نام دقیق این آزمون از کلمه‌ی ADVANCED PLACING برگرفته شده است که برنامه ای بسیار خوب در ایالات متحده آمریکا و کانادا بوده است که به‌وسیله‌ی انجمن‌ها و ریاست کالج تشکیل شده است و انواع برنامه‌های درسی مهم برای دانشگاه‌ها و زمان برگزاری امتحانات را برای دانش آموزان پایه‌های مختلف تحصیلی به شکل تحصیل در آمریکا و تحصیل در کانادا ارائه می‌کند.

آزمون  AP:

 آزمون AP آزمونی است برای سنجش دانشجویان و دانش‌آموزان در مقاطع مختلف تحصیلی برای تحصیل در کانادا و تحصیل در آمریکا و دانستن سطح تحصیل و علمی آن‌ها است که با موفقیت در این آزمون توانایی این را دارند که در دانشگاه‌های برتر تحصیل کرده و در گاهی اوقات نیازی به حضور در کلاس‌ها نبوده و باکسب رتبه‌ی بالا در این آزمون دارای ارزش و اعتبار بالایی از سوی دانشکده‌ی مربوطه قرار می‌گیرند که بسیار حائز اهمیت است و برای آزمون  AP ذکر این نکته بسیار ارزشمند است که انواع دانشکده ها و دانشگاه های آمریکایی در بعضی از موارد که دانشجویان آن‌ها در امتحان‌ها نمرات بالایی گرفته باشند برای تشویق به آن‌ها، انواع جایزه و اعتبار بسار مهمی اعطا می کنند که باعث ایجاد روحیه و تشویق دانشجو می‌شود. البته باید بدانید که این آزمون فقط مخصوص دانش اموزانی بوده است که در دوره دبیرستان قرار داشته باشند.  و نکته‌ي این آزمون این است که باعث می‌شود تا رزومه‌ي بسیار قوی برای دانش اموزان تشکیل شود به طوری که این آزمون به هیچ عنوان برای دانش اموزان اجباری نبوده است فقط دارای اعتبار بالایی است. بعضی از مدارس مهم و حرفه‌ای در کشور آمریکا و کشور کانادا خود انواع دوره‌های اموزشی AP  را برای دانش‌آموزان برگزار کرده و در پایان کلاس‌ها نیز آزمون های AP گرفته می‌شود و به‌شکل معیاری برای ارزیابی کردن میزان سطح علمی در کلاس‌های درسی بوده است اما اگر دانش‌آموزی خود میلی به شرکت در این کلاس‌ها نداشته باشد این امکان وجود دارد که در آزمون شرکت کند.

آزمون AP

 

معرفی آزمون  AP:

برای توضیح بیشتر در مورد آزمون های AP باید بیان کنیم که این آزمون روشی استاندارد و معیاری برای اعتبارسنجی کلاس‌ها و  به دست آمدن میزان یادگیری و سوابق تحصیلی دانش‌آموزان در کانادا و آمریکا و گرفتن دعوتنامه کانادا و دعوتنامه آمریکا به سبب تحصیل بوده است.

 

آزمون های AP  کمک شایانی به دانش‌آموزان دوره‌ی دبیرستان کمک می کند تا اطلاعات مهم را فرا بگیرند و در جست‌وجوی اطلاعات و جذب کردن آن تلاش بیشتری داشته باشند. در بیشتر مدرسه‌ها آموزش‌های فرگیر  در این آزمون‌ها به‌طوری بوده است که دانش‌آموزان به راحتی توان این را دارند که به آسانی نمره‌های بالا در انواع آزمون AP کسب کرده و از کلاس های مقدماتی خارج شوند و به سطح بالاتری برسند. نتیجه گرفتن در این آزمون به معنی این است که کلاس های کالج در کوتاه ترین زمان به اتمام برسد و حضور نداشتن در کلاس‌ها نتیجه‌ي آن بود زیرا در این حالت کلاس‌ها برای فرد تکراری می‌شود. چون کالج غیر انتفاعی است و در شهر نیویورک مستقر است و برنامه AP را از  سال ۱۹۵۵ مورد اجرا قرار داده است. این برنامه به صورتی بوده است که راهنمایی‌ها  برای تدریس کردن در دوره‌های تخصصی و بالاتر را در انواع زمینه‌های درسی مختلف و موضوعی تهیه و نگهداری می‌کند. به علاوه نکته مهم این است که اکثر معلمان از دوره های AP پشتیبانی خواهند کرد. هزینه‌ي این آزمون‌ها چیزی در حدود نود و یک دلار بوده است که در حدود هشت دلار آن به صورت مستقیم به مدرسه داده شده تا هزینه‌ي برگزاری آزمون را با آن پرداخت کند. البته ذکر این نکته مهم است که بعضیی از مدرسه‌ها هزینه را برای دانش اموزان کاهش تا جایی که امکان دارد کاهش می‌دهند. سازمان  AP از ماه جولای سال ۲۰۱۳ شرایط خاصی را برای دانش‌آموزان محیا کرد که به این صورت می‌توانند نمره‌های خود را به صورت آنلاین مشاهده کرده و اگر اعتراضی دارند اعتراض خود را به صورت انلاین ارسال نمایند. تعداد امتحان‌ها و آزمون‌های AP که هر ساله در حال برگزاری می‌باشد در طی یک دهه‌ی گذشته شاهد افزایش چشمگیر و پی در پی آن بوده‌ایم.

 

 

مقیاس نمره دهی و نحوه‌ی امتحانات در آزمون های APبه چه صورت است؟

 

نحوه‌ی نمره‌دهی و فرمت کلی این آزمون های AP به گونه‌ای است که مدل‌های مختلفی ار آن وجود دارد و در زمان برگزاری آزمون، سوال‌ها و درصد نمره‌ی هر سوال با سوال‌های دیگر و موارد دیگر باهم در تفاوت های بسیار زیادی است.  در ابتدا بخش اطلاعات کلی در مورد مقیاس رتبه‌بندی را به طور کامل مشخص کرده و سپس با تمام جزئیات مربوط به شکل‌های مختلف و خاص آزمون‌ها را در زمینه های مختلف مورد بررسی قرار می‌دهیم تا در نهایت تا حدودی با کلیت آن و عوامل دیگر آن آشنا شوید با ما همراه باشید تا به طور کامل با کل این فرایند آشنا شوید.

مقیاس نمرات

امتحان‌ها و آزمون‌های AP  در مقیاس 1 تا 5 نمره دارند که طبق آن بالاترین نمره 5 بوده است و پایین‌ترین نمره 1 بوده که در نوع خود جذاب است. حال سوال اینجاست ک توسط چه گروهی نمره گذاری‌ها صورت می‌گیرد باید بگوییم نمره ها به این صورت توسط نهاد AP مشخص شده‌اند. نمره‌ی 5 بسیار واجد شرایط بوده و شانس آن‌ها در هر زمینه بسیار زیاد است. نمره 4 نیز واجد شرایط و نمره‌ی خوبی است. نمره‌ی 3 نیز واجد شرایط بوده ولی نسبت به نمره‌های بالا اعتبار کمتری دارا هستند. نمره 2 واجد شرایط کم بوده و نمره 1 بدون توصیه نامه بوده و نمره‌ی اصلا خوبی نیست و هیچ‌گونه شانسی دارا نبوده‌اند. واجد شرایط و مورد قبول بودن در این آزمون‌ها یعنی شما نمره‌ی کافی در یک دوره کالج را به طور کامل کسب کرده‌اید. بیشتر دانشگاه‌ها برای دانشجویان خود که نمره‌های در حدود 4 و 5 در این آزمون کسب می‌کنند، اعتبار خاصی و بسیار بالایی می‌دهد که البته بستگی به این دارد که تست و میزان سخت و راحت بودن آزمون چقدر بوده است. به طور کلی‌ در یک آزمون AP بسیار سخت، حتی در بعضی شرایط نمره‌ی 3 هم می‌تواند همان اعتبار نمره‌های بالا و مناسب را اعطا کند‌ اما نکته اینجاست که در آزمون هایی که با سختی کمتری مواجه هستند، این امکان وجود دارد که برای اعتبار گرفتن از کالج به نمره 5 نیاز داشته باشند. باید بدانید که هر ازمون AP دارای یک بخش سوال‌های چند گزینه‌ای بوده است که به طور انلاین از افراد تست گرفته می‌شود و دارای یک بخش پاسخ تشریحی به صورت مقاله که به وسیله‌ي معلمان یا اساتید کالج گرفته خواهد شد.‌ در امتحان‌ها و زمینه‌های مختلف هیچ جایی برای اشتباه کردن وجود نداشته است و در نهایت و حالت کلی نمره‌های این دو قسمت آزمون باهم جمع می‌گردد تا به نمره‌ی کامل بین 1 تا 5 به آن‌ها داده می‌شود.

زیست شناسی

 

برنامه های آموزش و آزمون‌های APدر درس‌ها مختلف به شرح زیر است:

 

در این قسمت سعی ما این است که برنامه‌های آموزش و آزمون در درس‌های مختلف را به طور کامل برای AP مورد شرح قرار دهیم.

 

زیست شناسی آزمون‌های  AP:

 

حداکثر زمان لازم برای آزمون AP  در رشته‌ی زیست شناسی 3 ساعت طول می کشد و جزو آزمون‌های بسیار طولانی AP مورد حساب می‌آید. این آزمون‌ها در رشته‌ی زیست‌شناسی در حالت کلی به دو بخش تبدیل می‌شود. بخش 1 شامل قسمت‌های چند گزینه‌ای یا همان تستی می‌شود و بخش دیگر متکی به شبکه‌های بسیار کوتاه بوده است. داوطلب‌های عزیز در این آزمون زیست شناسی میبایست در طی مدت زمان در حدود 90 دقیقه به 63  سوال تستی و 6 سوال تشریحی پاسخ بدهند. سوال‌های تشریحی به طور کلی با موضوع و مسائل زیست شناسی و علمی با جواب‌های مفید و کوتاه بوده‌اند. البته داوطلبان عزیز باید توجه داشته باشند که جواب‌های خود را به طور کامل محاسبه کنند و در برگه‌ی پاسخ آن‌ها را وارد کنند تا به مشکلی بر نخورند. بخش 2 این آزمون نیز در حدود 90 دقیقه طول خواهد کشید و شامل 8 سوال بوده که 6 سوال پاسخ تشریحی و کوتاه دارا باشد و 2 سوال  دیگر با پاسخ های تشریحی ولی طولانی و بسیار بلند بوده است. هر قسمت از آزمون AP در بخش زیست شامل، ارزشی برابر با 50 درصد نمره‌ي کل شما را تشکیل خواهد داد.

درس شیمی

 

درس شیمی:

درس شیمی در این دوره‌های آزمون های AP چیزی در حدود 4 ساعت طول خواهد کشید. که شامل بخش چند گزینه ای و تستی بوده که سوال‌های مربوط به این آزمون در حدود 60 سوال بوده و در حدود 90 دقیقه طول می‌کشد. بخش آزاد این آزمون به طور متوسط شامل 7 سوال بوده است که 4 سوال با پاسخ کوتاه دارد و 3 سوال با پاسخ‌های بسیار طولانی داراست و مدت زمان سپری شده برای پاسخ به سوال‌های این قسمت چیزی در حدود 2 ساعت خواهد طول کشید. همانند آزمون زیست شناسی AP هر بخش این آزمون در حدود پنجاه درصد از نمره‌ی شما را تشکیل خواهد داد.

 

درس محاسبات BC در آزمون AP:

 

امتحانات محاسبات BC در آزمون AP  جزو طولانی ترین آزمون‌ها بوده و چیزی در حدود 4 ساعت طول خواهد کشید. بخش 1 این آزمون شامل 45 سوال می‌شود که استفاده از ماشین حساب امجاز بوده و به وسیله‌ی آن انجام می‌شود و در حالت کلی چیزی در حدود 2 ساعت طول خواهد کشید. بخش آزاد این آزمون نیز شامل 6 سوال بوده است که 2 ساعت طول خواهد کشید و به این شکل کل آزمون در حدود 4 ساعت زمان می‌برد و به قسمت‌های مجاز با ماشین حساب و غیر مجاز و در نهایت بدون ماشین حساب تقسیم‌ گردیده است.

 

آزمون روانشناسی AP:

 

امتحان روانشناسی در بین تمام آزمون‌های AP کوتاه تر از بقیه‌ی آزمون های AP بوده است و در نهایت چیزی در حدود 2 ساعت به طول می‌انجامد. قسمت 1 این آزمون شامل 100 سوال بوده است که در کل چیزی در حدود 70 دقیقه زمان لازم خواهد داشت. که این بخش 2 قسمت از 3 قسمت نمره‌ی داوطلب را تشکیل خواهد داد. اما بخش پاسخ ازاد نیز شامل 2 سوال بوده است که باید چیزی در حدود 50 دقیقه زمان صرف جواب دادن آن کرد. این بخش خود به تنهایی یک سوم نهایی نمره‌ي امتحان شما را شامل می‌شود.

 

آزمون تاریخ  AP:

 

امتحان تاریخ نیز درسی از درس‌های آزمون AP  بوده است که زمانی که صرف آن می‌شود چیزی در حدود 3 ساعت بوده است و به 2 قسمت اساسی تقسیم‌بندی می‌گردد. قسمت 1 شامل بخش تستی و بخش پاسخ تشریحی کوتاه بوده است. این بخش در نهایت چیزی در حدود 55 سوال داشته که 55 دقیقه طول خواهد کشید و بخش پاسخ تشریحی کوتاه آن شامل 4 سوال بوده است و در حدود 50 دقیقه زمان لازم دارد. این قسمت نیز شامل 20 درصد از نمره کل امتحان شما را شامل خواهد شد.

ازمون تاریخ

قسمت 2 این آزمون شامل 2 سوال بوده که جواب آن پاسخ تشریحی بلند است. اولین سوال برگرفته از منابع بوده است و پاسخ به این سوال مرتبط با منابع اصلی بوده و به آن نیاز دارد. در حالت کلی 55 دقیقه زمان صرف پاسخ دادن به این سوال‌ها خواهد شد که این بخش در حدود 25 درصد از کل نمره شما را شامل می‌شود. و ذکر این نکته مهم است که شما باید به 1 سوال از 2 سوال در قسمت پاسخ تشریحی بلند پاسخ دهید که چیزی در حدود 35 دقیقه وقت برای آن لازم خواهد شد. توجه داشته باشید پاسخ به این سوال ارزشی معادل 15 درصد از کل نمره‌ی شما را خواهد داشت پس دارای اهمیت خاصی است.

 

زبان و ادبیات انگلیسی AP:

 

آزمون زبان انگلیسی و ادبیات انگلیسی AP  چیزی در حدود 3 ساعت طول خواهد کشید. قسمت سوال‌های تستی آن شامل ۵۵ سوال چندگزینه‌ای و تستی بوده است و چیزی در حدود 1 ساعت طول خواهد کشید و قسمت پاسخ ازاد که شامل پاسخ های تشریحی می‌شود در این آزمون 3 سوال دارد که در حالت کلی زمان زیادی در حدود 2 ساعت طول می‌کشد. این قسمت از آزمون در حدود 45 درصد از نمره‌ی کلی شما را در بر می‌گیرد و بخش 2 نیز ۵۵ درصد نمره‌ي این آزمون را به خود اختصاص می‌دهد.

 

بخش موسیقی در آزمون AP:

 

آزمون بخش موسیقی نیز چیزی در حدود 3 ساعت طول می‌کشد و بخش تستی آن شامل 75 سوال بوده است که به دو قسم تقسیم بندی خواهد شد. نکته‌ي بسیار مهم این است که کل این بخش چیزی در حدود 80 دقیقه به طول می‌انجامد و در حدود 45 درصد از کل نمره‌ی شما را تشکیل می‌دهد که بسیار حائز اهمیت بوده اما قسمت بعدی شامل 7 تمرین به صورت کتبی بوده است و در کل چیزی در حدود 70 دقیقه به طول می‌انجامد. دو تمرین آواز خوانی هم شامل این قسمت می‌شود که در کل زمان کمی در حدود 10 دقیقه طول می‌کشد. این دو بخش روی هم در کل ۵۵ درصد نمره‌ي شما را در این آزمون تشکیل می‌دهد.

زمان برگذاری ازمون

 

بخش تاریخ هنر در آزمون AP:

 

این بخش از نظر زمانی در حدود 3 ساعت طول می‌کشد. قسمت 1 آن دارای 80 سوال بوده است و در بخش 2 و بعدی آن چیزی در حدود 2 ساعت زمان آزمون باید سپری شود. در این قسمت میبایست تعداد 2 مقاله در 30 دقیقه و 4 مقاله که هریک از این مقاله‌ها باید در زمان خاصی در حدود 15 دقیقه به طور کامل نوشته شده باشد. زکر این نکته بسیار مهم است که هر یک از بخش‌های مختلف این آزمون هرکدام در حدود 50 درصد از نمره‌ی کلی آزمون شما را تشکیل خواهد داد.

 

سوال‌های کلیدی و بسیار مهم در رابطه با آزمون AP:

 

1-آزمون AP به چه معناست؟

 

در کل آزمون AP همانطور که به طور کامل در قسمت‌های بالا گفته شد برای مورد ارزیابی قرار دادن موارد درسی کلی دانش اموزان دوره‌ی دبیرستان است و نشانگر این است که دانش آموزان عزیز در حالت کلی برای تحصیل و حضور در دانشکده‌ها واجد شرایط هستند یا خیر. نمره‌ي این آزمون نشانگر این است که توانایی وتسلط دانش‌آموز در مقاطع مختلف تحصیل تا چه حدی است و چگونه می تواند در کالج‌های مورد نظر خود شروع به درس خواندن کند.

زمان امتحانات

 

2-زمان برگزاری آزمون AP به چه صورت است؟

 

 زمان برگزاری دقیق این آزمون در ماه می برگزار می‌گردد و به مدت 2 هفته به طول می‌انجامد و نمره‌های کامل این آزمون نیز در حدود ماه جولای در دست دانش آموزان قرار می‌گیرد.‌

 

3- آیا لازم است برای امادگی در امتحانات AP در کلاسهای مختلف شرکت کنیم؟

 

جواب این یوال به این صورت است که برای شرکت در این آزمون‌ها نیازی به حضور الزامی در کلاس‌های آمادگی نبوده است

4- نمرات آزمون AP به چه صورت محاسبه شده و مقیاس آن چیست؟

 

پاسخ به این سوال بسیار روشن و واضح است زیرا به سور کامل در قسمت های بالا به این سوال پاسخ کافی داده شد این آزمون از 1 تا 5 نمره دارد و نمره‌ی 5 به معنای بهترین نمره است ولی از طرفی نمره‌ي 1 به معنای نمره‌ی نامطلوب بوده و نتیجه‌ای ندارد.   

توضیحات بیشتر:

در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه‌ي زانکو که جزو با سابقه‌ترین موسسه‌هایی در حیطه‌ی این موضوع فعالیت می‌کنند بوده است همراه باشید و بدانید مشاوران زانکو با کادری مجرب از کارشناسان و مشاوران همراه همیشگی شما خواهند بود.

توضیحات بیشتر

بیشتر بخوانید:

آزمون CAE

 

نگشت نگاری سفارت کانادا    

تفاوت زندگی در کانادا و آمریکا

پیشنهاد سردبیر زانکو