برنامه آزمایشی مهاجرت از طریق کشاورزی و مواد غذایی

سازمان کار و توسعه اجتماعی کانادا در راستای تکمیل برنامه مهاجرتی کشاورزی و مواد غذایی کانادا تغییراتی را مطرح نموده که کارفرمایان فراوری گوشت از آن بهره مند خواهند شد. در این طرح، یک ارزیابی دوساله از عملکرد بازار کار کارفرمایان فراوری گوشت صورت می‌گیرد و طی آن تایید می‌شود این کارفرما اقدامات لازم را برای جذب کارگر کانادایی انجام داده و موفق نشده و در صورت استخدام نیروی کار خارجی تاثیر مثبت یا خنثی در بازار کار کانادا خواهد داشت.

اقامت کانادا از طریق برنامه مهاجرتی صنایع غذایی و کشاورزی

برنامه مهاجرتی کشاورزی و مواد غذایی کانادا یا Agri-Food immigration pilot  یک رویکرد و برنامه آزمایشی  خاص برای کمک به رفع نیاز های نیروی کار بخش مواد غذایی کانادا ، به ویژه در فرآوری گوشت و تولید قارچ می باشد

در حالی که مهاجرت در بخش کشاورزی عمدتا مبتنی برکارگران فصلی است , این برنامه قصد دارد با آزمایش یک مسیر جدید به سمت اقامت دائم ، مزایای  مهاجرت اقتصادی به بخش کشاورزی افزایش دهد.

دولت کانادا می گوید که این صنعت در سال 2018 با صادرات محصولات خود رکورد 66.2 میلیارد دلار را زده است اما صنایع تولیدگوشت و تولید قارچ با مشکل نیروی کار مواجه است. به همین دلیل تصمیم به آغاز این برنامه به صورت آزمایشی گرفته است. کانادا در بودجه ی سال 2019 که در 19 مارس منتشر شده اعلام کرده است که “دولت فدرال کانادا برای کمک به بخش کشاورزی و صنایع غذایی در رسیدن به اهداف بلندپروازانه و جذب و حفظ نیروی کار مورد نیاز، پایلوت مهاجرتی سه ساله ای را برای جذب کارگران تمام وقت و غیرفصلی در بخش کشاورزی طراحی خواهد کرد که شامل مسیر اقامت دائم برای این کارگران هم خواهد بود“.

شورای گوشت کانادا (CMC) از برنامه های دولت کانادا در زمینه نیز حمایت کرد. این شورا اعلام کرد که در بخش هایی نظیر پر کردن بسته های گوشت، فراوری گوشت و تامین کننده تجهیزات 2750 شغل برای مهاجران وجود دارد که کانادایی ها تا کنون در آنها استخدام نشده اند. آنگونه که در گزارش “Agri-Food Economic Strategy Table” که در سپتامبر 2018 منتشر شده آمده است، خلاء های در این بخش وجود دارد که برای پر کردن این خلاء در نیروی کار در بخش کشاورزی باید برای جذب کارگران در تمامی سطوح مهارتی از برنامه های مهاجرتی استفاده شود. گفتنی است بخش کشاورزی و صنایع غذایی کانادا سالانه 111 میلیارد دلار و روزانه 304 میلیون دلار به اقتصاد این کشور کمک می کند.

برنامه به دنبال جذب کارگران با تجربه و غیر فصلی است که می توانند در کانادا از لحاظ اقتصادی مستقر شوند و از نیاز های کار مداوم بخش کشاورزی و مواد غذایی بهره مند شوند .

به طور خاص ، برنامه در جذب قصاب های خرده فروشی ، قصابان صنعتی ، کارگران فرآوری موادغذایی ، کارگران برداشت محصول ، کارگران مزرعه عمومی و سرپرستان مزرعه و کارگران دامداری متمرکز خواهد شد .

 

برنامه مهاجرتی کشاورزی  - غذایی کانادا

کدام مشاغل و صنایع واجد شرایط شامل این برنامه هستند ؟

  • فرآوری گوشت ( قصاب خورده فروشی ، قصاب صنعتی و کارگر فرآوری مواد غذایی )
  • کارگر برداشت سالانه تولید قارچ و تولید محصولات گلخانه ای 
  • کاگر مزرعه عمومی برای تولید سالانه قارچ ، تولید محصولات گلخانه ای یا پروش دام
  • سرپرست مزرعه و کاگر دامپرور تخصصی برای فرآوری گوشت ، تولید سالانه قارچ ، تولید محصولات گلخانه ای یا دامپروری

برای واجد شرایط بودن جهت شرکت در برنامه ، متقاضیان باید چه مدارک و سوابقی را داشته باشند؟

  • 12 ماه سابقه کار تمام وقت غیر فصلی در کانادا برای کارگر خارجی موقت ، در یکی از مشاغل واجد شرایط در : فرآوری محصولات گوشت ، پرورش دام یا رشد قارچ و یا محصولات گلخانه ای
  • سطح 4  CLB به زبان انگلیسی یا فرانسوی ( معادل 4 آیلتس عمومی )
  • تحصیلات در مقطع دیپلم یا بالاتر 
  • پیشنهاد شغلی حداقل نیمه حرفه ای برای کار تمام وقت و غیر فصلی در کانادا ، ( به جز استان کبک )با دستمزد مکفی یا بالاتر 

 

برنامه مهاجرتی مواد غذایی - کشاورزی در کبک

از آنجایی که این برنامه استان کبک را در بر نمیگیرد 

شایان ذکر است که کاندیداها در کبک از طریق این پایلوت واجد صلاحیت برای گرفتن اقامت دائم نیستند و تنها از طریق برنامه مهاجرتی کبک میتوانند اقدام نمایند. 

با این حال ، کارفرمایان کبک که کارگران غیر فصلی را از طریق برنامه موقت کارگران خارجی استخدام می کنند می توانند از LMIA دو ساله به عنوان بخشی از این برنامه بهره مند شوند. 

ارزیابی دو ساله اثر بازار کار (LMIA) برای فراوران گوشت

سازمان کار و توسعه اجتماعی کانادا در راستای تکمیل برنامه مهاجرتی کشاورزی و مواد غذایی کانادا تغییراتی را مطرح نموده که کارفرمایان فراوری گوشت از آن بهره مند خواهند شد. در این طرح، یک ارزیابی دوساله از عملکرد بازار کار کارفرمایان فراوری گوشت صورت می‌گیرد و طی آن تایید می‌شود این کارفرما اقدامات لازم را برای جذب کارگر کانادایی انجام داده و موفق نشده و در صورت استخدام نیروی کار خارجی تاثیر مثبت یا خنثی در بازار کار کانادا خواهد داشت.

همچنین کارفرما برای بهره مند شدن از این طرح باید از طریق Agri-Food immigration pilot  یا سایر روش‌های موجود از انتقال کارگران خارجی موقت به پروسه اقامت دائم حمایت نموده و این کارگران در همان مشاغل یا صنایع واجد شرایط مشغول به کار شوند.

به گفته وزیر کار کانادا :  نیروهای کار موقت خارجی که به این کشور می آیند و به سختی کارهای دائمی پیدا میکنند باید شانس منصفانه دریافت شهروندی کانادا را بدون در نظر گرفتن کاری که انجام میدهند داشته باشند. 

این برنامه آزمایشی مانند دیگر برنامه های دولت مانند برنامه های استانی و برنامه های مراقبتی در جهت کمک به نیروی کار خارجی است و با هدف دادن اقامت دائم به آنان انجام می شود.

 

دستمزد در کانادا

حداقل دستمزد در کانادا


هر استان و قلمرو کانادا دارای یک استاندارد کار متغیر است که پایین ترین نرخ دستمزد (حداقل دستمزد) را که یک کارفرما می تواند به کارمندان تحت پوشش مقررات پرداخت کند ، تعیین می کند. گرچه بیشتر دستمزدهای حداقل دستمزد براساس نرخ کلی برای صلاحیت آنها پرداخت می شود ، اما برخی از دسته از کارمندان با اعمال یا قوانین مختلف اداره می شوند. برخی از کارمندان همچنین ممکن است مانند : کارگران جوان ، کارگران معلول ، کارگران مراقبت از خانه و زندگی ، کار مزرعه و مشاغل خانگی دستمزد دیگری دریافت کنند.

علاوه بر این ، کارگران ممکن است براساس طبقه کار خود ، از جمله کارمندان ناظر و مدیریتی ، دانشجویان شاغل در آموزش ، شرکت کنندگان در برنامه های شغلی و برنامه های توان بخشی ، کارآموزان ثبت شده ، فروشندگان فقط کمیسیون و برخی از اعضا و دانشجویان از پوشش عمومی خارج شوند.

از جدول زیر برای بررسی حداقل میزان دستمزدها و استانداردهای مربوط به هر یک از سیزده استان و قلمرو کانادا استفاده کنید. 

استان آلبرتا حداقل دستمزد در این استان برای کارمندان و کارگران عادی ساعتی $15.00 
استان بریتیش کلمبیا حداقل دستمزد برای کارمندان و کارگران عادی ساعتی $14.60 و مشاغل انعام بگیر $13.95
استان منیتوبا حداقل دستمزد کارمندان و کارگران عادی در این استان ساعتی $11.65
نیوبرانزویک حداقل دستمزد کارمندان و کارگران عادی در این استان ساعتی $11.50
استان نیوفاند لند ولابرادور حداقل دستمزد کارمندان و کارگران عادی در این استان ساعتی$11.40
استان نوا اسکوشیا حداقل دستمز برای افراد با سابقه بالا ساعتی $11.55 و با سابقه پایین  $11.05
استان نوناووت حداقل دستمزد کارمندان و کارگران عادی در این استان ساعتی $13.00
استان انتاریو حداقل دستمزد کارمندان و کارگران عادی در این استان ساعتی $15.00 
 جزیره پرنس ادوارد حداقل دستمزد کارمندان و کارگران عادی در این استان ساعتی $12.85
استان کبک حداقل دستمزد کارمندان و کارگران عادی در این استان ساعتی $12.50
استان ساسکاچوآن حداقل دستمزد کارمندان و کارگران عادی در این استان ساعتی $11.32
استان یوکان حداقل دستمزد کارمندان و کارگران عادی در این استان ساعتی $12.71

 

متوسط حقوق مدیر مزرعه  در کانادا 40،000 دلار در سال یا 20.51 دلار در ساعت است. متوسط حقوق قصاب در کانادا 33،833 دلار در سال یا 17/35 دلار در ساعت است. 

مهاجرت یک موضوع پیچیده و دارای مسایل حقوقی متعددی است. تشخیص اینکه کدام یک از راههای مهاجرت اعم از توریستی، دانشجویی، کاری و یا اقامت دائمی با شرایط هر فرد انطباق دارد، نیاز به آگاهی و اطلاعات لازم حقوقی و مهاجرتی است. وکلا و مشاوران مهاجرتی موسسه زانکو می توانند پاسخ مناسب به سوالات حقوقی و مهاجرتی شما ارائه نمایند 

 

بیشتر بخوانید :

حداقل دستمزد در تمامی ایالت های کانادا

رده بندی شغلی در کانادا

برنامه های مهاجرتی کانادا کدامند؟

پیشنهاد سردبیر زانکو