دانشجویانی که قصد دارند بیش از 6 ماه در کانادا تحصیل کنند به اجازه تحصیل در کانادا یا استادی پرمیت کانادا احتیاج دارند. استادی پرمیت کانادا همچنین به دانشجویان بین المللی تمام وقت در کانادا اجازه می‌دهد که تا حداکثر 20 ساعت در هفته درون یا بیرون از دانشگاه کار کنند.

استادی پرمیت چیست؟

استادی پرمیت (Study Permit) یا اجازه تحصیل در کانادا نامه ای است که به دانشجویان خارجی اجازه می‌دهد در دانشگاه‌های عالی کانادا ثبت نام وتحصیل نمایند و لازم است پس از گرفتن پذیرش تحصیلی از یکی از داانشگاه‌های کانادا و پیش از سفر به کانادا، برای دریافت نامه‌ی استادی پرمیت اقدام نمائید.
هزینه دریافت استادی پرمیت کانادا حدود ۱۵۰ یورو است. نکته‌ی دیگر این است که اگر رشته یا دانشگاه و کالج تان را تغییردهید نیازی به دریافت مجدد استادی پرمیت ندارید.

استادی پرمیت کانادا

 

تفاوت استادی پرمیت و ویزای تحصیلی کانادا

نکته‌ی مهمی که باید درنظر بگیرید این است که استادی پرمیت یک ویزای مسافرتی نیست و داشتن آن به منزله اجازه ورود به کانادا نمی‌باشد. بنابراین شما باید پس از گرفتن استادی پرمیت خود، برای دریافت ویزای بازدیدکننده (ویزای اقامت موقت) و یا ویزای سفر الکترونیکی (eTA) اقدام نمایید تا بتوانید به کانادا سفر و در آنجا تحصیل کنید.

اگر دانشجویی پس از دریافت استادی پرمیت کانادا و ویزای تحصیلی کانادا از قوانین و اصول درج شده در مجوز استادی پرمیت سرپیچی کند، چنانچه تمایل به دریافت ویزای تحصیلی جدیدی داشته باشند باید ۶ ماه را به عنوان جریمه در انتظار باقی بمانند. به عنوان مثال اگر در مجوز استادی پرمیت کانادا قید شده باشد که فرد متقاضی اجازه کار ندارد اما دانشجوی متقاضی بر خلاف این قانون رفتار کرده و در دوران تحصیل خود به کار مشغول شده باشد، در زمان درخواست ویزا یک وقفه ی ۶ ماهه به عنوان جریمه برای او در نظر گرفته خواهد شد.


شرایط دریافت استادی پرمیت کانادا

استادی پرمیت کانادا

متقاضیان دریافت استادی پرمیت و ویزای تحصیلی کانادا باید شرایط زیر را داشته باشند:

 • برای واجد شرایط بودن جهت اخذ استادی پرمیت کانادا، متقاضیان باید دارای یک نامه‌ی پذیرش تحصیلی از سوی یک سازمان تعیین شده در کانادا (designated organisation) را داشته باشند؛ مانند دانشگاه، کالج ، کالج حرفه ای (CEGEP)، دانشکده فنی یا یک موسسه خصوصی مجاز به اعطای مدرک تحصیلی.
 •   متقاضیان تحصیل در کبک نیز باید دارای گواهینامه پذیرش تحصیل در استان کبک (CAQ) را داشته باشند.
 •  اثبات تمکن مالی جهت تأمین بودجه برای تحصیل در دانشگاه
 •  اثبات تمکن مالی جهت تأمین هزینه‌های سفر رفت و برگشت کانادا برای خود دانشجو و هرکدام از اعضای خانواده که همراه او هستند
 • ارائه گواهی سوابق کیفری از کشور مبدا دانشجو(این مورد تنها در صورت درخواست تحت شرایط خاص لازم است ارائه شود)
 • داشتن سلامت جسمی کامل (در صورت درخواست، ارائه‌ی سوابق پزشکی)
 • متقاعد کردن افسر مهاجرت درمورد بازگشت دانشجو به کشور مبدا پس از اتمام تحصیلات

 

کار کردن در کانادا با داشتن استادی پرمیت

از اول ژوئن 2014 تمام دانشجویانی که موفق به دریافت استادی پرمیت کانادا شده‌اند با داشتن شرایط و الزامات خاصی (که در ادامه گفته می‌شود) می‌توانند بدون نیاز به اخذ اجازه کار (work permit) جداگانه، درون دانشگاه یا خارج از دانشگاه مشغول به کار هم بشوند.

دانشجویانی که معیارهای زیر را داشته  باشند می‌توانند حداکثر 20 ساعت در هفته در طول ترم تحصیلی و همچنین بصورت تمام وقت در طول تعطیلات دانشگاهی کار کنند:

 • باید دارای استادی پرمیت معتبر کانادایی باشید.
 • باید دانشجوی تمام وقت باشید.
 • باید در یک سازمان تعیین شده مجاز در کانادا مانند دانشگاه، کالج حرفه‌ای (CEGEP)، دانشکده فنی یا یک مؤسسه خصوصی مجاز به اعطای مدرک، تحصیل کنید.
 • در کانادا باید در مقطع بعد از متوسطه (post-secondary level) تحصیل کنید؛ و در کبک در مقطع سطح متوسطه با صلاحیت شغلی (secondary level vocational qualification) یا مدرک تحصیلی سطح بعد از متوسطه (post-secondary level) تحصیل کنید.
 • باید در برنامه‌هایی تحصیل کنید که در نهایت یک مدرک تحصیلی، دیپلما یا گواهی تحصیلی دریافت کنید.
 • باید در برنامه‌ای تحصیل کنید که حداقل 6 ماه طول بکشد.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه‌ی مهاجرت تحصیلی و اخذ ویزا می‌توانید با زانکو مشاوره نمایید.

 

بیشتر بخوانید:

مراحل گرفتن ویزای تحصیلی کانادا

پذیرش تحصیلی کانادا

انگیزه نامه تحصیلی برای کانادا

 

پیشنهاد سردبیر زانکو