آزمون (GRE (Graduate Record Examination آزمونی با هدف سنجش توانایی تحصیلی افرادیست که متقاضی تحصیل در مراکز علمی معتبر سراسر دنیا هستند. در آزمون GRE سه موضوع مهارتی: محاسبات ریاضی، درک مطلب و همچنین مقاله نویسی مورد بررسی قرار می گیرد.

این آزمون از نظر درجه سختی توسط شرکت‌کنندگان در درجه‌ی آزمون‌های دشوار زبان انگلیسی قرار می‌گیرد. چرا که در این آزمون مهارت‌هایی نظیر علم ریاضی، احتمالات، جبر و هندسه‌ی شرکت‌کنندگان مورد بررسی سنجش می‌گیرد.
البته این مباحث جز مباحث دشوار ریاضی نیستند ولی به دلیل اینکه شما می‌بایست جواب سوالات و در برخی موارد تحلیل جواب خود را به زبان انگلیسی و به نحوی متقاعد کننده و منطقی مورد بررسی قرار دهید، در اغلب اوقات این بخش جز بخش‌های دشوار آزمون GRE محسوب می‌شود.

آزمون Graduate Record Examination به اختصار GRE یک آزمون استاندارد هست که توسط شرکت Educational Testing Service به اختصار ETS برگزار می شود؛ آزمون GRE دو نوع دارد، جنرال و سابجکت که به صورت کامل در ادامه معرفی خواهند شد؛ آزمون اصلی آزمون جنرال می‌باشد و آزمون سابجکت یک آزمون جانبی محسوب می‌شود. بسیاری از برنامه های تحصیلات تکمیلی (ارشد و دکترا) و مدارس کسب و کار آمریکا و سایر کشورها در پروسه اپلای از شما درخواست می کنند نمره آزمون GRE خود را برای آن ها ارسال کنید.
افرادی که قصد ادامه تحصیل در رشته حقوق و علوم پزشکی را دارند، باید به ترتیب آزمون‌های LSAT  و MCAT را بگذرانند. اغلب مدارس معتبر کسب و کار در دنیا GRE را در کنار GMAT برای پذیرش قبول می‌کنند. آزمون GRE از شش بخش (section) تشکیل شده و برای تکمیل آن ۳ ساعت و ۴۵ دقیقه زمان لازم هست. در این شش بخش شما با سوالات وربال (verbal)، کوانت (quantitative) و رایتینگ Analytical Writing Assessment (AWA) مواجه می شوید.

چه کسانی به آزمون GRE نیاز دارند؟

دانشجویانی که قصد دارند در برنامه های تحصیلی تکمیلی شرکت کنند؛ در واقع graduate student های آینده. برنامه‌های تحصیلات تکمیلی یا همان graduate programs  از GRE به عنوان سنجه ای برای برنامه های کارشناسی ارشد (Master’s) و دکترا (Doctoral) استفاده می کنند. این شامل بیشتر رشته ها از علوم پایه و هنر گرفته تا علوم انسانی می شود. لازم هست شما در تمام بخش های آزمون شرکت کنید، فارغ از اینکه در چه رشته ای قصد ادامه تحصیل دارید. لازم به ذکر است تمرکز رشته های مختلف روی نمره بخش های مختلف متفاوت است
به طور کلی رشته های علوم پزشکی نیاز به آزمون MCAT و رشته های حقوق آزمون LSAT دارند. مدارس کسب و کار هم GRE و هم GMAT را قبول می کنند.

زمان برگزار آزمون GRE 

آزمون GRE کامپیوتری تقریبا در تمام روزهای سال به جز یکشنبه ها و تعطیلات رسمی آمریکا برگزار می‌شود. آزمون GRE Subject تنها سه بار در سال آن هم به صورت کاغذی برگزار می شود. آزمون GRE Subject به صورت کاغذی و سه بار در سال در سراسر دنیا برگزار می شود. زمان آزمون در تمام رشته ها ۲ ساعت و ۵۰ دقیقه است، ولی تعداد سوالات در رشته های مختلف با هم فرق می کند. قیمت آزمون GRE Subject در سراسر دنیا ۱۵۰ دلار است. ماه های برگزاری این آزمون سپتامبر (شهریور- مهر)، اکتبر (مهر-آبان) و آوریل (فروردین-اردیبهشت) است. برای مشاهده دقیق تاریخ آزمون GRE Subject و سنترهای آزمون GRE Subject روی هر کدام کلیک کنید.

بیشتر بخوانید:

آزمون‌های آیلتس و تافل چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

هزینه آزمون GRE

هزینه آزمون GRE جنرال در ایران ۲۰۵ دلار و هزینه آزمون GRE سابجکت ۱۵۰ دلار است. علاوه بر آن اگر پس از ثبت نام قصد تغییر تاریخ آزمون یا تغییر سنتر خود را داشته باشید باید ۵۰ دلار هزینه کنید. این مبلغ را می توانید از طریق وبسایت های خدمات پرداخت دلاری و یا با تهیه ووچر پرداخت نمایید.
ETS به صورت رایگان نمره شما را به چهار دانشگاه ارسال می کند سپس، برای هر گزارش نمره اضافی Additional Score Report (ASR) باید مبلغ ۲۷ دلار بپردازید.

آزمون GRE

مراکز برگزاری آزمون GRE در ایران

آزمون GRE به صورت منظم در چندین شهر ایران از جمله تهران، اصفهان، زنجان و ارومیه برگزار می شود.

آیا آزمون GRE قابل تکرار هست؟

۲۱ روز بعد از آزمون اول می‌توان دوباره در امتحان شرکت کرد و در ضمن در یک سال میلادی  بیشتر از ۵ بار نمی‌توان امتحان داد.
تفاوت آزمون GRE با آزمون  IELTS و آزمون TOEFL
آزمون GRE در واقع یک تست منطق است و توانایی‌های تحلیلی شما را مورد آزمون قرار می‌دهد.
از کسی که قصد ورود به مقطع ارشد و دکترا را دارد انتظار می‌رود یک سری از توانایی‌های منطقی را کسب کرده باشد و بتواند استدلال‌های مختلف را تحلیل کرده، ایرادهای آن را درآورده و یک متن انتقادی (Critical) به هر موضوع علمی بنویسد. پس در واقع آزمون GRE این توانایی ها فرد را قبل از ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی (Graduate School) و مدارس کسب و کار (Business School) مورد ارزیابی قرار می‌دهد.

بیشتر بخوانید:

هزینه‌ی آزمون‌های آیلتس و تافل در سال 2020

تفاوت آزمون GRE با آزمون GMAT

هر دو آزمون دارای بخش های وربال و کوانت هستند با این تفاوت که بخش وربال GMAT روی گرامر تمرکز دارد و GRE روی لغت متمرکز است. در مورد بخش وربال GMAT هم سوالات گرامری پرسیده شده در سطح دشواری قرار دارند و برای گرفتن نمره خوب در این بخش باید به همان اندازه که برای حفظ لغات در GRE زمان صرف می کنید، برای GMAT هم زمان در نظر بگیرید و با برنامه ای منظم کار کنید.
نکته مهم برای شرکت کنندگان ایرانی این است که آزمون GRE هر هفته به صورت منظم در نقاط مختلف ایران برگزار می شود ولی GMAT چنین نیست و برای شرکت در آن شما نیاز دارید تا به کشورهای خارجی سفر کنید. در ضمن آزمون GMAT گرانتر از آزمون GRE است و شما باید به جای ۲۰۵ دلار مبلغ ۲۵۰ دلار هزینه کنید و این مقدار بدون در نظر گرفتن هزینه های سفر به خارج از کشور است. اگر لازم باشد دوباره در آزمون شرکت کنید هم نیاز دارید مجدد به خارج سفر کنید که خود بسیار دشوار و هزینه بر است. بنابرین بدون شک آزمون GRE برای دانشجویان ایرانی گزینه بسیار بهتری است.
تمامی مدارس کسب و کار تاپ مانند Columbia، Stanford، Harvard، Wharton و … نمره GRE را قبول می کنند. بنابرین حتی کسانی که رشته اصلی آن‌ها کسب و کار نیست هم این شانس را دارند تا با شرکت در آزمون GRE نه تنها برای رشته خودشان بلکه برای مدارس کسب و کار هم اپلای کنند و وارد دنیای جذاب کسب و کار شوند.

اهمیت آزمون GRE

این آزمون مهم است چون تنها ابزاری است که به افراد حاضر در کمیته پذیرش دانشگاه (Admission Committee) اجازه می‌دهد تا شما را در کنار تمام متقاضیان دیگر که از کشورهای مختلف جهان مانند هند، چین، کره، یونان و … می‌آیند و خواهان گرفتن پذیرش هستند با یک سنجه استاندارد و یکسان مورد آزمون قرار بدهند و سپس همه را بدون در نظر گرفتن محل تحصیل، معدل و پیشینه افراد در یک طیف کنار هم قرار داده و به راحتی مقایسه کنند.

بیشتر بخوانید:

فرق LINC و ESL کانادا چیست

در واقع آزمون GRE از آزمون‌های IELTS و TOEFL بسیار مهمتر است. چون همان‌طور که گفتیم تست‌های IELTS و TOEFL تست‌های زبان هستند و کافی است شما کف نمره مورد نظر را کسب کنید تا پرونده آن‌ها بسته شود. آزمونی که در آن هرچقدر نمره بالاتری بگیرید بیشتر از سایرین خود را متمایز می‌کنید آزمون GRE است. پس فراموش نکنید که اهمیت تست GRE برای گرفتن پذیرش و پس از آن کمک هزینه تحصیلی (fund) بسیار بیشتر از آزمون‌های IELTS و TOEFL است و نیاز به نمره بالا در آن دارید. بر اساس رشته تحصیلی شما نمره مورد نیاز در بخش‌های مختلف آزمون ممکن است تغییر کند.

آزمون GRE

آزمون  GRE Subject

آزمون GRE Subject از دروس تخصصی رشته‌هایی خاص مانند زیست شناسی، شیمی، ادبیات انگلیسی، ریاضی، فیزیک و روان شناسی تشکیل شده. با کلیک روی هر کدام از آن ها می توانید به منابع آزمون GRE subject دسترسی پیدا کنید و با ساختار آزمون بیشتر آشنا شوید. این آزمون به داوطلبان این رشته‌ها کمک می‌کند تا بیش از پیش خود را متمایز کنند، در واقع به شما کمک می کند نقاط قوت خود در یک رشته خاص رو برجسته کنید. اگر در این رشته‌ها تحصیل می‌کنید باید وب سایت دانشکده مورد نظر را بررسی کنید تا از لزوم شرکت در این آزمون با خبر شوید. دانشگاه های تاپ مانند Yale، Stanford و NYU این آزمون را به صورت اجباری از داوطلب می خواهند.

آزمون GRE
گاهی اوقات آزمون GRE subject می تواند حتی در دانشکده هایی که این آزمون رو recommend هم نکرده اند یک مزیت رقابتی به شما بدهد. برای نمونه دانشکده مهندسی برق و علوم کامپیوتر در دانشگاه UC-Berkeley با اینکه آزمون GRE subject رو توصیه نکرده، ولی در صفحه سوالات پر تکرار این دانشکده ذکر شده که رشته های علوم کامپیوتر نمره آزمون GRE subject در دو موضوع ریاضی و فیزیک را قبول می کند. با اینکه توصیه مستقیمی نشده ولی قطعا داشتن نمره آزمون GRE subject به گرفتن پذیرش در رشته های علوم کامپیوتر در این دانشگاه کمک خواهد کرد.
 آزمون GRE subject در شش رشته مختلف برگزار می شود. ETS یک صفحه وب دارد که به شما کمک می کند برای این آزمون آماده بشید، که شامل راهنماهای رایگان pdf برای هرکدام از رشته ها است و هر کدام شامل یک تست نمونه کامل است. همچنین کسانی که در آزمون GRE Subject شرکت می کنند باید حتما در آزمون GRE General هم شرکت کنند!
 

آزمون GRE General

آزمون اصلی که آن را به عنوان آزمون GRE  می‌شناسیم GRE General TEST است که هر هفته در سنترهای مختلف و شهرهای مختلف ایران به صورت منظم و کامپیوتری برگزار می‌شود. از این نظر دست شرکت کنندگان در انتخاب زمان و مکان مناسب باز است و می‌توانند زمان کافی برای آماده‌سازی قبل از این آزمون برای خود در نظر بگیرند. در ادامه ساختار و ویژگی های این آزمون به شکل کامل مورد بررسی قرار می گیرد.

ساختار آزمون GRE

آزمون GRE از شما رو در سه موضوع تست می کنه: verbal reasoning، quantitative reasoning و Analytical Writing Assessment (AWA).
این آزمون بسیار زمان‌بر است و در مجموع بیش از 4 ساعت زمان نیاز دارد.
اولین بخش سؤالات Analytical Writing Assessment هستند که باید دو writing  مختلف بنویسید و در آن‌ها به تحلیل‌های منطقی بپردازید که متفاوت با آزمون‌های TOEFL و IELTS هستند. برای نوشتن هر کدام از این writing ها ۳۰ دقیقه فرصت دارید. پس از آن وارد بخش اصلی امتحان می‌شوید که خود از ۲ بخش وربال و کوانت تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید:

آیا ازمون آیلتس در ایران برگزار می‌شود؟

Analytical Writing Assessment:

در قسمت رایتینگ یا Analytical Writing Assessment  آزمون GRE از شما خواسته می¬شه که دو essay بنویسید. اولی نامش issue هست که در اون شما نظر خودتون رو راجع به یک موضوع مورد بحث برانگیز می¬گین و برای دفاع از نظرتون دلیل و مثال میارید، درست مثل رایتینگ TOEFL و IELTS. رایتینگ دوم که اسمش argument هست و در اون شما به عنوان یک قاضی از متنی که یک نفر دیگه نوشته ایراد بگیرید و اون رو نقد می کنین.

Verbal Reasoning:

بخش وربال آزمون GRE همان بخشی است که دانشجویان آن را به عنوان تست زبان می‌شناسند و در واقع توانایی‌های تحلیل کلامی فرد را مورد سنجش قرار می‌دهند که یک رشته فلسفی بسیار مهم در قرن بیستم میلادی می‌باشد. بخش verbal reasoning  به دو قسمت سوالات جاخالی و متن تقسیم می شه. بخش جاخالی ها یا direct vocabulary questions شامل دو نوع سوال با نام های text completion و sentence equivalence هست. بخش متن ها یا reading دو زیرمجموعه درک مطلب یا همان reading comprehension و paragraph argument یا سوالات منطقی رو در خودش داره. بنابرین، دو مجموعه سؤال یا سکشن ۲۰ تایی که هر کدام ۳۰ دقیقه زمان برای پاسخ‌گویی دارند را پیش رو دارید. هر کدام از این قسمت ها در ادامه کامل معرفی خواهند شد.

Quantitative Reasoning:

بخش کوانت آزمون GRE توانایی تحلیل کمیتی یا ریاضی فرد را مورد سنجش قرار می‌دهد، مباحث سؤالات چندان دشوار نیست، ولی مجدداً سعی می‌شود با ایجاد پیچیدگی‌های زبانی و منطقی، انعطاف پذیری ذهن فرد مورد ارزیابی قرار گیرد. سوالات بخش quantitative reasoning در سطح ریاضی دبیرستان هستند و شامل جبر، هندسه، آمار و احتمال و سایر موضوعات می شوند. سرفصل های دشوار مثل مثلثات و دیفرانسیل در این آزمون حضور ندارند و لازم نیست سینوس و کسینوس ها رو حفظ کنین، یا مشتق و انتگرال بلد باشند.
قسمت کوانت آزمون GRE شامل سه دسته سوال هست: quantitative reasoning (QC)، problem solving و numeric entry. سوالات QC از شما درخواست می کنند که دو کمیت رو با هم مقایسه کنید و رابطه آن را با یکدیگر بیان کنید. دو قسمت دیگر هم شامل حل مسائل هستند و در نهایت فقط در اینکه جواب رو از بین گزینه ها انتخاب کنین یا اون رو به صورت عددی وارد کنین با هم تفاوت دارن.  در قسمت مسائل نوعی دیگر از سوال وجود دارد که به آن سوال چند جوابی یا multiple answer می گویند و شما باید از بین گزاره های نوشته شده تمام گزاره های درست را انتخاب کنید و هر ترکیبی هم ممکن است درست باشد. دو مجموعه سؤال ۲۰ یا سکشن  تایی که هر کدام ۳۵ دقیقه زمان برای پاسخ‌گویی دارند را پیش رو دارید.

 •  Analytical Writing Assessment: این قسمت ۱ ساعت طول می کشه و برای هر کدوم از رایتینگ¬ها دقیقا ۳۰ دقیقه زمان دارین.
 • Quantitative Reasoning: این قسمت به دو بخش ۳۵ دقیقه ای تقسیم میشه، که در هر بخش باید ۲۰ سوال رو جواب بدین.
 • Verbal Reasoning: این قسمت هم به دو بخش تقسیم میشه که برای هر بخش ۳۰ دقیقه زمان دارین و مجدد هر بخش شامل ۲۰ سوال هست.

یک استراحت ۱۰ دقیقه ای بعد از سومین بخش وربال یا کوانت قرار دارد. سکشن های وربال و کوانت به صورت یک در میان قرار می‌گیرند.
نمره دهی برای هر کدوم از قسمت های verbal reasoning و  quantitative reasoning به صورت مجزا ۱۳۰ تا ۱۷۰ با فاصله یک نمره یک نمره هست. این یعنی اگر همه سوال ها رو غلط بزنین نمره شما ۱۳۰ میشه.
نمره دهی بخش writing متفاوت و از ۰ تا ۶ در بازه های نیم نمره ای هست. نحوه محاسبه نمره GRE به صورت دقیق مشخص نیست و بر اساس الگوریتم هایی انجام میشود که به آنها دسترسی وجود ندارد. توجه کنید که آزمون GRE یک آزمون computer-adaptive هست؛ پاسخی که شما به سکشن اول هر قسمت (وربال و کوانت) می دهید تعیین کننده میزان سختی سکشن دوم همان قسمت و سقف و کف نمره شما در آزمون است. البته این سختی و آسونی نسبی هست و منظور میانگین دشواری سوالات هست، یعنی در سکشن های دشوار هم سوالات آسان وجود دارند ولی تعداد آن ها کمتر هست.

بیشتر بخوانید:

آزمون دولینگو چیست؟ آزمون جایگزین تافل و آیلتس

percentile در نمره GRE

وقتی نمره GRE شما گزارش می‌شود، در کنار نمره هر بخش به شما یک عدد هم که نشان دهنده درصد افرادی که نمره شما از آن ها  بیشتر شده است هم ارائه می شود که به آن percentile می گویند. در این مقایسه تمام افرادی که در ۵ سال گذشته در آزمون GRE شرکت کرده‌اند در نظر گرفته می‌شوند.
دانشگاه های معمولی تر استاندارد کمتری دارند و شاید ۵۰% هم برای آن ها قابل قبول باشد. ولی اگر نمره شما در هر کدام از بخش ها زیر ۳۰% باشد، بهتر است مجدد در آزمون شرکت کنید. می توانید از جداول زیر برای تبدیل نمره خود به percentile استفاده کنید.

آزمون GRE

آماده سازی برای آزمون GRE

اگر اندکی در مورد منابع آزمون GRE تحقیق کرده باشید متوجه شده اید که تعداد این منابع اینقدر زیاد است که بیشتر از اینکه به شما کمک کنند شما را گیج می کنند. در این بخش می خواهیم خیال شما را راحت کنیم و تمام منابع اضافی را حذف و بهترین منابع آزمون GRE و ترتیب استفاده از آنها را برای شما توضیح دهیم.

 منابع vocabulary آزمون GRE

بهترین منابع لغت آزمون GRE که باید به ترتیب خوانده شوند:

 • اپلیکیشن Magoosh GRE Vocabulary Flashcards
 • کتاب یا اپلیکیشن Barrons’s Essential words for the GRE که به ۸۰۰ بارونز هم معروف است
 • مجموعه فلش کارت های Manhattan

این منابع با هم اشتراکات زیادی دارند. ابتدا هریک را کامله فرا بگیرید بعد به سراغ بعدی بروید و همواره تمام لغت ها را مرور کنید.
تذکر: لطفا کتاب ۱۱۰۰ بارونز را نخوانید! این کتاب مخصوص GRE نوشته نشده و وقت شما را تلف می کند. منظورمان این نیست که این کتاب، کتاب خوبی نیست؛ برای GRE کتاب خوبی نیست.

بیشتر بخوانید:

فرق LINC و ESL کانادا چیست

زمان بندی اپلای

منابع آشنایی با ساختار آزمون GRE

برای این منظور بهترین گزینه کتاب The Official Guide to the GRE General Test و زیر مجموعه هایش می‌باشد:

 • The Official Guide to the GRE General Test
 • Official GRE Quantitative Reasoning Practice Questions
 • Official GRE Verbal Reasoning Practice Questions

منابع آشنایی با تکنیک های آزمون GRE

کتاب های منهتن و ویدیوهای سایت مگوش پیشنهاد می‌گردد. این مجموعه شامل ۶ جلد مربوط به قسمت کوانت و ۲ جلد مربوط به قسمت وربال هستند:

 • Manhattan Prep GRE Strategy Guides
 • ویدیوهای سایت magoosh.com

آشنایی با نمونه سوالات آزمون GRE

بهترین منابع سوالات آزمون GRE عبارتند از:

 • کتاب ۵ پوندی منهتن
 • نمونه سوالات آزمون  GRE در هر دو بخش وربال و کوانت: 5 Lb. Book of GRE Practice Problems

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو