اخبار کرونایی کانادا

احزاب مخالف دولت لوگو٬ درخواست کنار گذاشتن نرم افزار ردیابی کووید۱۹ را کرده‌اند. به گفته آنان این نرم‌افزار مشکل حفظ حریم خصوصی دارد!

سه حزب مخالف از دولت لوگو٬ نخست وزیر کبک خواستند استفاده از نرم افزار ردیابی کووید۱۹ را رها کند چون این فناوری ناقص است و سوالات بی پاسخ زیادی در رابطه با امنیت و حریم خصوصی آن وجود دارد.

به گزارش رسانه هدهد کانادا، Gabrielle Nadeau-Dubois، سخنگوی حزب Québec solidaire، با بیان اینکه پس از سه روز بررسی دانشمندان و جامعه شناسان به تصمیمات مشابهی دست یافتند گفت: «مزایای استفاده از این برنامه ردیاب کاملا نامشخص اما خطرات آن کاملا مشخص است».

وی افزود: «من فکر می‌کنم دولت انتظار نرم افزار تشخیص کرونای متنوع تری داشت اما در حال حاضر همه می‌دانند که این نرم افزار کارایی ندارد».

Marwah Rizqy ، از منتقدین حزب لیبرال نیز گفت: «ما با تمام کارشناسان صحبت کردیم و همه متفق‌القول توصیه کرده‌اند از این فناوری برای هشدار در رابطه با کووید۱۹ استفاده نکنیم».

کارشناسان معتقدند که نرم افزار هشدار کووید۱۹ می تواند تست مثبت کاذب ایجاد کند

وی افزود: «کارشناسان حتی معتقدند این نرم افزار می‌تواند کووید۱۹ مثبت کاذب ایجاد کند».

Martin Ouellet، از Parti Québécois نیز گفت: «اگر به تمام شنیده‌ها توجه کنید، متوجه می‌شوید که معایب نرم افزار تشخیص کووید۱۹ بیش از محاسن آن است».

Nadeau-Dubois، Rizqy و Ouellet این اظهارات را در جلسات کمیته بررسی نرم افزار هشدار کووید۱۹ در قالب یک برنامه تلفنی مطرح کردند.

در این جلسات کارشناسان یکی پس از دیگری به کمیته گفتند که فناوری مورد استفاده در چنین برنامه‌هایی غیر قابل آزمایش و ناکارآمد است مگر اینکه در سطح بالایی از آن استفاده شود. چیزی که دستیابی به آن خیلی دشوار است.

به گفته این کمیته بسیاری از کشورهایی که چنین برنامه‌هایی را با عجله راه اندازی کرده‌اند از امکان ردیابی‌های متعارف هم عقب مانده‌اند.

به نظر می رسد فرانسوا لوگو نیز در رابطه با نرم افزار ردیابی کووید۱۹ تردید دارد

Joëlle Boutin، یکی از وزرای CAQ نیز روز جمعه در جمع خبرنگاران گفت که با وجود توصیه‌های کمیته٬ تصمیم گیری نهایی با دولت است.

پیشنهاد سردبیر زانکو