دوره های آموزشی بسیاری از مهندسی و پزشکی گرفته تا هنر در مقاطع تحصیلی گوناگون توسط دانشگاه ها و موسسات آموزشی روسیه برای دانشجویان بین المللی ارائه می شود. در ادامه به معرفی بهترین رشته های تحصیل در روسیه می پردازیم.

دانشگاه های برتر روسیه که در شهرهای بزرگ و مهم این کشور قرار گرفته اند، در رتبه بندی دانشگاه های برتر جهان جایگاه مناسبی دارند که این موضوع در کنار کمتر بودن میزان شهریه این دانشگاه ها نسبت به سایر دانشگاه های اروپا، تحصیل در روسیه را تبدیل به یکی از انتخاب های اصلی افرادی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، تبدیل کرده است.

عوامل مختلفی همچون علاقه شخصی، بازار کار و درآمد رشته تحصیلی و زبان تدریس دوره را برای انتخاب بهترین رشته برای تحصیل در روسیه باید در نظر گرفت. همانند بسیاری از کشورها، رشته های پزشکی و حقوق از محبوب ترین رشته ها برای تحصیل در روسیه از نظر بازارکار و درآمد هستند که پس از آن رشته هایی نظیر مدیریت کسب و کار و فنی مهندسی سالانه دانشجویان فراوانی را به خود جذب می کنند.

 • مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی در روسیه : 4 سال
 • مدت زمان تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در روسیه : 2 سال
 • مدت زمان تحصیل در مقطع دکترا در روسیه : 4 الی 3 سال
 • هزینه تحصیل در روسیه در مقطع پزشکی : 8 الی 5 هزار دلار در سال

کشور روسیه شرایط مناسبی را جهت تحصیل در روسیه و دریافت ویزای تحصیلی روسیه فراهم می آورد.همچنین وجود نزدیکی این کشور با کشور ایران مورد توجه بسیاری از متقاضیان جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور شده است . قبل از هر چیزی حتما باید اطلاعات کامل جهت تحصیل در روسیه داشته باشید.  

کشور روسیه شرایط مناسبی را جهت تحصیل در روسیه و دریافت ویزای تحصیلی روسیه فراهم می آورد همچنین وجود نزدیکی این کشور با کشور ایران مورد توجه بسیاری از متقاضیان جهت ادامه تحصیل در خارج از کشور شده است .

تحصیل در روسیه
تحصیل در کشور روسیه با توجه به رنکینگ بالای دانشگاه های کشور روسیه و هزینه های پایین تحصیل در این کشور بسیار پرمخاطب است . تحصیل در رشته هایی همانند پزشکی و دندانپزشکی روسیه از سایر رشته های تحصیلی متقاضیان بیشتری دارد . تحصیل در مقاطع مختلف ، حق کار هنگام تحصیل و ….. از دیگر مزیت های تحصیل در روسیه است.

مدرک زبان جهت تحصیل در روسیه
جهت تحصیل در کشور روسیه بطور کلی نیازی به داشتن مدرک زبان نمی باشد، ولی عموما دانشگاه ها یک دوره یک ساله  را برای دانشجویان خارجی برگزار نموده و در آن به  آموزش زبان روسی میپردازند.

امکان تحصیل به زبان های انگلیسی و روسی در دانشگاه های روسیه  امکان پذیر بوده، هرچند بر اساس برداشت های آموزشی کیفیت تحصیل به زبان روسی بالاتر از تحصیل در دانشکده های انگلیسی زبان می باشد.

ارزشیابی مدرک دانشگاهی روسیه در ایران

دانشگاه های روسیه از نظر وزارت بهداشت ایران مشروط بوده و داشتن حداقل  معدل های  دیپلم و پیش دانشگاهی  تعریف شده در وزارت بهداشت  جهت ارزشیابی تحصیلی مدرک فارغ التحصیلان الزامیست.

بیشتر بخوانید:

تحصیل در روسیه

 تحصیل رشته پزشکی در روسیه

رشته های زیر شاخه پزشکی نظیر پزشکی عمومی و تخصصی، دندانپزشکی و داروسازی در روسیه شرایط بسیار مناسبی برای پذیرش دانشجویان خارجی را دارند. دانشگاه های پزشکی در روسیه آموزش سطح بالایی که مورد تایید سازمان بهداشت جهانی و یونسکو بوده را برای دانشجویان خود فراهم می کنند. با وجود این که تحصیل رشته های زیرشاخه پزشکی در تمام جهان جزو رشته های پرهزینه قلمداد می شود، تحصیل دندانپزشکی و سایر شاخه های پزشکی در روسیه مقرون به صرفه بوده و شهریه آن در مقایسه با بسیاری از کشورها پایین تر است. تحصیل در روسیه در رشته های پزشکی 6 سال و تحصیل دندانپزشکی 5 سال به طول می انجامد.

پس از تحصیل در مسکو افراد می توانند در ایران و حتی در کشورهای اروپایی ادامه تحصیل داده و یا مشغول به کار شوند . مدارک دانشگاه های مسکو مورد تایید وزارت بهداشت می باشد . بهترین زمان برای اقدام به اخذ پذیرش در دانشگاه های روسیه از ابتدای ژانویه تا اوایل جولای می باشد . دانشگاه های مسکو نیازی به مدرک زبان اعم از ایلتس، تافل، GMAT ،TCF ، CAE ندارد و این خود یک امر مهم برای افرادیست که می خواهند پذیرش بگیرند .

لیست دانشگاه های مورد تایید وزرات بهداشت روسیه

 • دانشگاه لمونوسکو مسکو
 • دانشگاه نووسیبیرسک
 • دانشگاه پاولو سنت پطرزبورگ
 • دانشگاه اودوکیموف مسکو (فقط دندانپزشکی)
 •  دانشگاه سنچوف مسکو (فقط داروسازی)

بیشتر بخوانید:

رشته پرستاری در روسیه

شرایط پذیرش دانشگاه های مسکو

افرادی که تمایل دارند در دوره های مقدماتی پذیرش بگیرند و شرکت کنند، باید در نظر داشته باشند که از چند ماه قبل باید برای ثبت نام خود اقدام کنند . در صورتی که تعداد دانشجویان به تعداد مورد نظر برسد کلاس ها از ماه سپتامبر شروع می شود.

افرادی که تمایل دارند در دوره های اصلی از دانشگاه پذیرش بگیرند باید قبل از ماه مارس اقدام کنند زیرا پذیرش دانشگاه برای این دوره ها در ماه های مارس، اگوست و ژانویه می باشد. شروع دوره های اصلی از اول ماه سپتامبر است.
دانشگاه های واجد شرایط تحصیل در روسیه در رشته های پزشکی دندانپزشکی و داروسازی بر اساس آخرین لیست منتشر شده از طرف وزارت بهداشت جمهوری اسلامی ایران (لیست 2020-2021):

دانشگاه نووسیبیرسک

دانشگاه نووسیبرسک بر اساس رتبه بندی QS در رتبه 228 جهان قرار گرفته و از معتبرترین دانشگاه های کشور روسیه محسوب می شود. موقعیت جغرافیایی شهر نووسبیرسک در منطقه سیبری از کشور روسیه و با فاصله 3400 کیلومتری از مسکو قرار گرفته و از مسکو 3 ساعت و نیم پرواز مستقیم طول خواهد کشید.

در دانشگاه نووسیبرسک فقط رشته پزشکی ارائه  شده است. رشته پزشکی به هر دو زبان روسی و انگلیسی ارایه می شود. برای تحصیل به زبان انگلیسی متقاضی باید در آزمون ورودی شرکت نماید و جهت تحصیل به زبان روسی گذراندن پادفک الزامی می باشد. برخی از دانشگاه ها هم با سنجش سطح زبان و معدل شخص امکان ورود مستقیم بدون گذراندن دوره پادفک را فراهم کرده اند.

دانشگاه پاولوف در سنت پترزبورگ

کالج دانشگاه پاولوف یکی از بهترین و با کیفیت ترین کالج های کشور روسیه می باشد. ظرفیت کالج دانشگاه محدود به 100 نفر ظرفیت عادی و 20 نفر بورس میباشد و به همین جهت سریعا تکمیل میشود. لازم به ذکر است که برای اخذ بورسیه منوط به پذیرش دانشگاه می باشد .

ظرفیت دانشگاه پاولوف در رشته های مختلف به زبان روسی به دو  گروه تقسیم می شود.

ظرفیت عادی : برای پزشکی 53 نفر و  دندانپزشکی 23 نفر
ظرفیت بورسیه : برای پزشکی 25 نفر و 7 نفر دندانپزشکی . لازم به ذکر است دریافت این ظرفیت وابسته به سوابق تحصیلی فرد و معدل دیپلم، سطح زبان و سطح علمی در دوره کالج به متقاضیان اعطا می گردد.
هزينه های دانشگاه پاولوف شامل موارد زیر است :

 • پزشکی به زبان روسی سالانه: 5500 دلار
 • پزشکی به زبان انگلیسی سالانه: 6000 دلار
 • دندانپزشکی به زبان روسی سالانه: 5000 دلار
 • هزینه پادفک سالانه: 3000 دلار
 • هزینه خوابگاه سالانه: 1000 دلار
 • هزینه بیمه سالانه: 90-310 دلار

دانشگاه سماشکو

دانشگله سماشکو دانشگاه تخصصى دندانپزشکى است. می توان گفت با تحصیل در روسیه در این دانشگاه بهترین دانشگاه را براى تحصیل دندان پزشکى در روسیه انتخاب کرده اید،در عین حال که شهریه بالایى پرداخت نمى کنید. مخصوصا در مورد پادفک این دانشگاه که بسیار ارزان و در عین حال از لحاظ آموزشى بسیار سطح آموزشى خوبى دارد. در این دانشگاه به هر دو زبان انگلیسی و روسی دوره ارایه می‌گردد.

 • هزینه کالج: 4000 دلار
 • دندانپزشکی سالانه:  8500 دلار
 • پزشکی سالانه:9000 دلار
 • خوابگاه دانشگاه سماشکو : 1200-2000 دلار سالانه

بیشتر بخوانید:

ویزای روسیه

تحصیل در روسیه

​ تحصیل رشته مدیریت کسب و کار در روسیه

روسیه کشوری وسیع بوده که اقتصاد آن وابستگی زیادی به تجارت داخلی و بین المللی و کسب و کارهای نوظهور دارد که این موضوع نیاز روسیه به نیروی کار کارآمد در حوزه مدیریت کسب و کار و تجارت بین الملل را دوچندان می کند. تحصیل در رشته هایی نظیر MBA، مدیریت بازاریابی، تجارت بین المللی و اقتصاد به دانش آموختگان این رشته ها کمک می کند که شغلی پردرآمد در رشته تحصیلی خود پیدا کنند.

​ تحصیل رشته حقوق و روابط بین الملل در روسیه

حقوق یکی از محبوبترین رشته ها در روسیه است چرا که تقاضا برای جذب نیروی کار در این رشته زیاد بوده و افرادی که پس از مهاجرت به روسیه مشغول به کار در زمینه حقوق می شوند، معمولا درآمد مناسبی را دریافت می کنند. علاوه بر این روسیه به عنوان کشوری مهم در عرصه سیاست، موقعیت های شغلی مناسبی را در رشته های علوم سیاسی، روابط بین الملل و حقوق بین المللی برای فارغ التحصیلان فراهم می کند.

​ تحصیل رشته های مهندسی در روسیه

دانشجویان دانشگاه های فنی و پلی تکنیک در روسیه می توانند در رشته های مهندسی در زمینه های متنوع نظیر مهندسی کامپیوتر نرم افزار، مهندسی فناوری اطلاعات، مهندسی نفت، معدن، هوافضا و ... تحصیل کرده و در صنایع مرتبط با رشته خود مشغول به کار شده و به این ترتیب اقدام به مهاجرت کاری به روسیه نمایند. به علت موقعیت شغلی و درآمد مناسب رشته های مهندسی، افراد زیادی خواهان تحصیل در این رشته ها در روسیه هستند و دانشگاه های مهندسی بخشی از ظرفیت خود را به دانشجویان خارجی اختصاص می دهند.

اگر متقاضی تحصیل در کشور روسیه در رشته های مهندسی هستید این امکان وجود دارد جهت تحصیل در دانشگاه های روسیه به زبان انگلیسی تحصیل نمایید. از مزیت های تحصیل در رشته های مهندسی دانشگاه های روسیه می توان به هزینه های مقرون به صرفه تحصیل در روسیه اشاره کرد. میانگین شهریه هر رشته ای از شاخه های مهندسی حدودا 6000 دلار در سال خواهد بود.
روسیه از نظر سطح دانشگاهی رتبه قابل قبولی دارد. دانشگاه های روسیه تا حدی پیش رفته اند که در تمامی رشته‌ ها نظیر علوم پایه، علوم ریاضی و فیزیک، علوم شیمی، هوا‌فضا، فنی و مهندسی، نانوتکنولوژی، علوم هنر و موسیقی واحد های تحصیلی ارائه میدهد. برخی دانشگاه های روسیه در بین دانشگاه های معتبر دنیا جای گرفته اند و در بین رشته های مهندسی با ارائه ی رشته های تخصصی مانند هوانوردی، مهندسی هوافضا، مهندسی موشک گزینه‌های خوبی پیش رو است

برای مثال رشته هایی مثل مهندسی هوافضا و مهندسی موشک که جزو خاص ترین رشته ها هستند شاید در هر کشوری وجود نداشته باشد اما این رشته جزء برترین رشته های دانشگاه های کشور روسیه می باشد و کشور روسیه به طور تخصصی در دانشگاه های مستقل این رشته ها را ارائه میدهد و متخصصین خود را به دانشگاه ها و کشور های مهم دنیا جهت پروژه های تحقیقاتی ارسال میکند. همین نکته موجب شده تا روسیه در بین قدرتمند ترین کشور های دنیا در این زمینه قرار گیرد. تحصیل این رشته ها در اغلب دانشگاه های آمریکا و اروپا هزینه های بسیار سنگینی خواهد بود.

تحصیل در روسیه فرصتی است برای افرادی که میخواهند با اخذ مدرک تحصیلی از بهترین دانشگاه های دنیا با مدرک تحصیلی معتبر و درعین حال با هزینه ای کمتر از داشگاه های هم رده این کشور وارد بازار کار گسترده ای از سراسر دنیا شوند. سالانه هزاران دانشجو از سراسر دنیا برای ادامه تحصیل از دانشگاه های روسیه پذیرش تحصیلی اخذ کرده و به روسیه مهاجرت می کنند، این امر مزایای بسیاری برای دانشجویان خارجی دارد، روسیه حدود 760 دانشگاه و مرکز آموزش عالی در بر دارد که این دانشگاه ها سالانه پذیرای دانشجویان بین المللی از سراسر دنیا می باشند. همچنین این دانشگاه ها دارای اعتبار مناسبی در سطح جهانی میباشد. تحصیل در روسیه به صورت تمام وقت و حضوری است.  تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی نیز امکانپذیر است. در بعضی از تخصص ها مثل پزشکی و داروسازی تحصیل به زبان فرانسه و روسی هم ممکن است.

تحصیل در روسیه

بهترین رشته ها برای تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی

با وجود آن که دانشجویان خارجی می توانند با شرکت در دوره پادفک روسیه که توسط بسیاری از دانشگاه های این کشور ارائه می شود، زبان روسی را تا حد کافی برای تحصیل و زندگی در روسیه یاد بگیرند، با این حال در صورت تمایل به تحصیل به زبان انگلیسی انتخاب های زیادی پیش روی آن ها قرار دارد.

 برخی از بهترین رشته ها برای تحصیل در روسیه به زبان انگلیسی عباتند از:

مقطع تحصیلی کارشناسی در روسیه

تحصیل در مقطع لیسانس 4 ساله است وکافی است متقاضی مدرک دیپلم را داشته باشد. تمامی دروس در این مقطع به زبان کشور روسیه یعنی روسی تدریس می شود و دانشجو می تواند در هفته در کنار تحصیل کار هم انجام دهد و هزینه های زندگی دانشجویی خود را تامین کند.

 • علوم کامپیوتر
 • مهندسی پزشکی
 • مهندسی هوافضا
 • علوم سیاسی
 • مدیریت کسب و کار
 • توسعه تجارت بین المللی
 • اقتصاد کاربردی
 • جامعه شناسی 
 • زبان شناسی

کارشناسی ارشد و دکتری در روسیه

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد دو سال است و در صورتی که شخص این دوره را در دانشگاه های کشور روسیه سپری کند می تواند نظر استاد خود را برای مقطع دکترا جلب کند و شانس خود را برای گرفتن بورسیه تحصیلی بیشتر کند. در این مقطع زبان تدریس انگلیسی و روسی می باشد، چنانچه متقاضیان تمایل به شرکت در دوره های انگلیسی زبان داشته باشد باید ایلتس 6 تا 6.5 را اخذ نمایند. در این مقطع دانشجویان می توانند 20 ساعت در هفته کار و هزینه زندگی خود را تامین کنند.

تحصیل در روسیه

تحصیل در دوره دکترا دانشگاه و اساتید توجه خاصی به دانشجو دارد و تحصیل به دو صورت رایگان و غیر رایگان می باشد. تحصیل در روسیه به صورت تحصیل رایگان دانشجو از دانشگاه بورسیه می گیرد و دانشگاه مبلغ تقریبا 2000 دلار را سالانه به دانشجو پرداخت می کند و در تحصیل غیر رایگان دانشجو باید هزینه های تحصیل را بر عهده گیرد.

 • زیست شناسی
 • علوم سیاسی و روابط بین الملل
 • مهندسی کامپیوتر
 • ریاضیات کاربردی
 • فیزیک کوانتوم
 • مدیریت مالی 
 • حقوق
 • شیمی کاربردی
 • کشاورزی ارگانیک
 • پزشکی هسته ای

مزایای تحصیل در روسیه

کشور روسیه دارای بیشترین جمعیت تحصیل کرده در جهان است که در مقایسه با کانادا ، ژاپن و آمریکا عملکرد خوبی دارد. بیشتر از نیمی از مردم روسیه تحصیلات عالی دارند و بیشتر از 200000 نفر از سراسر جهان جهت تحصیل در دانشگاه های روسیه به این کشور می روند. مزایای تحصیل در روسیه عبارت است از :

 • مقرون به صرفه بودن هزینه تحصیل در روسیه
 • در تحصیل در روسیه در رشته پزشکی نیازی به ارائه مدرک زبان نمی باشد.
 • متنوع بودن دانشگاه‌ها و دوره های مطالعاتی
 • دانشگاه‌ های معتبر و بین المللی در روسیه
 • امکانات گسترده در دانشگاه‌ های روسیه
 • سطح بالای علمی دانشگاه های روسیه
 • درخواست آسان تقاضا در پذیرش دانشگاه های روسیه

بیشتر بخوانید:

بورسیه تحصیلی روسیه

شرایط سنی تحصیل در روسیه

یکی از اصولی ترین شرایط تحصیل در روسیه  بررسی شرایط سنی تحصیل در روسیه می باشد.  در هر کشوری برای هر رشته و هر مقطع، شرایط سنی خاصی تعریف شده است که بسیاری از متقاضیان ایرانی تحصیل در خارج از کشور از آن اطلاع دقیقی ندارند . برای مثال برای تحصیل در رشته های پزشکی و ورود به کالج  سن نباید بیشتر از 30 سال باشد. پس می توان گفت شرایط گروه های سنی و صدور ویزا با هم ارتباط مستقیم دارند . زیرا هر کشوری می سنجد که آیا فرد بعد از پایان تحصیلات خود انرژی کاری و عمر مفید برای کار را دارد یا خیر! شرایط سنی تحصیل در روسیه شامل موارد زیر است :

 • سن تحصیل در کالج در روسیه : 30 سال
 • سن تحصیل در  کارشناسی در روسیه : 25 سال
 • سن تحصیل در  کارشناسی ارشد در روسیه : 38 سال
 • سن تحصیل در  دکترا در روسیه : زیر 40 سال

هزینه تحصیل در روسیه

هزینه تحصیل در روسیه در دانشگاه های مسکو در رشته های مهندسی مانند هوافضا ، مکانیک ، الکترونیک 6000 تا 7000 دلار می باشد . هزینه خوابگاه در مسکو 1000 تا 2000 دلار در سال می باشد . دانشجویان می توانند برای هزینه های زندگی دانشجویی خود مبلغی بین 400 تا 600 دلار در ماه هزینه کنند . در خوابگاه ها نیز دانشجویان موظفند قوانین را رعایت کنند وطبق مقررات خوابگاه رفتار کنند در غیر این صورت ممکن است دانشجو از خوابگاه یا حتی از دانشگاه اخراج شود. هزینه ماهیانه زندگی در روسیه حدود 400 تا 600 دلار می باشد.

بورسیه تحصیلی در روسیه

برای اخذ بورسیه تحصیلی روسیه اینکه شما از همان آغاز کار امکان برخورداری از بورسیه را داشته باشید باید بررسی شود اما در برخی از رشته ها و مقاطع تحصیلی باید در خود کشور روسیه و طی گذراندن  یک ترم یا دو ترم اول تحصیلی خود نمرات و معدل بالا و خوبی  را کسب نمایید که بتوانید از بورسیه تحصیلی در مقطع کارشناسی وکارشناسی ارشد روسیه برخوردار شوید . گرچه گرفتن بورسیه تحصیلی جهت تحصیل در روسیه در مقطع دکتری بسیار راحت تر و آسانتر می باشد به این دلیلی که اکثر کشورها برای متقاضیان تحصیل در مقطع دکترا بورسیه تحصیلی را به دانشجویان اعطا می کنند. ازجمله شرط های دیگر که قبلا توضیح دادیم برای گرفتن بورسیه تحصیلی روسیه و کشورهای دیگر است شرط سنی می باشد که برای مقطع لیسانس توصیه می شود زیر 25 سال سن داشته باشید و معدل دیپلم و پیش دانشگاهی بالایی داشته باشید تا بتوانید بعد از ورود به دانشگاه های روسیه از امکان اخذ و دریافت بورسیه تحصیلی روسیه برخوردار شوید.

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو