در اواخر سال ۱۹۸۷ اتحادیه‌ي اروپا به فکر تدوین برنامه‌ای افتاد که در آن دانشگاه‌های اروپایی این امکان را دارا بودند که با اعطا کردن بورسیه‌های تحصیلی به نیروهای جوان از کشورهای غیر اروپایی این امکان را داده تا آن‌ها را برای تحصیل جذب کرده و به تحصیل در بهترین شرایط بپردازند به همین دلیل این برنامه اراسموس نام گرفت این برنامه این امکان را می‌دهد تا در فناوری‌های پیشرفته که دایر است جذب نیروی انسانی شکل بگیرد و موفق نیز بوده است و موفقیت این برنامه تا حدودی مشابه برنامه‌ای به نام SOCRATES بود که در سال ۱۹۹۴ شکل گرفت و تا سال ۱۹۹۹ نیز دایر بود.

اراسموس چیست؟

بورسیه اراسموس به شرح زیر بوده است:

این برنامه طی سال‌های اخیر تغییرات به شدت فراوانی داشته و از نوع پایه گذاری شده تا ایراد و اشکال‌‌هایی که در آن وجود داشت به صورت کامل رفع شود این تغییرات از سال ۲۰۰۰ با نام Socrates II programme   شکل گرفت و تا اواخر سال ۲۰۰۶ نیز ادامه داشته و به به شکل نهایی رسید و به جذب کردن دانشجوها از سراسر جهان پرداخت و از سال ۲۰۰۶ این برنامه با نام  Lifelong Learning Programme تغییر داده شد و تا سال 2014 نیز ادامه داشته است. در نهایت این برنامه موفق شد تا در سراسر جهان به صورت رسمی چیزی در حدود ۲۱۹۹ دانشجو در برنامه Socrates  جذب کند که این فعالیت در نوع خود یک موفقیت بسیار بزرگ برای این قاره به شمار می‌رود.

اراسموس

 بورسیه اراسموس در زمان حال به شرح زیر بوده است:

حال سوال اینجاست که بورسیه چیست؟ بورسیه‌ی اراسموس جزو موفق‌ترین بورسیه‌های تحصیلی طی سپری شدن سال های اخیر به حساب می‌آید و بورسیه‌های تحصیلی در این برنامه‌ جزو معتبرترین بورسیه‌های تحصیلی در میان کل بورس‌ها در جهان قلمداد می‌شود و به این علت که توجه خاص و ویژه‌ای از سوی کشورهای اروپایی به این برنامه‌ تعلق گرفته است این برنامه برای اشخاصی از سراسر جهان بسیار جذاب به شمار می‌رود، به علاوه فارغ التحصیلان در این برنامه‌ این امکان را دارند که از فرصت‌های شغلی بسیار معتبر و خوبی در سراسر اروپا بهره‌مند شوند و حتی این فرصت‌های شغلی در هنگام تحصیل در آمریکا و تحصیل در کانادا نیز موجود بوده و با توجه به شرایط و وضعیت دانشجو برای وی فراهم می‌گردد. فناوری نانو که امروزه بسیار حائز اهمیت بوده است به عنوان یکی اصلی‌ترین اولویت‌های اتحادیه اروپا و کشورهای مربوط به آن به شمار می‌رود به همین علت بوده که توجه به تأمین نیروی انسانی در این حوزه بسیار مهم بوده و یکی از اصلی‌ترین برنامه‌های اتحادیه‌ی اروپا بوده ‌است.

با توجه به این که گزارش‌های کمیسیون قاره اروپا تا سال ۲۰۱۵ حاکی از این بوده که این قاره با کمبود شدید نیروی انسانی که در این حوزه فناوری نانو متخصص باشد روبرو شده است این وضعیت به‌صورتی بوده است که اگر اقدام و حرکتی برای آن صورت نگیرد و فکری برای رفع این معضل بزرگ صورت نپذیرد، قاره‌ی اروپا با مشکلی جدی روبرو خواهد شد و کمبود نیروی انسانی متخصص به یکی از اصلی‌ترین گلوگاه‌ها در رابطه با این فناوری در سال ۲۰۱۵ به شمار می‌رود و بسیار خطرناک بوده است. به همین علت بوده است که طی سال‌ها‌ي اخیر از برنامه‌ای تحت عنوان Erasmus Mundus در سال ۲۰۰۴ بهره‌برداری شد که تا سال‌های آتی ادامه خواهد داشت. بودجه‌ي در نظر گرفته شده برای این برنامه چیزی در حدود ۲۳۰ میلیون یورو بوده است که به صورت کلی توسط کمیسیون اروپا تأمین می‌گردد.

 

برای این برنامه میزبان‌هایی از میان کشورهای اروپایی در نظر گرفته شده است که این کشورها به شرح روبرو بوده است: آلمان، بلژیک ، هلند و سوئد و تمام دانشجوها میبایست به صورت حتم دوره‌های تحصیلی خود را در دو کشور از چهار کشور بیان شده به صورت کامل سپری کنند. به این صورت بوده است که دوره‌ي تحصیلی در این برنامه در حدود 2 سال بوده است که به صورت دو بخش یک ساله تقسیم‌بندی شده است و دانشجوها همانطور که گفته شد میبایست به صورت الزامی به سپری کردن سال اول در یک کشور که در یک گرایش خاص بوده بپردازند و در سال دوم نیز در کشوری دیگر در گرایشی دیگر به سپری کردن کامل این دوره‌ها بپردازند. دانشجوها این امکان را دارا هستند که در انتخاب کردن گرایش خاص خود وکشور انتخابی خود به عنوان کشور مقصد به صورت مختار عمل کرده و با توجه به علاقه‌ی خود این انتخاب را انجام دهند تا به مشکلی برنخورند، در نتیجه این فرصت برای آن‌ها فراهم شده تا با سبک‌های زندگی در این کشورها، فرهنگ‌ها و زبان‌های اروپایی آشنایی کاملی داشته باشند تا با شرایط به سرعت هماهنگی پیدا کنند. به علاوه به متقاضیان امکاناتی از جمله کمک بلاعوض که چیزی در حدود ۲۱هزار تا ۴۲هزار یورو بوده است به آن‌ها متناسب براساس مدت آموزش در آن کشور ها بوده اختصاص پیدا خواهد کرد. البته شایان به ذکر بوده است که در سال ۲۰۰۶ دو ایرانی موفق شدند تا این بورس‌های تحصیلی را دریافت کنند و البته ذکر این نکته مهم بوده است که سطح دانشگاه‌ها در اروپا با امریکا و کانادا اختلاف چندانی نداشته و دانشگاه‌های موجود در اروپا از سطح بالایی برخوردار هستند برای مثال مقایسه کانادا و بلژیک مثالی بارز بر این نکته بوده است.

بورسیه

بورسیه اراسموس ماندوس و شرایط انتخاب آن در دوره‌های مختلف تحصیلی:

اشخاصی که به تحصیل کردن در کشورهای خارجی علاقه‌مند بوده و به دنبال آن هستند، باید این نکته را بدانندکه این بورسیه‌ی تحصیلی برای اشخاص متقاضی در دوره‌ي کارشناسی ارشد با سختی قابل دستیابی بوده است. اما با تمام این اوصاف هر سال کنسرسیوم اراسموس ماندوس، تحت عنوان یک بورسیه‌ي اروپایی، این امکان را در دست دانشجوهای کارشناسی ارشد و دکتری قرار می‌دهد تا بورسیه‌های تحصیلی متنوعی تحت عنوان بورسیه اراسموس ماندوس دریافت کنند و به تحصیل در رشته‌های مربوطه بپردازند. بورسیه‌ي اراسموس ماندوس در طی سپری شدن هر سال منابع مالی اختصاصی برای اعطا کردن بورسیه‌ي تحصیلی به دانشجوها در بین ۲۵۰ رشته دکترا و ۱۰۰ رشته کارشناسی ارشد در نظر گرفته است. به علاوه اعضایی که در هیات علمی دانشگاه‌ها بوده نیز این توان را دارند تا برای اخذ بورسیه‌ي اراسموس ماندوس اقدام کرده و کارهای مربوطه برای اخذ این ویزا را انجام دهند. این بورسیه‌ي تحصیلی بیشتر برای تحصیلات تکمیلی مد نظر قرار گرفته شده است و کمتر علاقه‌مندان دریافت مدرک کارشناسی از مزایای بسیار زیاد بورسیه‌ی اراسموس ماندوس برخوردار خواهند شد.

 

هدف بورسیه اراسموس ماندوس به شرح زیر بوده است:

هدف اصلی این بورسیه به این صورت بوده است که دانشجویان و اعضای هیات علمی برتر در کشورهای مختلف جهان به تحصیل و پژوهش‌های بلند مدت و کوتاه مدت در کشورهای اروپایی ترغیب داده شوند و به تحصیل در این کشورها بپردازند تا با استفاده از این روش جایگاه تحصیل در قاره اروپا را با سرعت بالایی ارتقا دهند و باعث پیشرفت خود و کشورهای اروپایی شوند. اراسموس ماندوس علاوه بر هدف‌هایی که گفته شد به دنبال این بوده تا موسسه‌های اروپایی به شدت ترغیب شوند تا با دانشگاه‌های اروپایی و غیر اروپایی که در حال فعالیت هستند رقابت کرده و همکاری کنند و با سازمان‌های آموزشی نوپا و در حال توسعه همکاری کافی داشته باشند. در صورت کلی و درنهایت امر هدف اصلی طی سپری کردن این برنامه این بوده تا دانشجویان برتر به تحصیل در مکان‌های مختلف قاره اروپا ترغیب داده شده و تحصیل خود را دراین کشور شروع کرده و ادامه دهند تا به پیشرفت برسند.

هدف بورسیه تحصیلی

بورسیه اراسموس ماندوس در دوره‌ي دکترا به شرح زیر بوده است:

در وهله‌ی اول میبایست دانشگاه‌ها و موسسه های آموزشی پژوهشی در سرتاسر اروپا برای دریافت منابع مالی اراسموس ماندوس به شکل بخشی از قرارداد همکاری مشترک میان 2 یا چند موسسه‌ي آموزشی اقدام کرده و کارهای مرتبط با آن را به صورت کامل انجام دهند، در نتیجه این همکاری سبب آن مهم می‌شود تا ارائه مدرک دکترای دوگانه، چندگانه یا مشترک به صورت کامل انجام گردد. در وهله‌ي دوم این موسسه‌ها و آموزشگاه ها که با یکدیگر در حال همکاری هستند میبایست به این برنامه این اثبات را انجام دهند که این توانایی را برای فراهم آوردن شرایط آموزشی و پژوهشی به صورت کامل و بدون داشتن نقص را بدون احتساب منابع مالی وکمک از برنامه‌ي اراسموس ماندوس نداشته‌اند. به هنگامی که یک کنسرسیوم بین این برنامه و موسس‌های آموزشی و پژوهشی شکل گرفته شود، کنسرسیوم به صورت مستقل و به صورت مستقیم انواع فرصت‌های تحصیلی دکتری را به شکل بورسیه‌ي اراموس ماندوس در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد. دانشجوها نیز میبایست در اولین فرصت برای این کنسرسیوم و بورسیه‌ی ایجاد شده اپلای کرده و درخواست خود را ثبت کنند تا روند کار انجام شود. البته ذکر این نکته نیز مهم بوده است که دانشجوهایی که بورسیه‌ي تحصیل نداشته نیز مجاز به اپلای در دانشگاه‌ها و رشته‌های مد نظر خود هستند.

 

برنامه‌ي اراسموس ماندوس به صورت کلی به 2 شاخه تقسیم‌بندی می‌شود که تحت عناوین زیر بوده است:

1-برنامه اقدام ۱

2- برنامه اقدام ۲

اپلای مدارک

برنامه اقدام ۱ :

برنامه‌ي اقدام 1 به این صورت بوده است که مشمول دکتری‌های مشترک اراسموس ماندوس (EMJD) بوده است و به این معنی بوده است که بیشتر تمرکز خود را بر روی یک موضوع تحقیقاتی که به شکل میان رشته‌ای بوده صرف می‌کنند.

مدرک اعطا شده در این برنامه‌ي دکتر‌ي چند ویژگی بسیار مهم داراست که باهم به بیان آن‌ها و ویژگی‌های آن خواهیم پرداخت:

1-در وهله‌ي اول میبایست کنسرسیوم‌های دانشگاهی بتوانند حداقل 3 کشور اروپایی را در بر بگیرند.

2-این برنامه‌ها شرکت‌ها و شرکای غیر اروپایی را نیز در بر بگیرد و با مشکلی روبرو نباشد.

3-بورسیه‌ي تحصیلی به دانشجوهای اروپایی و غیر اروپایی که قصد دارند که مدرک دکتری را دریافت کنند تعلق گرفته خواهد شد.

برنامه اقدام ۲ :

برنامه‌ي اقدام 2 سطح گسترده‌ای از همکاری‌ها در میان دانشگاه‌ها را مشمول می‌شود به طور که تنها مدرک دکتری را در بر نمی‌گیرد. البته ذکر این نکته بسیار مهم بوده که این برنامه فقط در میان اروپا و کشورهای غیر اروپایی از منطقه‌های مشخص شده در جهان شکل خواهد گرفت و بورسیه‌های متنوع تحصیلی نیز به دانشجوهایی که متقاضی دریافت مدرک هستند نیز تعلق خواهد گرفت و همچنین به علاقه‌مندان پژوهش نیز بدون دریافت مدرک از دانشگاه بورسیه تعلق خواهد گرفت.

برنامه‌ی اقدام

از مزایای بورسیه‌ي اراسموس ماندوس به شرح زیر بوده است:

از مزایای برنامه اقدام ۱ به این صورت بوده است که به دانشجوهای مقطع دکتری این اجازه را داده تا دوره‌ي تحصیلات خود را به صورت کامل در محیطی به صورت کاملا پژوهشی انجام داده و به علاوه از امکانات پژوهشی آموزشی متنوعی در حداقل 2 کشور اروپایی و در برخی شرایط غیر اروپایی بهره‌مند گردند.

از مزایای برنامه اقدام ۲ نیز به این صورت بوده است که این فرصت بسیار عالی را در اختیار دانشجوها قرار داده تا بتوانند بخشی از کنسرسیوم صورت گرفته در میان موسسه‌های کشورهای اروپایی و موسسه‌های کشور مبدا باشند تا با بهره بردن از تمام ظرفیت‌های کامل آموزشی و پژوهشی در هر 2 منطقه رابطه‌ي بسیار مستحکم و قوی پژوهشی در بین کشورهای مربوطه شکل گرفته شود.

 

ویژگی‌های مهم بورسیه اراسموس ماندوس به شرح زیر بوده است:

بایستی این نکته را مد نظر خود قرار دهید که قوانین و الزامات و ویژگی‌های هر رشته توسط ارائه‌دهنده بورسیه اراسموس ماندوس به صورت کاملا متفاوت بوده است اما در حالت کلی همه‌ي این رشته‌های بیان شده باهم در پیش‌نیازها و ویژگی‌های دیگر اشتراک دارند که به شرح زیر برای شما بیان خواهیم کرد:

 1-الزام جابجایی بین کشورها: دانشجو به صورت حتم میبایست حداقل در دو کشور اروپایی به تحصیل بپردازد.

2-تقسیم‌بندی دانشجوها به دو صورت کلی می‌باشد که عبارت است از گروه الف و ب؛ دسته الف به این صورت بوده است که تمام شهروندهای غیر اروپایی را شامل می‌گردد و به همه‌ي آن‌ها تعلق می‌گیرد. دسته‌ی ب نیز به این صورت بوده است که هم شهروندهای اتحادیه‌ي اروپا و به طور کلی تمام اشخاصی که در طول ۵ سال گذشته حداقل طی سپری کردن یک سال در این اتحادیه مشغول به کار یا تحصیل بوده باشند.

3-تمام برنده‌های بورسیه که از گروه الف بوده باشند، به صورت ماهانه میبایست ۱۰۰۰ یورو به همراه ۴۰۰۰ یورو در هنگام شروع سال و کامل کردن هزینه‌های بیمه درمانی و اخذ آن اقدام کنند. به صورت تقریبی ۱۰ بورسیه در طی هر سال به رشته‌های مختلف تعلق می‌گیرد.

4-تمام برنده‌های بورسیه که از گروه ب بوده باشند، میبایست به صورت ماهانه ۵۰۰ یورو به همراه ۱۵۰۰ یورو در هنگام شروع سال و و کامل کردن هزینه‌های بیمه درمانی و اخذ آن اقدام کنند. به صورت تقریبی ۷ بورسیه در طی هر سال به رشته‌های مختلف تعلق می‌گیرد.

نکات طلایی در بورسیه

5-اگر دانشجوی مربوط نتواند بورسیه را دریافت کند، این امکان را دارا می‌باشد با صرف کردن هزینه‌ها به صورت شخصی در این کنسرسیوم‌ها شرکت به حضور آورد. هزینه‌های تحصیل کردن برای تمام دانشجوها در این دوره در دسته‌ی الف به صورت ۸۰۰۰ یورو در طی یک سال و برای تمام دانشجوها در دسته ب به صورت ۴۰۰۰ یورو بوده است.

6-این نکته نیز بسیار مهم بوده است که هردانشگاه به صورت اختصاصی هماهنگ‌کننده‌ی خاص خود را دارد که در همه‌ي امور مدیریتی از قبیل کمک برای انجام کارهای مربوطه و حتی در بعضی شرایط پیدا کردن خانه نیز دانشجوها را کمک رسانی خواهند کرد. آخر هر دوره نیز به دانشجو مدرک کارشناسی ارشد تعلق خواهد گرفت.

7- یادگیری زبان انگلیسی به صورت الزامی بوده است زیرا تحصیل کردن در بیشتر این رشته‌ها به زبان انگلیسی بوده است اما لازم به ذکر است که دوره‌های یادگیری زبان در کشور مربوط به صورت کاملا رایگان می‌باشد.

8-پذیرش‌ها به صورت دو مرحله‌ای بوده است. پس از ارزیابی کردن مدارک‌ ارسال شده توسط دانشجو، یک مصاحبه به صورت اسکایپی شکل می‌گیرد که دانشجو به صورت حتم باید در آن شرکت کند.

9-مهلت اپلای نهایی از ماه دسامبر تا ماه فوریه بسته به رشته‌ی تحصیلی مربوطه به صورت متغیر بوده است. یک سال تحصیلی در این دوره‌ها بین ماه‌های آگوست تا سپتامبر شروع خواهد شد.

10- لازم به ذکر بوده است که دانشجوهایی که اپلای نکرده باشند این امکان را دارند که مدارک‌های مربوط خود را چند ماه دیرتر از زمان مقرر ارسال کنند.

11-دوره‌ی تحصیلی طی مدت حداکثر ۵ سال به وسیله‌ی اراسموس ماندوس به صورت کامل حمایت مالی خواهد شد.

انگیزه نامه

مدرک‌های الزامی برای اپلای در اراسموس:

1-ریزنمرات مقطع کارشناسی به صورت رسمی و کامل همراه با فایل ترجمه شده‌ي‌ آن

2-کسب کردن حداقل نمره‌ی لازم در تافل یا آیلتس به صورت رسمی

3-به همراه داشتن انگیزه‌نامه الزامی بوده است که ذکر این نکته خالی از لطف نیست که با انگیزه‌نامه تحصیلی در کانادا تفاوت چندانی نداشته است.

4-به همراه داشتن توصیه‌نامه الزامی بوده است.

5-به همراه داشتن رزومه‌ی مربوط به صورت رسمی

6-کسب کردن حداقل نمره‌ی لازم درGRE یا GMAT که بستگی به رشته‌ی مربوط دارد.

مطلب‌های تکمیلی به صورت کامل به شرح زیر بیان شده است:

1-در اتمام و پایان دوره‌ي مربوطه دانشجو هیچگونه تعهدی به برنامه نداشته است و انتخاب ادامه‌ي کار به عهده‌ي خود او بوده است اما این نکته بسیار مهم بوده است که اگرچه در صورت ناتمام رها کردن تحصیلات با توجه به قوانین مربوطه الزام به پرداخت جریمه خواهد بود.

2-بورسیه‌ی اراسموس به صورت حتم یکی از بهترین انتخاب‌ها جهت اخذ بورسیه‌های اروپایی بوده است که علاقه‌مندان تحصیل در اروپا از آن برخوردار خواهند بود.

3-بورسیه در دوره‌ی دکتری اراسموس ماندوس (EMJD) طبق روال معمول به مدت حداقل ۳ یا ۴ سال طول خواهد کشید و تمام رشته‌ها را به صورت کامل پوشش خواهد داد و می‌توان در آن رشته تحصیل کرد. به طور مثال EUROSPIN یک دوره در مقطع دکتری در رشته‌ي عصب‌شناسی بوده است و EDLE نیز یک دوره در مقطع دکتری در رشته‌ي حقوق و اقتصاد بوده است.

در نهایت برای به دست‌ آوردن اطلاعات به صورت کامل برای بورسیه دکتری در اراسموس ماندوس در حوزه‌ی تخصصی خویش، بهترین منبع موجود صفحه‌ی رسمی کمیسیون اروپا بوده است.

مطالب تکمیلی

توضیحات بیشتر:

در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه‌ي زانکو که جزو با سابقه‌ترین موسسه‌هایی در حیطه‌ی این موضوع فعالیت می‌کنند بوده است همراه باشید و بدانید مشاوران زانکو با کادری مجرب از کارشناسان و مشاوران همراه همیشگی شما خواهند بود.

بیشتر بخوانید:

بورسیه تحصیلی روسیه

بورسیه رشته مدیریت

بورسیه تحصیلی در کانادا

 

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو