آزمون USMLE چیست؟

آزمون USMLE یکی از معتبرترین آزمون های جهان در زمینه پزشکی می باشد این آزمون که در 4 مرحله انجام می شود به بررسی مهارت های پزشکان قبل از صدور جواز طبابت می پردازد.

آزمون USMLE چیست؟

آزمون USMLE که مخفف United States Medical Licensing Examination می باشد ، آزمونی است در ایالت متحده آمریکا جهت ورود به دوره­ های تخصصی پزشکی برای کسانی که دوره­ ی پزشکی عمومی خود را به پایان رسانده اند. پزشکان و فارغ التحصیلان رشته پزشکی در آمریکا برای صدور جواز پزشکی خود جهت طبابت یا ادامه ی تحصیل بایستی در این آزمون شرکت کنند.

علاوه بر این، پزشکانی که در دانشگاه های خارج از ایالات متحده آمریکا و کانادا تحصیلات خود را گذارننده اند می بایست از طریق موسسه ECFMG گواهی نامه مبنی بر تایید مدارک تحصیلی خود را دریافت نمایند تا بتوانند در آزمون USMLE شرکت نمایند.

این آزمون به طورکلی از چند مرحله تشکیل شده است ، اما از آنجایی که این آزمون در ایران برگزار نمیشود دو مرحله ی  آن در کشورهایی همسایه ایران (مانند امارات متحده عربی و ترکیه و.... ) قابل گذراندن است و دو مرحلهی دیگر  آن منحصرا در داخل ایالات متحده آمریکا برگزار میشود.

هدف از آزمون USMLE  سنجش توانمندی پزشکان در بکارگیری اصول دانش پزشکی و مهارت های اساسی درمان بیمار می باشد.

مراحل آزمون یو اس ام ال ایی

 

مراحل آزمون USMLE :

 

  • USMLE Step 1 (سطح یک )

 

 آزمون CBT Step 1 در این مرحله سوالات چند‌گزینه‌ ای (معروف به MCQ) دانش عمومی و پایه ای علوم پزشکی داوطلب را مورد بررسی قرار می دهد. 

نحوه ی انجام آزمون :  این ازمون به صورت آنلاین برگزار می شود ( که همان نوع کتبی است که قبلا امتحان گرفته میشده است ) . شما باید بعد از اتمام هر سوال روی صفحه ی مانیتور خود کلیک کنید تا وارد مرحله بعد شوید ، بعد از وارد شدن به مرحله ی بعد شما به هیچ عنوان نمی توانید وارد مرحله قبل شوید و اصلاحاتی انجام دهید.

مدت زمان آزمون :  مدت زمان این آزمون ۸ ساعت است که شامل ۲۸۰  سوال که به هفت قسمت ۶۰ دقیقه ای تقسیم شده است می باشد. و هر قسمت شامل ۴۰ سوال است که به متقاضیان ارائه میشود. متقاضیان نیز در این آزمون 45 دقیقه زمان استراحت دارند که می توانند از آن استفاده کنند. 

زمان برگزاری آزمون : متقاضیان می توانند در هر زمانی که می خواهند در این آزمون شرکت نمایند و محدودیت زمانی برای شرکت در آن وجود ندارد.

هزینه ثبت نام :  برای قسمت اول آزمون USMLE شهروندان آمریکایی ۶۰۰ دلار و متقاضیان خارجی ۸۸۰ دلار آمریکا میبایستی هزینه پرداخت کنند.

نحوه امتیاز دهی  آزمون : هر متقاضی در آزمون مرحله ی اول  یک گزارش الکترونیکی از امتیاز خود دراین آزمون دریافت می‌کند که شامل وضعیت قبولی یا مردودی است.

محل برگزاری آزمون : این امتحان در ایران برگزار نمی شود، این مرحله را می توانید در یکی از کشورهای همسایه مانند امارات متحده عربی و ترکیه شرکت کنید.

موضوعات سوالات آزمون : شامل فیزیولوژی، آناتومی، ایمونولوژی و….

Hcl,k n; uslme

 

  • USMLE Step 2 CK ( سطح دو )

 

آزمون Step 2 CK نیز به صورت انلاین برگزار می شود و دومین آزمون از آزمون سه گانه ی USMLE می باشد که شما باید برای دریافت مجوز پزشکی خود بگزرانید در سطح CK که مخفف کلمه ی Clinical Knowledge  می باشد توانایی به کار بردن دانش پزشکی، مهارت‌ها و درک علوم بالینی لازم برای تامین سلامت بیمار بستری در مراکز درمانی ارزیابی می شود.

نحوه ی انجام آزمون :  یک آزمون آنلاین یک روزه با 352‌ سوال  که در‌یک جلسه‌ی 9‌ساعت برگزار می‌شود و به 8 مرحله‌ی 60‌دقیقه‌ای تقسیم شده‌است که در هر‌مرحله باید به 44‌ سوال پاسخ داده شود.

مدت زمان آزمون :  مدت زمان آزمون 9 ساعت می باشد که باید هر 9 ساعت رو به صورت آنلاین در آن حضور داشته باشید.

هزینه ثبت نام : هزینه این بخش از آزمون 880 دلارآمریکا برای متقاضیان خارجی و ۶۰۵ دلار برای شهروندان آمریکایی می باشد.

نحوه امتیاز دهی  آزمون :  شاید سوالهای این مرحله از امتحان اصلاً به دشواری امتحانات دیگر نباشد اما چیزی که امتحانات USMLE را مشکل می کند این است که برای اینکه شانس خوبی برای قبولی در دوره رزیدنتی وجود داشته باشد باید نمره بالای 92-90 از 100 را کسب کنید یعنی باید نمره ی تقریبا کامل اخذ شود.

محل برگزاری آزمون : این امتحان نیز در ایران برگزار نمی شود، این مرحله را می توانید در یکی از کشورهای همسایه مانند امارات متحده عربی و ترکیه شرکت کنید.

موضوعات سوالات آزمون :  شامل دروس داخلی، زنان و زایمان، اطفال، خدمات پیشگیری، روانپزشکی ،جراحی و... است.

آزمون ایالاتمتحده

 

  • USMLE Step 2 CS (سطح دو )

 

 آزمون ‌Step 2 CS  یا  یا Clinical Skills در این مرحله میزان مهارت های عملی داوطلب در معاینه بیمار و تشخیص بهترین و موثرترین راهکارهای درمانی برای بیمار سنجیده می شود.

نحوه ی انجام آزمون :  در این آزمون که به طور شفاهی یا همان عملی است اشخاصی وجود دارند که نقش بیمار را بازی میکنند و موارد کلینیکی را کهدر اغلب کلینیک‌ها، مطب‌های پزشکان و بخش‌های اورژانس دیده‌می‌شوند شبیه‌سازی می شود و متقاضی آزمون باید 12 بیمار تصنعی را معاینه کند تا در این مرحله امتیاز کسب کند.

مدت زمان آزمون :  این مرحله 8  ساعت به طول می انجامد و پزشکان ۱۵ دقیقه برای گرفتن شرح حال و معاینه بالینی هر بیمار و همچنین ۱۰ دقیقه برای نوشتن توضیحات و لیست اولیه تشخیصی و لیست تست های اولیه بیمار مهلت دارند.

هزینه ثبت نام : در این مرحله باید 1535دلار آمریکا برای متقاضیان خارجی و ۱۲۸۰دلار برای شهروندان امریکایی هزینه پرداخت شود.

نحوه امتیاز دهی  آزمون :  در این مرحله، داوطلب علاوه بر تسلط علمی، باید به زبان انگلیسی هم خیلی خوب مسلط باشد تا بتواند از عهده امتحان بر بیاید ( در واقع به همین دلیل است که برای پذیرش در رشته های تخصصی پزشکی در ایالات متحده مدرک زبان مانند آیلتس یا تافل درخواست نمیشود). در این امتحان داوطلب باید فوق العاده مؤدب باشد و تمام شئونات اخلاقی و حرفه ای را به دقت رعایت کند (عملا بایدجلوی مریض تعظیم کند!). مثلا برای هر کاری از جمله معاینه قلب و ریه، بالا زدن لباس بیمار و … باید از بیمار قبلا کسب اجازه کند، چرا که همه ی اینها می تواند امتیاز مثبت یا منفی داشته باشد. در واقع در این مرحله از امتحان، مجموعه ای از شخصیت و دانش و مهارت و خلاصه همه چیز داوطلب به عنوان یک پزشک زیر ذره بین است!

نکته ی دیگری که در STEP 2 CS کار را مشکل می کند اقدامات عمدی بازیگر (بیمار) برای قراردادن پزشک در موقعیت تصمیم گیری حیاتی در شرایط استرس بالا است. مثلاً ممکن است پزشک را عمدا عصبانی کند، یا نقش یک مریض تصادفی را بازی کند و طوری رفتار کند که داوطلب در معاینه احتمال پارگی طحال بدهد یا حدس بزند بیمار ضربه مغزی شده است. در همین حال و در حین معاینه، بیمار با لحن مظلومانه ای می گوید: ممکن است لطفاً یک لیوان آب به من بدهید؟… اطلاعات علمی داوطلب می گوید که به چنین بیماری نباید آب داد چون احتمال اینکه به جراحی نیاز پیدا کند بالاست و باید NPO باشد، اما در آن لحظه با دیدن لبهای خشک و لحن مظلومانه ی بیمار (بازیگر) و استرس امتحان و اینکه باید مؤدب و دست به سینه و “در خدمت بیمار” باشد ممکن است به راحتی فراموش کند نباید به بیمار آب بدهد!

محل برگزاری آزمون : این آزمون فقط در ایالت متحده آمریکا و در 5 شهر هیوستون،آتلانتا، فیلادلفیا، لس انجلس و شیکاگو برگزار می شود.

موضوعات سوالات آزمون :  داخلی , اطفال ، پزشکی‌خانواده ،زنان وزایمان ،جراحی ، روانپزشکی ،طب اورژانس و... 

step 2 cs

 

  • USMLE Step 3 ( سطح سه )

 

این مرحله که آخرین و سخت ترین مرحله از مراحل  آزمون USMLE می باشد برای ورود به رزیدنتی لازم نیست اما برای طبابت در آمریکا و اخذ ویزای کار H1 لازم است. خیلی از متقاضیان این مرحله را در پایان سال اول رزیدنتی در آمریکا انجام میدهند زیرا برای موفقیت در این امتحان باید از سیستم پزشکی و بیمارستانی آمریکا به خوبی آگاه بود.

نحوه ی انجام آزمون : این مرحله ی آزمون در دو به صورت آنلاین روز برگزار می شود که در آن مهارتهای پزشک در مدیریت بیمار بر اساس استانداردهای ایالات متحده آمریکا مورد بررسی قرار می گیرد. 

مدت زمان آزمون : مدت زمان این آزمون ۲ روز میباشد. روز اول 256 سوال به صورت تستی در ۶ قسمت مجزا و هر قسمت ۶۰ دقیقه که مدت 8 ساعت می باشد به داوطلبان ارائه داده میشود.

و در روز دوم که دو در مرحله صبح و بعداز ظهر  برگزار می شود که در نوبت صبح 198 تست در ۶ قسمت ۳۰ دقیقه ای به مدت 4.5 ساعت به داوطلب داده میشود و در نوبت  بعد ازظهر باید چند بیمار شبیه سازی شده را به وسیله کامپیوتر و مطابق استانداردهای آمریکا از لحظه ورود به بیمارستان تا لحظه ای که کامل درمان شوند، مدیریت کنید.

محل برگزاری آزمون : فقط در ایالت متحده آمریکا و در 5 شهر هیوستون،آتلانتا، فیلادلفیا، لس انجلس و شیکاگو برگزار می شود.

توجه داشته باشید وقتی نمره­ی قبولی Step 1 را در آزمون USMLE دریافت می­کنید در طی 7 سال  حتما باید بخش Step 3 را نیز قبول شوید در غیر این صورت این پروسه مجددا باید طی شود.

usmle

 

منابع آزمون USMLE :

منابع مختلفی برای سطوح مختلف این آزمون وجود دارد. با توجه به محتوای هر مرحله از آزمون باید منابع مرتبط با همان مرحله را تهیه کنید. یکی از مهمترین منابع برای هر چهار مرحله از آزمون Content Description and General Information Booklet می باشد. برای مرحله سوم (step-2 cs) نیز ویدئوهای آموزشی وجود دارد که می‌توانید با دیدن آن‌ها برای آزمون شفاهی آماده شوید. شما می‌توانید ویدئوی های آموزشی را از سایت USMLE تهیه کنید.

 

نکات الزامی آزمون :

  1. بدون همراه داشتن پاسپورت قادر به شرکت در این ازمون نمی باشد پس حتما قبل از شرکت در ازمون پاسپورت خود را چک کنید.
  2. حتما در دوره ها و کلاس های این آزمون شرکت کنید تا مهارت لازم را جهت ورود به آزمون را داشته باشید.
  3. به هیچ عنوان در زمان های استراحت آزمون با دیگر داوطلبین صحبت نکنید.
  4. ویدئو های آموزشی هربخش را به خوبی مشاهده کنید تماشای ویدئو ها کمک بزرگی به شما خواهد کرد.
  5. برای ثبت نام در آزمون باید هزینه ی آن را به صورت ارزی پرداخت کنید جهت پرداخت ارزی می توانید از کردیت کارت هایی همچون مسترکارت ، ویزاکارت و یا کردیت کارت استفاده کنید.
  6. کپی مدارک شناسایی به هیچ عنوان در این آزمون قابل قبول نیست.

 

usmle exam

گذراندن تمام مراحل امتحان USMLE  و کسب نمرات بالا به معنای ضمانت مهاجرت به آمریکا نمی باشد و این امتحان صرفا برای اثبات توانایی شما و برای اخذ مجوز پزشکی برای کار در داخل خاک ایالات متحده آمریکا است.

درصورت نیاز به مشاوره در زمینه آزمون USMLE و هرگونه سوال در خصوص امور مهاجرتی میتوانید با موسسه مهاجرتی زانکو  تماس حاصل فرمائید و از مشاوره رایگان تلفنی یا حضوری زانکو بهره مند شوید. 

 

بیشتر بخوانید:

مشاغل مورد نیاز آمریکا سال 2020

حداقل دستمزد در ایالت های آمریکا

تحصیل در آمریکا

پیشنهاد سردبیر زانکو