را پاسخ گو باشد. 

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر میتوانید با مشاوران زانکو تماس حاصل فرمائید.

 

پیشنهاد سردبیر زانکو