انگیزه نامه یا SOP 

SOP   همان انگیزه‌نامه بوده است. اگرچه انگیزه‌نامه را با اسامی دیگری چون  Letter of Intent نیز می‌شناسیم اما به طور کلی SOP یکی از معروف‌ترین و رایج‌ترین اسم برای انگیزه‌نامه می‌باشد که کاربرد داشته و به طور معمول مورد استفاده قرار می‌گیرد. شاید برای شا نیز قابل توجه بوده باشد که با توجه داشتن به مدرک‌ها و اسناد ارائه شده به کمیته‌های مربوطه و تصمیم‌گیری که به صورت کامل برایشان ارسال کردیم اهمیت داشتن انگیزه‌نامه در چه جیزی بوده است و به چه علت در دست داشتن یک انگیزه‌نامه بسیار خوب این امکان را داراست که مرزهای بین شکست و موفقیت را به حداقل رسانده و شانس شما برای پذیرش تحصیلی را بسیار بیشتر کند. پاسخ به این سوال مهم از دید کمیته داوران و تصمیم‌‌گیری بسیار ساده بوده است زیرا کلیه‌ي سابقه‌ها و مدرک‌های شما فقط گذشته‌ي شما را نشان داده و نشانگر آن‌ هستند اما ذکر این نکته بسیار مهم بوده است که تنها با ارائه کردن یک انگیزه‌نامه خوب است که می‌توانید آینده‌ي خود و هدف‌های خود را برای کمیته‌ي تصمیم‌گیری مشخص سازید. شما در متن انگیزه‌نامه‌ي خود علاوه بر ارائه کردن مشروحی از گذشته‌ي خود که مبتنی بر اسنادی بوده است که شما ارائه کردید این امکان و توان را دارید که جزییات بسیار مهم‌تر و شخصی‌تری را به آن‌ها بیان کنید که می‌تواند بیانگر موفقیت‌های آینده‌ي شما و اهدافتان باشد و حتی می‌توانید درسی که از شکست‌های خود گرفته‌اید را بیان کرده و امید خود به آینده‌ای روشن را برای آن‌ها بازگو کنید و مسیر پیش روی خود را در آینده به صورت کامل به آن‌ها شرح دهید.

انگیزه‌نامه یا SOP در قدم اول میبایست به کمیته‌ي تصمیم‌گیری کمک کند تا به درک درست‌تر و بهتری از وضعیت حال حاضر شما، عامل‌های مهم و تاثیر‌گذار بر آینده‌ي شغلی شما و علاقه‌ها و برنامه‌های کلی شما داشته باشد تا شانس دریافت ویزا برای شما به طرز قابل توجهی بالا رود. در نتیجه در گام نخست بایستی نوشتن انگیزه‌نامه به منظور نشان دادن کامل هدف‌های تحصیلی شما باشد به این صورت که چرا شما این رشته‌ي تحصیلی و این دانشگاه را از میان دانشگاه‌های دیگر انتخاب کردید؟ این نکته را بدانید که دلیل‌هایی که شما برای خانواده یا به دوستان خود گفته‌اید را به طور کلی فراموش کنید، شما باید بدانید که حقیقت انتخاب کردن شما چه بوده است و چرا دوست‌دارید آینده‌ي تحصیلی و کاری خود را صرف این رشته و دانشگاه کنید؟ تمام تلاش خود را کنید تا دلیل‌های اصلی برای خود پیدا کرده و با تمام تلاش به سوی آن حرکت کرده و به صورت بسیار جذاب‌ و تاثیرگذار آن‌را برای نگارش آماده کنید تا به هدف‌های خود برسید. این متن میبایست در قدم اول خود شما را قانع کند تا بتواند بر روی دیگران نیز تاثیر به سزایی داشته باشد و آن‌ها را توجیه کند. این را بدانید و با خودتان بازگو کنید که چرا باید به جای شما کسی دیگر انتخاب شود؟ پس تمام تلاش خود را کنید و با پیدا کردن دقیق نقاط قوت و نقاط ضعف خود، به سوی آن‌ها حرکت کرده و آن‌ها را پله‌ای برای موفق شدن بدانید نه مانعی برای رسیدن به هدف و تمام تلاش خود را به کار بگیرید تا موفق شوید.

انگیزه نامه

نمونه‌ای از یک انگیزه‌نامه‌ي استاندارد:

از آنجایی که بایستی بدانید انگیزه‌نامه‌ي شما شاید با ده‌ها و شاید در بعضی موارد صد‌ها انگیزه‌نامه از افراد مختلف دیگر در دست چند نفر از استادهای پروسه‌ي مربوطه قرار گرفته باشد، تمام سعی و تلاش خود را کنید که تمام مطلب‌های خود را با حداکثر گیرایی شروع کرده تا کمیته‌ي اساتید محو آن شود. اگرچه این را به طور کامل بدانید که باید به طور حتم از مطلب‌های غیر مرتبط با موضوع انگیزه‌نامه تا حدی که امکان دارد پرهیز کرد، اما تمام سعی خود را کنید اشتیاق و میل خود به تحصیل در رشته و دانشگاه مربوطه را به صورت کامل و با جلوه‌ای مناسب شرح دهید. شما این امکان را دارا هستید که قسمتی از مطلب‌های خود را با استفاده کردن از انواع ضرب المثل‌ و یا جمله‌های الهام بخش که در زمینه‌ی تحصیلی شما نیز باشد پربارتر و زیباتر کنید اما اینن نکته را فراموش نکنید مهم‌ترین نکته‌ای که شانس شما را به طور صد در صد می‌کند، میل و علایق واقعی شما بوده است درنتیجه تمام سعی و تلاش خود را کنید از انگیزه‌های خود به صورت کلی در دوران کودکی و نوجوانی و شور و علاقه‌ی خود به دانشگاه صحبت کرده و آن‌ها را بیشتر به معرض نمایش قرار دهید.
سوابق‌ تحصیلی:

شما بایستی در گام اول در این بخش تمام توجه کمیته‌ي پذیرش را به طرف سوابق‌ تحصیلی و رزومه‌ي خود جلب کرده و آن‌ها را شگفت‌زده کنید.و به صورت حتم به آن‌ها این اطمینان را خاطر نشان کنید که دانشجوی بسیار موفقی بوده و تمام تلاش خود را برای رسیدن به این مهم خواهید کرد. در صورتی که در آزمون‌های طرح شده نمره‌ي خوبی کسب کرده‌ باشید و در صورتی که جزو 5 دانشجوی برتر و موفق در دانشگاه بوده باشید، به صورت حتم آن را ذکر کنید. در صورتی که نمره‌ی کم و پایینی در درسی از کارنامه‌ي خود داشته‌اید، به صورت حتم دلایل خود را برای کسب این نمره‌ي کم و ضعیف در آن مقطع تحصیلی به طور کامل بیان کنید و به طوری که رشته‌ي مدنظر شما با رشته‌ای که در گذشته گذرانده‌اید متفاوت می‌باشد، از تاثیرهای مثبتی که بر روی رشته انتخابی شما گذاشته است به صورت کامل و جذاب و از همه مهم‌تر قانع کننده بیان کنید.
دلیل‌های انتخاب کردن مقصد تحصیلی:

دلیل‌هایی برای انتخاب کردن رشته‌ي تحصیلی، دانشگاه و کشور مورد نظر را به صورت کامل و جذاب بیان کنید. به این خاطر که کار شما میبایست اطلاعات جامع و زیادی راجع به رشته‌ي مد نظر شما بیان کند. بهتر بوده است که برای هر دانشگاه به صورت جداگانه SOP تهیه کرده و تشریح کنید فقط ذکر این نکته بسیار ضروری می‌باشد که با تملق گویی فراوان و زیاد خواننده را خسته نکنید.
 

پیشنهاد سردبیر زانکو