دولت کانادا شیوه‌های مختلفی را پیش‌بینی کرده تا شهروندان سایر کشورها بتوانند اقامت دائم کانادا را به دست بیاورند. در ادامه چند راه گرفتن اقامت دائم کانادا را معرفی می نماییم

اکسپرس اینتری Express Entry

اکسپرس اینتری یک روش سریع برای مهاجرت به کانادا و گرفتن اقامت دائم این کشور محسوب می‌شود. اکسپرس اینتری در واقع سیستمی الکترونیکی است که دولت کانادا به طور خاص آن را برای نیروهای کار ماهر و در قالب برنامه اسکیل ورکر طراحی کرده است. تمامی اقدامات در این سیستم به صورت آنلاین انجام خواهد شد و بر اساس یک سیستم امتیازبندی تمامی افراد متقاضی این برنامه رتبه‌بندی خواهند شد. در نهایت برای افرادی با بیشترین امتیاز دعوت‌نامه‌هایی تحت عنوان ITA ارسال خواهد شد. روش اکسپرس اینتری دارای سه کلاس مختلف است:

بیشتر بخوانید:

شرایط اقامت فدرال کانادا - معرفی اسکیلد ورکر و اکسپرس انتری

برنامه اسکیل ورکر فدرال FSWP

برنامه اسکیل ورکر فدرال کانادا را می‌توان اصلی‌ترین مسیر برای مهاجرت کاری به کانادا و گرفتن اقامت دائم این کشور دانست. برای این که در برنامه نیروی کار ماهر فدرال کانادا شرکت کنید باید الزاماتی را داشته باشید که از جمله آن‌ها می‌توان به یک سال سابقه کار مداوم و تمام‌وقت در مشاغل طبقه‌بندی شده توسط دولت کانادا اشاره داشت. مدارک تحصیلی و مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی نیز از دیگر الزامات برای واجد شرایط بودن جهت شرکت در این برنامه محسوب می‌شود.
در گام اول باید یک پروفایل در سیستم اکسپرس اینتری ایجاد کرده و رزومه خود را در آن ثبت کنید. سپس پروفایل شما و سایر متقاضیان مورد بررسی قرار گرفته و بر اساس سیستم امتیازبندی CRS، امتیازی به شما تعلق خواهد گرفت. حداقل امتیازی که باید به دست بیاورید ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز است. بعد از رتبه‌بندی افراد بر اساس امتیازات کسب‌شده دولت کانادا برای متقاضیانی که بالاترین امتیازات را داشته باشند دعوت‌نامه‌هایی را ارسال خواهد کرد. این فرآیند به طور معمول کمتر از شش ماه طول خواهد کشید و شخص متقاضی پس از دریافت دعوت‌نامه دو ماه زمان دارد تا درخواست خود را برای گرفتن اقامت دائم کانادا ارائه نماید.

بیشتر بخوانید:

شرایط اخذ اقامت دائم کانادا با برنامه‌ی اسکیلد ورکر فدرال

برنامه تاجران ماهر فدرال کانادا

افرادی در صورتی که در یک حوزه تجاری دارای مهارت هستند می‌توانید شانس خود را در این برنامه امتحان کنند. برای شرکت در این برنامه لازم است که حداقل دو سال سابقه کار در فیلد مورد نظر خود داشته باشید. همچنین باید الزامات دیگر از جمله مهارت در زبان انگلیسی یا فرانسوی را از طریق آزمون‌هایی مانند آیلتس ثابت کنید. داشتن پیشنهاد شغلی از کانادا می‌تواند تاثیر زیادی در موفقیت شما داشته باشد اما وجود آن الزامی نیست.
بعد از این‌که مطمئن شدید واجد شرایط هستید می‌توانید پروفایل خود را در سیستم اکسپرس اینتری ایجاد نمایید. دقت داشته باشید که در طول زمان می‌توانید به طور دائم پروفایل خود را به‌روز کرده و اطلاعات جدیدی را ثبت نمایید. بعد از بررسی پروفایل امتیازی به شخص متقاضی تعلق خواهد گرفت و در صورت قرار گرفتن در لیست منتخب یک دعوت‌نامه برای وی ارسال خواهد شد که با استفاده از آن قادر خواهد بود برای اقامت دائم کانادا اقدام نماید.

برنامه تجربه کانادایی CEC

این برنامه به افرادی که تجربه حداقل یک سال کار در کشور کانادا در طول سه سال اخیر را داشته باشند این امکان را می‌دهد تا شانس خود را برای تبدیل شدن به مقیم دائم کانادا امتحان کنند. در واقع دولت کانادا از طریق این برنامه نیروی کار ماهر و بااستعدادی که در کشور کانادا کار می‌کنند را شناسایی کرده و به آن‌ها این فرصت را می‌دهد تا به طور دائمی ساکن کشور کانادا شوند. علاوه بر سابقه کار الزامات دیگری مانند گرفتن حداقل نمره در سیستم آزمون زبان کانادا نیز برای این برنامه وجود دارد.
این روش نیز مانند روش‌های قبلی در حوزه مهاجرت به کانادا قرار می‌گیرد. تفاوت برنامه نامزدی استانی با روش اکسپرس اینتری در این است که برنامه نامزدی استانی به صورت مستقیم توسط استان‌ها و قلمروهای کانادا ارائه شده و هر یک از آن‌ها نیز معیارهای خاص خود را دارند. بنابراین افرادی که قصد مهاجرت به یک استان خاص کانادا را داشته باشند می‌توانند در این برنامه شرکت کنند.

بیشتر بخوانید:

نحوه مهاجرت

استان‌های مختلف کانادا دارای برنامه‌های مهاجرتی متفاوتی هستند اما به طور کلی می‌توان کلیه برنامه‌های نامزدی استانی را در چهار دسته گسترده شامل نیروی کار ماهر، سرمایه‌گذاران، خانواده و دانشجویان فارغ‌التحصیل دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا تقسیم‌بندی کرد. افرادی که در این دسته‌ها قرار بگیرند امکان شرکت در برنامه نامزدی استانی و گرفتن اقامت دائم کانادا را خواهند داشت.
در حال حاضر رایج‌ترین دسته برنامه نامزدی استانی دسته نیروی کار ماهر است. استان‌های کانادا به منظور جذب نیروی کار ماهر مورد نیاز بازار کار خود اقدام به راه‌اندازی این طرح کرده‌اند. بدین ترتیب افرادی که دارای سابقه کار حرفه‌ای، تحصیلات مناسب و مهارت کافی در زبان باشند می‌توانند از طریق استان مورد نظر خود برای مهاجرت کاری به کانادا اقدام کنند.

اقامت دائم کانادا

سرمایه‌گذاری و کارآفرینی در کانادا

دولت کانادا این فرصت را فراهم کرده تا شهروندان کشورهای دیگر بتوانند با سرمایه‌گذاری در کانادا مقیم دائم این کشور شوند. افرادی که در زمینه بیزنس تجربه داشته و دارای سرمایه کافی باشند این امکان را دارند تا برای گرفتن اقامت دائم کشور کانادا از طریق برنامه سرمایه‌گذاری و کارآفرینی کانادا اقدام کنند. این برنامه دارای سه دسته مختلف شامل موازد زیر است:
•    سرمایه‌گذاران
•    کارآفرینان
•    افراد خود اشتغال
برنامه مهاجران سرمایه‌گذار
دولت کانادا سرمایه‌گذاران خارجی را به عنوان بخش مهمی از اقتصاد کانادا در نظر گرفته است و از طریق این برنامه فرصت گرفتن اقامت دائم کانادا را به سرمایه‌گذاران خارجی و خانواده آن‌ها داده است. بر این اساس سرمایه‌گذاران خارجی باید الزامات زیر را مورد توجه قرار دهند:
•    داشتن تجربه در زمینه کنترل و مدیریت یک بیزنس
•    داشتن حداقل ۱.۶۰۰.۰۰۰ دلار سرمایه
•    سرمایه‌گذاری ۸۰۰ هزار دلاری به مدت ۵ سال

برنامه کارآفرینی در کانادا

افرادی که در این برنامه شرکت می‌کنند در صورت گرفتن ویزا می‌توانند کسب‌وکار خود را در کانادا راه‌اندازی کنند. ضمن این که بعد از انجام این کار می‌توانند اقامت دائم کشور کانادا را نیز اخذ نمایند. الزامات زیر برای چنین افرادی در نظر گرفته شده است:
•    سرمایه‌گذاری قابل توجه در کانادا طی دو سال اول ورود به این کشور
•    مشارکت فعال و مداوم در مدیریت بیزنس
•    استخدام حداقل یک شهروند یا مقیم دائم کانادا به غیر از بستگان شخص کارآفرین

بیشتر بخوانید:

اقامت در کانادا از طریق ویزای استارت آپ

برنامه خوداشتغالی در کانادا

ارزیابی افراد در برنامه خوداشتغالی بر اساس مواردی نظیر تجربه و توانایی بیزنس، صلاحیت در امور هنری و سرمایه کافی انجام می‌شود. برنامه خوداشتغالی شامل دو دسته کلی می‌شود:
•    افرادی که قصد ایجاد یک کسب‌وکار در کانادا را داشته باشند که دارای سهم قابل توجه در اقتصاد یا فرهنگ یا هنر کانادا باشد
•    افرادی که در زمینه کشاورزی تجربه داشته و قادر به خرید و مدیریت امور یک مزرعه در کانادا هستند.

مهاجرت از طریق خانواده در کانادا

مهاجرت از طریق خانواده که تحت عنوان اسپانسرشیپ خانوادگی شناخته می‌شود یکی از روش‌های متداول برای اخذ اقامت دائم کانادا محسوب می‌شود. شخص دارنده اقامت دائم کانادا می‌تواند به عنوان حامی مالی همسر، فرزند، والدین و پدربزرگ و مادربزرگ خود از آن‌ها برای اقامت در کانادا دعوت کند.
در حال حاضر حدودا یک سوم تمام افرادی که به کانادا مهاجرت می کنند، توسط یکی از اعضای خانواده خود در این کشور حمایت می‌شوند.
شخص حمایت‌کننده باید الزامات زیر را مد نظر قرار دهد تا بتواند واجد شرایط باشد:
•    اثبات توانایی مالی به منظور حمایت از اعضای خانواده
•    تعهد برای حمایت از اعضای خانواده در مدت مشخص و تلاش اعضای خانواده او جهت رسیدن به استقلال مالی
•    داشتن حداقل ۱۸ سال سن
•   عدم وجود اتهام جدی در مورد شخص و عدم سو سابقه
•    ورشکسته نبودن

اقامت دائم کانادا

مهاجرت به کبک از طریق کار و سرمایه‌گذاری

استان کبک کانادا در بسیاری از موارد دارای قوانین خاص خود بوده و برنامه‌های مهاجرت این استان نیز دارای روند جداگانه‌ای است. یکی از مهم‌ترین برنامه‌های مهاجرت کبک که منجر به اخذ اقامت دائم کشور کانادا خواهد شد مهاجرت کاری و سرمایه‌گذاری است. در صورتی که علاقه داشته باشید تا در استان کبک ساکن شده و در یکی از شهرهای این کشور به کار و زندگی بپردازید می‌توانید در برنامه اسکیل ورکر کبک یا برنامه سرمایه‌گذاری آن شرکت کنید.

مهاجرت کاری به کبک

مهاجرت کاری به کبک از طریق برنامه اسکیل ورکر این استان امکان‌پذیر است. این برنامه به طور کامل خارج از سیستم اکسپرس اینتری بوده و برای شرکت در آن باید در پرتال مخصوص همین استان تحت عنوان Arrima یک پروفایل ایجاد کنید. بعد از ایجاد پروفایل و ارسال درخواست برای اخذ گواهی انتخابی کبک تحت عنوان CSQ باید منتظر بررسی پروفایل و امتیازبندی بمانید. بعد از انجام بررسی می‌توانید درخواست خود را برای اخذ اقامت دائم کانادا به دولت فدرال کانادا ارائه کنید.

بیشتر بخوانید:

برنامه ی تجربه کار یا تحصیل در کبک PEQ

گواهینامه ی پذیرش استان کبک – CAQ

سرمایه‌گذاری در کبک

برنامه مهاجران سرمایه‌گذار استان کبک به افرادی که تمایل به سرمایه‌گذاری در کشور کانادا دارند این امکان را می‌دهد تا ضمن سرمایه‌گذاری در کبک بتوانند اقامت دائم کانادا را نیز بگیرند. برای این که واجد شرایط حضور در این برنامه باشید باید حداقل ۲ میلیون دلار کانادا سرمایه داشته باشید. در ضمن باید در یکی از زمینه‌های زیر حداقل ۲ سال سابقه کار در طول ۵ سال گذشته داشته باشید:
•    مشاغل مربوط به کشاورزی، تجارت یا صنعت
•    مشاغل حرفه‌ای
•    آژانس‌های بین‌المللی
•    مشاغل دولتی
در صورت پذیرفته شدن باید ۱٫۲ میلیون دلار کانادا در یکی از حوزه‌ها سرمایه‌گذاری کنید. در صورت داشتن این شرایط بر اساس فاکتورهای زیر ارزیابی خواهید شد:
•    سن
•    تحصیلات
•    سابقه کاری
•    مهارت زبان
همچنین د در طرح کارآفرینی و خوداشتغالی کبک نیز شرکت کرد. حداقل سرمایه لازم برای طرح کارآفرینی کبک ۳۰۰ هزار دلار کانادا و برای طرح خوداشتغالی ۱۰۰ هزار دلار کانادا تعیین شده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو