ایتالیا در سال‌های اخیر توجه مهاجران بسیاری را به خود جلب کرده است. این کشور اقتصادی فعال و جاذبه‌های گردشگری بسیار و همچنین آب‌وهوای معتدل دارد. در این مقاله قصد داریم ابعاد مهاجرت به ایتالیا را به‌طور دقیق‌تر بررسی کنیم.

وضعیت اقتصاد و اشتغال

ایتالیا یکی از قدرتمند‌ترین اقتصاد‌های جهان را در اختیار دارد. این اقتصاد همچنین بسیار پویاست. علت این پویایی وجود صنعت‌های بین‌المللی همچون مد، ماشین، توریسم و فوتبال در این کشور است. با‌این‌حال، اقتصاد این کشور در حال حاضر دوران رکود را سپری می‌کند. پس بهتر است برای مهاجرت به این کشور از حمایت مالی خوبی برخوردار باشید.
از طرف دیگر، پیدا کردن کار در ایتالیا ساده نیست. نرخ بیکاری این کشور در حال حاضر ده درصد بوده و در بعضی شهر‌ها پیدا کردن کار خصوصا برای خارجی‌ها بسیار سخت است. اما اگر قصد شما مهاجرت تحصیلی باشد، می‌توانید در کنار تحصیل کار کرده و پس از پایان تحصیل نیز مهلتی برای پیدا کردن کار در اختیارتان قرار داده خواهد شد.

اقتصاد ایتالیا


واحد پول ایتالیا به‌مانند دیگر کشور‌های عضو اتحادیه‌ی اروپا یورو بوده و تورم در حال حاضر 0.4 درصد می‌باشد.

وضعیت فرهنگی

ایتالیا از لحاظ فرهنگی بسیار نزدیک به ایران است. همین امر باعث شده تا دانشجویان زیادی در سال‌های اخیر از ایران به ایتالیا مهاجرت کنند. در بسیاری از مناطق ایتالیا حیات شبانه جریان دارد. مردم در ایتالیا اهل گشت‌وگذار و قدم‌زدن‌های طولانی می‌باشند.
برای مهاجرت به ایتالیا بهتر است زبان ایتالیایی را جدی بگیرید. این کشور با وجود مدرن بودن، انگلیسی را به‌عنوان زبان دوم ندارد. در بیشتر مناطق ایتالیا، مردم فقط به زبان بومی صحبت کرده و حتی با توریست‌ها به مشکل می‌خورند. ناگفته نماند تعدادی از دانشگاه‌های ایتالیا امر آموزش را به‌صورت دو‌زبانه انجام می‌دهند و حتی بخش‌هایی مخصوص دانشجویان بین‌المللی دارند؛ اما مهاجرت به معنای زندگی در یک کشور تازه است و این زندگی از تعاملات روزمره شکل می‌گیرد. بنابراین یادگیری زبان ایتالیایی برای داشتن دورانی خوش در ایتالیا ضروری به‌نظر می‌رسد.

فرهنگ ایتالیا
فرهنگ و هنر ایتالیا، به شدت غنی و دوست داشتنی می‌باشد. اگر هنرمند یا دنبال‌کننده‌‌ی هنر باشید، ایتالیا گزینه‌ی بسیار خوبی برای شماست. از نقاشی گرفته تا داستان نویسی، هنر ایتالیا به نوعی برای کل اروپا مرکزیت دارد. همچنین جاذبه‌های فوق‌العاده‌ی تاریخی و آثار هنرمندان معروف قدیمی در انتظار شما خواهد بود.

وضعیت آب‌وهوا

آب و هوا ایتالیا

به‌طورکلی آب‌وهوای ایتالیا معتدل مدیترانه‌ایست. اما تنوع جغرافیایی زیاد سرزمین ایتالیا، باعث به‌وجود آمدن آب‌وهواهای مختلف شده است. ناحیه‌ی شمالی این کشور کوهستانی بوده و زمستان‌هایی طولانی و بسیار سرد دارد. خورشید در این منطقه همواره درخشان است و تابستان‌های داغی را نیز به وجود می‌آورد. در فصل گرما مردم در دریاچه‌های کوهستانی شنا می‌کنند.


ناحیه‌ی مرکزی ایتالیا بیشتر به گرمسیری نزدیک است. در این ناحیه تابستان‌ها داغ و زمستان‌ها نه‌چندان سرد می‌باشند. اوج سرمای این ناحیه در ژانویه و نهایتا فوریه رقم می‌خورد. می‌توان گفت سرما در این منطقه بی‌رمق و کوتاه است. بارش باران در فصول سرما محتمل می‌باشد.
جنوب ایتالیا گر‌م‌ترین جای آن است. در این منطقه تابستان‌ها به‌شدت گرم و خشک (خبری از هوای معتدل مدیترانه‌ای نیست) و زمستان‌ها معتدل رو به سرما هستند. دیدن برف در این منطقه کمترین احتمال ممکن را دارد و بارش باران نیز در زمستان‌ها به‌صورت پراکنده اتفاق می‌افتد.

 

بیشتر بخوانید:

تحصیل در ایتالیا

هزینه ی زندگی در ایتالیا
 

پیشنهاد سردبیر زانکو