پاسپورت کانادا در دوران مبارزه با کووید-۱۹ در بین قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا در رتبه نهم قرار گرفت.

پاسپورت کانادا در دوران مبارزه با کووید-۱۹ در بین قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا در رتبه نهم قرار گرفت. طی دو ماه گذشته جهان شاهد یکی از بزرگترین رخدادهای

 

به گزارش رسانه هدهد به نقل از سی‌تی‌وی‌نیوز، طی دو ماه گذشته جهان شاهد یکی از بزرگترین رخدادهای تاریخی در ترددهای بین المللی بود.

ترافیک هوایی برای چندین دهه روز به روز افزایش داشتند. شاخص پاسپورت هنلی (Henley Passport Index) که قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا را رتبه بندی می‌کند اعلام کرد ژاپن، با امکان تردد بدون ویزای شهروندانش به ۱۹۱ کشور، در سال ۲۰۲۰ صدرنشین این رتبه بندی قرار دارد.

در آغاز رتبه بندی شاخص قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا در ۲۰۰۶، بطور میانگین شهروندان امکان دسترسی بدون ویزا به ۱۰۷ کشور دنیا را داشتند تا سفر کنند و لذت ببرند.

اما امروز ۹۳ درصد جمعیت جهان در کشورهایی زندگی می‌کنند که بدلیل کرونا تردد به آنها ممنوع است و شرایط فعلا برای همه یکسان است.

کریستین کیلین (Christian Kälin)، مبتکر شاخص رده بندی هنلی برای قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا (Henley Passport Index) که از او بعنوان «سلطان پاسپورت» نامبرده می‌شود در رابطه با تاثیرات طولانی مدت وضعیت فعلی بر قدرت پاسپورت‌ها در سال ۲۰۲۰ گفت: این رده بندی مبتنی بر داده‌های سازمان بین المللی حمل و نقل هوایی صورت می‌گیرد و ۱۹۹ پاسپورت و ۲۲۷ مقصد سفر در آن بررسی می‌شوند.

 

قوی ترین پاسپورت جهان

وی افزود: در سه ماهه دوم سال ۲۰۲۰ ژاپن در رتبه نخست جهانی قرار گرفت و پس از آن سنگاپور در رتبه دوم، آلمان و کره جنوبی مشترکا رتبه سوم را به خود اختصاص دادند. لوکزامبورگ و اسپانیا در رتبه چهارم به ایتالیا و فنلاند پیوستند درحالیکه اتریش رشد کرد و در رتیه پنجم و هم ردیف دانمارک قرار گرفت. این شاخص در طول سال مرتب به روز می‌شود و بر اساس تغییرات سیاست ویزای کشور رده بندی‌های عوض می‌شوند.

با این وجود شرایط بی‌سابقه ناشی از شیوع کروناویروس در برخی موارد قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا را نیز تحت تاثیر قرار دادند.

کیلین در ادامه بیان کرد: با نگاهی به کشور اسپانیا یا سایر کشورهایی که در این شرایط کاملا مسدود بودند نشان می‌دهد قبل از این شرایط شما بعنوان یک شهروند اسپانیایی دارای یکی از بقدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا برای سفر آزادانه در دنیا بودید اما حالا اگر شما اهل بنگلادش که معمولا یکی از شهروندی‌های خیلی بد از نظر سفرهای بدون ویزا تلقی می‌شود بودید، اگر پروازی پیدا می‌کردید خیلی راحت می‌توانستید به فرودگاه بروید و اسپانیا را ترک کنید.

اوضاع روبراه می‌شود

به اعتقاد کیلین همه گیر شدن کووید-۱۹ نمی‌تواند بر شاخص قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا تاثیر طولانی مدت بگذارد و احتمالا دیر یا زود وضع به حالت عادی خودش بر می‌گردد.

وی می‌افزاید: با این حال تاکنون جنبه‌های سلامت، کیفیت سیستم بهداشتی، کیفیت مراقبت‌های اضطراری، دسترسی به پوشش درمانی و خدمات سالم در رده بندی قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا مورد بررسی توجه نبوده است و بیشتر به مسائل وضع اقتصادی و ژئوپلتیکی کشور توجه می‌شده است درصورتی که خوب است در آینده کشورها از نظر امنیت سلامتی نیز مورد توجه قرار گیرند.

قدرتمندترین پاسپورت‌های دنیا سال ۲۰۲۰:

  • ژاپن (۱۹۱ مقصد)
  • سنگاپور(۱۹۰)
  • آلمان و کره جنوی (۱۸۹)
  • ایتالیا، فنلاند، اسپانیا و لوکزامبورگ (۱۸۸)
  • دانمارک و اتریش (۱۸۷)
  • سوئد،فرانسه، ایرلند،هلند و بستان (۱۸۶)
  • ایالات متحده امریکا، انگلستان، نروژ و سوئیس (۱۸۵)
  • جمهوری چک، یونان، مالت، نیوزلند (۱۸۴)
  • کانادا و استرالیا (۱۸۳)
  • مجارستان (۱۸۲)

پیشنهاد سردبیر زانکو