اقامت ترکیه با خرید ملک

بر اساس قوانین کشور ترکیه، هر تبعه خارجی می تواند با خرید ملک در این کشور، نسبت به اخذ اقامت ترکیه اقدام کند و این اقامت تا زمانی که ملک خریداری شده در تملک متقاضی باشد، تمدید می شود.

اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

خریداری ملک  در کشور ترکیه و اجاره خانه  در کشور ترکیه ، سرمایه لازم برای خرید ملک و به صورت کلی اخذ اقامت ترکیه  با خرید ملک و یا اجاره ملک در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. پرسشی که خیلی از علاقه مندان به سرمایه گذاری با آن رو به رو می‌باشند این است که آیا خرید ملک در ترکیه می‌تواند سرمایه گذاری  خوبی محسوب شود؟ و اینکه چه افراد و اشخاصی  شرایط خرید ملک در ترکیه را دارا می باشند؟ آیا لزوما برای خرید ملک در ترکیه نیاز به وکیل می باشد؟ خرید  ملک  در کشور ترکیه شامل چه مراحلی است؟ درخواست کنندگان برای خرید خانه در استانبول نیاز به تائیدیه از چه سازمان هایی خواهند داشت؟ در ادامه این مقاله به پاسخ گویی به این سوالات و کلیه مسائل در مورد خرید ملک در کشور ترکیه می‌پردازیم.

شرایط عمومی خرید خانه در ترکیه

ترکیه به عنوان  کشوری با میراث فرهنگی گسترده و جذاب، آب و هوای مطلوب و سواحلی زیبا و تاریخ غنی  شناخته شده است. مکان‌های جذاب این کشور ، به  ویژه در شهرهایی مانند استانبول، آنتالیا، بدروم و فتحه هر ساله پذیرای گردشگران  بسیاری از سراسر جهان است..اقامت ترکیه از طریق خرید ملک قابل کسب  می‌باشد و یکی از راه های سرمایه گذاری و اخذ تابعیت در این کشور می‌باشد. خرید آپارتمان در ترکیه یکی از سریع ترین  روش ها به منظور به دست آوردن یکی از قدرتمند ترین پاسپورت های  دنیا می‌باشد. اجاره ملک در ترکیه نیز می‌تواند موجب اخذ اقامت موقت در ترکیه شود، البته قوانین مربوط به این روش در سال 2020 تغییر یافته است، که در ادامه بررسی خواهد شد. نکته‌ای که باید در مورد سرمایه گذاری در ترکیه در نظر داشته باشید این است که همان گونه که می دانید اقامت یک کشور با تابعیت متفاوت است و با اخذ شهروندی و تابعیت یک کشور شما  از  یک  سری حقوق  برخوردار خواهید شد، همچنین شما با تابعیت می‌توانید به خیلی کشورهای دیگر  سفر کنید اگرچه همچنین برای سفر به کشورهایی مانند آمریکا، کانادا و استرالیا نیاز به ویزا خواهید داشت.

شرایط عمومی خرید خانه در ترکیه

سرمایه گذاران بین المللی اغلب تمایل دارند برای تعطیلات خود و بسته به سبک زندگی اقدام به خرید ملک در ترکیه کنند . به ویژه سرمایه گذاران از خاورمیانه اغلب تمایل دارند در آپارتمان ها و ویلا های مدرن اقدام به سرمایه گذاری نمایند. برای این موضوع بیشتر آنتالیا، فتحیه، دالیان، کالکان و استانبول مورد توجه آنان می باشد.

 

بیشتر بخوانید:

رشته گرافیک در ترکیه

ویزای دانشجویی کانادا

قوانین اخذ اقامت از طریق خرید آپارتمان در ترکیه

بر طبق آیین نامه جدید اشخاص و سرمایه گذاران خارجی در ترکیه می توانند به ارزش 250،000 دلار آمریکا صاحب املاک و مستغلات در ترکیه شوند و طبق قانون ترکیه قادر خواهند بود تقاضایخود را مبنی بر اخذ تابعیت ترکیه اعلام کنند.. البته با مبلغ 150،000 دلار نیز می توان تابعیت ترکیه را دریافت کرد که در ادامه توضیح داده شده است. از سوی دیگر، سرمایه گذاران خارجی  جهت حفظ شهروندی خود به عنوان اتباع ترک باید معیار های مورد نظر کشور ترکیه را حفظ کنند. در این راستا اشخاص باید به مدت 3 سال ملک خریداری شده را حفظ نمایند  و اجازه فروش ملک را در این مدت ندارند. پروسه اخذ پاسپورت ترکیه از طریق خرید ملک معمولا طی 65 تا 80 روز انجام می شود. 

البته شما با خرید ملک به ارزش حداقل 60،000 دلار نیز می توانید اقامت ترکیه را کسب نمایید. در این روش اقامت 3 ساله اعطا می شود که از نوع توریستی است؛ بدین معنا که شما اجازه کار در ترکیه را ندارید. البته در صورتی که بتوانید در این کشور استخدام شوید و بیمه  پرداخت کنید، یا  اینکه  شرکتی  تاسیس  نمایید و 5 نفر از شهروندان این کشور را استخدام کنید، اجازه کار در این کشور به شما اعطا می شود. این اقامت 3 ساله توریستی تا 10 سال قابل تمدید  می‌باشد.

بنابراین شرایط مورد نیاز جهت اخذ اقامت از طریق خرید ملک و سرمایه گذاری در ترکیه به صورت زیر است.

 • حداقل قیمت خرید ملک در ترکیه  جهت  اخذ پاسپورت 250،000 دلار آمریکا است.
 • برای حفظ پاسپورت ترکیه ملک خریداری شده به مدت 3 سال نباید فروخته شود. 
 • با خرید ملک به ارزش حداقل 60،000 دلار آمریکا نیز می توان اقامت توریستی 3 ساله این کشور را  دریافت کرد.

خرید خانه ارزان در ترکیه

همانطور که در بخش قبل گفته‌شد، با خرید ملک به ارزش 250 هزار دلار آمریکا، این امکان جود دارد که تابعیت کشور ترکیه را اخذ نمود، اما خیلی از افراد مایل هستند بدانند آیا با مبالغ کمتر از این میزان نیز امکان اخذ  پاسپورت ترکیه وجود دارد یا خیر؟

در پاسخ به این سوال باید گفت خوشبختانه بله این امکان وجود دارد که در پروژه های مخصوصی در کشور ترکیه، با سرمایه گذاری به مبلغ 150 هزار دلار می توانید ملکی را به ارزش 250 هزار دلار خریداری  نمایید و مابقی سرمایه لازم یعنی 100 هزار دلار آمریکا توسط فروشنده به دولت پرداخت خواهد شد. بازپرداخت این وام یعنی 100 هزار دلار نیز به این  شکل  است که ملک خریداری شده تا 4 سال با قرارداد رسمی نزد فروشنده باقی خواهد ماند و از سود آن این مبلغ پرداخت خواهد شد و سود این امر تضمینی خواهد بود. . بعد  از اتمام 4 سال سرمایه گذار (خریدار) می تواند ملک خود را به ارزش 250 هزار دلار یا بیشتر بفروشد یا اجاره  دهد.

خرید خانه ارزان در ترکیه

از مزایای دیگر این طرح این  می‌باشد که در حین  سالی که ملک در اجاره فروشنده می باشد، خریدار این امکان را دارد که سالی 1 ماه به ترکیه سفر کند و از ملک خود استفاده کند یا سالیانه حدود 10000 دلار سود دریافت نماید. پروسه اخذ اقامت و پاسپورت در این روش حدودا بین 3 تا 4 ماه به طول می انجامد.

اقامت ترکیه با اجاره خانه

از طریق اجاره خانه در ترکیه نیز می توان اقامت موقت این کشور را  کسب نمود. این اقامت از نوع توریستی  است، به این معنا که شخصاجازه کار یا تحصیل در کشور ترکیه ندارد و  جهت کار و تحصیل در ترکیه باید مجوز دریافت  نمایدو نوع اقامت خود را تغییر دهد. پیش از سال 2020 اقامت توریستی ترکیه از طریق اجاره ملک به صورت دو ساله اعطا می شد  که  قابل تمدید نیز بود. اما در قوانین جدید که از ابتدای سال 2020 و در سال 2021 نیز اجرا شده است، این اقامت به صورت یک ساله اعطا  میمیگرد و پس از پایان یک سال قابلیت تمدید ندارد. برای تمدید این نوع اقامت باید حداقل یک سال ازز پایان اقامت قبلی گذشته باشد.

خرید ملک در ترکیه و واجدین شرایط خرید ملک

کشور ترکیه به  همه سرمایه گذاران خارجی بر اساس اصل تقابل اجازه می‌دهد که بتوانند در ترکیه ملک خریداری  کنند. این موضوع بدین معنا است که کشورهایی که به شهروندان ترکیه اجازه خرید ملک در آن کشور را می دهند بر اصل تقابل شهروندان آن کشور نیز قادر خواهند بود در ترکیه اقدام به خرید ملک کنند. در این راستا تمام شهروندان اتحادیه اروپا به جز (بلژیک، قبرس، کشور چک و اسلواکی) ایالات متحده، کانادا و سایر کشورهای آسیایی و آمریکای لاتین می توانند آزادانه در ترکیه ملک خریداری نمایند.

این امکان نیز برای شهروندان ایرانی وجود دارد که در ترکیه اقدام به خرید ملک یا اجاره خانه نمایند.

سرمایه گذاران خارجی باید  توجه داشته باشند که در راستای سرمایه گذاری و خرید ملک در ترکیه، محدودیت هایی  از جانب  دولت ترکیه برای سرمایه گذاران خارجی در نظر گرفته شده است که مراتب را به شرح زیر خدمتتان ارائه می دهیم.

اشخاص حقیقی خارجی مجاز خواهند بود در مناطقی که از  طرف دولت ترکیه مجاز به خرید ملک خصوصی (اقامت، محل کار، زمین، مزرعه و … ) می باشند اقدام به سرمایه گذاری نمایند. در راستای سرمایه گذاری و خرید زمین هیچ سازه ای وجود نداشته باشد، مالک حال حاضر مجاز  است که طی دو سال اقدام به راه اندازی یک پروژه در آن منطقه کند. البته راه اندازی این پروژه بسته به شرایط منطقه اعلام می گردد.

به  صورت کلی اشخاص حقیقی امکان خرید ملک در مناطق نظامی را نخواهند داشت و این موضوع دارای ممنوعیت برای  اشخاصخارجی می باشد.

مراحل خرید خانه در ترکیه

سرمایه گذاران  وقتی که آپارتمان و یا خانه مورد نظر خود را انتخاب  نمودند می توانند با جزئیات قرار داد و شرایط خرید ملک در ترکیه و بررسی توافق نامه اقدام به انعقاد قرار داد  کنند. سرمایه گذاران خارجی  می‌تواننددر مدت زمان حضور خود در ترکیه از وجود یک مترجم حقوقی که توسط دفاتر اسناد رسمی دولت منصوب شده است راهنمایی دریافت  کنند. همینطور افراد می توانند  به منظوراین امر از وکیل  ماهری که با قوانین خرید ملک در ترکیه آشنا می باشد، استفاده نمایند. در مرحله بعدی اشخاصمی بایست گذرنامه خود را  جهت ترجمه به دفتر اسناد رسمی ببرند. این کار برای ضریب امنیتی بالا از الزامات دولت ترکیه  است. سپس طرفین قرارداد که از طرف ترکیه مشخص گردیده می توانند قرار داد مورد نظر را امضا کنند. در این مرحله متقاضیان می توانند مبلغ مورد توافق را به حساب فروشنده واریز نمایند. پس از آن شخصی که وکالت شما را بر عهده دارد می تواند قرار داد را بر اساس شرایط و مکان مشخص شده ملک خریدار، اطلاعات تکمیلی همچون تعداد طبقات، شرایط اسکان و همینطور گذرنامه خریدار را برای تبدیل به یک سند رسمی به مراجع ذی ربط نشان دهند تا فرایند برا اساس قوانین ترکیه صورت گیرد و سند رسمی اعطا  شود.

این سند TAPU نام دارد که شامل عکس مالک و یک تمبر و امضای رسمی خریدار می باشد. این موضوع بسیار مهم  است  که افراد با بررسی درج اطلاعات، اطمینان خاطر پیدا کنند.

مراحل خرید خانه در ترکیه

بعد از به پایان رسیدناین مرحله اداره مالیات محلی باید برای افراد یک حساب بانکی در ترکیه باز کند و این موضوع  برای خرید ملک در ترکیه الزامی  می‌باشد. پس از افتتاح حساب بانکی، یک شماره مالیات اختصاصی به سرمایه گذاران اعطا می‌شود که باید آن را در شهرداری محلی و منطقه ثبت  کنند.

در مرحله انتقال سند به خریداران ملک در ترکیه 4٪ از ارزش ملک را به عنوان مالیات و عوارض از افراد دریافت می‌کنند، که به طور مساوی بین خریدار و فروشنده تقسیم می شود.

قیمت خانه در ترکیه

با توجه به مناسب بودن  قیمت  خانه  در ترکیه نسبت به ایران، با خرید ملک در ترکیه علاوه بر حفظ ارزش پول خود می‌توانید از امکانات فراوانی  برخوردار شوید. قیمت خانه در ترکیه در شهرهای بزرگ گران تر از شهرهای کوچک آن می باشد. از سال 2016، قیمت خانه در ترکیه روند افزایشی داشته است که  بیشتر افزایش قیمت ملک در ترکیه به علتافزایش تقاضای محلی و سرمایه گذاران خارجی بوده است. عوامل مختلفی بر قیمت آپارتمان در ترکیه تأثیر می گذارد:

 1. فاصله از دریا
 2. منطقه انتخاب شده
 3. زیر ساخت

 

بیشتر بخوانید:

هزینه زندگی دانشجویی در کانادا

درباره چین

نوع مسکن – ثانویه یا در یک ساختمان جدید

قیمت مسکن در ترکیه در امسال با افزایش 30.6 درصد به  صورت میانگین به ازای هر متر مربع 502 دلار آمریکا می باشد.کسانیکه قصد خرید ملک در ترکیه را دارند باید  دقت داشته باشند که می‌خواهند  در چه شهری اقدام به خرید ملک نمایند زیرا قیمت ملک در استان‌های ترکیه با یکدیگر بسیار متفاوت  است. استانبول یکی از گران ترین و بزرگترین شهر‌های ترکیه  می‌باشد و در بین ۹۴ شهر دنیا در مقام ۳۹ قرار گرفته است متوسط قیمت خانه در استانبول در طول سال 20.8 درصد افزایش داشته است و به هر متر مربع 782 دلار آمریکا رسیده است که با توجه به نرخ تورم قیمت خانه در ترکیه، قیمت ملک در این استان نسبت به سال گذشته 4.5 درصد رشد داشته است. قیمت خانه در آنکارا، دومین شهر بزرگ ترکیه و پایتخت این کشور، 368 دلار آمریکا به ازای هر متر مربع می باشد که نسبت به سال گذشته 3.28 درصد افزایش یافته است. در جدول زیر قیمت خانه در ترکیه در شهر های مهم آن آورده شده است.

شهر

قیمت هر متر مربع (لیر)

قیمت هر متر مربع (دلار)

استانبول

6,312

782

آنکارا (دومین شهر بزرگ ترکیه)

2,972

368

ازمیر

4,911

608

خرید ملک در ترکیه و وکیل امور ملک

نکته  خیلی مهم برای خرید ملک در ترکیه اشاره به این  مورد است که متقاضیان و سرمایه گذاران خارجی به منظور خرید ملک در ترکیه نیاز به مجوز نظامی در این کشور داشتند که خود این موضوع  سببایجاد تاخیر در روند خرید ملک در ترکیه می‌شد و  روشی برای تسریع در روند خرید ملک وجود نداشت و گاها زمانبر بودن این موضوع  باعث می‌شد تا ملک مورد نظر متقاضیان دیگر موجود نباشد و دلسردی در خرید ملک  بسیار دیده می‌شد. اما قوانین ترکیه از آگوست 2018 تغییر کرد و  برای خرید ملک در 16 استان ترکیه دیگر نیازی به تائیدیه نظامی وجود نخواهد داشت و متقاضیان بعداز تائید تمام مستندات خود  می‌توانند مبلغ مورد نظر خود را به فروشنده پرداخت  نموده و ملک مورد نظر خود را تهیه کنند.

بعضا تغییر قوانین در یک کشور و عدم آگاهی از آن می‌تواند موجب گردد که سرمایه گذاران خارجی سر در گم  شوند و حتی  عدم آگاهی از اینکه قانون جدید در کدام یک از استان‌ها  باعث تسریع در روند خرید ملک خواهد شد در ادامه مسیر و سرمایه گذاری  صحیح موثر خواهد بود.

خرید ملک در ترکیه و وکیل امور ملک

از دیگر قوانین ترکیه که شاید از دیدگاه سرمایه گذاران خارجی  مخفیباشد، الزام و اجبار حضور دو طرف قرار داد (فروشنده و خریدار) در  حین ثبت قرار داد و انتقال سرمایه مورد نظر می‌باشد.  به صورت کلی  می‌توان گفت سرمایه گذاران خارجی   جهتسرمایه گذاری در یک کشور باید به موارد  زیادی چه از  نظر سرمایه گذاری و چه از  نظر قوانین کشور مورد نظر باید با دقت هر چه تمام تر اقدام نمایند که در این راستا حضور یک وکیل  مجرب که به امور خرید ملک در ترکیه واقف باشد می‌تواند به متقاضیان کمک شایانی  باشد.

پاسخ به سوالات متداول در زمینه خرید خانه در ترکیه

 • آیا از طریق خرید خانه در ترکیه می‌توان پاسپورت این کشور را دریافت نمود؟

  • در صورت خرید ملک در کشور ترکیه به ارزش حداقل 250،000 دلار آمریکا می‌توانید پاسپورت این کشور را دریافت نمایید.
 • کمترین قیمت خرید ملک در ترکیه جهت اقامت چقدر می‌باشد؟

  • با خرید ملک به ارزش حداقل 60،000 دلار آمریکا می‌توان اقامت ترکیه را کسب کرد.
 • آیا اقامت کشور ترکیه از طریق اجاره خانه قابل کسب می‌باشد؟

  • در صورت اجاره خانه در این کشور اقامت توریستی 1 ساله به شما تعلق می‌گیرد که قابل تمدید نمی‌باشد.
 • آیا مهاجرت به ترکیه از طریق خرید ملک کار قابل قبولی می‌باشد؟

  • خرید ملک در ترکیه می‌تواند یکی از روش‌های سریع به منظور اخذ تابعیت یک کشور دیگر باشد. 

 

بیشتر بخوانید:

سوپر ویزای کانادا

رشته مدیریت در ترکیه

رشته حقوق در ترکیه

ما در مجموعه زانکو تمام امور مربوط به مهاجرت را از جمله وقت VIP سفارت کانادا ، پیکاپ ویزا ،ویزای توریستی ، ویزای تحصیلی و .... را برای شما عزیزان انجام می دهیم ، شما می توانید با تماس با شماره ی 02122226480 از مشاوره ما بهرهمند شوید.

پیشنهاد سردبیر زانکو