کشورهای بسیاری برای کار وجود دارد اما در بین آن ها برخی دارای شرایط بهتری برای ایرانی ها هستند و به همین دلیل ایرانی های زیادی در این کشورها مشغول به کار هستند و بودن هم زبانان در این کشورها باعث کم تر مشکلات زندگی در کشوری دیگر شده است. معمولا کشورهایی مانند آلمان، کانادا، ترکیه ، استرالیا گزینه های مناسبی برای مهاجرت کاری ایرانی ها به حساب می‌آیند. در ادامه به معرفی شرایط هر یک از این کشورها برای مهاجرت کاری خواهیم پرداخت.

بهترین کشورها برای مهاجرت کاری ایرانیان

مهاجرت کاری به کانادا

کانادا یکی از گزینه های اصلی بسیاری برای اشتغال می باشد. شرایط مناسب کاری، درآمد بالا و امنیت کاری باعث جذب کارجویان زیادی از سراسر دنیا به این کشور شده است. در این کشور به دو زبان فرانسوی و انگلیسی می توان صحبت کرد و طبیعتا برای مشغول به کار شدن در کانادا به یکی از این دو زبان باید مسلط بود. بازار کاری این کشور معمولا برای رشته های فنی مهندسی، پزشکی و مشاغل مدیریتی بسیار مناسب است. در سایر مشاغل هم معمولا نیاز به نیروی کار وجود دارد و در صورت داشتن مهارت خاص در کاری احتمال پیدا نکردن شغل در کشور کانادا بسیار کم است. مهاجرت به کانادا از طریق اخذ ویزای کاری، یکی از بهترین راه های مهاجرت کانادا و در عین حال دشوارترین روش دریافت ویزا می باشد. افراد متقاضی در این روش از طریق ۴ برنامه (اکسپرس اینتری، اسکیلد ورکر، برنامه استانی و خود اشتغالی) می توانند اقامت کانادا را بدست آورند. البته باید توجه کنید که در این روش، شرایطی چون سابقه کار، وضعیت تاهل، مدرک زبان و سن افراد مورد ارزیابی قرار می گیرد. همچنین جهت اخذ این نوع ویزا، ارائه مدارکی چون گذرنامه، مدارک شغلی و تحصیلی، گواهی سلامت، عدم سوء پیشینه، دعوتنامه و فرم های مربوطه پر شده ضروری است.
داشتن درخواست کاری از سوی یک کارفرما در کانادا می تواند امتیاز مثبتی برای این نوع مهاجرت و در نهایت دریافت اقامت دائم کانادا به حساب بیاید. هزینه دریافت ویزای کار کانادا شامل هزینه های مربوط به سفارت کانادا است که متقاضیان باید بسته به نوع ویزای کاری خود، آن را پرداخت نمایند. این هزینه برای هر فرد مبلغی بالغ بر ۴۰۰ دلار کانادا می باشد

بیشتر بخوانید:

سایت‌های کاریابی کانادا

مهاجرت به کانادا از طریق خود اشتغالی

ویزای خود اشتغالی از دیگر راه های اقامت دائم کانادا می باشد که به افراد این امکان را می دهد تا بر اساس مهارت و تجربه شغلی خود، در کشور کانادا به اشتغال زایی بپردازند.

اکسپرس اینتری

یکی از روش‌های معمول  برای ورود به کشور کانادا در حال حاضر روش مهاجرت کاری از طریق نیروی متخصص فدرال می باشد که متقاضیان در صورت کسب امتیازات لازم می توانند برای این روش اقدام نمایند. در مهاجرت کاری از روش اکسپرس اینتری چهار فاکتور بعنوان اصلی ترین شاخص‌های محاسبه امتیاز شناخته می شود.
مهم ترین فاکتور برای موفقیت در برنامه اکسپرس اینتری، مدرک زبان می باشد که متقاضیان برای کسب امتیازات مناسب باید در آزمون آیلتس شرکت کنند و حداقل نمرات خواسته شده را بدست آورند.

بیشتر بخوانید:

مهاجرت کاری به کانادا با قانون 2020
در سیستم اکسپرس اینتری که در حال حاضر اجرایی می باشد، متقاضیان در دو بخش وارد رقابت می شوند، این نکته بدین معناست که افراد با فاکتورهای حائز اهمیت خود می توانند ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز مرحله اول را کسب کنند تا وارد لیست انتظار دولت کانادا شوند. در مرحله دوم امتیازات از ۱۲۰۰ امتیاز محسوب می شود که حداقل ورود برای اکسپرس اینتری در حال حاضر حدود ۴۷۰ امتیاز می باشد.

انواع مهاجرت کاری
افراد در صورت تحصیل و یا کار در کشور کانادا امتیازات خود را افزایش می دهند. از همین رو در صورت به حداقل نرسیدن امتیازات می توانید برای دوره های تحصیلی این کشور اقدام کنید تا امتیازات خود را افزایش دهید. افراد در صورت کسب امتیازات مورد نظر می توانند در سریع ترین زمان ممکن اقامت کشور کانادا را دریافت کنند. معمولا بازه های زمانی برای روش اکسپرس اینتری کمتر از یکسال می باشد.

بیشتر بخوانید:

مهاجرت به کانادا از طریق کار
در صورتی که فرد متاهل باشد، امتیازات همسر هم مورد بررسی قرار می گیرد و حائز اهمیت می باشد. سیستم ورود به کشور کانادا به صورت همزمان می باشد و تمامی اعضای خانواده در صورت قبولی در پرونده های مورد نظر می توانند همسر و فرزندان زیر ۲۱ سال خود را به همراه داشته باشند. تمامی اعضای خانواده از امتیازات اقامت دائم بهره مند می شوند

نیروی استانی کانادا

بصورت کلی هر یک از استان های کشور کانادا، برنامه های به خصوصی را برای ورود متقاضیان در نظر می گیرد. برنامه های استانی بدین گونه می باشد که در ابتدای کار لیستی به عنوان لیست مشاغل خود اعلام می کنند. متقاضیان در صورت وجود رشته تحصیلی خود در لیست مشاغل می توانند برای استان مورد نظر اقدام نمایند.
در برنامه های استانی مهمترین فاکتور، سابقه کار مرتبط و بالای ۶ الی ۸ سال می باشد که کمک شایانی به افزایش امتیاز افراد می کند. بصورت معمول استان ها، امتیازات خود را از ۱۰۰ امتیاز در نظر می گیرند و حداقل امتیاز ورودی را ۶۰ امتیاز اعلام می کنند. بصورت معمول نیروی کار ساسکاچوان بدین صورت است که افراد در حال حاضر باید در حدود ۶۳ امتیاز برای قبولی دریافت کنند. امتیازات هر استان دارای تفاوت های کوچکی می باشد که می توانید برای اطلاع از لیست استان ها و لیست اینجا کلیک کنید.
بصورت معمول مدت زمان پروسه مهاجرت کاری به استان ها بین ۶ الی 15 ماه به طول می انجامد. ذکر این نکته حائز اهمیت می باشد که متقاضیان تعهد اخلاقی به حضور در استان مورد نظر را دارند و باید ۲ سال اول را در خاک همان استان سپری کنند.

بیشتر بخوانید:

کار در اتریش

ایالت کبک کانادا

ایالت کبک بعنوان یکی از ایالت های شناخته شده کشور کانادا، برنامه مهاجرتی به خصوصی را برای متقاضیان ورود به این ایالت در نظر گرفته است که در صورت کسب حداقل ۵۹ امتیاز از امتیازات مورد نظر می توانند برای این روش اقدام نمایند. مهمترین فاکتور برای روش نیروی متخصص کبک، آشنایی به زبان فرانسوی می باشد که متقاضیان باید مدرکی دال به تسلط زبان فرانسوی را به سفارت ارائه دهند.
لازم بذکر است، برنامه مهاجرتی استان کبک دستخوش تغییر شده است و نمی توان نمره به خصوصی برای ورود به این استان در نظر گرفت و فقط حداقل آن در دسترس می باشد.

بیشتر بخوانید:

کار فریلنس در اروپا

جستجوی کار

روش جستجوی کار یکی از روش‌های متداول مهاجرت کاری می باشد که متقاضیان می توانند ویزای کار دریافت کنند و در صورت پیدا کردن کار برای اقامت خود اقدام نمایند. کشورهای استرالیا، نیوزلند، آلمان و آفریقای جنوبی از بهترین کشورها برای جستجوی کار شناخته می شوند.

بیشتر بخوانید:

کار فریلنس در کانادا

مهاجرت کاری به استرالیا

شرایط مهاجرت کاری در کشور استرالیا همانند شرایط در کشور کانادا می باشد. بدین ترتیب که اگر متقاضیان شرایط خواسته شده را فراهم کنند می توانند اقامت استرالیا را دریافت کنند. بصورت کلی افراد از طریق ۲ روش معمول می توانند برای مهاجرت کاری در استرالیا اقدام نمایند.

بیشتر بخوانید:

مهاجرت کاری به استرالیا

ویزای ۱۸۹ استرالیا

نیروهای متخصص می توانند با کسب حداقل امتیازات شرایط ورود به کشور استرالیا را دریافت کنند. در حال حاضر حداقل امتیاز لازم برای ورود به لیست کشور استرالیا ۶۵ امتیاز می باشد. متقاضیان حداقل ۶۵ امتیاز را کسب کنند تا شانس خود را برای کسب اقامت امتحان کنند.
این دسته از متقاضیان اخذ اقامت استرالیا، افرادی هستند که از طرف کارفرما یا ایالت یا خویشاوندان خود حمایت می شوند و به صورت کاملاً مجزا و مستقل اقدام به شروع پروسه های مهاجرتی خود می نمایند.

ویزای ۱۹۰ استرالیا

این ویزا برای افرادی صادر می شود که توسط استانی از کشور استرالیا برگزیده شده باشند. جهت اقدام برای اخذ ویزای ۱۹۰ استرالیا، افراد همانند ویزاهای استانی کانادا اقدامات لازمه را انجام می دهند. این بدین معناست که در ابتدا باید رشته تحصیلی خود را با لیست مشاغل منطبق کنید و سپس بدنبال کسب امتیازات لازم باشید.
متقاضیانی که از طریق این ویزا جهت اقامت دائم استرالیا اقدام می نمایند می بایست حداقل ۲ سال در ایالتی که ایشان را برگزیده است اقامت داشته باشند. لازم بذکر است که در روش های استرالیا سرعت عمل برای ورود به این کشور بیشتر است و افراد در سریعترین زمان ممکن می توانند از روش مهاجرت کاری وارد استرالیا شوند.
لازم بذکر است که شرایط امتیازبندی هر رشته بصورت مجزا می باشد و همه رشته ها با یک امتیاز مشخص نمی توانند اقامت استرالیا را دریافت کنند. 

انواع مهاجرت کاری

مهاجرت کاری به نیوزیلند

از دیگر کشورهای انگلیسی زبان می باشد که سیستم امتیازبندی به خصوصی را برای متقاضیان مهاجرت کاری در نظر گرفته است. افرادی که بالای ۱۶۰ امتیاز را کسب کنند می توانند بصورت مستقیم وارد کشور نیوزلند شوند و در صورت کسب امتیاز کمتر در لیست انتظار قرار می گیرند.

مهاجرت کاری به آلمان

آلمان بعنوان تنها نماینده کشورهای اروپایی شناخته می شود که سیستم جستجوی کار را به صورت منظم همچنان ادامه می دهد. افرادی که تخصص و تحصیلات لازم که توسط قوانین مهاجرت کاری کشور آلمان ذکر شده است را داشته باشند و شغل مورد نظر را با حداقل حقوق تعیین شده بیایند، می توانند برای ویزای جاب سیکر اقدام نمایند. آلمان کشوری صنعتی و پیشرفته می باشد که به نیروی متخصص در زمینه فنی و مهندسی احتیاج دارد و بازارکاری مناسبی برای ایرانی ها دارد. البته یکی از شرایط اصلی برای کار در کشور آلمان تسلط به زبان آلمانی می باشد و به سایر زبان ها مانند انگلیسی معمولا نمی توان در این کشور مشغول به کار شد، پس پیشنهاد می کنیم افرادی برای کار در کشور آلمان اقدام کنند که به زبان آلمانی تسلط داشته باشند. مشاغل مربوط به صنابع خودرو سازی، فولاد، الکترونیک، کامپیوتر، پزشکی و… معمولا به نیرو احتیاج دارند و افرادی که در این رشته ها تخصص و مهارت دارند در صورت تسلط به زبان آلمانی می توانند کار مورد نظر خود را پیدا کنند.

بیشتر بخوانید:

ویزای جستجوی کار آلمان

مهاجرت کاری به ترکیه

کشور ترکیه به دلیل رونق صنعت توریسم، معمولا برای افرادی که در این زمینه و رشته های مرتبط دارای مهارت و تخصص هستند مناسب می باشد. زبان رایج در این کشور زبان ترکی می باشد و از آن جایی که ایرانی ها نسبتا با این زبان آشنا هستند گزینه مناسبی برای کار خواهد بود همچنین به دلیل نزدیکی به ایران و هزینه های پایین زندگی مورد مطلوبی برای کار ایرانی ها محسوب می شود. البته میزان حقوق دریافتی طبیعتا کم تر از کشورهای دیگر می باشد ولی می توان با کار کردن در ترکیه داشتن زندگی متوسط را در نظر داشت.

بیشتر بخوانید:

کار در ترکیه

مهاجرت کاری به نروژ

نروژ یکی از صادرکنندگان نفت، گاز و برق می باشد. این کشور دارای ذخایر نفت و گاز است و از این منابع درآمد کسب می کند. همچنین در زمینه انرژی های تجدید پذیر و گردشگری نیز فعالیت گسترده ای انجام می دهد. برای کار در نروژ باید یا به زبان نروژی یا انگلیسی تسلط داشت. مشاغل مربوط به صنایع دریایی مانند کشتیرانی، ماهیگیری، و تفریحات آبی بازار کاری مطلوبی را دارا می باشد.میزان درامد و سطح زندگی در این کشور نسبتا خوب بوده و می توان آینده کاری مناسبی برای شاغلان در این کشور در نظر داشت.

مهاجرت کاری به استرالیا

استرالیا مقصد کار جذابی برای ایرانی ها می باشد. بازار کاری مناسب در کنار دستمزد بالا باعث شده است اشتغال در استرالیا یکی از گزینه های اصلی برای جویندگان کار باشد. مشاغل مورد نیاز در کشور استرالیا مانند رشته های مهندسی، رشته های پزشکی و امور مالی و حسابداری بازار کاری مطلوبی دارند و معمولا درآمد بالایی هم دریافت می کنند. زبان رسمی استرالیا، انگلیسی می باشد و برای اشتغال باید به این زبان تسلط داشت.

مهاجرت کاری به سوئد

از صنایع مهم کشور سوئد می توان به خودرو سازی، الکترونیک، پوشاک و لوازم خانگی اشاره کرد. افرادی که در زمینه های ذکر شده دارای مهارت یا تخصص دارند می توانند برای ورود به بازار کاری کشور سوئد اقدام کنند البته اشتغال در این کشور باید از یک کارفرما پیشنهاد کاری یا جاب آفر داشت. شرایط زندگی و حقوق و دستمزد در سوئد معمولا مناسب می باشد.
بیشتر بخوانید:

روش های مهاجرت از طریق کار

مناسب برای افرادی که از دانش، تحصیلات، سطح زبان و مهارت و تخصص کافی در رشته کاری خود برخوردار باشند. مهاجرت از طریق کار برای کشورهایی توصیه می شود که از نرخ بیکاری پایینی برخوردار بوده و شرایط برای جذب نیروی کار ماهر خارجی مساعد می باشد.
در کشورهایی مانند اتریش و آلمان، متقاضیان واجد شرایط می توانند در صورت داشتن تحصیل و سابقه کار در مشاغل مورد نیاز این کشور، ویزای جستجوی کار دریافت کرد. در صورت یافتن شغل مناسب و انعقاد قرارداد کاری، ویزای کاری به این افراد اعطا می‌گردد. در کشورهایی مانند استرالیا و یا کانادا، جذب نیروی کار ماهر از طریق سیستم امتیازبندی بوده و درصورت کسب امتیاز کافی از مراحل مختلف آن و دریافت دعوتنامه از دولت آن کشور می توانید اقامت دائم آن کشور را دریافت نمایید.

بیشتر بخوانید:

ویزای کار ایتالیا

انواع مهاجرت کاری

اعزام نیروی کار با وزارت کار

افراد بسیار زیادی که قصد مهاجرت دارند، تمایل دارند بلافاصبه پس از ورود به کشور مقصد کار مناسب پیدا کنند و به همین دلیل افرادی که شرایط مهاجرت کاری را دارند از طریق ویزای کار اقدام می نمایند و افرادی که نیز شرایط اخذ ویزای کار را ندارند معمولا از طرق دیگر نظیر تحصیلی وارد کشوری می گردند و پس از فارغ التحصیل شدن به جستجوی کار می پردازند. لازم به ذکر است افراد زیادی نیز از آن جهت که مهاجرت کاری به عنوان روش کم هزینه برای دستیابی به اقامت و تابعیت کشوری محسوب می گردد، این روش مهاجرتی را دنبال می نمایند. قوانین مربوط به ویزای کاری در کشورهای گوناگون تفاوت هایی دارد. گاهی اعزام نیروی کار به خارج با وزارت کار انجام می گیرد و در برخی از کشورها که اعلام می نماید، تعداد متقاضیانی که می توانند اقدام کنند محدود هستند. کشورهای سوئد، نروژ و آلمان که بهترین کشور برای کارگران ایرانیان تلقی می شوند در لیست اعزام نیروی کار به خارج از کشور با وزارت کار قرار دارد. برای مهاجرت کاری دو روند وجود دارد:
کاریابی به تنهایی و کاریابی به کمک وکیل مهاجرتی.

بیشتر بخوانید:

کار دانشجویی در کانادا

انواع مهاجرت کاری

ویزای کاری

متقاضیان مهاجرت کاری به کشورهای گوناگون بایستی برای ورود به آن کشورها دارای ویزای کار باشند. بسیاری کشورها بر این اساس می باشند که متقاضیان بایستی بتوانند از طرف کارفرمایی در آن کشورها پیشنهاد شغلی دریافت نمایند که در حال حاضر برای برخی از شهرهای کشور کانادا این امکان وجود دارد که متقاضیان با داشتن شرایط لازم که در ادامه بیان می داریم اقدام نموده و اقامت دائم این کشور را دریافت نمایند.
برخی از کشورها نظیر اتریش، آلمان، آفریقای جنوبی و … ویزایی تحت عنوان ویزای جست و جوی کار ارائه می نماید و افراد واجد الشرایط اخذ ویزای جستجوی کار این کشور ها هستند می توانند حتی بدون داشتن جاب آفر به مدت زمان معینی در این کشورها به دنبال شغل بوده و پس از پیدا نمودن کار مرتبط اقامت دریافت نمایند. برای ویزای کار کشورهایی نظیر کانادا، استرالیا، نیوزلند دارای سیستم امتیاز بندی می باشند و شاخص‌های همچون مدرک تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی، سابقه کار و سن برای کسب امتیاز حائز اهمیت است و این نوع ویزاهای کاری که بر پایه انتخاب افرادی با مهارت بالا می باشند رقابتی است و افرادی که واجد الشرایط این نوع ویزای کار می گردند بایستی باهم رقابت نموده و در صورت دریافت امتیاز بالاتر می توانند دعوتنامه گرفته و برای اقامت آن کشور اقدام نمایند.

بیشتر بخوانید:

ویزای کار در کانادا

مدارک مورد نیاز برای مهاجرت کاری

به صورت کلی مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای کار برای ورود به کشورهای مختلف به شرح ذیل می باشد:
1.    دارا بودن گذرنامه معتبر که حداقل دارای ۶ ماه اعتبار باشد.
2.    مدارک هویتی متقاضی
3.    عکس هایی با استاندارد لازم
4.    داشتن پیشنهاد شغلی در صورت لزوم
5.    داشتن قرارداد کاری در روش هایی که بر پایه دریافت پیشنهاد شغلی می باشند.
6.    ارائه سوابق کاری و تحصیل
7.    در صورت لزوم داشتن مدرک زبان
8.    داشتن تمکن مالی مناسب
 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو