افراد زیادی در زندگی تصمیم به مهاجرت می‌گیرند و براساس هدف، شرایط و موقعیت خود یک کشور را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند. مهاجرت به آلمان یکی از بهترین گزینه‌های موجود است. آلمان که در قاره اروپا قرار دارد از نظر اقتصادی و صنعتی بسیار پیشرفته و همچنین از رفاه اجتماعی بسیار بالایی برخوردار است. برای متقاضیان اخذ اقامت آلمان گزینه مناسبی می‌باشد.

افراد زیادی در زندگی تصمیم به مهاجرت می‌گیرند. این افراد براساس هدف، شرایط و موقعیت خود یک کشور را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند. قطعا مهاجرت به آلمان یکی از بهترین گزینه‌های موجود است. این کشور که در قاره اروپا قرار دارد از نظر اقتصادی و صنعتی بسیار پیشرفته است و همچنین از رفاه اجتماعی بسیار بالایی برخوردار است؛ اما همان طور که می‌دانید آلمان کشور قانونمندی است و نظم برای دولت و ملت این کشور بسیار مهم است. کشور آلمان در اروپا از هر نظر منحصر به فرد است. آلمان در بخش صنعت بسیار پیشرفته محسوب می‌شود و یکی از پرجمعیت‌ترین کشورهای اروپا به‌شمار می‌رود؛ همچنین این کشور در اتحادیه اروپا از رفاه اجتماعی بسیار بالایی برخوردار است و از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان به حساب می‌آید.

کشور صنعتی آلمان در قاره اروپا واقع شده و دارای آب و هوای ملایم و معتدل است. دانمارک، لهستان، اتریش، سوئیس، فرانسه، بلژیک و هلند در همسایگی این کشور قرار دارند. شهر زیبای برلین پایتخت این کشور محسوب می‌شود و دارای 16 ایالت است. جمعیت کشور آلمان را بیش از 82 میلیون نفر تشکیل می‌دهند. توجه داشته باشید که برای اخذ تابعیت آلمان باید حداقل 5 سال اقامت این کشور را داشته باشید. برای اخذ پاسپورت باید کاملا به زبان آلمانی تسلط داشته باشید و با گرفتن پاسپورت می‌توانید به کشورهایی مانند آمریکا و استرالیا سفر کنید.

بیشتر بخوانید:

تفاوت مونیخ و برلین

لازم به ذکر است گرفتن وقت از سفارت آلمان بیش از ۱۲ ماه زمان خواهد برد.

مهاجرت به آلمان از چند روش امکان‌پذیر است:

 • تولد
 • مهاجرت تحصیلی 
 •  ازدواج
 • پناهندگی به آلمان
 • ویزای کار شامل دو گزینه بلو کارت و ویزای جستجوی کار
 • ثبت شرکت و سرمایه‌گذاری

تخصص شغلی یکی از روش‌های مهاجرت به آلمان است. در تخصص شغلی، سن، تحصیلات و سطح زبان و میزان سابقه کاری شما بررسی می‌شود.
روش دوم ثبت شرکت است که یکی از بهترین روش‌های مهاجرت به آلمان محسوب می‌شود و سبب می‌شود که افراد بتوانند هر نوع فعالیت جاری داشته باشند. روش سرمایه‌گذاری که نام دیگر آن تمکن مالی است در دسته روش‌های خوب مهاجرت به این کشور محسوب می‌شود که البته نیاز به بودجه اولیه بالایی دارد.
روش تحصیلی جزء روش‌های خوب برای مهاجرت به کشور آلمان است؛ ضمن این‌که دانشگاه‌های این کشور از برترین دانشگاه‌های جهان برخوردار هستند، هزینه بسیار پایینی دارند و یا کاملا رایگان هستند؛ از این‌رو در این روش هم مانند ویزای کار به هزینه‌ی زیادی احتیاج ندارید.

بیشتر بخوانید:

ویزای جستجوی کار آلمان

مهاجرت سرمایه گذاری آلمان

برای مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه‌گذاری روش‌های مختلفی مطرح است که سعی می‌کنیم، بهترین روش‌های موجود را ارائه دهیم:

اولین روش راه‌اندازی کسب و کار طبق یک فعالیت فردی است مثلاً شما می‌توانید با استفاده از سرمایه خود یک رستوران در آلمان تأسیس نمایید. همین فروشگاه‌های مواد غذایی و فروشگاه پوشاک و .. در این لیست قرار می‌گیرند. این روش برای کسانی خوب است که علاقه‌ای به مهاجرت به این کشور از طریق ثبت شرکت و دریافت مجوز ندارند.
یک روش برای مهاجرت به به این کشوراز طریق سرمایه‌گذاری، ثبت شرکت با مسئولیت محدود است؛ اگر شما مالک یک شرکت معتبر در ایران باشید، می‌توانید فعالیت خود را گسترده‌تر نمایید. در این وضعیت به سادگی در آلمان شرکتی مشابه با ایران تأسیس کرده و فعالیت‌های اقتصادی آغاز می‌شود. حداقل سرمایه لازم برای ثبت شرکت مسئولیت محدود دراین کشور 25000 یورو اعلام شده است.
روش دیگر مهاجرت به این کشور از طریق سرمایه‌گذاری، ثبت شرکت تضامینی است. شرایط این شرکت مانند گزینه قبل است با این تفاوت که میزان سهامداران و اعتبار شرکت با نوع قبل فرق دارد.
از دیگر روش‌های مهاجرت به این کشوراز طریق سرمایه گذاری، تأسیس دفتر نمایندگی است که در واقع همان شعبه برای یک شرکت والد محسوب می‌شود. این گزینه می‌تواند در مسیر تأسیس شعبه مستقل بوده و یا به شکل شعبه وابسته در نظر گرفته شود.
برای مهاجرت به آلمان از طریق سرمایه گذاری باید:

 • در نظر گرفتن حقوق دوازده ماه
 • طرح توجیهی اقتصادی
 • ترجمه رسمی و تأیید سفارت آلمان مدارک
 • ارزیابی هزینه‌ای برای اجاره یک دفتر و همینطور حقوق کارمندان و هزینه‌های تبلیغاتی

پس از یک دوره سه ساله فرد می‌تواند برای اخذ اقامت دائم اقدام نماید.

اقامت از این طریق به چند صورت امکان‌پذیر است:

 • راه‌اندازی بیزینس مبتکرانه بر پایه تکنولوژی امتیاز مثبت برای کشور آلمان
 • ثبت شرکت، شروع یک استارت آپ و حداقل 250 هزار یورو سرمایه
 • اشتغال‌زایی برای حداقل  10 نفر شهروند آلمانی

بیشتر بخوانید:

روش های مهاجرت به آلمان

مهاجرت تحصیلی‌ آلمان

تحصیل در آلمان در میان روش‌های ذکر شده، جزء بهترین گزینه‌ها محسوب می‌شود؛ زیرا مهاجرانی که بتوانند از یکی از دانشگاه‌های این کشور پذیرش بگیرند به‌راحتی ویزای آلمان را اخذ خواهند کرد؛ ضمن این‌که تمام دانشگاه‌های دولتی این کشور هزینه‌ی پایینی دارند یا کاملا رایگان هستند و از اعتبار بسیار بالایی در جهان برخوردار هستند؛ اما حتما مدرک زبان آلمانی B2 یا C1 و یا مدرک زبان انگلیسی آزمون آیلتس یا آزمون تافل برای رشته‌های محدودی در تعدادی از دانشگاه‌ها نیاز خواهد بود.

تحصیل در کشور آلمان، بهترین و راحت‌ترین روش اقامت گرفتن در این کشور است. تحصیل در آلمان به زبان آلمانی کاملا رایگان است و در بعضی از دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی هم رایگان خواهد بود. سطح دانشگاه‌های این کشور در جهان بسیار بالا است و بعد از 4 سال زندگی و تحصیل در آلمان، می‌توانید اقامت دائم این کشور را کسب کنید و بعد از 3 سال هم می‌توانید پاسپورت آلمان را اخذ کنید.

دانشجویان در زمان تحصیل در این کشور اجازه کار به صورت تمام‌وقت را ندارند؛ اما می‌توانند 25 ساعت در هفته به شکل نیمه‌وقت کار کنند؛ ضمن این‌که هزینه زندگی برای یک دانشجو در کشور آلمان 700 الی 1000 یورو در ماه خواهد بود.

رشته‌های پزشکی و دندانپزشکی برای تحصیل در آلمان گزینه‌های بسیار مناسبی محسوب می‌شوند. این رشته‌ها از نظر امکانات و درآمدزایی حرف اول را در این کشور می‌زنند.
شما برای تحصیل در این کشور نیاز به بررسی سطح زبان خود دارید. یکی از ملزومات ورود به دانشگاه‌های این کشور داشتن مدرک زبان آلمانی است. در این کشور آموزش‌های زبان در سه سطح برگزار می‌شود که با توجه به نوع دانشگاه مدرک b1 و یا B2 می‌تواند گزینه‌های خوبی باشد. شما برای اخذ مدرک b1 باید حداقل 350 جلسه آموزش ببینید این گزینه برای مدرک b2 با 600 جلسه همراه خواهد بود.

برخی از دانشگاه‌های این کشور انگلیسی‌زبان هستند و برای ورود به این دانشگاه‌ها فرد باید مدرک آیلتس با نمره 6.5 داشته باشد. تحصیل در دانشگاه‌های دولتی این کشور رایگان است و دروس پیش‌دانشگاهی به زبان انگلیسی و یا آلمانی ارائه می‌شود.

تحصیل در آلمان در اکثر مقاطع رایگان است و در برخی هزینه کمی دارد. به دلیل اعتبار بالای دانشگاه‌های این کشور و سیستم تحصیلی پیشرفته آن افراد پس از تحصیل در آلمان به راحتی در معتبرترین مشاغل دنیا استخدام می‌شوند.

ویژگی دیگری که کشور آلمان را از سایر کشورهای اروپایی مجزا می‌کند این است که افراد پس اتمام تحصیلات ۱۸ ماه ویزا جست و جوی کار آلمان دریافت می‌کنند.

تحصیل در این کشور به ۲ زبان آلمانی و انگلیسی امکان‌پذیر است. قابل ذکر است که در مقطع کارشناسی یا پزشکی تنها به زبان آلمانی اما تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری به هر ۲ زبان ممکن خواهد بود.

شرایط سنی ویزای تحصیلی آلمان برای هر مقطع تحصیلی متفاوت است. اگر قصد ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی در رشته‌هایی به غیر از پزشکی را دارید نهایتا سن شما باید ۲۵ سال باشد. اگر می‌خواهید برای تحصیل پزشکی و یا زیر شاخه‌های آن اقدام کنید، نهایتا باید ۲۲ سال سن داشته باشید. در صورت تمایل برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری ، سن شما باید نهایتا ۳۲ سال باشد.

تقسیم‌بندی دانشگاه‌های آلمان

دسته اول موسسات آموزش عالی و فنی هستند که بیشتر در زمینه آموزش‌های عملی فعالیت می‌کنند.
دسته دوم دانشگاه‌ها هستند که عموماً به شکل ترکیبی تئوری و عملی است.
دسته سوم به عنوان دانشکده هنر و موسیقی فعالیت می‌نمایند. برای ورود به این دانشگاه‌ها باید در مصاحبه حضوری شرکت نمایید و همین‌طور نیاز به آزمون عملی خواهید داشت. در صورتی که نخواهید از طریق آزمون وارد این دانشگاه‌ها شوید، می‌توانید دانشگاه‌های خصوصی آلمان را انتخاب نمایید. هزینه‌ای که برای دانشگاه‌های خصوصی این کشور در نظر گرفته می‌شود، بین 4000 الی 10000 یورو است.
برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل باید آخرین مدرک تحصیلی شما دیپلم باشد؛ گذراندن یک دوره یک ساله در کالج‌های آلمان نیاز است. افرادی که دارای مدرک تحصیل دانشگاهی از ایران هستند، می‌توانند از حضور در کالج‌ها صرف نظر نمایند. شما می‌توانید در دوره لیسانس به میزان 15 ساعت در هفته و در دوره بالاتر بیش از 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوید.

درآمد در این دوره‌ها عموماً بین 300 الی 400 برای یک ماه است. تنظیم مدارک لازم برای مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل بسیار مهم است. کاریابی دراین کشور شاید در ابتدا کمی دشوار به نظر برسد؛ ولی از این طریق، اقامت آلمان برای ایرانیان می‌تواند یک انتخاب عالی باشد.

ارایه گواهی تمکن مالی به ارزش 10000 یورو و یا ارایه گواهی ضمانت و پشتیبانی توسط یکی از وابستگان متقاضی که ساکن آلمان هستند، یکی از شرایط مهم محسوب می‌شود.

مهاجرت کاری آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق کار خود شامل دو بخش ویزای بلو کارت و ویزای جستجوی کار است. رشد جمعیت در این کشور منفی است و دولت در نظر دارد که امکان اشتغال از طریق تخصص برای اتباع خارجی را فراهم سازد؛ به این ترتیب کمبود نیروی کاری در این کشور رفع می‌شود.

اقامت از طریق بلو کارت به این صورت است که شما باید از یک کار فرما در آلمان پیشنهاد کاری داشته باشید که سالیانه حدود 53600 یورو به شما حقوق می‌دهد و بعد از 4 سال می‌توانید اقامت دائم این کشور را اخذ کنید.

اقامت از طرق جستجوی کار به این صورت است که کشور آلمان یک لیستی از رشته‌های خاص منتشر می‌کند و اگر در آن رشته‌های منتشر شده تحصیل کرده باشید، ویزای 6 ماه دریافت می‌کنید و در طول 6 ماه فرصت دارید که در رشته مربوطه کار پیدا کنید و بعد از پیدا شدن کار می‌توانید ویزای خود را به بلو کارت تبدیل کنید و بعد از 4 سال اقامت دائم این کشور را کسب کنید.

تفاوت ویزای بلوکارت و ویزای جستجوی کار آلمان

 ویزای بلو کارت

شما باید یک دعوت‌نامه از یک کارفرما از کشور آلمان داشته باشید که این کارفرما ملزم است سالانه نسبت به شغل و تخصص شما حقوق پرداخت کند که حداقل حقوق آن باید 54 هزار یورو در سال باشد، برای این‌که بتوانید با کارفرما ارتباط بگیرید باید یک رزومه قوی و البته واقعی داشته باشید. برخی از مشاغل مورد نیاز در آلمان را مورد بررسی قرار می‌دهید: مهندسی جوش، برق، ساختمان، فناوری فلزی، ماشین‌های الکتریکی و ...

ویزای جستجوی کار آلمان

شما باید دارای یک تخصص در دانشگاه در مقطع لیسانس، فوق‌لیسانس و یا دکترا باشید که این تخصص شما در لیست منتشر شده دپارتمان مهاجرت نیروی ماهر کار آلمان باشد. و به مدت 6 ماه فرصت دارید که در این کشور شغل مناسب خود را پیدا کنید و در این مدت با یک کارفرما به توافق برسید. این ویزا معمولاً برای 4 سال صادر می‌شود و البته با توجه به طول زمان قرارداد منعقد شده احتمال این‌که زمان کمتر از 4 سال باشد، وجود دارد.

افراد می‌توانند با داشتن ویزای کار آلمان، همسر و فرزندان کمتر از 18 سال را با خود همراه نمایند. فردی که دارای این ویزا  است پس از 33 ماه فعالیت در حرفه مورد نظر می‌تواند درخواست اخذ اقامت آلمان را ارائه دهد. در صورت داشتن مدرک زبان B1 این زمان به 21 ماه کاهش می‌یابد. به‌طور کلی برای اخذ ویزای کار این کشور بین 7 ماه الی 1 سال زمان نیاز است. شرایط مهاجرت به آلمان از سوی اداره مهاجرت این کشور اعلام می‌شود.

ویزای کاری به کشور آلمان به نسبت ویزاهای دیگر هزینه کمتری دارد؛ اما پیدا کردن کار و گرفتن صلاحیت از کارفرما در این کشور کار بسیار سختی است؛ اما  اگر شما دارای این شرایط هستید و می‌توانید ویزای کاری آلمان را اخذ کنید به شدت مهاجرت از طریق کار در آلمان را به شما پیشنهاد می‌کنیم، زیرا به راحتی می‌توانید آن را بعد از پنج سال آن را به اقامت دائم تبدیل کنید.

بیشتر بخوانید:

ویزای آلمان

مهاجرت از طریق ازدواج آلمان

ازدواج با یک تبعه آلمانی یکی از راه‌های مهاجرت به کشور آلمان است.

برای مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج باید شرایط به شکل دقیق رعایت شود:

 • در این زمینه ازدواج شما باید حتماً ثبت شده باشد.
 • همسر شما باید ثابت نماید که از نظر بودجه و درآمد در وضعیت خوبی است.
 • شما به عنوان یک فرد غیر آلمانی باید مدرک زبان آلمانی A1 داشته باشید.
 • گواهی عدم سوء پیشینه را باید ارائه دهد.
 • گواهی تجرد
 • در مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج محدودیت جنسیتی وجود ندارد و فرقی نمی‌کند کدام یک از زن و مرد آلمانی باشند.

در نظر داشته باشید که مهاجرت به این کشور از طریق ازدواج برای کسانی است که واقعا قرار است با یک تبعه آلمانی ازدواج نمایند و پیش از دریافت ویزای این کشور تمامی مدارک و جزئیات موجود به‌طور دقیق و صحیح مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

مراحل مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج به این شکل است که در ابتدا ازدواج به‌صورت رسمی ثبت شده و سپس شما باید به سفارت این کشور رفته و ضمن ارائه مدارک خود درخواست دهید. مدارک مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا مشخص شود که آیا همسر آلمانی از نظر درآمد در وضعیت خوبی قرار دارد( این موضوع بسیار مهم است).

پس از حداقل سه سال از تمدید این ویزا می‌توانید درخواست خود را برای تابعیت آلمانی ارائه دهید. در‌نظر داشته باشید که در این روش، ما نیاز به دریافت اقامت موقت و دائم نداریم. یکی از مزایای مهاجرت به آلمان از طریق ازدواج همین مورد است؛ از دیگر مزایای مهاجرت از طریق ازدواج می‌توان به هزینه پایین، اجازه کار به‌صورت تمام‌وقت و همینطور برخورداری از حقوق مساوی با افراد آلمانی اشاره نمود.

مهاجرت از طریق تولد به آلمان

مهاجرت به آلمان از طریق تولد یکی‌دیگر از روش‌های اقامت در این کشور به شمار می‌رود. اصل تابعیت در این کشور سیستم خون است. به این معنی که، در‌صورتی فرد می‌تواند تابعیت را اخذ نماید که پدر یا مادر وی آلمانی باشد؛ حال در آلمان به دنیا و یا در کشور دیگر به دنیا آمده باشد.

در این مسیر یک سری تبصره‌ها دیده می‌شود. به عنوان مثال بارها دیده شده است که مادر و پدر بدون تابعیت هستند؛ در چنین شرایطی دولت آلمان سعی می‌کند یک سری تخفیف‌ها قائل شده و در صورتی‌که فرزند در خاک این کشور متولد شده باشد، تابعیت آلمانی برای وی صادر نماید.

در نظر داشته باشید اگر یک کودک دراین کشور از والدینی متولد شود که خارجی هستند، تنها در‌صورتی می‌تواند شهروند این کشور باشد که حداقل یکی از پدر و مادر وی به مدت هشت سال در این کشور اقامت داشته باشد. افرادی که اقامت دائم آلمان را دارند، سبب می‌شوند که این پروسه کمی سریع‌تر پیش برود.

تابعیت دوگانه از دیگر گزینه‌های مهم در خصوص مهاجرت به آلمان از طریق تولد است. در قانون این کشور آمده است که برخی از افراد می‌توانند در شرایطی خاص دو شهروندی باشند؛ در صورتی‌که کودک متولد شده از یک والد آلمانی و یک والد خارجی باشد؛ به‌ طوری‌که والد خارجی دو شهروندی است به صورت خودکار فرزند می‌تواند دو تابعیتی باشد.

اگر کودک طبق قانون تولد، در آلمان متولد شده باشد و شهروندی آلمان را داشته باشد و همین‌طور تابعیت دیگر داشته باشد، می‌تواند در سن 23 سالگی تصمیم بگیرد که تابعیت دیگر را انتخاب نماید و یا تابعیت آلمانی خود را حفظ کند. افرادی که دو تابعیتی هستند به اندازه شهروندان آلمانی از حقوق شهروندی استفاده خواهند نمود.

با داشتن شهروندی آلمان فرد می‌تواند بدون ویزا به 166 کشور سفر نماید؛ همچنین زندگی و کار و تحصیل ارزان برای وی فراهم است و می‌تواند از خدمات کنسول  این کشور بهره‌مند شود.

قوانین مهاجرتی کشور آلمان بیان می‌کند فرزندانی که در این کشور به دنیا می‌آیند باید به مدت ۶ سال در یکی از موسسات آموزشی در این کشور تحصیل کرده باشند و تا حدود ۲۰ و ۲۱ سالگی، حدود ۸ سال در کشور آلمان اقامت داشته باشد؛ همچنین فرزندانی که تابعیت را به دست می‌آورند باید در دوره‌های آموزش‌های حرفه‌ای شرکت کرده باشند.

کشور آلمان یکی از کشورهای کم نظیر برای سکونت است. در نتیجه بسیاری از خانواده‌ها تمایل دارند فرزندان خود را در این کشور به دنیا بیاورند.

مهاجرت از طریق همراه آلمان

همین‌طور کسانی‌ که در مسابقات هنری و یا ورزشی شرکت می‌کنند، می‌توانند از ویزای شرایط خاص این کشور بهره‌مند شوند. در‌نظر داشته باشید که در این مسیر آنچه بسیار اهمیت دارد، زمان ورود و خروج به کشور است.

یک نکته بسیار مهم در زمینه مهاجرت به آلمان با شرایط ویژه دیده می‌شود و آن هم به این صورت است که، این ویزا کوتاه‌مدت بوده و نمی‌تواند برای تابعیت این کشور مناسب باشد.

راحت‌ترین روش مهاجرت آلمان

یکی از روش‌های مهاجرت به آلمان، اخذ ویزای کار است. کار و درآمدزایی در این کشور در وضعیت نرمال قرار دارد و می‌تواند یکی از آسانترین روش‌های ورود محسوب شود. 

در نظر داشته باشید که نرخ بیکاری در این کشور کمتر از 5 درصد اعلام شده است و این یعنی شما برای یافتن شغل مورد نظر خود نگرانی نخواهید داشت.
افرادی که متخصص هستند، می‌توانند از مهاجرت به این کشور با هدف کار استفاده کرده و به سادگی وارد خاک این کشور شوند. 
یک گزینه دیگر که در لیست راحت‌ترین روش‌های مهاجرت به آلمان دیده می‌شود، مهاجرت از طریق سرمایه‌‌گذاری است. در این روش شما می‌توانید با ارائه گردش مالی اولیه به سادگی و سرعت، ویزای مربوطه را اخذ نمایید. ویزای آلمان با اهداف مختلف صادر می‌شود.

میزان رضایت مهاجران آلمان

میزان رضایت مهاجرت به آلمان بیش از 98 درصد اعلام شده است که این رقم بی‌سابقه است. رشد در این کشور به سادگی فراهم شده است و این‌طور که شواهد نشان می‌دهد افرادی که به قصد کار وارد این کشور شده‌اند و افرادی که سخت‌کوش هستند، می‌توانند به نتیجه مطلوبی دست یابند. یک نکته را در نظر بگیرید که اگر می‌خواهید در این کشور زندگی و کار کنید، دانستن زبان انگلیسی کافی نبوده و بهتر است زبان آلمانی حداقل در سطح B1 را اخذ نمایید.

در این کشور کسانی که:

در زمینه‌های مکاترونیک، فناوری اتوماسیون و همین طور ساختمان‌های الکتریکی فعالیت می‌کنند رضایت 85 درصد را اعلام نموده‌اند.
مشاغل مربوط به تکنولوژی الکتریکی و همین‌طور مهندسی برق و نصب و راه اندازی خط‌های صنعتی می‌تواند بسیار درآمدزا باشد.
برنامه‌نویسان سخت کوش در آلمان می‌توانند به رضایت صددرصدی از نظر درآمدزایی داشته باشند.
همین‌ طور حسابداری در این کشور دارای پتانسیل مالی قابل‌قبولی است.
نرخ پایین بیکاری در اروپا مربوط به آلمان است. در این کشور نرخ بیکاری کمتر از 7 درصد اعلام شده است؛ در واقع در آلمان همیشه کمبود نیروی کار احساس می‌شود. یکی از دلایلی که مهاجرت به آلمان آسان‌تر از قبل شده است، کمبود نیروی کاری است.
ثبت شرکت در آلمان می‌تواند بسیار سودآور باشد.

آمار مهاجران آلمان

آمار مهاجران به آلمان روز به روز در حال افزایش است و مهاجرت به آلمان آرزوی افراد مختلفی است. در سال 2018 تعداد مهاجران دو برابر سال‌های قبل اعلام شده است و این روند نشان دهنده شرایط زندگی خوب و بی‌نظیر در این کشور است. شرایط این کشور در زمینه کار و سرمایه‌گذاری بی‌نهایت مناسب است و نسبت به مابقی کشورهای اروپایی از وضعیت بهتری برخوردار است و این موضوع سبب شده است که آمار مهاجران در این کشور بسیار بالا باشد.

از سال 2015 تا به امروز هیچ نوع کاهش آمار مهاجر به این کشور دیده نشده است. به عنوان مثال در بین 500 شرکت بزرگ دنیا به تعداد 37 شرکت در آلمان وجود دارد.
این کشور از نظر علم و فناوری در وضعیت عالی قرار دارد. آمار مهاجران در سنین کمتر از 20 سال در این کشور 17 درصد است و بین 20 الی 30 در حدود 75 درصد از مهاجران را به خود اختصاص داده است و بالای 30 سال نیز در زمینه سرمایه‌گذاری در این کشور حضور به عمل می‌آورند.

بیشترین آمار مهاجرت به آلمان در زمینه کاری دیده می‌شود؛ زیرا این کشور از نظر کاری در وضعیت عالی قرار دارد. امنیت شغلی در آلمان حرف اول را می‌زند و میزان حقوق پرداختی ثابت در این کشور به نسبت سایر کشورها بیشتر است. مهاجرت به این کشور برای کسانی‌که از نظر سابقه کاری در وضعیت خوبی هستند بسیار عالی خواهد بود. کار در آلمان در وضعیت عالی قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

بلوکارت آلمان

مهاجرپذیری آلمان

کشور آلمان در لیست کشورهای مهاجرپذیر قرار دارد. این کشور دارای فضای کاری و تحصیلی بی‌نظیری است. آلمان دارای زمستان‌های سرد و تابستان‌های گرمی است و در حال حاضر جمعیت این کشور 81 میلیون نفر اعلام شده است. در این بین 74 میلیون نفر، ملیت آلمانی دارند و بقیه مهاجر هستند؛ بنابراین در حدود 7 میلیون نفر در این کشور مهاجر هستند و این رقم نشان می‌دهد که آلمان در لیست کشور‌های مهاجرپذیر قرار دارد.

این کشور هفتمین کشور پربازدید در دنیا محسوب می‌شود و بسیار قانونمند است؛ پس اگر قصد مهاجرت به آلمان دارید باید بدانید که هر نوع عدم رعایت قانون در این کشور مشکل‌ساز خواهد بود.

در سال 2018 این کشور رتبه سوم را از نظر مهاجرپذیری به خود اختصاص داده است. این کشور بسیار مدرن و پیشرفته بوده و بهترین انتخاب محسوب می‌شود.

شهرهای مهاجر پذیر آلمان

هامبورگ، مونیخ، فرانکفورت و برلین از شهرهای مهاجرپذیر در آلمان محسوب می‌شوند که از نظر تحصیلی و کاری رتبه‌های اول را دارند.

شهر مونیخ از نظر هزینه‌ای گران است؛ اما امکانات تحصیلی در این کشور بسیار عالی است.
هامبورگ دومین شهر بزرگ آلمان بوده که جمعیت 1.7 میلیون نفری دارد و یک مقصد توریستی محسوب می‌شود. در این کشور ایرانی‌های زیادی دیده می‌شوند. این شهر از نظر آب و هوا در وضعیت خوبی قرار دارد. حمل و نقل‌های شهری در این شهر بسیار ارزان‌تر از دیگر شهرهای آلمان محسوب می‌شود.
شهر هامبورگ به پایتخت ورزشی آلمان مشهور است. بر اساس سایت Numbeo در سال 2018 هزینه‌ها به میزان 75 درصد گرانتر از تهران دیده شده است؛ اما در این شهر قدرت خرید 82 درصد بیشتر از ایران گزارش شده است. شهر هامبورگ دارای 17 دانشگاه است که 6 دانشگاه دولتی بوده و از نظر هزینه‌ای در وضعیت نرمال قرار دارد.
برلین از دسته شهرهای پرجمعیت در آلمان محسوب می‌شود و جمعیت این کشور در حدود 4 میلیون نفر اعلام شده است و در حدود 60 درصد از مردم این کشور هیچ دینی ندارند.

اقامت آلمان

اقامت به‌‌طورکلی به دو شکل موقت و دائم است. شما با داشتن اقامت هر کشور چه به صورت دائم و چه موقت با شهروندان عادی آن کشور تفاوتی ندارید و این موضوع در مهاجرت به آلمان صدق می‌کند؛ البته منظور حقوق شهروندی و حقوق اجتماعی است. تا این‎جا متوجه شدیم که تفاوت اقامت و ویزا در حقوق شهروندی و اجتماعی است؛ حال می‌خواهیم این موضوع را با پاسپورت و یا تابعیت آلمان مورد بررسی و مقایسه قرار دهیم.

در نظر داشته باشید که با داشتن اقامت آلمان شما حق رأی ندارید و از حقوق بیکاری برخوردار نمی‌شوید. داشتن اقامت دائم به‌مراتب از اقامت موقت بهتر است و سبب می‌شود که به اخذ پاسپورت کشور نزدیک‌تر باشید.

اخذ پاسپورت آلمان

شما با اخذ پاسپورت آلمان می‌توانید تابعیت این کشور را به دست آورید. به دست آوردن تابعیت یک کشور یعنی مانند شهروند کشور مورد نظر با شما رفتار خواهد شد و به شما آزادی‌هایی داده می‌شود که غیرشهروندان از آن برخوردار نیستند و با اقامت دائم نمی‌توانید این آزادی‌ها را داشته باشید؛ در نتیجه بسیاری از افراد به دنبال تابعیت هستند.

  از جمله حقوقی که با تابعیت این کشور می‌توان به دست آورد:

 • داشتن حق رای
 • سفر به 166 کشور بدون ویزا
 • حق حفاظت توسط کنسولگری
 • حق تبدیل شدن به کارمندان دولتی
 • حق تشکیل مجمع توسط کنسولگری
 • حق یافتن کار در آلمان به صورت آزادانه و بدون محدودیت

کشور آلمان چهارمین اقتصاد قدرتمند جهان بوده و چرخ صنعتی اروپا به حساب می آید.

در واقع اخذ اقامت آلمان به معنی کلید ورود به سایر کشورهای عضو این اتحادیه می باشد.

علاوه بر این با توجه به استقبال گسترده از طرح اقامت کاری آلمان، دولت آلمان هر ساله شرایط اخذ اقامت برای افراد را آسان تر و روند اداری آن را سریع تر پیگیری می‌کند و در همین راستا امسال در بیش از ۲۰۰ رشته به جذب نیروی کار می‌پردازد

دلایل مهاجرت به آلمان

 • آلمان عضوی از منطقه شنگن است
 • دستیابی به ویزای اقامتی اروپا با کمترین هزینه در آلمان امکان پذیر است
 • فرصت منحصر به فرد اخذ اقامت کاری و سپس دائم آلمان با توجه به تحصیلات و سوابق شغلی
 • صنعت فوق پیشرفته آلمان
 • امنیت شغلی بسیار بالا در آلمان
 • مهاجرپذیری بالای آلمان
 • دسترسی به تحصیلات عالی و رایگان در آلمان
 • سیستم مراقبت بهداشتی و بیمه و خدمات پزشکی رایگان در آلمان
 • طبیعت زیبای آلمان
 • وسعت نسبتا زیاد آلمان

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو