یکی از ویژگی‌های دنیای امروز، پررنگ شدن نقش آموزش عالی و افزایش چشم‌گیر استقبال از آن است. رشته‌های دانشگاهی شامل مجموعه‌ای از دانش و مهارت می‌باشند که به دانشجو ارائه شده و قادرند در پیدا کردن شغل آینده کمک‌حال او باشند. سوالی که اینجا به‌وجود می‌آید این است که با توجه به فرصت‌های موجود و تقاضای بازار کار امروزی، کدام رشته‌ها بیشترین پتانسیل را دارند؟ در این مطلب سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم.

علوم کامپیوتر

قرن 21، قرن اوج‌گیری تکنولوژی و پیشرفت‌های دیوانه‌وار در هوش مصنوعی است. علوم کامپیوتر، رشته‌ای جامع بوده و دانش‌آموخته‌ی آن می‌تواند در زمینه‌های مختلف کامپیوتری ادامه‌تحصیل داده یا وارد بازار کار شود. همین تنوع در گزینه‌های شغلی در کنار درآمد بالای فارغ‌التحصیلان این رشته، به‌خصوص در کشورهای صنعتی، علوم کامپیوتر را به یکی از بهترین و پرطرفدارترین رشته‌های دنیا تبدیل کرده است.

علوم مهندسی

پیشرفت تمدن بشری همواره وابسته به مهندسان بوده است. بنابراین محبوبیت این رشته‌ها چیز جدیدی نیست و جایگاه مهندسان در صنایع مختلف غیرقابل‌جایگزینی به نظر می‌رسد. مهندسی مکانیک و عمران، از قدیمی‌ترین رشته‌های مهندسی هستند که محبوبیت خود را همچنان حفظ کرده‌اند اما رشته‌های نوظهوری مانند مهندسی محیط زیست و مهندسی پزشکی نیز توانسته‌اند جایگاه خود را در بین دیگر رشته‌های این دسته پیدا کنند. براساس تحقیق مشترک آکسفورد و هاروارد، مهندسی پتروشیمی در‌حال‌حاضر پردرآمد‌ترین رشته‌ی تحصیلی مهندسی می‌باشد.

MBA

این رشته از لحاظ هزینه برای دانشجویان گران تمام می‌شود اما بااین‌حال محبوب است؛ زیرا میانگین درآمد فارغ‌التحصیلان آن از باقی رشته‌ها 35 درصد بیشتر است. با تحصیل در این رشته، شما آماده‌ی در اختیار گرفتن انواع جایگاه‌های مدیریتی از جمله منابع انسانی، فناوری و آمار. شایان‌ذکر است هرکدام از این جایگاه‌ها دارای رشته‌ی دانشگاهی مختص خود هستند. یعنی MBA جامع‌ترین رشته‌ی مدیریتی است. پس تعجبی نیست محبوب‌ترین آن‌ها نیز باشد. تحقیق مشترک آکسفورد و هارورارد، از این رشته به عنوان پول‌سازترین رشته یاد می‌کند.

پرستاری

در کشورهای صنعتی و به‌خصوص آمریکا، پرستاران از امنیت شغلی و درآمد بالا برخوردارند. همچنین امروزه کار پرستاران فقط به درون بیمارستان محدود نمی‌شود و آن‌ها می‌توانند در کلینیک‌های اداری یا مدرسه‌ها نیز خدمت کنند و همچنان حقوق قابل‌قبول دریافت نمایند. همه‌ی این‌ها در کنار تقاضای همیشگی و روزافزون برای پرستاران، این رشته را به یکی از بهترین و محبوب‌ترین رشته‌ها در دنیا بدل کرده است.

وکالت

یکی دیگر از رشته‌هایی که توسط آکسفورد و هاروارد در شمار رشته‌های پول‌ساز به حساب آمده‌است، وکالت می‌باشد. علیرغم زمان بیشتری که نسبت به رشته‌های بالا برای تحصیل آن صرف خواهد شد، وکالت درآمد نسبتا خوب و امنیت شغلی بالا را برای دانش‌آموختگان خود به ارمغان می‌آورد.

 

بیشتر بخوانید:

معرفی رشته MBA کانادا

هترین رشته ها برای اپلای

 

پیشنهاد سردبیر زانکو