اخبار کرونایی کانادا

با توجه به افزایش موارد ابتلا به کرونا در کانادا، وزارت بهداشت این کشور مجوز استفاده از دستگاه تست سریع کووید۱۹ را صادر کرده است

اخبار کانادا 

 

رگولاتورهای بهداشت کانادا امروز دستگاه تست سریع کووید۱۹ به نام «ID NOW»  را تایید کردند. حرکتی که می‌تواند انجام میلیون‌ها آزمایش کرونا را برای مردمی که با افزایش این ویروس مواجه هستند آسان تر کند.

به گزارش رسانه هدهد کانادا، روش تست جدید آزمایشگاه آبوت «Abbott Laboratories» را می‌توان توسط متخصصان آموزش دیده در مکان‌هایی مانند داروخانه‌ها، کلینیک‌های گردشگری و مطب پزشکان، بدون نیاز به حضور در آزمایشگاه برای تعیین آلودگی به ویروس مورد استفاده قرار گیرد.

این تصمیم تنها یک روز پس از اعلام دولت فدرال مبنی بر خرید ۷/۹ میلیون تست سریع کووید۱۹ «ID NOW» از شرکت تولیدکننده آن در ایالات متحده برای توزیع در کانادا اتخاذ شد.

در این روش، نمونه از بینی یا گلوی بیمار روی سواب جمع آوری می‌شود و در آنالیز کننده «ID NOW» قرار می‌گیرد تا وجود ویروس را تشخیص دهد. این دستگاه در مدت زمان ۱۵ دقیقه نتایج ابتلا به کووید۱۹ را نشان می‌دهد.

این درحالی است که تا به امروز، اکثریت قریب به اتفاق آزمایشات در کلینیک‌های بهداشت عمومی انجام شده است. نمونه‌ها سپس برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه‌ها ارسال می‌شد و اعلام نتیجه تست‌ها چند روز به طول می‌انجامید.

آنیتا آناند، وزیر خدمات عمومی و تدارکات، روز سه شنبه در این رابطه گفت که این خرید برای کمک به استان‌ها و مناطقی که بیماران بیشتری دارند طراحی شده است، زیرا برخی از شهرها با صف‌های چند ساعته در مراکز آزمایش بهداشت عمومی مواجه هستند.

جاستین ترودو ، نخسست وزیر کانادا نیز امروز در پاسخ به سوالاتی در این رابطه گفت که دولت انتظار دارد اولین گروه از این آزمایشات با عنوان آبوت «Abbott» را در هفته‌های آینده دریافت کند.

اما سخنگوی آبوت جدول زمان بندی دقیقی برای تحویل این آزمایشات ارائه نکرد و گفت این شرکت امکان انجام بیش از دو میلیون تست در ماه را می‌تواند برای سراسر جهان انجام دهد. سخنگوی کیمبرلی لافلور، با انتشار بیانیه‌ای گفت: «آبوت تاکنون بیش از ۱۱ میلیون دستگاه تست سریع کووید۱۹ «ID NOW» را به ۵۰ ایالت از ایالات متحده، واشنگتن دی سی و سرزمین های ایالات متحده ارسال کرده است.

ترودو بیان کرد که دولت برای تسریع در روند تایید «فناوری های جدید» مانند دستگاه‌های پیشرفته تشخیصی، بودجه بیشتری را در اختیار وزارت بهداشت قرار خواهد داد.

انتقاد محافظه کاران به سرعت عمل دولت

با این وجود، برخی کارشناسان بهداشت و محافظه کاران مخالف، از روند نظارتی وزارت بهداشت کانادا، این وزارت خانه را به کندکاری متهم می‌کنند و معتقدند دیگر کشورهای غربی ماه‌هاست که چنین آزمایش‌هایی انجام می‌دهند.

محافظت از کانادایی‌ها با اتکا بر علم

ترودو با بیان اینکه دولت وی با اتکا بر علم از کانادایی‌ها در برابر دستگاه‌های معیوب محافظت می‌کند، گفت: «دستگاه‌های نظارتی و قانونی، اعتراضی به سفارش چند میلیون دلاری برای تهیه دستگاه تست سریع کووید۱۹ آبوت، نداشته و دولت را تحت فشار قرار نداده‌اند».

سازمان غذا و داروی ایالات متحده در اواخر ماه مارس برای اولین بار مجوز استفاده اضطراری (EUA) را برای دستگاه تست سریع کووید۱۹ Abott و ID NOW صادر کرد.

برخی از محققان گفته‌اند که دستگاه آبوت در موارد کمی نتیجه مثبت غلط داده است.

اف دی ای در ۱۸ سپتامبر مجددا یک مجوز استفاده اضطراری اصلاح شده صادر کرد و گفت که این آزمایش باید در هفت روز اول از شروع علائم انجام شود.

داگ فورد، نخست وزیر انتاریو نیز روز چهارشنبه، در گفتگو با خبرنگاران از ورود تست آبوت قدردانی کرد.

وی گفت که مشتاق است که وزارت بهداشت کانادا نوع دیگری از آزمایش را که می‌تواند خارج از تنظیمات مراقبت‌های بهداشتی مورد استفاده قرار گیرد تأیید کند: «دستگاه‌های آنتی ژن مانند دستگاه «ID NOW» می‌توانند در عرض چند دقیقه تست کووید۱۹ را را انجام داده و نتیجه‌اش را بدهند».

با این وجود، هنوز قانونگذاران هیچ آزمایش آنتی ژن را تایید نکرده‌اند. در واقع، وزارت بهداشت کانادا روز گذشته، هفت ماه پس از شیوع بیماری همه گیر، فقط راهنمایی‌هایی را برای تولیدکنندگان دستگاه‌های آنتی ژن در وب سایت خود منتشر کرده است.

استفاده از دستگاه تست سریع کووید۱۹ در مکان های پر خطر

فورد با بیان کرد که می‌خواهد آزمایشات آنتی ژن را به مکان‌های پر خطر مانند برخی از محل‌های کار و مدارس ارسال کند تا موارد مثبت را زود تشخیص دهد و از شیوع بیشتر جلوگیری کند. وی در ادامه اظهار داشت: «من فکر می‌کنم این یک تغییر دهنده مطلق برای آموزش و پرورش و خانه‌های سالمندان کاملا حیاتی است، اما نمی‌دانم چگونه مقامات نظارتی در سایر کشورهای جهان این را تایید می‌کنند. نهادهای نظارتی ایالات متحده این را تایید کنند اما در سیستم بهداشتی کانادا این کار هنوز انجام نشده است؟ تصور کنید با این روش مردم می‌توانند با مراجعه به داروخانه یا آزمایشگاه، در در عرض ۱۵ دقیقه تست شوند».

نخست وزیر انتاریو تصریح کرد: «متاسفم  که من نمی‌خواهم همیشه وزارت بهداشت کانادا را انتخاب کنم، اما از آن‌ها می‌خواهم که هرچه سریعتر در این رابطه اقدام کنند، چون ما در وضعیت بحرانی هستیم».

مزایای آزمایش‌های آنتی ژن دستگاه تست سریع کووید۱۹

آزمایش‌های آنتی ژن که با توجه به دستگاه مورد استفاده، از مواد جمع شده از سواب بینی یا گلو استفاده می‌کند، برای جواب نیازی به آزمایشگاه ندارند.

 

دستگاه‌های تست آنتی ژن مانند «Sofia 2 SARS» شرکت کوئیدل، که در ماه مه از اف دی ای ایالات متحده مجوز اضطراری دریافت کرده‌اند، می‌توانند در کمتر از ۲۲۰ دقیقه نتیجه بگیرند.

آزمایشات آنتی ژن ماه‌هاست که در هزاران خانه سالمندان ایالات متحده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از روز سه شنبه، دستگاه کوئیدل «Quidel» جهت آزمایش‌های آنتی ژن در لیست «تحت بررسی» وزارت بهداشت کانادا قرار گرفته است.

منبع: سی.بی.سی

پیشنهاد سردبیر زانکو