روش اسکرام برای مدیریت پروژه

اسکرام یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین روش های مدیریت پروژه است که در بسیاری از شرکت ها و استارت آپ ها کاربرد دارد . در این مقاله به توضیح اسکرام میپردازیم و توضیح میدهیم که مدرک اسکرام مستر چگونه به شما برای مهاجرت کمک میکند.

اسکرام یکی از محبوب ترین و کاربردی ترین روش های مدیریت پروژه است که در بسیاری از شرکت ها و استارت آپ ها کاربرد دارد . در این مقاله به توضیح اسکرام میپردازیم و توضیح میدهیم که مدرک اسکرام مستر چگونه به شما برای مهاجرت کمک میکند.

اسکرام چیست؟

اسکرام یک چارچوب چابک است که برای انجام پروژه های مختلف کاربرد دارد. اسکرام کمک میکند که مسائل پیچیده قسمت بندی شده و راحت تر حل شود. اسکرام از بازه های زمانی مشخص به نام اسپرینت تشکیل شده است که معمولا هر اسپرینت از یک هفته تا یک ماه به طول می انجامد. در متدولوژی اسکرام هرروز جلسه ی ایستاده یا استندآپ در اول روز برگزار شده و به سه مساله ی دیروز ، کار های امروز و گره های کاری که دیگر اعضا در آن باید فعالیت کنند ، پرداخته میشود. در پایان هر اسپرینت نیز یک جلسه ی جمع بندی بین تمامی اعضا برگزار میشود و در این جلسه نتیجه ی کار افراد بررسی میشود ، همچنین در مورد اسپرینت بعدی تصمیم گیری میشود. این جلسات توسط فردی به نام اسکرام مستر یا اجایل کوج ( مربی چابک) مدیریت میشود که در ادامه به آن میپردازیم.

اسکرام در انگلیسی از راگبی آماده است و به حرکتی که اول بازی تمام بازیکننان تیم دور یک حلقه جمع میشوند گفته میشود. یکی از ویژگی های اسکرام این است که به جای آن که یک مدیر بدون دخالت در امور تنها مسئولیت هایی را به اعضای تیم وا دارد ، تمامی خواسته های خود را به اسکرام مستر انتقال میدهد ، اسکرام مستر به عنوان یک رهبر خدمت گزار با اعضای تیم مشورت کرده و براساس توانایی آنها و به انتخاب آنها کارهایی را به اعضای تیم محول میکند. اسکرام مستر میتواند جزوی از تیم باشد و یا خود هیچ فعالیت فنی انجام ندهد.

شکل ظاهری اسکرام از یک تخته ی وایت بورد بزرگ ، چندین ستون و کاغذ های استیکی مختلف تشکیل شده است ، همچنین برخی از نرم افزار ها برای حفاظت از محیط زیست همین کار را مشابه انجام میدهند ، مانند نرم افزار های جیرا و ترلو. همچنین اسکرام دارای یک بک لاگ بوده که تسک های تعریف شده در آن تعریف میشوند که در زمان هر اسپرینت تسک های بک لاگ به صورت گروهی به اسپرینت راه پیدا میکنند.

اسکرام مستر کیست؟

اسکرام مستر مدیر پروژه ی اسکرام است که با کمک اعضای تیم اسکرام برنامه های هر اسپرینت را مشخص میکند به اسکرام مستر مربی چابک نیز گفته میشود. اسکرام مستر یک رهبر خدمت گزار است . رهبر خدمت گزار یعنی در عین حال که مجموعه را رهبری میکند اما در خدمت مشکلات و راهکار های تیم است تا تیم بتواند به حد عالی کار خود را انجام بدهد . هر اسکرام مستر معمولا رهبری 3 تا 7 نفر را بر عهده دارد . هرچه قدر گروه اسکرام بزرگ تر شود از چابکی آن کاسته میشود زیرا تعامل افراد گروه با هم و با اسکرام مستر کم تر میشود.

چگونه میتوانم یک اسکرام مستر شوم؟

شما میتوانید به صورت تجربی و به همراه مطالعه به یک اسکرام مستر تبدیل شوید ، همچنین با شرکت در دوره های مختلف میتوانید این روند را تسریع  ببخشید. یکی از دوره هایی که زانکو برگزار میکند دوره ی مدیریت پروژه و دوره ی دیگری که برگزار میکند دوره ی اسکرام مستری است. همچنین با استفاده از این دوره ها میتوانید در روند مهاجرت خود به کشور های خارجی تسهیل ایجاد کنید.

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو