انتخاب یک شغل تاثیری مستقیم روی زندگی دارد اگر شغلی که انتخاب می‌کنیم صرفا جنبه کسب درآمد داشته باشد و برای رسیدن به آن هر کاری انجام دهیم، برایمان مهم نیست که این کار چه تاثیری بر ما و اطرافیانمان دارد و گاهی اوقات ممکن است کاری که فقط برای پول انجام می‌دهیم باعث به بار آوردن خسارات جبران ناپذیر زیادی شود.

طبق تحقیقات، افرادی که از شغل خود راضی نیستند در طول عمر بین 10 الی 15 بار زندگی شغلی خود را تغییر می‌دهند، زیرا اکثرا در ابتدای این مسیر ناامید و بی انگیزه هستند و فکر می‌کنند در یافتن شغلی مناسب برای خود ناتوان هستند.

در مجله‌های مختلف جهانی ویژگی ‌های یک شغل خوب بارها و بارها مورد بررسی قرار گرفته و افراد در رشته‌های کاری گوناگون نظرات متفاوتی دارند اما در برخی از موارد مثل مهارت، علاقه‌مندی به شغل و نیازمندی‌های بازار توافقاتی وجود دارد، باید به این نکته نیز توجه کنیم که تفاوت‌های فردی در هر کس باعث شده هر شخصی برای انتخاب شغل مناسب خود ویژگی‌ های منحصر به فردی را در نظر بگیرد.

سرعت تغییر در مشاغل همراه با روند جهانی شدن و پیدایش تکنولوژی‌های دیجیتال بسیار زیاد شده، برای یک شروع خوب و انتخاب یک شغل مناسب باید با مشاغلی که در حال رشد هستند و طبق پیش بینی‌های جهانی در سال‌های آینده رشد زیادی خواهند داشت همراه شویم.
جنگ سایبری یکی از تهدیدهای تروریستی جدید خواهد بود.
هزینه ی حملات سایبری به تنهایی در خود استرالیا 1 میلیارد دلار برآورد شده است. بنابراین در سراسر جهان نیاز به متخصصان امنیت سایبری وجود دارد. در 5 سال گذشته، تقاضا برای تحلیلگران اطلاعات و سیاست تا 21.4% افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

رده بندی شغلی در کانادا

این تقاضا تا حد زیادی از میزان عرضه در طیف وسیعی از صنایع از جمله فناوری، سرگرمی، ارتباطات راه دور، بانکی، مالی و حسابداری فراتر رفته است، یعنی یک داشتن مدرکی در رشته ی امنیت سایبری، امکان دسترسی به طیف گسترده ای از حرفه های جالب و پرارزش را فراهم می کند. با فراگیر شدن تکنولوژی- ایمپلنت های پزشکی، کنترل خودروهای برقی و ساختمان های هوشمند- امکان پیدا کردن یک حرفه ی جالب در این حوزه بسیار زیاد است.

تعداد انگشت شماری از دانشگاه های آینده نگر، از پیش برای آموزش نسل بعدی کارشناسان امنیت سایبری آماده شده اند. به عنوان مثال دانشگاه عالی رتبه ی مک کواری، اخیرا با 10 میلیون دلار، مرکز امنیت سایبری  Optus این دانشگاه را برای دانشجویان در حال تحصیل در مقاطع کارشناسی یا ارشد راه اندازی کرده است و تمام دانش مورد نیاز برای ساخت یک محیط امنیت سایبری موثر برای اپلیکیشن های تجاری، خصوصی و صنعتی را در این مرکز فراهم می نماید.

در ضمن تا سال 2020 نیاز به متخصصین ICT نیز تا 26.5% افزایش خواهد یافت. می توانید با تحصیل در رشته ی فناوری اطلاعات در مقطع لیسانس یا ارشد، آینده ای درخشان برای خود رقم بزنید.

بهترین شغل‌های دنیا


تا سال 2020، تقاضا برای متخصصین حسابداری و امور مالی، به ترتیب 44 % و 22% افزایش خواهد یافت. با تحصیل در رشته ی رهبری و تجارت در مقطع لیسانس یا ارشد رشته حسابداری می توانید واجد شرایط این مشاغل شوید. آگهی‌های استخدام در مشاغل محاسباتی کل وبسایت‌ها را پر خواهد کرد.

همچنین، تا سال 2020، تقاضا برای محاسبه گران، ریاضیدانان و آمارگیران نیز تقریبا 10% افزایش خواهد یافت. مهارت های کمی و کیفی مورد نیاز برای صحبت به زبان کسب و کارها را با تحصیل در رشته های تجزیه تحلیل کسب و کار یا علوم پایه در مقطع لیسانس یا ادامه تحصیل در رشته روش های محاسبات در مقطع ارشد، کسب نمایید.

سالخوردگی جمعیت به این معنی است که متخصصان خدمات درمانی طرفدار زیادی پیدا خواهند کرد. تا سال 2020، تقاضا به متخصصان خدمات بهداشتی و اجتماعی 40% بیشتر از گذشته خواهد شد. با تحصیل در رشته ی روانشناسی (لیسانس) یا دکترای فیزیوتراپی به این صنعت بپیوندید.

بیشتر بخوانید:

شغل های پردرآمد در کانادا

تا سال 2020، نیاز به متخصصان پزشکی، 21.5% بیش از سابق خواهد شد. با تحصیل در رشته ی علوم بالینی یا ارشد بهداشت عمومی مسیر زندگی خود را تغییر دهید.

نیاز به متخصصین خلاق رسانه و بازاریابی افزایش خواهد یافت. تا سال 2020، تقاضا برای متخصصین رشته های تبلیغات و بازاریابی، 15% بیشتر خواهد شد. با تحصیل در رشته ی هنر یا رسانه در مقطع لیسانس یا ادامه تحصیل در رشته ی ارشد تجارت و تخصص، در حوزه ی بازاریابی تخصص یابید.

تا سال 2020، تقاضا برای کارشناسان هنرهای اجرایی، 16% بیشتر خواهد شد. با تحصیل در مقطع لیسانس در رشته ی رسانه یا ادامه تحصیل در مقطع ارشد صنایع خلاقانه، از شغلی با فرهنگ بالا برخوردار شوید.

همچنان دنیا به مهندسان، وکیلان و معلمان نیاز خواهد داشت. تا سال 2020، تقاضا برای متخصص مخابرات 22% افزایش خواهد داشت. با تحصیل در مقطع لیسانس یا ارشد رشته های مهندسی، می‌توان آینده ای بهتر برای خود ترسیم کنید. تا سال 2020، تقاضا برای وکیلان، 17.6% افزایش خواهد یافت. با تحصیل در مقطع لیسانس یا ارشد رشته ی حقوق، برای یک آینده ی جالب آماده شوید. تا سال 2020 افزایش تقاضا برای کل متخصصان آموزش همچنان ادامه می یابد. تقاضا برای متخصصان آموزش های دروان کودکی تا 27% و تقاضا به معلمان آموزش های استثنائی تا 21% افزایش خواهد یافت. با تحصیل در رشته ی آموزش در مقطع لیسانس یا ادامه تحصیل در مقطع ارشد در رشته ی مراقبت های دوره ی کودکی، می توانید آینده ی یک کودک را دگردگون کرد.

بهترین شغل‌های دنیا

بهترین شغل های دنیا

متخصص داخلی

متوسط درآمد سالانه: ۱۸۴۸۰۰ دلار
متخصصان داخلی پزشک‌هایی هستند که بیماری‌ها و آسیب‌های اندام‌های داخلی بدن را درمان می‌کنند. متخصصان داخلی جراحی نمی‌کنند، آن‌ها بیشتر با بیماری‌هایی مانند دیابت، آلزایمر و فشار خون بالا سروکار دارند. بعد از اینکه متخصص داخلی شدید، می‌توانید تخصص خود را در زمینهٔ خاصی همچون دستگاه گوارش هم ادامه دهید.

روان‌پزشک

متوسط درآمد سالانه: ۱۹۷۵۰۰ دلار

جای تعجب نیست که روان‌پزشکی جزو پردرآمدترین شغل های جهان است. روان‌پزشک به مشکلات بیمارانش گوش می‌دهد و ریشهٔ مسئله را پیدا می‌کند. این فرایند در مواجهه با بعضی موقعیت‌ها بسیار دشوار می‌شود. برای روان‌پزشک شدن، باید سال‌ها تحصیل کنید و در این حوزه از پزشکی تخصص بگیرید.

پزشک زنان

متوسط درآمد سالانه: ۲۰۹۶۰۰ دلار

پزشک متخصص زنان به سلامت دستگاه تولیدمثل در زنان می‌پردازد، معاینه‌های تخصصی انجام می‌دهد و بر روند بارداری نظارت می‌کند. بعضی مواقع هم جراحی لیزری انجام می‌دهد تا سلول‌های ویروس پاپیلوم انسانی (HPV) را بردارد، یا زایمان را انجام می‌دهد.

جراح دهان و فک و صورت

متوسط درآمد سالانه: ۲۳۳۴۰۰ دلار

جراح دهان و فک و صورت، برخلاف دندان‌پزشک معمولی، روی صورت و دهان و فک جراحی می‌کند. اما برای رسیدن به این جایگاه شغلی، باید چهار سال دیگر هم ادامه‌تحصیل بدهید. این جراحان، بیهوشی را هم انجام می‌دهند.

پرستار بیهوشی

متوسط درآمد سالانه: ۱۴۰۰۰۰ دلار

پرستارهای بیهوشی نقش بسیار مهمی در شرایط بحرانی ایفا می‌کنند. آن‌ها مسئول به‌کارگیری مقدار دقیق داروی بیهوشی، از طریق تزریق یا گازهای تنفسی هستند. برای گرفتن این تخصص، ابتدا باید در رشتهٔ پرستاری تحصیل کنید، بعد پرستاری بیهوشی را در مقطع کارشناسی‌ارشد ادامه دهید.

پزشک اطفال

متوسط درآمد سالانه: ۱۴۵۹۰۰ دلار

اگر بچه‌ها را دوست دارید و می‌خواهید هر روز با آن‌ها سروکله بزنید، می‌توانید پزشک متخصص کودکان شوید. پزشک کودکان باید سلامت جسمی، روحی و اجتماعی بیمارانش را بررسی کند و اطمینان یابد که آن‌ها سالم بوده و مشکلی ندارند.

مدیرعامل

متوسط درآمد سالانه: ۱۶۲۰۰۰ دلار

برای اینکه مدیرعامل یا مدیر ارشد اجرایی شوید، باید سال‌ها تلاش کنید تا تجربه و مهارت‌های لازم برای صنعت مربوطه را کسب کنید؛ درست مانند ایلان ماسک (Elon Musk) و تیم کوک (Tim Cook) که از پردرآمدترین مدیرعامل‌ها در جهان هستند.

بیشتر بخوانید:

شغل های مربوط به مدیریت و امور مالی در کانادا چقدر درآمد دارند؟

ارتودنتیست

متوسط درآمد سالانه: ۱۶۸۸۰۰ دلار

کار ارتودنتیست‌ها اصلاح طرح لبخند، تقویت ساختار دندان‌ها و تصحیح جویدن‌های نامنظم با کمک براکت، نگهدارنده و سایر وسایل جایگزین است. اگر می‌خواهید ارتودنتیست شوید، ابتدا باید در رشتهٔ مرتبط تحصیل کرده و بعد هم دورهٔ تخصصی ارتودنسی را بگذرانید.
جراحان در سرتاسر دنیا ارزنده‌ترین پزشک‌ها محسوب می‌شوند؛ به همین خاطر است که رتبهٔ نخست این فهرست را هم از آنِ خودشان کرده‌اند. جراحان نه‌تنها تحصیلات پزشکی را پشت سر می‌گذارند، بلکه چندین سال دیگر هم به گرفتن تخصص در حوزهٔ خاصی مشغول هستند. آن‌ها در یک روز معمول کاری، جراحی‌های مهمی انجام داده و زندگی بیماران‌شان را نجات می‌دهند.

دندان‌پزشک

متوسط درآمد سالانه: ۱۲۵۶۰۰ دلار

دندان‌پزشک‌ها در سرتاسر دنیا خواهان زیادی دارند. در این حوزه، برای اینکه مراجعه‌کننده‌های خود را حفظ کنید و به بیمارانی که روی آن صندلی‌های دلهره‌آور دندان‌پزشکی هستند، احساس راحتی بدهید، باید مهارت های ارتباطی فوق‌العاده‌ای داشته باشید.

مهندس نفت

متوسط درآمد سالانه: ۱۰۱۰۰۰ دلار

مهندس نفت باید فناوری‌های جدیدی برای استخراج نفت و گاز طبیعی به شیوه‌ای ایمن و سازگار با محیط‌زیست ایجاد کند. مهندس نفت باید فهم خوبی از ریاضیات و علوم مربوطه داشته باشد تا بتواند در این شغل موفق شود. دولت ایالات متحده، دانشجویانی که قصد تحصیل و فعالیت در این حوزه را دارند، بورسیه تحصیلی هم می‌کند.

پزشک عمومی

متوسط درآمد سالانه: ۱۰۴۳۰۰ دلار

هر بیماری، چه سرماخوردگی ساده داشته باشد و چه بیماری مهلک، در قدم اول به پزشک عمومی مراجعه می‌کند. پزشک‌های عمومی بدن و آناتومی انسان را به‌خوبی می‌شناسند؛ یا بیمار را درمان می‌کنند یا او را به متخصص مربوطه ارجاع می‌دهند.

خلبان

متوسط درآمد سالانه: ۱۰۰۵۰۰ دلار
برای خلبان شدن، نه‌تنها باید آموزش‌های سختی را پشت سر بگذارید، بلکه باید از شرایط جسمی خاصی هم برخوردار باشید. به‌طور مثال، هواپیمایی بریتانیا شرط قدی ۱۵۷ تا ۱۹۰ سانتی‌متر، و گذراندن آزمون پزشکی EASA کلاس ۱ را که شامل آزمون‌های آمادگی جسمانی، شنوایی و بینایی است، برای خلبان‌ها اجباری کرده است.

فیزیوتراپ

متوسط درآمد سالانه: ۶۹۵۰۰ دلار

از کمک به بیمار برای دوباره راه رفتن گرفته تا کاهش آرتروز شدید؛ به‌طور کلی روز کاری فیزیوتراپ‌ها بسیار کسل‌کننده می‌گذرد. فیزیوتراپ نمی‌داند در طی روز با چه مواردی مواجه می‌شود و درمان آن‌ها چقدر دشوار خواهد بود، اما در انتهای روز، احساس می‌کند عملکرد بسیار ارزشمندی داشته است.

توسعه‌دهندهٔ نرم‌افزار

متوسط درآمد سالانه: ۶۹۵۰۰ دلار

در عصر دیجیتال، جای تعجب نیست که توسعه‌دهندهٔ نرم‌افزار جزو پردرآمدترین شغل های جهان باشد. این متخصصان فناوری به‌خوبی می‌دانند که چگونه وب‌سایت‌ها و فروشگاه‌های اینترنتی جذاب و گیرا و ابزارهای وبلاگ‌نویسی و هزار و یک ابزار اینترنتی دیگر بسازند. آن‌ها قراردادهای سنگینی می‌بندند و گاهی‌اوقات چند دورکار را هم به‌کار می‌گیرند و این‌‌گونه بین کار و زندگی‌شان تعادل هم ایجاد می‌کنند.

تحلیلگر آمار

متوسط درآمد سالانه: ۷۱۵۰۰ دلار

اگر اهل داده‌ها و عاشق اعداد هستید، آمارگری می‌تواند شغل رویایی‌تان باشد. کار آمارگرها تحلیل داده‌ها و پیش‌بینیِ روندهای آتی برای مشتریان است. اگر می‌خواهید در این شغل به جایی برسید، باید مدارک معتبر دانشگاهی داشته باشید.

وکیل

متوسط درآمد سالانه: ۸۱۹۰۰ دلار

اگر آدم برون‌گرایی هستید و دغدغه اجرای عدالت را دارید، وکالت شغل ایدئالی برای شماست. مطالعات تخصصی وکیل بستگی به حوزه‌ای دارد که می‌خواهد روی آن تمرکز کند، اما آنچه بین همهٔ وکلا مشترک است، زمان کاری طولانی و سال‌های سال تحصیل و تلاش برای رسیدن به رضایت حرفه‌ای است.

مدیر فناوری اطلاعات

متوسط درآمد سالانه: ۸۵۰۰۰ دلار

مسئولیت‌های مدیران فناوری اطلاعات، حفظ شبکه‌های اداری از نفوذ هکرها و بدافزارها، نظارت بر ارتقای نرم‌افزار و سخت‌افزار و خلاصه هر مسئلهٔ فنی دیگری است که پیش می‌آید. فناوری اطلاعات جزئی جدایی‌ناپذیر از هر مدل کسب‌وکار است و بنابراین مدیران فناوری اطلاعات هم خواهان زیادی دارند.

بهترین شغل‌های دنیا

برخی از بهترین شغل‌های دنیا

پرستاران: با توجه به پیش آمدن وقایع ناگوار و بیماری‌های فراوان در دنیا مردم نیازمند مراقبت و پیشگیری‌هایی هستند که بتوانند بیماری‌ها را شکست دهند و پرستاران جامعه که هر جامعه‌ای به شدت نیازمند آن می‌باشد یکی از نیاز‌های جامعه است.

کارشناس بازاریابی: یکی از کارهای پردرامد خرید و فروش انواع اقسام کالاهای مورد نیاز مردم و جامعه است به همین دلیل بازاریابان ماهر می‌توانند با تخصص خود به درامد هنگفتی برسند.

برنامه نویسان: همانطور که می‌دانید روز به روز استفاده از انواع اپلیکیشن‌ها و نرم افزارهای کامپیوتری بیشتر و بیشتر می‌شود. استفاده از نرم افزارها و برنامه‌های کامپیوتری به قدری در زندگی مردم نهانیده شده که به عنوان کاری روتین و روزانه افراد محسوب می‌شود.
استفاده از انواع برنامه‌ها و گوشی‌های هوشمند باعث شده درامدهای زیادی به برنامه توسعه دهندگان و برنامه نویسان اپلیکیشن‌ها برسد و همین موضوع باعث قرار گرفتن این شغل در میان برترین مشاغل سال 2020 شده است.
لازم به ذکر است این شغل برخلاف برخی مشاغل مانند پزشکی نیازمند مدرک دانشگاهی نمی‌باشد و صرفا با داشتن اشنایی و تسلط بر برنامه نویسی می‌توانید وارد این بازار کار شوید و کسب درامد کنید.

دندان پزشکی: این شغل نسبت به مشاغل دیگر در ایران دارای درامد به مراتب بیشتری است زیرا متقاضیان زیاد و گرانی قیمت‌ها را دارد.

جراح زیبایی: امروزه به دلیل تقاضای بالای جامعه برای ایجاد تغییر در اجزای فیزیکی صورت خود باعث شده این شغل یکی از پردرامدترین مشاغل تبدیل شود. جالب است بدانید افراد زیادی از خارج از کشور برای انجام عمل‌های زیبایی بر صورت خود به ایران می‌آیند زیرا متخصصین ایرانی در این حوزه از تجربه کاری و مهارت بیشتری نسبت به بقیه جاهای دنیا برخوردارند.

کارشناسان امنیت: با توجه به زیاد شدن استفاده مردم و ارگان‌های مختلف از اینترنت افراد زیادی به فکر استفاده نادرست و دزدی از این طریق هستند. طبق گزارشات هزینه جرایم سایبری تا سال 2021، 6 ترلیون دلار بوده در حالی که این مقدار نسبت به سال 2015 افزایش دو برابری داشته است. با توجه به این اعداد و ارقام باید متوجه شده باشید در جامعه به وجود متخصصین امنیت سایبری نیاز است.

خدمات سالمندان: طبق آمارها جمعیت جهان در حال پیر شدن است و این به معنی این است که دنیا به افرادی نیاز دارد که بتوانند از افراد مسن مراقبت و نگهداری کنند.

تحلیلگر داده: با توجه به توسعه خدمات کامپیوتری و به همین سبب تغییرات فرهنگی هر سال باید داده‌های جمع شده مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرند تا دولت‌ها بتوانند با توجه به داده‌های بدست آمده و نتایج حاصل از بررسی آن‌ها برای آینده خود برنامه ریزی کنند، برای اینکار به متخصصانی نیاز است که بتوانند داده‌ها را جمع آوری و بررسی کنند و نتایج قابل درکی از آن‌ها در بیاورند.

مهندسی پزشکی: این رشته یکی از جدترین رشته‌هایی است که به وجود آمده و توانسته دانشجویان و افراد زیادی را به خود جذب کند و به دلیل اینکه هنوز زمان زیادی از ایجاد این تخصص نمیگذرد جا برای پیشرفت‌های بسیار زیادی دارد متخصصین این رشته می‌تواند بسیاری از دستگاه‌ها و تجهیزات پزشک و حتی اندام‌‌های مصنوعی را تولید کنند.

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو