برنامه نیروی کار متخصص فدرال یا اسکیلد ورکر فدرال (Federal Skillled Worker Program - FSWP) یکی از برنامه های مهاجرت اقتصادی فدرال است که توسط برنامه اکسپرس انتری مدیریت می شود. این برنامه پرچمدار مهاجرت کانادا برای مهاجران متخصص در سراسر جهان است که می توانند برای ویزای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.

برنامه اسکیلد ورکر فدرال برای نیروهای کاری متخصص و دارای تجربه کار خارجی است که می خواهند اقامت دائم کانادا را کسب کنند.


نیروی کار متخصص یا اسکیلد ورکر به چه کسی گفته می‌شود؟

اسکیلد ورکر ها بر اساس میزان تحصیلات، سابقه‌ی کار، زبان انگلیسی و یا فرانسوی و سایر عوامل به عنوان صاحبان اقامت دائم کاناا انتخاب می شوند.
از اول ژانویه سال 2015، تکمیل مشخصات Express Entry اولین قدم برای مهاجرت دائم به کانادا به عنوان یک اسکیلد ورکر تحت عنوان برنامه‌های زیر است:

  1. برنامه نیروی کار متخصص فدرال یا اسکیلد ورکر (Federal Skilled Worker Program)
  2. برنامه فنی و حرفه ای فدرال یا اسکیلد تریدز (Federal Skilled Trades Program)
  3. کلاس تجربه کانادایی (Canadian Experience Class)

دولت کانادا تحت سیستم Express Entry، بر اساس اطلاعاتی که بصورت آنلاین در پروفایل خود وارد می‌کنند از افراد دعوت می کند تا برای اقامت دائم کانادا درخواست کنند. در واقع شما نمی‌توانید مستقیماً به هیچ یک از این برنامه‌ها درخواست دهید مگر اینکه خود دولت کانادا یک دعوت نامه برای شما بفرستد تا از طریق آن برای این پرنامه‌ها اپلای کنید.
نیروهای کار متخصصی که می‌خواهند در کبک زندگی کنند در یک دسته جداگانه قرار می‌گیرند. استان کبک خودش نیروی کار متخصص خود را انتخاب می‌کند؛ متقاضیانی که قصد رفتن به کبکِ کانادا را دارند به عنوان نیروی کار متخصص منتخب کبک شناخته می‌شوند.


برنامه اکسپرس انتری (Express Entry) کانادا چیست؟

برنامه اکسپرس انتری به دولت فدرال کانادا اجازه می‌دهد تا از مهاجران متخصص دعوت کند که یک درخواست جهت اخذ ویزای اقامت دائم کانادا برای خود ثب کنند. لذا در این خصوص یک سیستم مبتنی بر امتیاز، در سال 2015 معرفی شد که این سیستم، پروفایل‌های های مهاجران را که تحت سه برنامه اصلی مهاجرت اقتصادی کانادا ثبت نام کرده اند، مدیریت می‌کند؛ این سه برنامه همانطور که بالاتر مطرح شد همان FSWP، FSTP و CEC هستند.
به کمک سیستم رتبه بندی جامع (CRS) تمامی پروفایل‌های نامزدهای ثبت نام شده فوق در "استخر اکسپرس" قرار می‌گیرند، یعنی جایی که همه درخواست‌ها به آن ارسال می‌شوند. سپس تمام پروفایل‌هایی که در استخر اکسپرس رتبه‌های بالاتری دارند، به آنها دعوت نامه‌ی اپلای (Invitation To Apply - ITA) برای ویزای اقامت دائم کانادا در زمینه مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) صادر می‌شود.
داوطلبان باید ظرف مدت 60 روز پس از دریافت ITA ، اسناد و مدارک خود را به IRCC ارسال کنند.

 

بیشتر بخوانید:

برنامه های مهاجرتی کانادا کدامند؟

امتیاز مهاجرت به کانادا

 

مزایای برنامه اسکیلد ورکر فدرال چیست؟

مزیت اصلی برنامه FSW برای درخواست ویزای اقامت دائم کانادا یا PR به شرح زیر است:
هر داوطلب واجد شرایط اسکیلد ورکر فدرال، اگر بتواند حداقل شرایط برنامه را برآورده کند، گزینه‌ای عالی برای داوطلبان خارج از کانادا است که می‌توانند از طریق این برنامه برای ویزای اقامت دائم کانادا اقدام کنند.
 این برنامه مهاجرتی بیشترین درصد ITA را صادر می‌کند. اما یک نقطه ضعف بالقوه نیز دارد و آن این است که اگر نامزدهای تحت برنامه اسکیلد ورکر فدرال واجد شرایط باشند، لزوما ITA را نیز دریافت نمی‌کنند؛ برای اینکه ITA دریافت کنند باید حداقل نمره CRS مورد نیاز برای ویزای اقامت دائم کانادا را نیز کسب کنند.

 

جهت آشنایی با انواع برنامه‌های فدرال کانادا که از طریق سیستم اکسپرس انتری مدیریت می‌شوند، به مقالات بعدی زانکو مراجعه نمایید.

 

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو