برنامه ی تجربه کار یا تحصیل در کبک کانادا یا PEQ یک برنامه سریع و ساده است که استان کبک برای کسب اقامت دائم کانادا به افراد واجد شرایط فراهم کرده است.

برنامه ی PEQ از سال 2018 را‌ه‌اندازی شده است و برای افرادی که شرایط مهاجرت از راه‌های دیگر مهاجرت به کانادا همچون اسکیلد ورکر کبک، اسکیلد ورکر فدرال، اکسپرس انتری کانادا و … را ندارند و تمایل به مهاجرت به کانادا را در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌باشند، بسیار مناسب است زیرا شرایط برنامه ی PEQ نسبت به روش‌های دیگر مهاجرت به کانادا ساده‌تر و کوتاه‌تر است.

 

برنامه ی PEQ چیست؟

برنامه ی PEQ که مخفف Programme de l’expérience Québécoise است و به آن Quebec Experience Program  یا برنامه ی تجربه ی کبکی نیز گفته می‌شود مختص دو دسته از افراد می‌باشد: 1.نیروی کار خارجی که سابقه کار در کبک را دارند، 2.دانشجویان بین المللی که تحصیلات تکمیلی خود را در دبیرستان یا دانشگاه‌های کبک گذرانده اند.
هر کدام از این دسته از افراد که طبق الزامات زیر واجد شرایط برای برنامه ی PEQ باشند می‌توانند در نهایت اقامت دائم کانادا را از آن خود نمایند.

 

1) چگونگی واجد شرایط شدن برای برنامه ی تحصیلی PEQ

دانشجویان بین المللی که سابقه‌ی تحصیل در کبک کانادا را دارند و قصد اخذ اقامت دائم کانادا با برنامه ی تحصیلی PEQ را دارند باید شرایط زیر را داشته باشند تا برای این برنامه واجد شرایط شناخته شوند:

 1. تمایل به زندگی و کار در کبک داشته باشد
 2. در حین تحصیل در کبک زندگی کرده باشد
 3. در کبک به مدت 1800 ساعت برابر 2 سال تحصیل کرده باشد.
 4. مدرک تحصیلی خود را در طی 36 ماه گذشته از یکی از موسسات آموزشی مورد تایید وزارت آموزش کبک گرفته باشد.
 5. نشان دهد که به صورت موفقیت آمیز کسب دانش زبان فرانسه را در موسسات آموزشی کبک به انجام رسانده است.البته افرادی که به فرانسه تحصیل کرده اند مستثنی هستند.
 6. شش ماه قبل از ارائه درخواست CSQ در حال تحصیل در کبک باشد
 7. دارای دانش زبان فرانسه در حد عالی باشد و مدرک زبان فرانسه در حد B2 داشته باشد
 8. بتواند هزینه های تحصیل و زندگی برای خود و خانواده‌اش را برای حداقل 3 ماه تامین کند
 9. دارای 18 سال سن به بالا و پاسپورت معتبر باشد
 10. در هنگام ارائه درخواست این برنامه ساکن کبک باشد

 

برنامه ی تحصیلی PEQ

مدارک تحصیلی مورد نیاز برنامه ی تحصیلی PEQ

دانشجویان بین المللی که قصد اخذ اقامت دائم کانادا از طریق برنامه ی تحصیلی PEQ را دارند باید حداقل یکی از مدارک تحصیلی زیر را داشته باشند:

 • مدرک کارشناسی
 • مدرک کارشناسی ارشد و MBA
 • مدرک دکترا
 • دیپلم مطالعات حرفه ای شامل ۱۸۰۰ ساعت مطالعه
 •  DVC و پس از آن یک گواهینامه تخصص حرفه ای در مجموع ۱۸۰۰ ساعت مطالعه
 • دیپلم از کالج، آموزش فنی (دیپلم مطالعات فنی کالج)
 •  DEC یا دیپلم مطالعات دانشگاهی (آموزش فنی)
 •  DEP یا دیپلم مطالعات شغلی(مطالعات حرفه ای ۱۸۰۰ ساعت یا 2سال مطالعه پیوسته )
 •  DEP یا دیپلم مطالعات شغلی و به دنبال آن ASP ( گواهینامه تخصصی شغلی) و حداقل ۱۸۰۰ ساعت آموزش مداوم که منجر به کسب تجارب خاص شود

 

الزامات مهارت زبان برای برنامه  PEQ

متقاضیان برنامه ی تجربه کار یا تحصیل در کبک باید مهارت زبان فرانسه خود که در حد B2 یا intermediate می‌باشد را به یکی از روش‌های زیر اثبات نمایند:

 • گذراندن حداقل سه سال تحصیل تمام وقت به زبان فرانسه در سطح متوسطه یا بعد از متوسطه.
 • دوره زبان فرانسه پیشترفته در کبک را که توسط وزرات آموزش پرورش و ورزش و یا وزارت علوم ، تحقیقات و آموزش عالی ارائه شده باشد را با موفقیت تکمیل و پشت سر گذاشته باشد .
 • با موفقیت گذراندن یک آزمون استاندارد نشان دهنده مهارت پیشترفته زبان فرانسه که مورد تایید اداره مهاجرت کانادا باشد .

 

الزامات مالی مورد نیاز برنامه  PEQ

برای ادامه تحصیل در کبک، مدارک لازم برای اثبات تمکن مالی جهت پرداخت هزینه های تحصیلی و زندگی ضروری می باشد. لذا شرایط زیر از الزامات مالی برنامه ی PEQ هستند:

 • هزینه تحصیل در دانشگاه‌های کبک حدود ۱۵۰۰۰ دلار در سال تخمین زده شده است و این مقدار بین موسسات و برنامه های تحصیلی متفاوت است.
 • علاوه بر هزینه های تحصیل، شما باید منابع مالی کافی برای حمایت از خود و اعضای خانواده خود همراه داشته باشید.
 • همچنین هنگامی که درخواست PEQ را ارسال می‌کنید باید تعهد نامه ای مبنی بر اینکه می توانید حداقل ۳ ماه نیازهای اولیه خود و در صورت لزوم کسانی که همراه شما هستند را تامین کنید را امضا نمایید. این در واقع به صورت یک قرارداد با توجه به صلاحیت مالی خود شما می‌باشد.

 

2) چگونگی واجد شرایط شدن برای برنامه کاری PEQ

افراد دارای ویزای کار موقت کبک باید شرایط زیر را دارا باشند تا برای شرکت در برنامه ی PEQ واجد شرایط شناخته شوند:

 1. در هنگام ارسال پرونده در کبک زندگی کند و استخدام باشند.
 2. اثبات دانش زبان فرانسه
 3. در شغلی شاغل باشند که در فهرست مشاغل مورد نیاز و واجد شرایط PEQ وجود دارد
 4. اگر در شغلی شاغل هستند که سطح مهارتی آن در دسته بندی ملی مشاغل 0 ، A و B است، آن شغل باید حتما در فهرست مشاغل مورد نیاز و واجد شرایط PEQ وجود داشته باشد و فرد متقاضی طی 24 ماه قبل از ارائه درخواست باید حد اقل 12 ماه در آن شغل سابقه کار داشته باشد.
 5. اگر در شغلی شاغل هستند که سطح مهارتی آن در دسته بندی ملی مشاغل C و D است و آن شغل در فهرست مشاغل مورد نیاز و واجد شرایط PEQ وجود دارد، باید طی مدت 24 ماه قبل از ارائه درخواست حد اقل 18 ماه در آن شغل سابقه کار داشته باشند. و چنانچه در مشاغل نیازمند مجوز و گواهی کار یا به اصطلاح مشاغل Regulated شاغل هستند باید شرایط شغلی و استخدامی و نیز پیشنهاد کار را رعایت کرده باشند.
   

 

بیشتر بخوانید:

گواهینامه ی پذیرش استان کبک – CAQ

هزینه تحصیل در کبک کانادا

کالج‌های کبک کانادا

پیشنهاد سردبیر زانکو