ایتالیا کشوری چکمه مانند در جنوب نقشه‌ی اروپاست. 60 میلیون جمعیت دارد و عضو گروه جی‌هشت (هشت کشور صنعتی) می‌باشد. این کشور به دلیل امکانات خوب و فرهنگ نزدیک به فرهنگ ایرانی، همه‌ساله تعداد قابل توجهی مهاجر ایرانی می‌پذیرد.

وضعیت کلی

شمال شرقی ایتالیا، نه‌تنها از جهت آب‌وهوا، که از لحاظ اقتصاد، رفاه و امنیت نیز شهر‌های بسیار خوبی را در دل خود دارد. رم با وجود اینکه پایتخت بوده و از لحاظ تاریخی غنی می‌باشد، شهری ناامن با اقتصادی ناپایدار است. بهترین شهر‌های ایتالیا از لحاظ اقتصاد، رفاه، امنیت و زیرساخت، بولزانو، ترنتو و بلونو می‌باشند که هر سه در شمال شرق ایتالیا قرار دارند.

ده شهر برتر ایتالیا

•    میلان
•    بولزانو
•    ترنتو
•    بلونو
•    آستا
•    تریسته
•    بولونیا
•    پوردنون
•    ترویزو
•    گوریزیا

جالب است بدانید، ونیز علی‌رغم جذابیت‌های ظاهری و خاص بودن بسیارش، جزو سی شهر برتر ایتالیا نیز نمی‌باشد. در کل ایتالیا کشوری وسیع و متنوع است و برای مهاجرت به آن باید تمام جوانب را در نظر بگیرید. هزینه‌ی زندگی در بعضی شهر‌ها به‌طور مثال بسیار بالا بوده یا هماهنگی با خلق‌وخوی ایتالیایی‌ها در بعضی مناطق بسیار سخت می‌باشد.

معرفی چند شهر مهم

رم

رم ایتالیا

این شهر در عین حال که بی رحم بوده و اقتصادی ناپایدار دارد، پایتخت و مرکز تمام مناسبات ایتالیاست. در واقع اگر شغل خود را از قبل پیدا کرده باشید و حقوق قابل توجهی دریافت کنید، رم با شما مهربان است. اگرچه لازم است همیشه مراقب جیب‌برها باشید. کاغذ‌بازی‌های اداری نیز در این بخش از ایتالیا پیچیده است و اگر کار اداری داشته باشید ممکن است به پروسه‌ای طاقت فرسا و طولانی تبدیل شود. با وجود این‌ها، رم عاشقان بسیاری دارد. مثل تهران آلوده و شلوغ خودمان که بسیاری آن‌ را بهترین شهر دنیا می‌دانند.

میلان

میلان ایتالیا

میلان در عین پایتخت نبودن، مرکزیت اقتصادی و فرهنگی دارد. به‌طورمثال، دو تا از بهترین دانشگاه‌های ایتالیا  در این شهر قرار دارند. پلی تکنیک میلان و دانشگاه میلان. این شهر همچنین عنوان بزرگترین شهر ایتالیا را یدک می‌کشد. هزینه‌های زندگی در میلان نیز بسیار بالاست اما به دنبال کار گشتن در آن از رم ساده‌تر است؛ زیرا اقتصاد پویایی دارد.

فلورانس

فلورانس ایتالیا

شهری که در عین کوچک بودن به‌روز است. در ایتالیا شهر‌ها یا به سبک روستا و یا به سبک شهر‌های مدرن ساخته شده‌اند. اما فلورانس تلفیقی چشم‌نواز از این دو را ارائه می‌دهد. فلورانس تقریبا همه چیز دارد، از بنا‌های تاریخی زیبا تا مراکز آموزشی معتبر و بین‌المللی. شهری با فرصت‌های شغلی بسیار که جزو شهر‌های محبوب مهاجرین محسوب می‌شود. البته اگر به دنبال زندگی آرام و به‌دور از هیجان هستید فلورانس را انتخاب نکنید.

پیزا

پیزا ایتالیا

امنیت، بزرگترین امتیاز پیزاست. با زندگی در این شهر کمترین نگرانی را از وقوع جرم در قبال خود خواهید داشت. حیات شبانه‌ی فوق‌العاده جذابی در این شهر وجود دارد و خیابان‌های بسیار زیبایی انتظار شما را می‌کشد. برج کج معروف پیزا جاییست که هرکسی دوست دارد یک‌بار از آن دیدن نماید. 

 

با تشکر از همراهی شما با زانکو. مطالب مرتبط:

هزینه ی زندگی در ایتالیا

مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

پیشنهاد سردبیر زانکو