کشور کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای دنیا می‌باشد. سیاست این دولت در راستای جذب افراد متخصص و سرمایه‌های خارجی، این کشور را در سال‌های اخیر به یکی از محبوب ترین مقصدهای مهاجرت در دنیا تبدیل کرده است. مهاجرت به کانادا در ایران نیز به شدت محبوب است و سالانه ایرانی‌های بسیاری تحت عناوین مختلف به این کشور مهاجرت می‌کنند. حال قصد داریم بدانیم چه راه‌هایی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد؟ از کجا باید شروع کرد؟

نقطه‌‌ی آغاز

برای شروع بهتر است در مورد کانادا تحقیق کنید. شرایط اجتماعی، شرایط اقتصادی، آب‌وهوا و هزینه‌های زندگی از مواردیست که باید مورد بررسی قرار گیرد. پس از آن نوبت به هدف مهاجرت خواهد رسید. راه‌های مختلفی برای مهاجرت به کانادا وجود دارد و نیاز است با توجه به استعدادها، توانایی‌ها و امکانات خود یکی از آن‌ها را انتخاب نمایید. 
با توجه به روش انتخابی خود، باید مدارک لازم را آماده‌ی ارائه به سفارت کرده و فرم درخواست مهاجرتتان را پر کنید. در ادامه انواع این روش‌ها را معرفی خواهیم کرد:

مهاجرت تحصیلی

مهاجرت تحصیلی

دانشگاه‌های کانادا از لحاظ سطح علمی و امکانات در وضعیت بسیار خوبی به سر می‌برند.گواه این امر، حضور بیش از 400هزار دانشجوی مشغول به تحصیل در این کشور می‌باشد. فرصت‌های شغلی مختلفی نیز برای فارغ‌التحصیلان این دانشگاه‌ها فراهم بوده و به همین دلیل، مهاجرت تحصیلی به کانادا از محبوبیت بالایی در بین هم‌وطنانمان برخوردار است.
برای مهاجرت تحصیلی به کانادا به صورت عام اسکن پاسپورت، کارنامه‌ی مقاطع تحصیلی پیشین، یک قطعه عکس، آدرس پستی، مشخصات پدر و مادر و هزینه‌ی لازم باید ارائه شود. برای مقطع لیسانس به بالا مدرک زبان (آیلتس یا تافل) نیز نیاز است. برای فوق لیسانس توصیه نامه‌ی اساتید و نامه‌ی انگیزه‌ی شما نیز لازم است ارائه شود و در مقطع دکترا باید پروپوزال به‌همراه مقالات چاپ شده در مجلات معتبر بین‌المللی را ارائه کنید.
هزینه‌ی ثبت درخواست مهاجرت تحصیلی در کانادا 150 دلار کانادا بوده و در صورتی که بخواهید وضعیت خود را به مهاجر تحصیلی تغییر دهید باید 350 دلار برای تغییر وضعیت و ثبت درخواست جدید، بپردازید.

مهاجرت از طریق خوداشتغالی

خود اشتغالی و مهاجرت

این مهاجرت مختص هنرمندان، ورزشکاران و کسانی که در زمینه‌ی خرید و مدیریت منابع کشاورزی فعالیت می‌کنند می‌باشد. برای اثبات صلاحیت در این زمینه، سابقه‌ی کاری مهم‌ترین امتیاز به حساب می‌آید. همچنین شما باید آن‌ها را قانع کنید که قصد و توانایی گذران زندگی از طریق شغل آزاد (بازیگری، نویسندگی، ورزش حرفه‌ای، کشاورزی) را دارید. مدارک سلامت و عدم سوء‌پیشینه نیز از دیگر لوازم درخواست مهاجرت از طریق خود اشتغالی می‌باشند.
ثبت تقاضای این مهاجرت برای هر فرد بالغ حدود 1000 دلار هزینه دارد. از این هزار دلار، 550 دلار هزینه‌ی رسیدگی به پرونده و 490 دلار مربوط به اقامت دائم می‌باشد. اگر صاحب فرزند نیز باشید، هزینه‌ی درخواست برای 100 دلار خواهد بود.

مهاجرت از طریق کارآفرینی

کارافرین

این روش فقط برای مهاجرت به سه استان کانادا (بریتیش کلمبیا، مانیتوبا و پرنس ادوارد)جوابگوست. برای مهاجرت از این طریق شما لازم است حداقل 300هزار دلار کانادا سرمایه وارد اقتصاد این کشور کرده و متعهد شوید در طول سه سال، اقلا یک سوم یک تاجر کانادایی درآمدزایی کنید. دیگر تعهد شما شامل اشتغال‌زایی به مقدار قابل قبول خواهد بود.

کارآفرینی
بدیهی است که شروط کارآفرینی در کانادا، تنها به داشتن سرمایه و تعهد محدود نمی‌شود و داشتن مدرک زبان معتبر، برخورداری از سابقه‌ی مدیریتی، داشتن تجربه‌ی کاری، تحصیلات دانشگاهی و برنامه‌ی کسب‌وکار نیز برای جلب اعتماد دولت کانادا حیاتی‌است.

مهاجرت از طریق خرید کسب‌وکار

در این روش شما با خرید یک بیزنس در کانادا، زحمات شروع کردن آن از صفر را از روی دوش خود برمی‌دارید. خصوصا که در کانادا صدور اجازه‌ی کار بسیار پیچیده و سخت است. توضیح این نوع مهاجرت را در اینجا می‌توانید به تفصیل بخوانید.

مهاجرت از طریق سرمایه‌گذاری

در این روش که به برنامه‌ی سرمایه‌گذاری کبک معروف است، شما باید حداقل 2 میلیون دلار در حساب پس‌انداز (و نه جاری) خود داشته باشید. این حساب نباید هیچ ارتباطی با دریافتی‌های 6 ماه اخیر شما داشته باشد. از این طریق اثبات می‌شود شما 2میلیون سرمایه‌ی ثابت دارید.

سرمایه گذاری و مهاجرت به کانادا
سابقه‌ی کارمدیریتی نیز از موارد حیاتی برای مقبولیت درخواست شما می‌باشد. توانایی‌های زبانی، تحصیلات، سن و... نیز بررسی شده و امتیاز تلقی می‌شوند اما حیاتی نیستند. 
پس از اثبات وجود سرمایه، دو راه پیش روی شما قرار دارد: طی قراردادی، مبلغ یک میلیون و دویست هزار دلار کانادا را به یک واسطه‌ی تجاری مورد تایید سپرده و متعهد شوید برای پنج سال ابتدایی سودی دریافت نخواهید کرد؛ یا 330هزار دلار بدون بازگشت به یک موسسه‌ی مالی مورد تایید برنامه‌ی سرمایه‌گذاری کبک بسپارید.
با این روش می‌توانید برای خود و خانواده‌ی خود، در اسرع وقت اقامت دائم بگیرید. این روش به‌طورهمزمان گران ترین و سریع‌ترین روش ممکن است.

مهاجرت از طریق کار

برای مهاجرت از این روش نیاز است حداقل یک‌سال در زمینه‌ی مورد نظر فعالیت کرده باشید. این سابقه‌ی کاری لازم است تا مربوط به ده‌سال اخیر باشد. برای استفاده از این روش، شما لازم است مهارت خود را اثبات کرده نشان دهید برای کانادا مفید خواهید بود.
اگر در زمینه یا مهارتی تخصص داشته باشید، گزینه‌ی اکسپرس‌انتری (Express entry) پیش روی شماست. اگر استان کبک را مد نظر داشته باشید و صاحب مهارتی در حد قابل قبول باشید، می‌توانید از برنامه‌ی کارگر ماهر کبک استفاده کنید. این برنامه برای پر کردن نیاز‌های شغلی اجرا می‌شود و شما قبل از درخواست باید تقاضاهای موجود در بازار کار را بررسی نمایید. برنامه‌ی داوطلبان استانی نیز برای کسانی است که از مهارتی برخوردارند ولی در آن حرفه‌ای نیستند. برای درخواست تمام این برنامه‌ها نیازمند حداقل یک سال سابقه‌ی کاری مرتبط و مداوم در ده سال اخیر خواهید بود.

کار در کانادا
پس از جمع‌آوری درخواست‌ها، شرایط متقاضیان بررسی و مقایسه شده، هر دو هفته یک‌بار، واجدین شرایط برای درخواست اقامت دائم، بررسی می‌شود. برخورداری از سوابق کاری و تحصیلی خوب و همچنین وکیل ماهر، امتیاز و شانس شمارا برای دریافت اقامت افزایش خواهد داد. شما باید در مدارک ارائه شده سابقه‌ی کار، مهارت زبان، تحصیلات و استطاعت مالی خود را اثبات کنید.

ویزای کانادا
کسانی که در معاملات به طور حرفه‌ای فعالیت داشته و دو سال سابقه‌ی کار تمام وقت در این زمینه را داشته باشند نیز، می‌توانند از طریق برنامه‌ی معاملات حرفه‌ای فدرال، برای دریافت اقامت اقدام نمایند.

سایر روش‌ها

یکی از راحت‌ترین راه‌های دریافت اقامت کانادا، از طریق ازدواج با یک شهروند کانادایی می‌باشد. در این روش نیازی نیست تحصیلات یا توانایی خود را اثبات کنید؛ بلکه فقط نیاز است تحت کفالت مالی یک شهروند کانادایی قرار گیرید. 
مهاجرت از طریق تولد آوردن فرزند نیز امکان‌پذیر است اما شرایط خاص خود را دارد. دیگر روش مهاجرت به کانادا، پرستار خانگی می‌باشد. کشور کانادا در حال حاضر از کمبود پرستار خانگی برای ناتوانان، کم‌توانان و سالمندان رنج می‌برد.

پیشنهاد سردبیر زانکو