در سال‌های اخیر، مهاجرت تحصیلی به ایتالیا در بین دانشجویان و نخبگان ایرانی باب شده است. شرایط مساعد این کشور برای حمایت از دانشجویان و جذابیت‌های دیگر از جمله زیبایی، تاریخ و فرهنگ غنی و عضویت در اتحادیه‌ی اروپا، مهاجران تحصیلی زیادی را به سمت این کشور کشانده است.

وضعیت تحصیلی

دانشگاه‌های ایتالیا از لحاظ رنکینگ جهانی وضعیت خوبی دارند. در این کشور 90 دانشگاه رسمی وجود دارد. سیستم آموزش عالی در ایتالیا تحت حمایت دولت بوده و به همین خاطر تسهیلات ویژه‌ای به مهاجران تحصیلی اعطا خواهد شد. تفاوت‌هایی بین سیستم آموزشی در ایتالیا و کشورمان وجود دارد، از جمله اینکه دوره‌ی کارشناسی 3 سال طول کشیده و مدت زمان لازم برای دریافت مدرک پزشکی 6 سال می‌باشد. دوره‌ی وکالت نیز (ارشد) 5 سال طول خواهد کشید.


حداقل هزینه‌های تحصیلی سالیانه 800 یورو (برای دانشگاه دولتی)می‌باشد. این هزینه برای دانشگاه‌های خصوصی تا چند هزار یورو نیز بالا می‌رود. اغلب دانشجویانی که از کشورمان به این کشور مهاجرت می‌کنند، تحت حمایت بورس دولتی قرار گرفته و شهریه‌ برایشان از فاند (Fund)سالانه‌ کم می‌شود. فاند مبلغیست که با توجه به مقطع و نوع تحصیل دانشجو به او تعلق می‌گیرد. پس از طی مراحل مهاجرت تحصیلی به ایتالیا، این مبلغ نیز مشخص می‌شود.

بهترین دانشگاه‌ها

•    پلی تکنیک میلان (Politecnico di Milano)

دانشگاه پلی تکنیک میلان

این دانشگاه مختص رشته‌های فنی‌مهندسی بوده و از لحاظ رنکینگ جهانی، بهترین دانشگاه ایتالیا می‌باشد. پلی‌تکنیک میلان از لحاظ تعداد دانشجو و فضا نیز در دانشگاه‌های فنی ایتالیا اول است. پرطرفدارترین رشته‌های این دانشگاه عمران، معماری و مهندسی مکانیک می‌باشند. «جولیو ناتا»، برنده‌ی نوبل در سال 1963، از فارغ‌التحصیلان این دانشگاه است.

•    دانشگاه بولونیا (Università di Bologna)

دانشگاه بولونیا

از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های ایتالیاست که تعداد دانشجوی آن عدد شگفت آور 85هزار را نشان می‌دهد. دانشگاهی با بیش از 30 گروه آموزشی در زمینه‌های مختلف از جمله علوم انسانی، فنی‌مهندسی، داروسازی و... که از لحاظ کیفیت و محبوبیت نیز همچنان نمره‌ی بالایی دارد. این دانشگاه همچنین برای بعضی رشته‌ها تدریس به زبان انگلیسی دارد. مضاف بر این، برای دانشجویان بین‌المللی، طرح ویژه‌ی یادگیری زبان ایتالیایی برگزار می‌شود.

•    دانشگاه پیزا (University of Pisa)

دانشگاه پیزا ایتالیا

شهر پیزا همیشه جاذب توریست‌ها بوده و با برج معروفش شناخته می‌شود. شگفت‌آور است بدانید این شهر در خود ایتالیا، به‌عنوان شهری دانشجویی شناخته شده و 50 درصد جمعیت آن را دانشجویان تشکیل می‌دهند. دانشگاه پیزا دانشگاهی کهن است که از دانشجویان معروف آن می‌توان به گالیله اشاره کرد. در طول قرن‌ها این مرکز نه‌تنها تحلیل نرفته بلکه هم‌اکنون یکی از بالاترین آمار‌های پذیرش در ایتالیا را به خود اختصاص می‌دهد.

•    موسسه‌ی بین‌المللی لورنزو مدیچی (Lorenzo de’ Medici)

لورنزو مدیچی دانشگاه ایتالیا

این موسسه بیشتر از امکانات آموزشی، به خاطر بین‌المللی بودن مطرح می‌باشد. در لورنزو مدیچی می‌توانید بدون بلد بودن زبان ایتالیایی تدریس کنید زیرا تمام کار‌ها با زبان انگلیسی انجام می‌شود. تنوع رشته‌های تحصیلی نیز مزیت دیگر این مرکز آموزشیست.

•    دانشگاه فلورانس

دانشگاه فلورانس

باز هم دانشگاهی با تاریخچه‌ی قوی و پیشینه‌ی غنی. مرکزی که تنها محدود به آموزش دانشگاهی نیست و شامل چندین موزه و باغ از جمله موزه‌ی تاریخ طبیعی و باغ گیاهشناسی می‌باشد. تحصیل در رشته‌های علوم انسانی و به‌خصوص تاریخ، نقطه قوت این مرکز محسوب شده و برای تحصیل در آن لازم است مسلط به زبان ایتالیایی باشید.

•    دانشگاه میلان

دانشگاه میلان

یکی از بزرگترین و معروف‌ترین دانشگاه‌های ایتالیاست. اقتصاد، انفورماتیک و پزشکی به‌صورت تماما انگلیسی در این دانشگاه تدریس می‌شود. همچنین شما می‌توانید با استفاده از برنامه‌ی ورود به سطح، بعضی از دوره‌ها را تا 60 واحد به زبان انگلیسی گذرانده و سپس با زبان ایتالیایی ادامه دهید. این دانشگاه در رشته‌ها و مقاطع مختلف دانشجو می‌پذیرد و دارای سطح علمی خوبی می‌باشد. یکی دیگر از نقاط قوت این مرکز آموزشی، داشتن فعالیت‌های فوق برنامه‌ی قوی، مانند موسیقی یا ورزش است.

•    دانشگاه رم

دانشگاه رم

می‌توان گفت بین‌المللی‌ترین دانشگاه ایتالیاست. دانشگاهی که با دانشگاه‌های متعددی در سراسر جهان مرتبط است و رشته‌های متعددی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد. حتی فعالیت‌های فوق برنامه نیز مختص انگلیسی زبانان طراحی شده است. این دانشگاه همچنین در رده‌بندی QS جزو 200 دانشگاه برتر جهان قرار می‌گیرد.

 

بیشتر بخوانید:

آیا ایتالیا برای مهاجرت گزینه ی خوبیست

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

پیشنهاد سردبیر زانکو