SAT مخفف عبارت Scholastic Aptitude Test که ترجمه‌ی فارسی آن آزمون استعداد تحصیلی است. این آزمون برای کسانی است که در سال‌های آخر دبیرستان تحصیل می‌کنند و قصد ورود به دانشگاه را دارند.


زمانی که قصد مهاجرت تحصیلی و اپلای برای دانشگاه‌های خارجی می‌گیرید باید مدارک زیادی جهت اپلای خود ارائه دهید که از جمله‌ی این مدارک علاوه بر مدرک آزمون‌های زبان مانند تافل و آیلتس، مدرک آزمون SAT می‌باشد. آزمون SAT یکی از معیارهای سنجش متقاضیانی است که قصد دارند وارد دانشگاه شوند. این آزمون به زبان انگلیسی برگزار می‌شود و برخی از دانشگاه‌ها داشتن مدرک آن را برای اپلای، ضروری می‌دانند؛ همچنین داشتن تسلط بالا در زبان انگلیسی در این آزمون بسیار حائز اهمیت است.

 

آزمون سات یا SAT چیست؟

SAT مخفف عبارت Scholastic Aptitude Test که ترجمه‌ی فارسی آن آزمون استعداد تحصیلی است. این آزمون برای کسانی است که در سال‌های آخر دبیرستان تحصیل می‌کنند و قصد ورود به دانشگاه را دارند. هدف از برگزاری آزمون SAT تشخیص استعداد تحصیلی داوطلب است . با داشتن مدرک آزمونSAT  ، اطلاعات داوطلب برای ورود به دانشگاه مورد سنجش قرار می‌گیرد. این آزمون به زبان انگلیسی است و توسط ایالات متحده آمریکا آن طراحی و پایه ریزی شده است. علاوه بر دانشگاه‌های آمریکا، دانشگاه‌های استرالیا، ترکیه و کشورهای حوزه اسکاندیناوی نیز از متقاضیان ورود به دانشگاه‌های خود، این مدرک را تقاضا می‌کنند. نکته‌ی دیگر این است که اعتبار مدرک آزمون SAT حدود دوسال می‌باشد.

این آزمون در سراسر جهان به دو شکل آزمون General و آزمون Subject برگزار می‌شود. افرادی که دانش آموز بوده و در حال طی کردن سال یازدهم و دوازدهم تحصیلی خود هستند باید در آزمون General ثبت نام کنند. اما کسانی که قصد تحصیل در یکی از رشته‌های ریاضیات، تاریخ آمریکا و جهان، زبان های خارجی، علوم و زیست شناسی، ادبیات انگلیسی و … را و بطور کلی قبولی در دانشگاه‌های بالارتبه‌تری را دارند، باید در آزمون Subject شرکت کنند.

 

نحوه ثبت نام در آزمون SAT

آزمون SAT چیست؟

ثبت نام آزمون SAT به صورت آنلاین و با مراجعه به سایت  COLLEGEBOARD.ORG صورت می‌پذیرد. بنابراین کلیه متقاضیان عزیز می‌توانند با استفاده از این سایت، اقدام به ثبت نام نمایند. در واقع ثبت نام توسط موسسه کالج بورد صورت می‌پذیرد و برگزاری آزمون بر عهده کشور آمریکا می‌باشد. پس از وارد شدن به سامانه ثبت نام آزمون های sat لازم است بر روی REGISTER FOR SAT کلیک نمایید. پس از آن وارد صفحه جدیدی برای ثبت نام می‌شوید.
همچنین از آنجایی که آزمون SAT در ایران برگزار نمی‌شود اگر قصد دارید از ایران برای شرکت در این آزمون اقدام نمایید باید به یکی از کشورهای نزدیک ایران که این آزمون را برگزار می‌کنند مانند ترکیه، آذربایجان و امارات برای آزمون حضوری مراجعه نمایید.

 

زمان ثبت نام در آزمون SAT

آزمون SAT بطور سالیانه ۷بار برگزار می‌شود. ما‌ه‌های برگزاری آزمون از قبل مشخص شده‌اند. در هنگام ثبت نام برای آزمون SAT می‌توانید زمان آن را نیز مشخص کنید. برخی از آزمون‌ها در فصل تابستان و برخی در فصل‌های دیگر برگزار می‌شوند اما معمولا SAT  هر سال در ماه‌های اکتبر، نوامبر، دسامبر، ژانویه، مارس، می و ژوئن برگزار می‌شود.

 

هزینه شرکت در آزمون SAT

 هزینه آزمون SAT بدون قسمت اختیاری مقاله معادل 47.5 دلار + هزینه ی جدا برای متقاضیان غیرآمریکایی می باشد. (حدود96 دلار در مجموع)
هزینه آزمون SAT با مقاله معادل 64.6 دلار + هزینه ی جدا برای متقاضیان غیرآمریکایی می‌باشد.(113.5 = 49 + 64.5 دلار در مجموع)

 

بخش های آزمون SAT

آزمون SAT چیست؟

آزمون SAT از سه قسمت تشکیل شده است که دو قسمت آن شامل ریاضی و درک مطلب است و یک قسمت آن که اختیاری می‌باشد شامل مقاله نویسی می‌شود. هر کدام از این قسمت‌ها امتیاز جداگانه دارند که برای مشخص شدن نمره‌ی نهایی آزمون با هم جمع می‌شوند. همچنین مجموع کل زمان آزمون SAT برای قسمت اول 3 ساعت و برای قسمت دوم یعنی مقاله نویسی 50 دقیقه می‌باشد.

قسمت ریاضیات

نمره این قسمت 200 تا 800 می باشد.در بخش ریاضیات مباحث مربوط به هندسه، آمار و احتمال و مثلثات می‌باشد. بخش اعظم سوالات به صورت تستی و برخی بصورت تشریحی می‌باشند. نکته‌ی مثبت این قسمت این است که نمره منفی برای پاسخ‌های نا درست منظور نمی‌شود.

بخش ریاضیات شامل دو بخش است که در بخش اول تعداد سوالات 20 تا و مدت پاسخگویی به سوالات 25 دقیقه بدون استفاده از ماشین حساب و در بخش دوم تعداد سوالات 38 تا و مدت پاسخگویی 55 دقیقه با استفاده از ماشین حساب می‌باشد.


قسمت درک مطلب

در این قسمت از آزمون باید بر اساس متنی که در اختیارتان قرار داده می‌شود، به سوالات پاسخ دهید. سوالات این بخش برای سنجش میزان تمرکز دانش‌آموز بر دانش و مهارت‌های مختلف در زمینه‌هایی مانند مطالعات اجتماعی، روان‌شناسی، تاریخ و علم است. در این قسمت نیز مانند قسمت ریاضی نمره منفی برای پاسخ‌های غلط منظور نمی‌شود. همچنین نمره‌ی این قسمت از 200 تا 800 می‌باشد.
 این قسمت شامل دو بخش خواندن و نوشتن می‌شود:

بخش خواندن: شامل 52 سوال تستی و مدت پاسخگویی به سوالات 65 دقیقه می‌باشد. در این بخش سوالات مفهومی از درون مطلب مطرح می‌شود.

بخش نگارش:  در این قسمت 44 سوال وجود دارد که باید در 25 دقیقه به آنها پاسخ داده شود .در این بخش سوالات نگارشی از درون مطلب مطرح می‌شود که به دستور زبان انگلیسی و مهارت‌های نوشتاری یک فرد مربوط است.

 

قسمت مقاله نویسی

در این قسمت از آزمون از شرکت کننده تقاضا می‌شود که یک مقاله راجع به موضوع‌هایی مانند تاریخ، علوم مختلف، جامعه و ... را در 50 دقیقه بنویسد . نمره این قسمت کاملا از دو قسمت قبلی جدا بوده و بعضی از دانشگاه‌ها نوشتن این قسمت را ضروری نمی‌دانند؛ بنابراین قسمت مقاله نویسی اختیاری یا optional محسوب می‌شود و نمره ندارد و مربوط به آزمون Subjected SAT می‌باشد.

 


نمره قبولی آزمون SAT

رنج نمره آخری که به داوطلب داده خواهد شد بین 400 تا 1600 می باشد .همانطور که پیش‌تر گفته شد هر یک از بخش‌های آزمون نمره‌ای جداگانه دارند که وقتی با هم جمع شوند نمره نهایی آزمون به دست می‌آید. معیار اصلی در قبولی این آزمون، رشته تحصیلی و دانشگاه موردنظر داوطلبان است. اما در حالت کلی می‌توان گفت نمره بالای 1000 به عنوان نتیجه ای عالی در این آزمون در نظر گرفته می‌‎شود.

 

جهت دریافت مشاوره بیشتر در ارتباط با مهاجرت تحصیلی و نحوه‌ی انجام آزمون SAT با زانکو تماس بگیرید.

 

بیشتر بخوانید:

تحصیل در آمریکا

آزمون‌های آیلتس و تافل چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

 

 

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو