آزمون CAE از کلمه‌ی Cambridge English Advanced برگرفته شده است و در جهان به آزمون CAE معروف است، همه ساله به وسیله‌ی دپارتمان انگلیسی دانشگاه کمبریج در منطقه‌های مختلف دنیا اجرا می‌گردد. امتحان CAE به صورتی است که مهارت داوطلب‌ها را در انواع سطح مدرن و حرفه‌ای مورد ارزیابی قرار می‌دهد و در سیستم رتبه بندی معروف به CEFR بوده است و سطح C1 را مورد پوشش قرار می‌دهد. در ادامه این مقاله به بررسی و توضیح بسیار بیشتر درباره‌ی این موضوع پرداخته تا به طور کامل از صفر تا صد آن را فرا بگیرید پس با ما همراه باشید.

آزمون CAE چیست؟

ازمون CAE

 

ساختار آزمون CAE به چه صورت است:

 

داوطلب‌های مجاز برای امتحان CAE باید در طی ۴ ساعت به ۴ بخش اساسی آن پاسخ کامل و صحیح بدهند. این فهرست به صورت زیر آمده است و به ترتیب به صورت زیر آمده است:

 

    1-ریدینگ و کاربرد زبان

    2-رایتینگ

    3-لیسنینگ

    4-مصاحبه

 

در 5 قسمت 1-ریدینگ و 2-کاربرد زبان و 3-لیسنینگ و 4-رایتینگ و 5-اسپیکینگ آزمون CAE را به طور کامل در انواع مقالات به طور مفصل مورد بررسی قرار داده‌ایم.

 

 نمره‌دهی و درجه‌ی مدرک‌ها :

داوطلب‌هایی می‌خواهند که در آزمون CAE دانشگاه کمبریج شرکت کنند و امتحان بدهند، متناسب با نمره و امتیاز و عملکردشان در آزمون مدارک مختلفی در زمینه‌های مرتبط دریافت می‌کنند. در ادامه‌ ارزش و اعتبار و نمره‌‌های مربوط به درجات مختلف این آزمون را با هم مرور کرده  و مورد بررسی  قرار خواهیم داد:

 

 1-درجه‌یA: این آزمون در جمع نهایی ۲۱۰ نمره خواهد داشت و داوطلب‌هایی که بین ۲۰۰ الی ۲۱۰ نمره دریافت کنند به درجه A می‌رسند. این افراد در مرحله‌ی نهایت مدرک رسمی و مورد تایید کمبریج را برای سطح بسیار پیشرفته‌ی C2  دریافت می‌کنند.

2-درجه‌ی B: با دریافت نمره‌ی ۱۹۳ الی ۱۹۹ درجه‌ی شما در آزمون و گرفتن مدرک مربوطه یک پله سقوط خواهد کرد وبه درجه‌ی B می‌رسد. مدارک این گروه از داوطلبان در سطح C1 پیشرفته صادر می‌شود.

3-درجه‌ی C: دریافت نمره‌ در بازه‌ی ۱۸۰ الی ۱۹۲ به این معناست که برای شما در آزمون اف سی ای درجه‌ی C را کسب کردید. این گروه از داوطلبین نیز مدرک C1 دریافت می‌کنند ولی نه از نوع پیشرفته‌ی آن.

4-درجه‌ی B: در مرحله‌ی آخر اگر نمره‌ی شما در سطح پایین ۱۶۰ الی ۱۸۰ قرار داشته باشد، مدرک B2 را دریافت خواهید کرد.

نکته های مهم برای قبولی در ازمون

 

نکات مهم برای قبولی در آزمونCAE:

 

1-موفقیت در اسپیکینگ

2-مکالمه‌ی بسیار حرفه‌ای

3-موفقیت و قبولی در رایتینگ؛ حداقل کسب نمره‌ی ۷ و بالاتر

4-یادگیری تلفظ و لهجه با سبک منحصر به فرد برای خودتان

 

آزمون  CAE :

این آزمون یک آزمون بین المللی و شناخته شده  است، مهارت داوطلب‌ها در سطح متوسط  و رو به بالا مورد ارزیابی قرار گرفته می‌شود. بنابراین تعداد زیادی از افراد به سمت آزمون CAE می‌روند و داشتن مدرک این آزمون بسیار در مراحل مختلف کاربرد دارد .

 

کاربرد مدرک CAE:

 

کاربرد مدرک CAE نیز به اهداف به خصوص تحصیلی و در زمینه‌های مختلف کاری ربط داده می‌شود. دریافت مدرک CAE نشان می‌دهد که فرد مورد نظر توان این را دارد از مهارت نوشتار و گفتار زبان انگلیسی خود در کارهای روزانه استفاده مناسبی داشته و به مشکلی برنخورد.تعداد قابل ملاحظه‌ای از مراکز و موسسات تحصیلی در دنیا این مدرک دانشگاه کمبریج را به رسمیت شناخته و جهت ادامه تحصیل دادن در این دانشگاه‌ها به این مدرک حتما نیاز پیدا خواهید کرد:

 

1-استرالیا

2- کانادا

3-آلمان

4-هنگ‌کنگ

5-هلند

6-آمریکا

7-بریتانیا

کاربرد مدرک CAE

 

جمع کثیری از شرکت‌های بیزینسی و صنعتی در سرتاسر جهان این مدرک معتبر کمبریج را به عنوان یکی از مدرک‌های اصلی در هنگام جذب کارمندهای جدید به رسمیت شناخته و یا از آن مدرک در برنامه‌های آماده‌سازی و کلاس‌های آموزشی کارمندان خود مورد استفاده قرار می‌دهند.

آزمون CAE در ایران:

 

طبق قانون بعضی از موسسات و مراکز معتبر در ایران، آزمون CAE برگزار می‌گردد و هیچ نیازی به خروج از کشور نبوده و هزینه‌ی این آزمون CAE در ایران متناسب با قیمت‌های الان در حدود ۴۰۰ هزار تومان بوده است که با مقایسه با برخی آزمون‌های دیگر نظیر آزمون آیلتس قیمت بسیارکمتری دارا است.

مدرک این آزمون به طور معمول قابلیت ارائه کردن به دانشگاه ، محل کار و یا سازمان‌های مهاجرتی را دارا است.

در اوایل دانشگاه کمبریج تنها آزمون FCE  و آزمون GRE را برگزار می‌کرد اما با درخواست های مکرر و پی‌در‌پی مراکز آموزش زبان مبتنی بر این که فاصله‌ی این دو آزمون از هم بسیار زیاد بوده است، آزمون CAE در برنامه‌ی آزمون‌های این دانشگاه ثبت شد.

 

دقیقا مانند دو آزمون که گفته شد،CAE  بر اساس توانایی هایی از قبیل مکالمه و فعالیت‌های روزانه شکل گرفته و بررسی قرار گرفته می‌شود و میزان تسلط زبانی فرد در موقعیت‌ها و کارهای روزمره را ارزیابی می‌کند و سطح و رتبه‌بندی این آزمون توسط مرجع مشخص و مشترک اروپایی یادگیری زبان یا همان (CEFR) سطح پیشرفته‌ی C1 بوده است.

 

 بخش‌های آزمون CAE :

 

آزمون CAE شامل چهار بخش بوده است که 4 مهارت مهم و تاثیرگذار زبان را مورد بررسی و آزمایش قرار می‌دهند که به اختصار آن را توضیح می‌دهیم:

 

1-بخش انگلیسی و خواندن

2-بخش مهارت‌های شنیداری

3-بخش مهارت‌های نوشتاری

4-بخش مکالمه‌ی زبان انگلیسی

 

تمام شرکت کنندگان میبایست که این آزمون را باید به صورت حضوری یا آنلاین به سرانجام برسانند تا بتوانند مدرک را دریافت کنند. بخش‌های مکالمه نیز به صورت رو در رو با داور یا شخصی که مسئول بررگزاری امتحان است و با حضور داشتن دو ممتحن و دو شرکت کننده برگزار می‌شود تا شرایط واقعی‌تر و بهتری برای سنجش توانایی‌ها به وجود بیاورد تا توانایی فرد به صورت کامل مورد بررسی قرار گرفته می‌شود.

بخش های ازمون

 

1-بخش استفاده از زبان انگلیسی و خواندن:

 

زمان برگزرای آزمون بخش مهارت ریدینگ در حدود ۹۰ دقیقه بوده است و شامل ۸ قسمت و ۵۶ سوال می‌باشد. در مجموع چیزی در حدود ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ لغات انگلیسی وجود دارد و به صورت مقاله در متن‌های این بخش قرار گرفته شده که از منابع مختلفی تهیه گردیده است.

 

لذا شرکت کنندگان برای قبولی در این آزمون میبایست که متون مذکور را درک کرده و توانایی پاسخ گویی به سوالات تخصصی و اساسی مطرح شده در زمینه های آن را داشته باشند.

 

2-بخش نوشتاری :

 

فرصت زمان لازم برای ارزیابی بخش رایتینگ یا نوشتار نیز در حدود ۹۰ دقیقه می‌باشد و در 2 بخش ارائه شده است. بخش 1 اجباری بوده است و مشمول این می‌شود که نوشتن یک انشا در پاسخ یک متن را کامل عهده‌دار شوید و تمام و کمال آن را بنویسید که راه سختی است؛این متن می‌تواند موردهایی چون: مقاله، بروشور و یا نامه‌ی رسمی یا غیررسمی بوده باشد.

 

در بخش 2، داوطلب‌ها باید یکی از ۳ موضوع اصلی و ارائه شده را انتخاب کرده که به طور عام شامل: نوشتن نامه‌هایی در حیطه‌های مشخص شده، پروپوزال، گزارش و یا بازخورد است.همه‌ی شرکت کننده‌ها بر اساس این شاخص‌ها مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند: 1-محتوا 2-توانایی برقرار کردن ارتباط با خواننده 3-سازماندهی کردن اطلاعات موجود در متن و زبان.

 

3-بخش شنیداری:

 

ارزیابی این بخش (لیسینینگ) در ۴۰ دقیقه برگزار می‌شود و مشمول ۳۰ سوال می‌شود که عبارت است از: یک محتوای کوتاه از یک سخنرانی، مونولوگ طولانی و حرفه‌ای، یک مصاحبه کردن یا مکالمه کردن و یک مونولوگ کوتاه در یک قالب.

 

از شرکت کننده‌های حاضر در آزمون CAE انتظار این می‌رود که توانایی شنیداری خوبی مثل درک مطلب قوی، منتقل کردن اطلاعات شنیده شده، درک کردن موضوع و حرف‌های گوینده و احساس فرد گوینده را به طور کامل درک کنند و توانایی منتقل کردن آن را داشته باشند.

 

4-بخش گفتاری :

 

مورد ارزیابی قرار دادن بخش‌های مهارت اسپیکینگ که به صورت حضوری در ۱۵ دقیقه به طور مستقیم برگزار می‌شود و قالب استاندارد آن به صورت این است که ۲ شرکت کننده و ۲ ممتحن در آن حضور داشته و شرکت می‌کنند.

 

یکی از ممتحن‌ها نقش مورد سنجش قرار دادن و واکنش و مدیریت کردن مکالمه‌ی زبان انگلیسی را عهده دار می‌شود این در حالی است که ممتحن دیگر فقط وظیفه‌ی بررسی کردن و مورد ارزیابی قرار دادن زبان شرکت کننده‌ها را در آزمون دارد. نکته‌ی مهم این شرکت کننده‌ها به این صورت است که به سه صورت صحبت می‌کنند: 1-مونولوگ، 2-با ممتحن 3- با یکدیگر.

سیستم نمره دهی

 

سیستم نمره‌دهی آزمون به چه صورت است:

 

تمام شرکت کنندگان باید بدانند که یک اعلان یا خبر از نتیجه‌ی آزمون از دانشگاه کمبریج دریافت خواهند کرد، اما فقط آن دسته از افرادی که امتیاز به قدر کافی بالا دارند مدرک آزمون CAE  را دریافت می‌کنند.

 

در صورت شرکت کردن مجدد در این آزمون نتیجه‌های جدید با نتیجه‌های قبلی جایگزین خواهند شد. نکته‌ي مهم این است که شرکت کننده‌های آزمون مدرک CAE  بیشتر سطح زبان فعلی آن‌ها و امتیاز زبانی آن‌ها در رتبه بندی زبان انگلیسی آن‌ها برای دریافت مدرک از دانشگاه کمبریج محاسبه می‌شود.

 

نمره CAE در مرحله‌ی نهایی شرکت کننده‌ها از محاسبه‌ی میانگین نمره‌های همه‌ی مهارت‌های آن‌ها در تمام موارد بالا محاسبه و تشکیل می‌شود.

 

همانطور که گفته شد CAE برای سطح C1  طراحی گردیده است اما افرادی که بین 200 الی 210 امتیاز در این آزمون کسب کنند سطح زبانی آن‌ها C2 و افرادی که کمتر از 180 نمره و امتیاز دریافت کنند، سطح زبانی آن‌ها B2 خواهد گردید.

 

امتیازهایی که بین ۱۴۲ الی ۱۵۹باشد فقط گزارش شده و هیچ  مدرک خاصی به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. در حالت کلی و در پایان امتیازدهی و رتبه بندی به صورت زیر انجام می‌شود:

 

 بخش‌هایی که به صورت نوشتاری، شنیداری و خواندن بوده است در یک روز انجام می‌شود و بخش گفتاری آن نیز در روزی دیگر، قبل یا بعد از آزمون اصلی با اعلان قبلی، برگزار خواهد شد.

 

این امتحان طبق روال با اعلان قبلی هر هفته برگزار می‌شود و در حال حاضر ۱۴۰۰ مراکز آزمون در 118 کشور مختلف دنیا وجود داشته و آزمون‌ها طبق روال همه ساله در حال برگذاری می‌باشد.

 

زمان‌بندی برگزاری آزمون  CAE:

 

در پایان ذکر این نکته الزامی است که دارندگان مدرک CAE دارای توانایی زبانی برابری با دارندگان مدرک آیلتس در نمره‌ی ۶.۵ الی ۸.۰ بوده‌اند و در مقایسه کردن تقریبا در یک سطح هستند و توانایی این امر وجود دارد که مدرک ذکر شده را به محل کار، تحصیل و یا سازمان مهاجرت ارسال کنند و دارای ارزش و اعتبار خوبی است.

 

مزایای آزمون CAE :

 

1-آزمون CAE در سطح جهان بسیار شناخته شده است و دارای اعتبار است.

2-پرداخت کردن هزینه‌ی کمتر در قبال اعتبار بالا و هم سطح بودن با دیگر آزمون‌هایی مانند آیلتس.

3-دانشجوهایی که نمره‌های بالا در آزمون CAE کسب کرده باشند شانس بسیار بالایی برای دریافت اقامت تحصیلی و کمک هزینه‌ي تحصیلی آن‌ها بالاتر خواهد رفت.

4-مدرک آزمون CAE مراحل دریافت ویزای تحصیلی را بسیار ساده‌تر می‌کند

5-از همه مهم‌تر و نکته‌ی بسیار مثبت این آزمون مدت اعتبار مادم العمر آن می‌باشد.

نکته های لزمون

 

نکته‌های بسیار مهم آزمون CAE :

حتما قبل از ثبت نام به طور کامل بررسی کنید که این آزمون مورد قبول برای پذیرش دانشگاه مورد نظر شما باشد در غیر اینصورت از ثبت نام حتما خودداری کرده و در آزمون‌های مورد پذیرش دیگری امتحان بدهید.

در جلسه‌ی امتحان، حتما به یاد داشته باشید که افراد زیر سن ۱۸ سال حتما باید رضایت نامه کتبی از طرف والدینشان به همراه خود داشته باشند در غیر این صورت مجاز به شرکت در آزمون نیستند.

 

نمره قبولی در آزمون  CAE :

 

میانگین نمرات قابل قبول بین ۱۶۰ تا ۲۱۰ می‌باشد.

 

نمره‌ی قبولی درگرید A بین210-200 امتیاز است.

نمره‌ی قبولی درگرید  Bبین193 -199 امتیاز است.

نمره‌ی قبولی درگرید  Cبین180 -192 امتیاز است.

امتیاز ۱۸۰ به پایین در دسته‌ی گرید جای نمی‌گیرند.

 

زمان دقیق اعلام نتایج آزمون CAE :

 

زمان دقیق اعلام نتایج آزمون با فرم‌های کاغذی در حدود ۴ تا ۶ هفته طول می‌کشد و صدور مدرک نیز بین ۷ تا ۹ هفته بعد از برگزاری آزمون طول خواهد کشید. اعلام نتایج کامپیوتری از طریق مشاهده از سایت یا ارسال به ایمیل در حدود ۲ تا ۳ هفته به طول می‌انجامد و صدور آن نیز به طور حدودی بین ۵ تا ۶ هفته بعد از برگزاری آزمون به دستتان می‌رسد.

 

تعداد سوال‌های آزمون CAE :

 

آزمون زبان انگلیسی CAE در چهار بخش به انجام می‌رسد که عبارت است از:

1-بخش ریدینگ :

در ۸ بخش با ۵۶ سوال انجام می‌شود، زمان این بخش نیز در حدود ۹۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

 2-بخش لیسینینگ :

در ۴ بخش با ۳۰ سوال انجام می‌شود، زمان این بخش نیز در حدود ۴۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

3-بخش رایتینگ :

در ۲ بخش با ۲ سوال انجام می‌شود، زمان این بخش نیز در حدود ۹۰ دقیقه به طول می‌انجامد.

4-بخش اسپکینگ :

در ۴ بخش انجام می‌شود و زمان این بخش نیز در حدود ۱۵دقیقه طول می‌کشد.

 در مجموع زمان پاسخ دادن به تمام سوال‌ها در تمام بخش‌ها برای 4 مهارت در حدود ۲۳۵ دقیقه طول می‌کشد.

مدت زمان اعتبار ازمون

 

اعتبار بین المللی آزمون  CAE :

 

به دلیل گسترده بودن اعتبار بین المللی این مدرک در سطح جهان در حالت کلی می‌توان گفت که به طور متوسط مدرک آزمون CAE در ۶۰۰۰ موسسه و شرکت و ۲۰هزار دانشگاه در 140 کشور مختلف دنیا مانند: استرالیا، آلمان، کانادا، آمریکا، هنگ کنگ، هلند، بریتانیا و اتریش و…. قابل قبول بوده است.

 

هزینه‌ی شرکت در آزمونCAE  :

 

همانطور که در بخش‌های بالا نیز گفته شده هزینه‌ی این آزمون‌ها نسبت به سایر آزمون‌های دیگر بسیار پایین‌تر بوده است و نکته‌ای که وجود دارد این است که هزینه‌ی شرکت در آزمون CAE  چه به صورت کاغذی و کامپیوتری به یک صورت بوده و هزینه‌ی برابری دارند. هزینه‌ی آزمون انگلیسی CAE در سال ۲۰۲۰ چیزی در حدود ۱۵۴ تا ۱۵۸ یورو می‌باشد.

مراحل آزمونCAE  :

آزمون انگلیسی در این مرحله شامل  ۸ بخش می‌باشد که به صورت زیر آمده است:

 

1-شامل متن‌های ناقص که باید با کلمه یا عباراتی درست پر شود. ۸ سوال 4 گزینه‌ای نیز باید با کلمه‌های صحیح کامل گردد.

2-شامل متونی با ۸ جاخالی در پایان هرخط و کلمه‌هایی در داخل پرانتز که باید با فرم صحیح آن نوشته شده باشد.

3-شامل ۶ سوال بوده است که هرکدام با یک جمله و یک کلمه‌ صحیح کامل شده و در جمله‌ی دوم یک جای خالی وجود داشته که بایستی کلمه کلیدی و درست خودش را به‌گونه ای در جای‌خالی جای دهیم که معنای دو جمله یکسان باشد و در آن تغییری ایجاد نشود.

4-شامل یک متن می‌شود که با ۶ سوال چندگزینه‌ای آماده شده که باید از بین آن‌ها گزینه صحیح انتخاب شود.

5-شامل چهار متن می‌باشد که باید به سوال‌های آن پاسخ تشریحی داده شود.

6-شامل یک متن بلند می‌باشد که با شش جای‌خالی پر می‌شود که هرکدام به یک پاراگراف خاص ارجاع می‌گردد.

7-شامل ۴ متن است که سوال‌هایی که باید مشخص گردد مربوط به کدام متن بوده است.

توضیحات بیشتر

توضیحات بیشتر:

در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه‌ي زانکو که جزو با سابقه‌ترین موسسه‌هایی در حیطه‌ی این موضوع فعالیت می‌کنند بوده است همراه باشید تا مشاوران زانکو با کادری مجرب از کارشناسان و بهترین اساتید زبان انگلیسی شما را برای کسب مدارک معتبر بین المللی همراهی خواهد کرد.

بیشتر بخوانید:

آزمون تافل

هزینه‌ی آزمون‌های آیلتس و تافل در سال 2020

آزمون USMLE

 

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو