انگشت نگاری کانادا برای متقاضیان اخذ انواع ویزا از جمله ویزای توریستی، سرمایه‌گذاری، تحصیلی و کاری کانادا اجباری است. انگشت نگاری یا بیومتریک یا به اصطلاحی دیگر وک، در مراکز سفارت کانادا انجام می‌شود و برای گذراندن این مراحل، حتما لازم نیست که به سفارت کانادا مراجعه کنید. پس از دسامبر ۲۰۱۳، تمامی متقاضیان ایرانی و اتباع سایر کشورها، تا ۳۰ روز کاری پس از درخواست ویزای کانادا باید برای انگشت نگاری به یکی از دفاتر اعلام شده از سوی سفارت کانادا مراجعه کنند. برای افراد با سن بیشتر از ۱۴ سال و کمتر از ۸۰ سال گذراندن مراحل انگشت نگاری الزامی است.

انگشت نگاری سفارت کانادا

انگشت ‌نگاری برای ویزای کانادا یا بیومتریک کانادا از مراحلی است که برای اخذ ویزای کانادا باید طی شود. در این پروسه هر متقاضی باید شخصا با در یکی از VACهای VFS  حاضر شود. در واقع درخواست ویزای کانادا تا قبل از انجام انگشت ‌نگاری رسمیت ندارد و به جریان نمی‌افتد. در این‌مقاله سعی داریم تا اطلاعاتمان را در زمینه‌ی فرآیند انگشت‌ نگاری سفارت کانادا افزایش دهیم و دفاتر بیومتریک برای ویزای کانادا را معرفی کنیم.

چندین روش برای اخذ ویزای کانادا وجود دارد که در این‌بین درخواست آنلاین ویزای کانادا یکی از پرطرفدارترین روش‌های موجود است. در این‌روش متقاضی پس از تهیه‌ی فرم آنلاین و تکمیل آن و بارگذاری مدارک مورد نیاز، یک کد رهگیری نیز به‌دست می‌آورد و پس از گذشت چند روز نامه‌ای از طرف سفارت برای شخص یا موسسه‌ای که وکالت متقاضی را بر عهده دارد فرستاده می‌شود. در ثبت‌نام آنلاین ویزای کانادا شخص متقاضی از زمانی که نامه برای او ارسال شده‌است، یک ماه زمان دارد تا به یکی از دفاتر VAC مراجعه کند و نسبت به انگشت‌‌نگاری اقدام نماید.

نکاتی در رابطه با انگشت‌ نگاری برای ویزای کانادا

 • متقاضی برای انگشت‌نگاری یا بیومتریک کانادا فقط به مدت یک ماه زمان دارد و درصورت عدم مراجعه متقاضی، پرونده بسته شده و در پایان مردود اعلام خواهد شد.
 • تمام افراد که در پرونده نقشی دارند از جمله خانواده یا همسر، باید به طور همزمان مراحل انگشت ‌نگاری را بگذرانند.
 • اگر طرح و خالکوبی روی دست و صورت و بخش‌هایی از بدن که دیده می‌شوند، دارید سعی کنید قبل از انگشت‌ نگاری آنها را از بین ببرید.
 • برای انگشت‌ نگاری نیازی به همراه داشتن مدارک پرونده نیست و نامه‌ی‌ انگشت نگاری به تنهایی کافی است.
 • برای انگشت ‌نگاری سفارت کانادا لازم نیست وقت قبلی بگیرید و شخص متقاضی در هر زمان تا مدت زمان یک ماه می‌تواند برای انگشت‌ نگاری کنسولگری کانادا اقدام کند.
 • کلیه‌ی پرونده‌های ایرانیانی که ویزای کانادا را درخواست کردند، برای بررسی پایانی به سفارت کانادا در آنکارای ترکیه فرستاده می‌شود و لازم است برای گرفتن پاسخ به این شهر سفر کرد.

نکات الزامی برای گذراندن انگشت نگاری برای ویزای کانادا

انگشت‌ نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا را یکی از اصلی‌ترین مراحلی که برای اخذ ویزا باید گذرانده شود، به شمار می‌آید. مرحله‌ای مهم که با حضور هر فرد در یکی از VACهایVFS  نسبت به انجام آن اقدام می نماید. در ادامه روش‌های انگشت‌ نگاری را بررسی می‌کنیم:

 1. قرارگرفتن انگشتان دست راست به صورت هموار بر روی اسکنر
 2. قرارگرفتن انگشتان دست چپ به صورت هموار بر روی اسکنر
 3. قرار گرفتن انگشت شست به صورت هموار بر روی اسکنر

روش غلط انگشت نگاری:

 1. زاویه نامناسب انگشتان
 2. زاویه نامناسب انگشت شست
 3. خم بودن انگشتان
 4. نزدیک بودن بیش از اندازه انگشتان به یکدیگر
 5. تمامی ۴ انگشت بر روی اسکنر قرار نداشته باشند
 6. آرایش دست

برخی از صدمات و شرایط پزشکی ممکن است مانع شود که ۱۰ اثر انگشت و یا تصویر شما به خوبی ارائه شود. اگر شما آسیب و یا شرایط پزشکی موقتی در صورت و دست‌های خود تجربه می‌کنید، باید بعد از ترمیم شدن آسیب‌های دست و صورتتان، مراحل انگشت ‌نگاری را طی کنید. اگر شما دارای آسیب و یا شرایط پزشکی دائمی در صورت و دست های خود می باشید، تصویر شما همچنان گرفته خواهد شد و از شما درخواست می‌شود که در صورت امکان اثر انگشت بدهید. در زمان ورود به کانادا یک مسئول خدمات مرزی تصویر پاسپورت و یا مدارک مسافرتی شما را با تصویر گرفته شده در زمان انجام انگشت‌ نگاری مقایسه می‌کند. احتمال دارد برای تایید دوباره هویتتان از شما اثر انگشت نیز بگیرند. 

مراکز انگشت‌ نگاری برای ویزای کانادا

 • دفتر انگشت ‌نگاری برای ویزای کانادا در استانبول و آنکارا
 • دفتر انگشت ‌نگاری برای ویزای کانادا در تفلیس - گرجستان
 • دفتر انگشت ‌نگاری برای ویزای کانادا در ارمنستان
 • دفتر انگشت ‌نگاری برای ویزای کانادا در باکو
 • دفتر انگشت نگاری برای ویزای کانادا در دبی

هر یک از این دفاتر برای ثبت انگشت نگاری مزایا و نقص‌هایی دارند که دانستن آنها می‌تواند احتمال موفقیت شما در اخذ ویزای کانادا را افزایش دهد. به طور مثال تعداد زیادی از متقاضیان ایرانی بعضا به خاطر اطلاعات اشتباهی که به وسیله‌ی برخی موسسات ارائه شده است، این باور را دارند که دفتر انگشت نگاری برای ویزای کانادا در تفلیس بهترین گزینه برای ثبت انگشت نگاری و بیومتریک است. دلایلی همچون جاذبه‌های توریستی کشور گرجستان و خلوت‌تر بودن دفتر VAC  در تفلیس این باور را تقویت کرده است اما واقعیت به این صورت نیست.

نکاتی در رابطه با تکمیل فرم آنلاین درخواست ویزا

برای پر کردن فرم آنلاین درخواست ویزای کانادا شما باید محل دلخواه برای انگشت نگاری را انتخاب نمایید. همچنین تا جایی که امکان دارد از انگشت نگاری در دفتر دبی و یا ابوظبی خودداری کنید زیرا امکان به وجود آمدن مشکل در ادامه‌ی مسیر در این دفاتر وجود دارد.

در برخی از دفترهای انگشت نگاری مثل دفتر انگشت نگاری برای ویزای کانادا در گرجستان، بدلیل آشنایی پایین کارکنان سفارت از شرایط متقاضیان ایرانی، شانس قبولی درخواست ویزا پایین از دفاتر دیگر است.

دفترهای انگشت نگاری در استانبول و یا آنکارا، محبوب‌ترین دفترهای انگشت‌‌ نگاری بین ایرانیان است و این موضوع به‌ویژه در فصل‌های توریستی صف‌های طولانی در این دفاتر به‌وجود می‌آورد.

هزینه‌ی بیومتریک کانادا در استانبول و آنکارا از تمامی دفاتر دیگر VFS پایین‌تر است. (حدود ۶۵ لیر)

اما یکی از خدماتی مهمی که متقاضیان محترم به راحتی می‌توانند در مسیر درخواست ویزای کانادا از آن استفاده کنند، خدمات پیکاپ ویزا یا همان پیکاپ پاسپورت است. همانگونه که اشاره شد برای انگشت نگاری هر فرد باید به همراه نامه‌ی انگشت نگاری به یکی از سفارت‌های این‌کشور در خارج از ایران سفر کند. این در حالی است که پس از بررسی نهایی سفارت، متقاضی مجبور است برای دریافت جواب انگشت‌ نگاری کانادا و یا نتیجه نهایی بار دیگر به ترکیه سفر کند.

همانطور که می‌دانید کانادا یکی از بهترین کشورهای مهاجرپذیر در دو دهه‌ی اخیر است و شهروندان زیادی را در این‌سال‌ها این‌کشور را انتخاب کرده‌اند ولی به دلایل مختلف شرایط صدور ویزای این‌کشور برای ایرانی ها مشکلات زیادی دارد و دریافت ویزای کانادا برای ایرانی‌ها مخصوصا در چند سال اخیر بسیار سخت شده و دولت این‌کشور قوانین سختگیرانه‌ای را پیاده کرده‌است.

متقاضی می‌تواند برای انواع مختلف ویزای کانادا اقدام کند و روش‌های زیادی هم برای اخذ انواع مختلف آن وجود دارد که محبوب‌ترین روش در این روزها، درخواست ویزا به روش آنلاین است که کار متقاضیان را راحت‌تر می‌کند و بعد از آپلود کردن مدارک و فرم درخواست ویزا، شماره پیگیری به شما داده شده و شما باید منتظر ایمیلی که محتوای آن حضور شما برای انگشت‌نگاری است، باشید.

بعد از دریافت نامه و از تاریخ ارسال آن، متقاضی به مدت 30 روز کاری وقت دارد تا برای انگشت نگاری سفارت کانادا به یکی از دفاتر VFS رفته و نسبت با آن اقدام کند. در حال حاضر 100 دلار باید برای انگشت نگاری کانادا به صورت آنلاین پرداخت شود.

دلیل انگشت نگاری سفارت کانادا چیست ؟

همانطور که پیش‌تر بیان کردیم، 30 روز بعد از زمانی که نامه‌‌ی سفارت برای متقاضی ارسال شده‌است‌ متقاضی وقت دارد که برای انگشت نگاری یا بیومتریک سفارت کانادا اقدام کند و در این زمان باید به یکی از سفارت‌های کانادا و یا دفاتر مربوطه در تهران مراجعه کند و اگر طی این زمان مراحل انگشت نگاری سفارت کانادا انجام نشود، پرونده‌ی متقاضی کنسل و رد می‌شود. هر فردی که اقدام درخواست ویزا کرده‌است و صاحب نام‌هایی که در فرم و پرونده درخواست ویزای کانادا ثبت شده، همگی باید در روز انگشت نگاری سفارت کانادا حضور پیدا کنند و برای این کار مدارکی لازم نیست چرا که همه مدارک در دست سفارت و افسر پرونده قرار دارد.

دوباره ذکر می‌کنیم که حتما حواستان باشد که اگر خالکوبی بر روی بدن دارید و نمایان است باید آن را برای انگشت نگاری سفارت کانادا بپوشانید و یا از بین ببرید. همچنین برای انگشت نگاری سفارت کانادا، نیازی به گرفتن وقت سفارت ندارید و در طول مدت مقرر می‌توان برای این کار به مراکز مربوطه مراجعه کرد. البته در برخی کشورها، برای انگشت نگاری سفارت کانادا باید ابتدا با ایمیلی با آن‌سفارت هماهنگی کنید.

پس از انجام انگشت نگاری سفارت کانادا، درخواست شما مبنی بر ویزای کانادا به جریان می‌افتد و رسمی می‌شود.

چه کسانی برای اخذ ویزا نیازی به انگشت نگاری سفارت کانادا ندارند؟

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفته‌شد انگشت نگاری کانادا یکی از مراحل بسیار مهم و اساسی و طبیعتا اجباری برای درخواست و اخذ ویزای کانادا است ولی برخی افراد از انگشت نگاری کانادا معاف هستند و برای اخذ ویزا نیازی به انگشت نگاری سفارت کانادا ندارند. افرادی که شامل چنین شرایطی می‌شوند عبارتند از:

 •  افراد دارای ویزای مهاجرتی کانادا یا سایر کشورهای اروپایی حوزه شنگن و انگلستان
 •  افراد زیر 14 سال و بالای 89 سال
 • کسانی که شهروند کانادا و یا مقیم این کشور هستند.
 • افراد سیاسی و کارمندان سازمان ملل متحد و سایر سازمان های دولتی و همچنین کسانی که در زمان درخواست ویزای کانادا در این کشور حضور دارند.

اگر متقاضی شرایطی که در بالا ذکر شده‌است را نداشته‌باشد، باید همان‌طور که پیش‌تر بیان کردیم برای اخذ ویزای کانادا مراحل انگشت‌نگاری را با حضور در یکی از سفارت‌های کانادا بگذراند. به‌ خاطر بسته‌شدن سفارت کانادا در ایران، هموطنان عزیز متاسفانه مجبورند به یکی از دفاتر VAC در کشورهای همسایه بروند. در ادامه‌ی مقاله تعدادی از سفارت‌های کانادا که محبوبیت بیشتری بین مسافران ایرانی دارند را مرور می‌کنیم.

بدیهی است که کشور کانادا در ایران سفارت ندارد و به همین دلیل متقاضیان برای گذراندن مراحل درخواست ویزا از جمله انگشت نگاری سفارت کانادا باید به سفارت کانادا مستقر در یکی از کشورهای همسایه بروند و از آنجایی که نرخ دلار در دو سال اخیر از افزایش چشم‌گیری برخوردار بوده، هزینه سفرهای خارجی بسیار زیاد می‌باشد.

از این رو در این چند سال اخیر، سازمان VFS برای آسان‌ کردن گذراندن مراحل برای متقاضیان و امور مهاجرتی و ویزای کانادا و برخی کشورهای دیگر به وجود آمده و شهروندانمان می‌توانند برای کاهش هزینه‌های خود و همچنین افزایش سرعت‌العمل جلو رفتن کارهای درخواست ویزا، به یکی از مراکز این سازمان برای گذراندن مراحل اخذ ویزا از جمله انگشت نگاری سفارت کانادا مراجعه کنند.

قوانین جدید انگشت نگاری سفارت کانادا

قبل از حضور در این دفاتر بهتر است نکاتی را درباره انگشت نگاری سفارت کانادا بدانید، یکی از این‌نکات روش صحیح انگشت نگاری است. دقت کنید که در روز بیومتریک سفارت کانادا باید 8 انگشت هر دو دستتان به غیر از انگشت شست را طوری بر روی اسکنر بگذارید که به طور مستقیم و صاف قرار گیرد و اثر انگشتان شما به خوبی درج شود، سپس دو انگشت شست خود را به همان روش بر روی اسکنر بگذارید.

اگر انگشتان شما با زاویه‌ی نامناسبی بر روی دستگاه اسکنر قرار بگیرد، دستگاه پیام خطا می‌دهد و دوباره باید مراحل را تکرار کنید. انگشت ها را باید با فاصله از یکدیگر بر روی اسکنر بگذارید.

در صورتی که انگشتان شما دچار آسیب موقتی مثل سوختگی و یا زخم شده است بهتر است تا بهبود یافتن کامل آنها صبر کنید چون که ممکن است اثر انگشت شما به خوبی در اسکنر ثبت نشود و بعدها دچار مشکل شوید. در صورتی که دچار آسیب دائمی در دستان و یا چهره خود هستید، هیچ جای نگرانی نیست و شما می‌توانید به دفاتر انگشت‌ نگاری سفارت کانادا در هر زمان که مایل هستید مراجعه کنید.

بهتر است که به این‌نکته هم اشاره کنیم که پس از اخذ ویزای کانادا و ورود به این‌کشور، مدارک شناسایی یا مدارک مسافرتی شما با تصویری که در روز انگشتنگاری سفارت کانادا گرفته شده، مقایسه می‌شود و در برخی مواقع دوباره مراحل انگشت نگاری جهت تایید مجدد هویت ممکن است از سر گرفته شود.

 

کدام سفارت کانادا برای گذراندن مراحل انگشت نگاری مناسب‌تر است؟

افرادی که قصد مهاجرت و یا سفر به کانادا را دارند باید برای اخذ یکی از انواع ویزای کشور از جمله ویزای توریستی کانادا یا مهاجرت‌های تحصیلی، متناسب با نیاز خود با رجوع به یکی از سفارت‌های کانادا در کشورهای همسایه و نزدیک درخواست خود را ثبت کنند. گذراندن مراحل اخذ ویزا از جمله تور انگشت نگاری و بیومتریک برای ویزای کانادا در دفاتر وک در ترکیه مانند وقت سفارت کانادا در استانبول و آنکارا، در گرجستان در شهر تفلیس، ارمنستان، باکو و در دبی امکان‌پذیر می‌باشد.

سوالی که همواره برای افراد بسیاری مطرح بوده اینکه کدام سفارت کانادا انتخاب مناسب‌تری برای انجام دادن این‌مراحل است و درصد موفقیت بیشتری برای شخص متقاضی به همراه دارد. به باور برخی از افراد دفتر انگشت نگاری کانادا در تفلیس بهترین گزینه است، در مورد خلوت بودن سفارت کانادا در گرجستان شاید این باور درست باشد ولی همه چیز در این‌جا پایان نمی‌یابد.

ابتدا بهتر است که این را بدانید که محل انگشت نگاری سفارت کانادا را باید در زمان تکمیل درخواست آنلاین ویزا تعیین کنید و در صورت امکان مراکز ترکیه را انتخاب کنید چرا که هزینه انگشت نگاری سفارت کانادا در این مراکز بسیار کمتر از سایر شهرها و کشورها است و فقط 65 لیر می‌باشد. در صورتی که برای این‌مرحله از ویزا باید در شهرهای دیگر حداقل 70 دلار هزینه کنید.

همچنین به دلیل مراجعه پی‌درپی ایرانیان به این دفاتر، کارمندان آن آشنایی کامل با مسائل مربوط به ویزای کانادا و قوانین آن در مورد ایرانی‌ها و متقاضیان ایرانی دارند و بعضی از آن‌ها حتی به زبان فارسی نیز صحبت می‌کنند و خود این‌مسئله به تنهایی به گرفتن ویزای شما کمک خواهد کرد. دفاتر شهرهای امارت متحده عربی را بهتر است به دلایل خاصی برای انگشت نگاری سفارت کانادا انتخاب نکنید، چون ممکن است در ادامه‌ی راه برای شما مشکلاتی به وجود آید.

سفارت کانادا در ارمنستان نیز انتخاب خوبی برای انگشت نگاری به شمار می‌آید و کارمندانی که مسئول رسیدگی به پرونده‌ی ویزای کانادا در مورد ایرانی‌ها هستند، سختگیری های زیادی ندارند که البته این در صورتی است که مدارک شما به صورت کامل و بی‌نقص ارائه شود.

مدارک مورد نیاز انگشت نگاری کانادا

اگر متقاضی درخواست ویزای خود را از طریق موسسات مهاجرتی بفرستد، یک رسید برای انگشت نگاری به همراه اصل گذرنامه برای مراجعه به دفاتر وک الزامی است. موسسه مسافرتی، هزینه انگشت نگاری و بررسی مدارک و اخذ ویزای متقاضی را، برای ایشان به صورت آنلاین پرداخت می‌کند و شما دیگر نیازی به پرداخت هزینه در دفاتر وک ندارید.

همچنین متقاضیان می توانند مدارک کاغذی خود را دستی به دفاتر VAC ارسال کنند و هزینه‌ی  اخذ ویزا و انگشت نگاری را در همان دفتر بپردازند.


هزینه انگشت نگاری کانادا

هزینه انجام انگشت نگاری کانادا در دفاتر زیر نظر سفارت کانادا یا همان دفاتر VAC برای هر متقاضی ۸۵ دلار کانادا می‌باشد و اگر درخواست پرونده ویزای شما توریستی خانوادگی باشد، بیشترین هزینه‌ی پرداختی برای کل خانواده ۱۷۰ دلار است. به طور مثال اگر یک زوج با دو فرزند نسبت به ویزای توریستی اقدام کنند، کل مبلغ پرداختی برای انگشت نگاری ویزای کانادا ۱۷۰ دلار می‌شود.
اگر برای ویزای دانشجویی اقدام می‌کنید، مبلغ مربوط به ویزا به طور جدا از انگشت نگاری محاسبه خواهد شد. هزینه‌ی ارزیابی مدارک ویزای دانشجویی کانادا (استادی پرمیت‌) ۱۵۰ دلار است. به طور مثال یک فرد مجرد برای اخذ ویزای دانشجویی می‌بایست ۲۳۵ دلار پرداخت کند (۱۵۰ دلار استادی پرمیت و ۸۵ دلار انگشت نگاری)

پیشنهاد سردبیر زانکو