ازدواج یک امر طبیعی و زیبا در کل دنیا است و هیچ حد و مرزی ندارد و همواره در تمام نقاط شاهد آن هستیم به همین دلیل از این جهت به قضیه نگاه می‌کنیم که شما برای مسافرت کاری یا تفریحی به یکی از کشورها‌ی بزرگ دنیا یعنی کانادا سفر کردید و به طور ناگهانی به شدت دلـبسته‌ی یک شهروند کانادایی شدید ما به طور خلاصه به بیان کلی شرایط و راه‌های آن می‌پردازیم.

 

شرایط ازدواج ومهاجرت در کشور کانادا به‌صورت ذیل آمده است :

براساس قانون رسمی ازدواج و مهاجرت به کانادا ابتدا لازم است قبل از ازدواج مجوز ازدواج یا گواهی نامه آن را از مراکز مربوطه دریافت کرده و س‍‍‍‍پس جواز ازدواج منظقه‌ای یا استانی را گرفته و برای به دست آوردن پروانه ازدواج ضروری است که به اداره امور مربوطه از قبیل شهری واداری و یا سرشماری مراجعه کنید. نکته مهم این است که مجوز مربوطه فقط در همان استان یا منطقه دارای اعتبار است، برای مثال، مجوز ازدواج در استان یوکان فقط در یوکان دارای اعتبار خواهد­بود.

 

شرایط لازم برای اخذ مجوز­ها‌ی مربوطه:

شرایط با درنظر گرفتن استان یا منطقه‌ی شخصی که قصد ازدواج دارد متفاوت است. برای مثال، در یوکان افرادی که مایل به ازدواج کردن می‌باشند (بدون رضایت سرپرست) باید حداقل دارای 18 سال سن باشند و در بریتیش کلمبیا حداقل سن مجاز برای ازدواج 19 سال است. با رضایت سرپرست یا والدین (از هر دو طرف) این امکان وجود دارد که ازدواج درسن 16 یا 17 سال انجام شود.

فرم­‌ها‌ی موجود برای ثبت درخواست مجوز ازدواج را می‌توان از مراکز محلی یا منطقه‌ی مربوطه به آمار حیاتی نیز دریافت کرده و همچنین به‌راحتی می‌توان فرم‌ها‌ی مجوز ازدواج را از بخش‌ها‌ی استانی یا منطقه‌ای نیز تهیه کرد.

 

ازدواج در امریکا

 

شرایط لازم برای شکل گرفتن ازدواج با ویزای توریستی در کانادا:

شما می‌توانید هنگامی که برای بازدید از کشوری به کشور دیگری سفر کرده­‌اید با ویزای بازدید کننده یا ویزای اقامت موقت خود در کانادا ازدواج کرده بدون اینکه به مشکلی بخورید.

ازدواج در کانادا انتخابی است که اکثرا برای تمام اقشار کانادایی و ساکنان دائمی که قصد دارند با یک فرد خارجی از کشوری دیگر ازدواج کنند وجود دارد. به همین علت شما ابتدا باید استان مورد نظرتان را برای ازدواج انتخاب کرده واقدام کنید. هر استان شرایط خاص خود را دارا است که در ادامه بررسی خواهیم کرد.

 

الزامات اضافی برای ازدواج در کانادا به صورت ذیل آمده‌­است:

الباقی شرایط بستگی به این دارد که در کدام منطقه یا استان بخواهید ازدواج صورت گیرد برای مثال در یوکان و کبک، اگر طلاق در خارج از استان صورت بگیرد، اطلاعاتی اضافی و تأییدیه طلاق لازم خواهد بود به این دلیل که امکان ارسال مجوزها‌ی ازدواج تا زمان نهایی شدن طلاق وجود ندارد. تمام مدرک‌­ها از قبیل مهاجرت و اطلاعات والدین نیز هنگام صدور جواز ازدواج در بعضی شرایط ضروری است.

در اکثر شهر­ها یا مناطق کشور این امکان وجود دارد که یک زوج بتوانند فورا پس از دریافت مجوزها‌ی لازم، ازدواج خود را رسمی کنند. در­حالی‌که، بعضی از استان­‌ها بین درخواست جواز و ازدواج مدت زمان انتظار کوتاهی را به اجبار دارا هستند که طولانی ترین مدت زمان برای این مجوز در کبک (20 روز) و کوتاه­ترین آن مربوط به نوا اسکوشیا (5 روز) می­باشد.

 

ازدواج در کانادا

 

تصور اینکه هنگام ازدواج با یک کانادایی تبعه کانادا می­شوید یک اشتباه بزرگ است:

شما باید بدانید هنگام ازدواج با یک شهروند کانادایی تابعیت کانادا را نخواهید گرفت، اگر قصد دارید شهروند کانادا باشید، باید مشابه مراحلی که دیگران طی می­کنند عمل نمائید. درضمن یک روند مشخص برای همسران کانادایی تبارها وجود نخواهد داشت.

شرایط لازم برای درخواست تابعیت کشور کانادا به صورت ذیل آمده است:

برای ثبت درخواست تابعیت ابتدا لازم است چندین شرط را رعایت­‌کرده تا به مشکلی برنخورید. شما لازم است ابتدا حداقل 1095 روز در طی 5 سال قبل­ از ثبت دقیق درخواست خود در کانادا ساکن باشید.که این دوره شامل گزینه‌ها‌ی ذیل می‌باشد:

 • 1­-اقامت دائم در­کانادا
 • 2­­-­­اقامت موقت (مجاز به ماندن در کانادا به طور قانونی)
 • 3-شخص محافظت شده

همسر کانادایی شما تنها در 2  صورت می­تواند از شما برای اقامت دائم حمایت کرده که به صورت کامل توضیح خواهیم داد:

 • 1-در کانادا به صورت دائم ساکن نیستید.
 • 2-شما در جایی جز کانادا زندگی می‌کنید.

2راه پیش روی شما برای این که به همسرتان در کانادا بپیوندید:

 • 1-متحد بودن خانواده برای کانادا اولویت بسیار مهم در مهاجرت به حساب می‌آید.  لذا اتحاد خانواده راهی به شمار می­رود برای اقامت دائم یا شهروند کانادا برای حمایت و پشتیبانی­کردن از همسر یا شریک زندگیتان برای مهاجرت به کانادا.
 • 2-دوستیابی فعال و سهولت مسافرت بین المللی به معنی این است که طی هر سال هزاران هزار افراد کانادایی عاشق افرادی از کشورهای دیگر شده‌اند. اگر شما یک شهروند کانادایی هستید که همسر یا شریک زندگی غیر کانادایی دارید ، باید شاخص‌ها‌ی صلاحیت را رعایت کنید و قوانین مهاجرت در حمایت از همسر در کانادا را رعایت فرمایید تا به همسر خود درکانادا بپیوندید و زندگی خود را شروع کنید.

 

;hkhnh

 

سه دسته اصلی مهاجرت برای دوستانی که تابعیت کشور‌ها‌ی دیگری را دارا هستند:

 • 1-پشتیبانی مالی همسر
 • 2-پشتیبانی مالی همیشگی
 • 3-پشتیبانی مالی همجنسگرا (ازدواج همجنسگراها در کانادا منع قانونی ندارد)

 

پشتیبانی مالی از همسرتان برای مهاجرت به کانادا:

پشتیبانی مالی از همسرتان برای اقامت به کانادا می‌تواند یک راه دشوار و پیچیده باشد و هم موقعیتی بسیار عالی برای شما باشد. به طوری که قبل از درخواست پشتیبانی از همسرتان، با یک وکیل حرفه‌ای مهاجرت مشورت کرده تا توضیحات کاملی به شما بدهد، زیرا این مقاله شامل قوانین و مقررات بسیار مهم و اساسی میشود .

چه کسانی می‌توانند برای مهاجرت به کانادا از همسر خود استفاده کنند:

 • 1-حداقل سن شما باید 18 سال باشد.
 • 2-اگر شما در خارج از کانادا زندگی می‌کنید ولی اصالتا کانادایی هستید، باید کامل نشان دهید که می‌خواهید در کانادا زندگی کنید، تا زمانی که همسرتان مقیم کانادا شود.
 • 3-در صورت اقامت دائم در خارج از کانادا، امکان این وجود ندارد از کسی حمایت مالی کنید.
 • 4-باید ثابت شود که همسر کانادایی شما دارای وضعیت مالی نسبتا مناسبی می‌باشد و از کمک ها و حمایت دولت استفاده نمی‌کند در این صورت مشکلی به وجود نمی‌آید.

پشتیبانی مالی شریک زندگی:

اگر یک شهروند مقیم کانادا با یک اتباع خارجی تشکیل زندگی دهد و آن شهروند حداقل 18 سال سن دارا باشد و با یک شهروند کانادایی زندگی کند که حداقل تا سن 18 سالگی در کانادا ساکن باشد ، همسر می تواند از نظر قانونی درخواست پشتیبانی مالی کند. این ازدواج بایستی در کشوری که در آن انجام‌شده، به طورقانونی باشد.پشتیبان مالی کانادایی مجبور به نشان دادن درآمد واقعی خود نیست، اما نباید در نفرات کمک گیرنده از دولت باشد و باید بتواند به محض آمدن به کانادا، مقدمات لازم را برای زندگی خود و همسر را فراهم کند.

پشتیبانی مالی پی­‌در­پی:

حمایت پی‌در‌پی مالی گزینه مناسبی برای شرکایی است که رسما ازدواج نکرده‌اند اما حداقل یک سال به طور دائم در کانادا زندگی می‌کنند.

نکته‌ی مهم این است که شما نمی‌توانید فقط هم­‌اتاقی باشید، باید اثبات کنید که شما یک زوج واقعی به شمار می‌روید ، به همدیگر متعهد هستید و در یک رابطه بسیار منحصر به فرد قرار دارید.

دو راه برای اثبات کردن واقعی بودن رابطه و زندگی مشترک:

 • 1-زندگی مشترک به مدت یک سال.
 • 2-یک رابطه خاص، متعهد و پایدار.

نحوه اثبات کردن واقعی بودن رابطه:

از جمله راه‌هایی برای اثبات واقعی بودن رابطه وجود دارد که شامل یک سال زندگی مشترک داشتن که با روش‌های گوناگونی قابل اثبات کردن است. برای مثال، یک مبایع نامه ملک یا قرارداد ملک یا قبض‌های اداری یا ساختمانی که در آن اسامی مشترک در آدرس نوشته‌شده است. (برای ثابت کردن اینكه در یك رابطه متعهد و خصوصی هستید، از هر راهکاری كه الزامی‌است استفاده­ شود.)

 

 

روش‌های اثبات کردن:

اثبات اینکه رابطه‌ای منحصر‌به‌فرد و عالی دارید و در آن متعهد هستید کاملاً به شرایط طرفین بستگی دارد. اموال مشترک، مسافرت‌های مشترک، رفت­و­آمد با خانواده‌های طرفین ، سفر‌های مشترک به سایر کشورها و ....  همه اینها ثابت می‌کنند که رابطه شما واقعی است. تمام کار­هایی را که می‌توانید در آن اثبات کنید که رابطه‌ای که دارید واقعی است را باید تمام و کمال انجام دهید.

شما نیز باید در گزارشی سوگند یاد کنید که یک زوج واقعی هستید و شاید ملزم به این باشد که با یک افسر ویزا در یک مصاحبه حضور داشته باشید و با او صحبت کنید.

متوسطه هزینه‌های ازدواج در کشور کانادا:

در آخر شما باید برای مراسم عروسی خود هزینه‌هایی از قبیل حلقه، ماه عسل و... را متقبل شوید، بیشتر مردم تصور جالبی از هزینه‌های عروسی در کشورکانادا را دارند که تمام احتمالات را شامل می­شود. کمترین حدس از 16000 دلار شروع می شود، اما واقعیت این است که میانگین این مخارج به بالاتر از 40،000 دلار نیز رسیده است. چرا بین تصور و واقعیت این چنین فاصله‌ی زیادی وجود دارد ؟ مردم دوست دارند جزئیات کوچکتر را به فراموشی بسپارند و در نهایت عروسی در کانادا معمولا شامل همه چیز می­شود، از حلقه گرفته تا ماه عسل و.... .

 

 

 

 

مهاجرت به کانادا از طریق ازدواج:

برای گرفتن اقامت از طریق روش‌های بالا، فردی که در کانادا مخارج را عهده‌دار می‌شود و فردی که تقاضا‌ی مهاجرت به کانادا از طریق همسر خود را دارد، هردو باید به طور کامل شرایط به خصوص و منحصر‌به‌فردی داشته باشند.

         شرایطی که شخص پشتیبان باید داشته باشد:

 . اصلیت کانادایی داشته باشد یا اقامت دائم داشته باشد.

. حداقل سن لازم 18 سال است.

. به مدت حداقل 3 سال توانایی تامین نیاز‌ها و هزینه‌های زندگی را به طور کامل در کانادا داشته باشد؛ البته این شرط در صورتی عملی است که شخص پشتیبان از طریق ازدواج خودش توانایی لازم برای تامین هزینه‌های زندگی خودش را نداشته و نتواند از پس مخارج خود بربیاید و به مشکل بخورد.

نکته‌ی بسیار مهم که در این قسمت نباید فراموش کرد و به راحتی از کنار آن گذشت این است که اگر در طی این 3 سال شخص متقاضی از طریق ازدواج از دولت کمک دریافت کند، فرد پشتیبان وظیفه دارد تمامی این هزینه‌ها را به طور کامل پرداخت کند.

همچنین نکته‌ی بسیار مهم این است که اگر در طول این 3 سال شخص پشتیبان و پشتیبان‌شونده از هم‌جدا شوند و ازدواج آن­ها ارزش قانونی نداشته باشد و به طور کلی رابطه‌ی زناشویی آن­ها از هم بپاشد فرد پشتیبان وظیفه دارد تا در اتمام این مدت تمام هزینه‌ها و مسئولیت‌ها را بر­عهده بگیرد.

. در کانادا یا سایر­کشور‌های  نزدیک به آن به جرایم جنسی، تهدیدکردن، جرم علیه اشخاص، خشونت علیه خانواده و بستگان محکوم نشده باشد. مگر اینکه از جرم‌های وارده تبرئه شده یا احاده حیثیت کرده و قضیه به طور کامل حل شده باشد، یا مجازات خود را سپری کرده باشد و از آن قضیه 5 سال گذشته باشد.

.  باید در کانادا ساکن باشد و زندگی کند و یا به دولت کانادا متعهد شود که تا زمانی که اسپانسر شونده به شکل مقیم دائم به کانادا سکونت می­کند، او نیز در خاک این کشور می­‌ماند.

. زمانی که این درخواست را به شکل مستقیم مطرح می­سازد،شریک زندگی و همسر دیگری نداشته باشد.

. در طول این ۵ سال گذشته پشتیبان یا اسپانسر شخص دیگری از روش ازدواج نشده باشد به طورکلی این شرط به ما بیان می‌کند که اسپانسر یا پشتیبان یک شخص نمی‌تواند اسپانسر شخص دیگری شود. (مگر در صورت جدایی، فوت و …)

. شخص پشتیبان به دلیل اسپانسری در گذشته بدهکار دولت نباشد و به دولت بدهی نداشته باشد.

. باید به کشور کانادا و شخص پشتیبان شونده تعهد کتبی و امضا بدهد که شریک زندگی خود را به طور کامل در این 3 سال پشتیبانی و حمایت کند.

 

 

 

 

 

۲- شرایط اسپانسر‌شونده:

 • 1-حداقل سن لازم 16 سال است.
 • 2-اعلام کند که تعهد­‌ها و وظیفه‌های خود را کامل می‌شناسد و به طور کلی نسبت به تمام وظیفه‌های خود نسبت به همسر و دولت کانادا آگاه است و تمام تلاش خود را برای اینکه استقلال مالی داشته باشد انجام می‌دهد و به تمام اصول پایبند است.

 و در نهایت این مورد را نیز باید در نظر گرفت که بعد از اینکه فرد متقاضی اقامت کانادا را  به صورت دائم دریافت کرد باید به مدت 2 سال با فرد پشتیبان زندگی مشترک داشته و به اصول خود پایبند باشد، در صورت عدم رعایت این قوانین حتی پس از اینکه 2 سال به اتمام رسید اقامت وی به طور کامل باطل می‌شود و سبب اخراج وی از کشور می‌شود. (یعنی اینکه بعد از 2 سال دولت کانادا متوجه شود که در طول این 2 سال از هم‌جدا بوده و ارتباطی باهم نداشتند و جدا زندگی می‌کردند).

و نکته‌ی اصلی و نهایی این است که ازدواج باید به صورت رسمی و قانونی شکل گرفته باشد یعنی اینکه هنگام ارسال مدرک‌ها به اداره‌ی مهاجرت حتما دقت داشته باشید که به افسر ویزا احراز شود که متقاضیان، همسر و شریک واقعی بوده و ازدواج آن‌ها قانونی است و فقط برای کسب اقامت دائم کانادا چنین خواسته‌ای نداشته باشند منظور از این امر این است که در زمان تشکیل پرونده در اداره‌های مهاجرت کانادا از مهم ترین مدارک لازم که باید ارسال گردد، مدارکی است که ثابت کند ازدواج آن‌ها قانونی و واقعی باشد از جمله مدارک لازم مانند عکس‌های خانوادگی، پیام‌ها و نامه‌ها، هدایا و مدارکی از این قبیل لازم است.

همچنین مواردی از قبیل اختلاف سنی بین زوج‌ها، اختلاف دینی و زبان آن‌ها از جمله مواردی هست که می‌تواند شک برانگیز باشد و می‌تواند افسر ویزا را به این فکر بیاندازد که این ازدواج واقعی نبوده و قانونی نیست که نتیجه‌ای که می‌دهد عدم پذیرش دولت کانادا برای قبول درخواست ویزا برای این افراد است.

اگرچه در هر دوره حتی پس از گرفتن اقامت دائم کانادا و طی مدت زمانی مشخص که زوجین باید در کنار همدیگر در دولت کانادا زندگی مشترک داشته و باهم باشند، دولت کانادا متوجه می‌شود که ازدواج صورت گرفته تقلبی بوده و مدارک واقعی نبوده و ازدواج آن‌ها تقلبی صورت گرفته و اقامت آن‌ها باطل می‌شود.

نتیجه:

همان­‌طور که به‌طور کامل متوجه شدید مهاجرت به کشور کانادا از طریق ازدواج یکی از روش‌های بسیار مناسب برای اقامت گرفتن است که در کوتاه‌ترین زمان ممکن و بدون مشکل و شرایط مالی، تحصیلی و کاری،  شخص اقامت دائم را کسب کرده و با آرامش به زندگی خود می‌پردازد. موسسه مهاجرتی زانکو نیز در زمینه انواع مهاجرت به کانادا و دیگر کشور ها آماده ارائه خدامت به شما عزیزان می باشد.

 

 

بیشتر بخوانید :

زندگی در کانادا

استان های کانادا

 ارزان ترین شهرهای کانادا برای مهاجرت

پیشنهاد سردبیر زانکو