خدمات و مزایای کشورهای مختلف به مردم در ایام قرنطینه

با شیوع ویروس کرونا ،آسیب بسیاری به مشاغل و شهروندان کشور های مختلف وارد شده است و همین امر باعث شده تا برخی کشور ها همچون ایتالیا,آلمان,استرالیا,آمریکا,انگلیس و... بسته های حمایتی و کمک های مالی برای شهروندانشان در نظر بگیرند. در ادامه به جزئیات این بسته های حمایتی در کشور های مختلف میپردازیم.

 ویروس کرونا، اقتصاد اکثر کشورهای جهان را با مشکلات بسیاری رو به رو ساخته‌است. این بحران در کشورهایی که بیشتر در معرض خطر کرونا قرار دارند بیشتر نمایان است. دولت برخی کشور ها برای کمک به این آسیب دیدگان اقتصادی و شهروندان خود بسته های حمایتی در نظر گرفته اند تا بتوانند با آسیب کمتری از این دوران عبور کنند.

  • بسته حمایتی ایتالیا

متاسفانه کرونا اقتصاد ایتالیا را تا حدی میتوان گفت که فلج کرده است و خسارات و صدمات زیادی به شهروندان این کشور وارد کرده است، اما دولت ایتالیا در پی جبران این صدمات میباشد.

وزیر دارایی ایتالیا، روبرترو گوالتیری از تخصیص ۲۵ میلیارد یورو برای این امر خبر داده است. آقای گوالتیری اعلام کرد کابینه به احتمال زیاد  بسته حمایتی به ارزش ۱۲ میلیارد یورو را برای شهروندان به تصویب برساند.

این بسته حمایتی ابعاد مختلفی دارد و از کمک‌های مالیاتی گرفته تا تعویق پرداخت قبوض را شامل می‌شود.

بر این اساس، دولت ایتالیا اعلام کرده است مهلت ارسال اظهارنامه‌های مالیاتی تا سه ماه آینده به تعویق می‌افتد. همچنین مهلت پرداخت قبوض برق، گاز و آب تا ۳۰ آوریل به تعویق می‌افتد. کسانی که برای خرید خانه اول خود وام گرفته‌اند، می‌توانند تا مدتی از پرداخت اقساط این وام معاف شوند.

همچنین دولت ایتالیا تصویب کرده است که کمک هزینه ماهیانه ۵۰۰ یورو به کسانی که به صورت خود اشتغالی فعالیت می‌کنند پرداخت شود. این کمک هزینه به مدت سه ماه ادامه خواهد داشت. ضمن اینکه اقدامات لازم برای تسهیل دورکاری کارمندان فراهم می‌شود و کارمندان بخش‌های دولتی می‌توانند با دریافت تجهیزات لازم همچون لپ تاپ و تبلت از منزل امور کاری را انجام دهند.

ضمن اینکه دولت دوران قرنطینه کارمندان دولتی را معادل طول درمان و بستری در بیمارستان در نظر می‌گیرد و بر همین اساس حقوق این افراد به آنها پرداخت می‌شود.

اما به جز مشاغل دولتی، دولت ایتالیا همچنین تصویب کرده است وام با سود صفر درصد و بازپرداخت ۱۵ ساله جهت تامین نقدینگی و کمک به بازپرداخت وام‌های پیشین به صاحبان مشاغل خصوصی تخصیص داده شود. همچنین پرداخت هزینه‌های تامین اجتماعی و عوارض شهرداری از ۲۳ فوریه تا پایان آوریل به حالت تعلیق در آمده است و شرکت‌ها می‌توانند بعد از این تاریخ هم این مبالغ را به صورت اقساطی به دولت پرداخت کنند.

دولت ایتالیا اعلام کرده برای حمایت از صاحبان مشاغل کوچک و متوسط تسهیلات لازم را فراهم می‌کند تا بتوانند از دولت و اتحادیه اروپا وام دریافت کنند. این شرکت‌ها که برای دریافت وام مشکل دارند، از سوی دولت و از طریق یک صندوق حمایت تامین ضمانت می‌شوند.

همچنین دولت اقدامات ویژه‌ای را برای حمایت از صنعت توریسم و گردشگری این کشور در دستور کار قرار داده است. از آن جمله می‌توان به معافیت پرداخت مالیات تا پایان ماه آوریل و همچنین پرداخت کمک‌های تامین اجتماعی و رفاهی برای کارگران شاغل در هتل‌ها و اماکن گردشگری از دیگر مواردی است که دولت ایتالیا در دستور کار خود قرار داده است.

جوزپه کونته، نخست وزیر ایتالیا روز سه‌شنبه در یک ویدیو کنفرانس به همراه دیگر رهبران اروپا از آنها خواست تا در مسیر عبور از این بحران همراه ایتالیا باشند. بلومبرگ به نقل از یک منبع آگاه در بانک مرکزی اروپا می‌گوید نخست وزیر ایتالیا از این نهاد اروپایی درخواست کمک مالی کرده است.

از سوی دیگر آقای کونته با فشارهای داخلی جدی رو به رو است و به ویژه ماتئو سالوینی رهبر حزب دست راستی لیگا که پیشتر بخشی از دولت بود، حالا به شدت عملکرد دولت ائتلافی دموکرات‌ها و جنبش ۵ ستاره را زیر سوال برده است.

این اقدامات در ایتالیا در حالی صورت می‌گیرد که در حال حاضر این کشور به یکی از اصلی‌ترین مراکز بحران کرونا در جهان تبدیل شده است. تا عصر روز پنجشنبه ۱۲ مارس بیش از ۱۵ هزار نفر به این ویروس آلوده شده‌اند و ۱۰۱۶ نفر هم در این کشور جان خود را بر اثر ابتلا به ویروس کرونا از دست داده‌اند.

  • بسته حمایتی استرالیا

نخست وزیر استرالیا، روز پنجشنبه ۱۲ مارس اعلام کرد که دولت این کشور مبلغ ۱۷ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار برای طرح ویژه مقابله با اثرات اقتصادی ویروس کرونا اختصاص داده است.

اسکات موریسن با بیان این مطلب جزئیات بیشتری در خصوص این طرح به زبان آورد. این بسته پنج گروه اصلی را به عنوان جامعه هدف در نظر می‌گیرد و به شرح زیر به افراد کمک‌هایی را تخصیص می‌دهد.

۱ - بسته رفاهی به مبلغ ۷۵۰ دلار برای افرادی واجدالشرایط اختصاص پیدا می‌کند. دولت استرالیا پیش‌بینی کرده است در مجموع ۶ میلیون و پانصد هزار نفر در سراسر کشور از این کمک‌هزینه استفاده کنند.

۲- صاحبان مشاغل کوچک همراه با کارآموز، مبلغ ۲۱ هزار دلار برای کارآموزی دریافت خواهند کرد و این مبلغ به صورت یارانه‌های پرداخت دستمزد به صاحبان این مشاغل تخصیص داده خواهد شد.

۳ - مشاغل کوچک و متوسط بین ۲ هزار تا ۲۵ هزار دلار کمک نقدی برای گردش پول دریافت می‌کنند.

۴ - دیگر مشاغل (به استثنای شرکت‌های بزرگ) مشمول تخفیف‌های مالیاتی و همچنین کمک‌های ۱۵۰ هزار دلاری برای تشویق به سرمایه‌گذاری می‌شوند.

۵- مشاغل و کمپانی‌های بزرگ نیز به یک صندوق جدید ۱ میلیارد دلاری دسترسی پیدا می‌کنند.

آقای موریسون می‌گویند هدف او از این برنامه‌ها این است که افراد همچنان انگیزه و شوق برای کار و سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی را حفظ کنند. این در حالیست که برخی از منتقدان نگرانند این بسته‌های کمکی باعث شود افراد این پول‌ها را پس انداز کنند و آن‌را وارد زنجیره تولید نکنند.

البته آقای موریسون می‌گوید تمام این اقدامات موقتی خواهد بود و هدفش پشتیبانی از مشاغل متوسط و کوچک است و همچنین مشاغل بزرگ را به ادامه فعالیت‌های اقتصادی خود دلگرم کند.

دولت همچنین قول داده روند پرداخت این پول‌ها نهایتا تا ۳۱ مارس آغاز شود و انتظار می‌رود تا ماه آوریل ۹۰ درصد پرداختی‌ها پایان پذیرد.

این طرح‌های حمایتی دولت استرالیا در حالی در دستور کار قرار گرفته که در این کشور تا کنون تنها ۱۹۹ مورد ابتلا به ویروس کرونا مشاهده شده و از این میان ۳ نفر هم جان خود را از دست داده‌اند.

  • بسته حمایتی آلمان

 به گزارش آژانس خبری کاتولیک، در این بسته در درجه نخست تسهیلاتی برای اعطای کمک به کم‌درآمدترین اقشار جامعه در چارچوب طرح "هارتس چهار" در نظر گرفته شده است. برای مثال، برای اعطای این کمک‌ها شرط بررسی دارایی‌ها و بزرگی واحد مسکونی متقاضی از میان برداشته می‌شود.
وزیر کار آلمان به روزنامه "بیلد ام زونتاگ" گفته است، از اول آوریل شرط بررسی دارایی‌ متقاضیان "هارتس چهار" تا شش ماه برداشته خواهد شد و متقاضی می‌تواند همچنان در آپارتمان خود بماند. اعطای کمک‌ها سریع‌تر شده و مراحل اداری دست‌وپاگیر حذف می‌شود تا هیچ کس به دلیل نیاز شدید مالی آسیب نبیند.
هایل تأکید کرد: «ما مردم را تنها نمی‌گذاریم. دولت مراقب آن‌ها خواهد بود.»

وزارت کار آلمان برآورد کرده که آمار متقاضیان کمک‌های اجتماعی در بحران کرونا تا یک میلیون و ۲۰۰هزار نفر بیش‌تر شود. هزینه‌کرد دولت آلمان نیز ممکن است در طول شش‌ماه حدود ۹ میلیارد و ۶۰۰ میلیون یورو افزایش یابد.
دولت آلمان کمک‌هزینه مختص کودکان را برای خانواده‌های صاحب فرزند در این مدت به میزان ۱۸۵ یورو افزایش خواهد داد. طبق مقررات جدید، برای دریافت این مبلغ دیگر درآمد سه ماه قبل والدین بررسی نمی‌شود و فقط درآمد ماه قبل بررسی خواهد شد.
طبق برآورد دولت آلمان، اهدای همین کمک اضافی می‌تواند هزینه‌های دولت را تا ۲۰۰ میلیون یورو بالا ببرد.
تدابیر و مقرراتی نیز تا پایان سال ۲۰۲۰ برای تسهیل به‌کارگیری بازنشسته‌ها در صورت نیاز در نظر گرفته شده است.

  • بسته حمایتی آمریکا

 دموکرات‌های سنا و کاخ سفید پس از چند روز کشمکش بر سر جزئیات نهایی، بالاخره بر سر بسته دو تریلیون دلاری مقابله با بحران‌های مالی ناشی از شیوع ویروس کرونا توافق کردند. به نوشته روزنامه لس آنجلس تایمز، این بسته مالی که بزرگترین در تاریخ آمریکا به شمار می‌رود، شامل پرداخت‌های مستقیم به اکثر آمریکایی‌ها و یک صندوق با هزینه نیم تریلیون دلاری برای کمپانی‌هایی است که از این ویروس تاثیر پذیرفته‌اند. 

این بسته تشویقی که بزرگترین بسته‌ای است که تاکنون در تاریخ آمریکا پیشنهاد شده، با قیمت معادل ۹٪ از تولید ناخالص داخلی کشور ارائه می‌شود و به منظور ارائه کمک‌های مستقیم مالی برای کمک به افراد، بیمارستان‌ها و مشاغل ارائه می‌شود و شامل ۳۰۰ میلیارد دلار برای مشاغل خرد، ۱۵۰ میلیارد دلار برای دولت‌های محلی و ایالتی و ۱۳۰ میلیارد دلار برای بیمارستان‌هاست.

  • بسته حمایتی کانادا

از کانادا نیز خبر می رسد که این کشور برای مهار کرونا بودجه بودجه 82 میلیارد دلاری را در نظر گرفته است. در همین راستا جاستین ترودو نخست وزیر این کشور ابراز امیدواری کرده که لایحه بودجه هر چه سریعتر در پارلمان به تصویب برسد. . 

  • بسته حمایتی انگلیس

تازه ترین خبرها از انگلیس نیز حاکی از این است که بوریس جانسون نخست وزیر انگلیس نیز وعده داده تا بسته حمایتی را در جهت حمایت از مشاغل آزاد در نظر بگیرد. جانسون گفته است وزرایش به سرعت در حال کار روی بسته مورد نظر هستند تا در صورت نهایی شدن آن همه افراد آسیب دیده بتوانند از آن بهره مند شوند.

همزمان با افزایش آمار ابتلا به کرونا در انگلیس و تشدید سیاست‌های دولت برای مقابله با شیوع بیشتر این ویروس، وزارت کار و امور بازنشستگی انگلیس اعلام کرد که در ۹ روز گذشته حدود نیم میلیون متقاضی به دریافت کمک هزینه معیشتی دولت هجوم برده‌اند. 

"ترزا کافی" وزیر امور کار و بازنشستگی هشدار داد که نظام کمک هزینه معیشتی دولت از سوی افرادی که به دلیل شرایط ناشی از بحران کرونا با مشکلات مالی مواجه هستند، تحت فشار زیادی قرار دارد.

 

پیشنهاد سردبیر زانکو