آزمون زبان YDS ترکیه

آزمون YDS چیست؟


امتحان YDS (مخفف عبارت YABANCI DIL BILGISI SEVIYE TESPIT SINAVI) نوعی آزمون سنجش استعداد زبان خارجی است که توسط OSYM (سازمان سنجش ترکیه) به دو شکل کلاسیک (YDS) و الکترونیکی‌ (eYDS) سالانه  برگزار می‌شود.

هدف این آزمون سنجش کارمندان و افرادی است که در ترکیه قصد ادامه تحصیل و کار دارند.آزمون YDS ترکیه هر شش ماه یک بار برگزار می شود و معمولا حدود ۱۰۰۰۰۰ نفر در آن شرکت می کنند. 

 

نحوه و شرایط برگزاری آزمون

این تست شامل ۸۰ سوال چند گزینه ای می باشد که باید در زمان ۱۸۰ دقیقه پاسخ داده شود. سوال ها کلمات انگلیسی ، گرامر ، کامل کردن جمله ، ترجمه انگلیسی-ترکی و ترجمه انگلیسی به ترکی را شامل می شود.

مشکل این آزمون که توسط کارشناسان بسیار نقد شده است تنها سنجش مهارت Reading می باشد و مهارت های دیگر Speaking, Listening, Writing حذف شده اند.

 نتیجه آزمون از روی ۱۰۰ نمره اعلام می شود و دانشگاه ها معمولا رتبه ای بین ۵۵ الی ۶۵ را برای پذیرش های دانشجویی ملاک قرار می دهند . 

شیوه برگزاری و طرح سوالات آزمون yds بر اساس برنامه آموزش با تمرکز بر روی استراتژی های امتحان در مدارس زبان انگلیسی بریتانیا می باشد و مدارس شهرهای انگلستان یکی از شرکت های برتر در دوره آمادگی آزمون یدس هستند.

 

ساختار آزمون‌های YDS


هماهنطور که گفتیم آزمون از ۸۰ سوال تشکیل شده است .  این ۸۰ سوال به شکل زیر در یازده بخش ظاهر می‌شوند:

·         لغات: ۶ سوال

·         گرامر: ۱۰ سوال

·         کلوز تست: ۱۰ سوال

·         تکمیل جمله: ۱۰ سوال

·         ترجمه انگلیسی به ترکی: ۳ سوال

·         ترجمه ترکی به انگلیسی: ۳ سوال

·         تکمیل پاراگراف: ۴ سوال

·         تعیین جمله بی‌ربط در پاراگراف: ۵ سوال

·         تکمیل مکالمه: ۵ سوال

·         بازنویسی: ۴ سوال

·         درک مطلب: ۲۰ سوال

این آزمون به چندین زبان مختلف اما عمدتا انگلیسی برگزار می‌شود. شرکت‌کننده ۱۵۰ دقیقه زمان دارد که این ۸۰ سوال را پاسخ دهد.

 

 

مراحل ثبت نام:

1. دریافت شماره Y.U (در صورتیکه قبلا جهت شرکت در آزمون های سازمان ÖSYM شماره Y.U دریافت شده باشد، نیازی به درخواست مجدد نیست)

2. پرداخت هزینه آزمون

 لینک پرداخت هزینه آزمون:

https://odeme.osym.gov.tr/

 

3. مراجعه حضوری (حداکثر تا یک روز کاری قبل از آزمون) به یکی از مراکز کوردیناتوری سازمان ÖSYM و ثبت عکس داوطلب (درصورتیکه قبلا (حداکثر 50 ماه قبل) ثبت عکس انجام شده باشد نیازی به ثبت مجدد نیست) با ارائه پاسپورت، جهت تنظیم کارت ورود به جلسه. داوطلب با ورود به سایت سازمان ÖSYM با استفاده از شماره Y.U و پسورد خود، کارت ورود به جلسه را دریافت خواهد کرد (یک هفته قبل از آزمون کارت ورود به جلسه قابل دریافت می باشد).

4. کنترل اطلاعات وارد شده در سیستم از طریق لینک زیر:

 https://ais.osym.gov.tr

مدارک مورد نیاز جهت ورود به جلسه آزمون:

1. برگه ورود به جلسه

 2. پاسپورت

 

لینک اعلام نتایج آزمون:

https://sonuc.osym.gov.tr

 

نحوه دریافت شماره Y.U: شماره Y.U شماره  عضویت ایست که از طرف سازمان ÖSYM برای داوطلبانی که قصد شرکت در آزمون دارند، تنظیم می شود.

برای دریافت شماره Y.U با مراجعه به لینک:

 https://ais.osym.gov.tr/YabanciUyruk/YabanciUyrukNoEdinme

 

 و پر کردن فرم مربوطه، همزمان با ذخیره اطلاعات، فرم درخواست شماره Y.U تنظیم شده و یک کد (با مدت اعتبار 7 روز) از طرف سیستم به عنوان «کد برگه» (BELGE KODU) داده خواهد شد، پس از دریافت کد با تماس با مرکز تماس سازمان ÖSYM (تلفن تماس: 444 6796)

و اعلام کد برگه، شماره Y.U دریافت می گردد.

2. داوطلبانی که خارج از ترکیه قصد ثبت نام در آزمون دارند، باید با شماره تلفن مربوط به کشور خود با مرکز تماس سازمان ÖSYM تماس گرفته و حضورشان را در خارج از ترکیه اعلام نمایند، همچنین در صورت نداشتن پسورد جهت ورود به سایت، باید درخواست پسورد نمایند.

 

نتایج آزمون

نتایج آزمون YDS بیست روز پس از برگزاری امتحان اعلام می‌شوند.

 ارزش هر پاسخ درست یا نادرست در امتحان  ۱٫۲۵ در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال اگر شما به نمره ۶۰ نیاز دارید لازم است که ۴۸ مورد صحیح (۶۰=۱٫۲۵*۴۰) را پاسخ دهید.

هر سطح نیاز به یک نمره مشخص دارد که شرکت‌کننده ملزم به کسب آن است. نمره مورد نیاز به هر سطح به شرح زیر است:

·         سطح A: 90-100

·         سطح B: 80-89

·         سطح C: 70-79

·         سطح D: 60-69

·         سطح E: 50-59

 

 

منابع آزمون YDS


همانطور که می دانید برای آمادگی شرکت در هر آزمونی نیاز به مطالعه و تمرین دارد. آزمون یدس نیز نیز از این قاعده مستثنی نیست. کتاب های متعدد و متنوعی برای آمادگی این آزمون منتشر شده است و موسسات آموزشی مختلف کلاس های آمادگی این آزمون را برگزار می کنند. توجه داشته باشید که هدف اصلی این آزمون سنجش مهارت زبان انگلیسی داوطلب از و کسب نمره در آن به دانش زبان انگلیسی داوطلب بستگی دارد. برخی از کتاب های آمادگی این آزمون عبارتند از :

YDS exam pack

YDS reader

Capsule for YDS

YDS exam master

YDS test pro

YDS projector

 

 

 

اگر شما چندین بار در امتحان YDS شرکت کنید و نمرات مختلفی کسب کنید، بالاترین نمره‌ی شما در نظر گرفته می‌شود. در واقع تنها این نمره دارای اعتبار است و سایر نمره‌های شما مورد توجه قرار نمی‌گیرند.

با توجه به اظهار نظر رئیس سازمان سنجش نمره آزمون YDS برای اعضای هیئت علمی دانشگاه به مدت نامعلومی معتبر است. با این حال ممکن است شرایط هر دانشگاه با سایر دانشگاه متفاوت باشد. به همین دلیل توصیه می‌شود که داوطلبان قبل از هر تصمیمی اطلاعیه‌های مربوط به دانشگاه مورد نظر خود را مطالعه کنند.

اعتبار این آزمون در سایر موارد ۵ سال است. لازم به ذکر است نمره این آزمون در موسسه‌های دولتی و بسیاری از دانشگاه‌های ترکیه معتبر است.

 

آزمون آنلاین EYDS


از سپتامبر ۲۰۱۴ آزمون آنلاین EYDS هم در کنار آزمون کاغذی قرار گرفته است. تمام شرایطی که در رابطه با آزمون کاغذی بیان شد در این آزمون نیز صادق است. البته این آزمون برخلاف آزمون کاغذی ۱۲ بار در سال برگزار می‌شود.

با توجه به بیانیه سازمان سنجش هیچ گونه آموزش رایانه‌ای برای متقاضیان آزمون آنلاین EYDS در نظر گرفته نشده است. به همین دلیل داوطلبانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند باید از حداقل دانش و مهارت استفاده از کامپیوتر برخوردار باشند.

 

شعبات برگزاری YDS در ترکیه


Ankara English Course
İstanbul English Course
İzmir English Course
Alsancak English Course

پیشنهاد سردبیر زانکو