بورسیه تحصیلی، نوعی کمک مالی به دانشجویان به‌منظور تحصیل است. بورسیه‌های تحصیلی بر اساس شایستگی به شخص تعلق می گیرد، در حالی که کمک های مالی و بورسیه معمولا برای افراد با نیاز مالی بایستی در نظر گرفته شود. برخی بورس های تحصیلی، کمک های مالی و بورسیه برای پیشرفت تحصیلی، مهارت‌های ورزشی، فعالیت‌‌های فوق برنامه، و یا توانایی‌های خاص به دانشجو تعلق می‌گیرد. در این متن به معرفی انواع بورسیه در کشور کانادا می‌پردازیم.

اسکولارشیپ (Scholarship)

این نوع بورسیه با توجه به دستاوردهای علمی، تحقیقاتی و کاری به افراد واجد شرایط اختصاص داده می‌شود. اسکولارشیپ در برخی دانشگاه‌های کانادا با نام فلوشیپ (Fellowship) نیز شناخته می‌شود.

بورسیه تحصیلی فوق دکترا (Banting Postdoctoral fellowships): بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دولتی کانادا که مختص به دانشجویان بین‌المللی و ممتاز مقطع فوق دکترای رشته‌های علوم طبیعی، اجتماعی و یا تحقیقات سلامت است.
به طور سالانه ۷۰ بورسیه تحصیلی کانادا Banting به متقاضیان واجد شرایط در سراسر جهان تعلق می‌گیرد. بورسیه تحصیلی فوق دکترای Banting با ارزش سالیانه ۷۰٫۰۰۰ دلار دارای برنامه زمان‌بندی بوده و برای مدت زمان دو سال طراحی شده است.

بورسیه مقطع فوق لیسانس (Canada Graduate Scholarships-Master’s Program): یکی دیگر از کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان کانادایی مقطع فوق لیسانس (CGS-M) دانشگاه‌های کانادا است.

این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا توسط سه ارائه دهنده موسسه تحقیقاتی بهداشت کانادا (CIHR)، شورای تحقیقات علوم طبیعی و مهندسی کانادا (NSERC) و شورای  تحقیقات علوم اجتماعی و انسانی کانادا (SSHRC) مدیریت می‌گردد.

این نوع از بورسیه تحصیلی کانادا با ارزش ۱۷۵۰۰ دلار دارای یک سال اعتبار می‌باشد. لازم به ذکر است که یکی از شرایط اولیه درخواست بورسیه CGS M داشتن شهروندی کانادا و یا اقامت دائم این کشور است.

بیشتر بخوانید:

بورسیه جوایز تحقیقاتی (IDRC Research Awards): بورسیه تحصیلی دولتی کانادا که مختص دانشجویان بین‌المللی کشورهای درحال توسعه جنوب شرقی آسیا در مقاطع تحقیقاتی فوق لیسانس و دکترا می‌باشد.

بورسیه فوق لیسانس NSERC: یکی دیگر از انواع مختلف کمک‌های تحصیلی دولتی کانادا در قالب scholarships، grants و awards برای دانشجویان ممتاز تحصیل در مقطع فوق لیسانس و رشته‌های علوم طبیعی و یا مهندسی در یکی از دانشگاه‌های معتبر کانادا است که از طرف سازمان NSERC تامین مالی می‌شود.

بورسیه تحصیلی سازمان ایالات آمریکا OAS: این نوع از بورسیه تحصیلی دولتی کانادا برای دانشجویان فارغ‌التحصیل عضو کشورهای OAS است که شامل کشورهای آمریکای لاتین و جزایر کارائیب می‌شود.

بورسیه تحصیلی Vanier CGSاین نوع از بورسیه دولتی کانادا مختص دانشجویان بین‌المللی مقطع دکتراست که از طریق ویزای تحصیلی کانادا به تحصیل در یکی از دانشگاه‌های شرکت‌کننده در این طرح مشغول هستند. هدف از ارائه بورسیه تحصیلی Vanier CGS تبدیل کردن کانادا به مرکز عالی تحقیقات و آموزش است، بورسیه ونیر با نشان دادن مهارت‌های رهبری و استانداردهای بالای دستاوردهای علمی در رشته‌های علوم اجتماعی و انسانی، علوم طبیعی، سلامت و مهندسی در صدد جذب و نگه داشت دانشجویان دکترای ممتاز از سراسر جهان است. بورسیه تحصیلی کانادا Vanier CGS با ارزش سالانه ۵۰٫۰۰۰ دلار و برای مدت اعتبار ۳ سال به دانشجویان واجد شرایط بین‌المللی دکترا اهدا می‌شود.

بورسیه تحصیلی (Bursaries)

افراد واجد شرایط RA معمولا توسط اعضای دانشکده و اساتید استخدام شده و به همکاری در پروژه تحقیقاتی که با تحقیقات فردی‌اش ارتباط مستقیم دارد، خواهد پرداخت. دانشجوی مذکور در خلال گذراندن واحدهای درسی، بخشی از زمان خود را صرف تحقیق در موضوعات مورد توجه استاد می‌کند. این تحقیقات با کمک و همراهی استاد راهنما هدایت می شود و در نهایت به ارائه مقاله و پایان نامه دانشجو و پژوهشی عالی می‌انجامد.

حقوق دانشجویان RA از طریق بودجه قراردهای خارجی اعضای دانشکده و یا کمک‌های مالی تحقیقاتی پرداخت خواهد شد. دانشجویان واجد شرایط دریافت این کمک هزینه میبایست توان انجام انواع تحقیقات رده بالای جهانی و ارائه مقالات براساس موضوعات مورد نظر استاد خود را داشته باشد. وظایف نیروی RA شامل کار درون دانشگاه ( On-campus ) برای کمک در به انجام رسیدن تحقیقات و اموری نظیر بررسی علمی وقایع روزانه و ژورنال‌ها، انجام آزمایشات، ثبت داده‌ها، برگزاری مصاحبه‌ها و مواردی از این قبیل می‌شود.

کمک هزینه‌های تحصیلی و وظایف دانشگاهی TA و RA به عنوان کار و تجربه حرفه‌ای داوطلبانه در نظر گرفته می‌شوند و علاوه بر ایجاد رزومه تحصیلی فوق‌العاده برای دانشجو، مزیتی ویژه برای فرد مورد نظر محسوب شده و شرایط را برای مهاجرت تحصیلی مهیا می‌نماید.

وام‌های دانشجویی (Loan)

کمک‌هزینه‌ای است که بسته به شرایطی امکان دریافت آن وجود خواهد داشت؛ البته وام برخلاف بورسیه به بازپرداخت نیاز خواهد داشت.

فعالیت به عنوان دستیار استاد (Teaching Assistant، TA)

 متقاضیان تحصیل در کانادا در مقاطع دکتری و فوق دکتری، بسته به صلاح‌دید استادراهنما ممکن است بتوانند در مقاطع پایین‌تر تدریس کنند و از این طریق درآمدی برای کمک به هزینه تحصیل در کانادا پیدا کنند.

اساتید معمولا از اعضای این بخش که از دانشجویان کارشناسی ارشد و دکترا هستند برای وظایف مختلفی نظیر اداره کردن آزمایشگاه‌ها و گروه‌های تحصیلی، کمک به آماده‌سازی سخنرانی، نشانه‌گذاری تکالیف و آزمون‌ها، کلاسهای رفع اشکال، کمک به برگزاری امتحانات، تصحیح اوراق و مواردی از این قبیل استفاده می‌کنند.

وظایف کاری دستیار استاد ( TA) در صورتی که دانشجو در محدوده‌های مختلف تحصیلی نظیر معدل تحصیلی و مهارت‌های زبان انگلیسی قدرتمند ظاهر شود، ممکن است در خارج از محوطه دانشگاه انجام گیرد و در این شرایط اغلب اساتید دانشگاه‌ها دامنه وسیعی از دوره‌ها و فرصت‌های آموزشی TA را در دفاتر مختلف و به همراه حقوق در اختیار فرد قرار می‌دهند. ارزش این نوع از کمک هزینه حدود ۱۰٫۰۰۰ دلار در سال است و نیازمند میانگین معدل GPA 10 یا بالاتر و مهارت عالی زبان انگلیسی است.

فعالیت به عنوان دستیار تحقیقاتی (Research Assistant، RA)

 کسانی که سابقهٔ فعالیت در کارهای تحقیقاتی را داشته و در این زمینه توانا باشند، می‌توانند در دانشگاه محل تحصیل به عنوان دستیار فعالیت کنند و همانند تدریس، درآمدی داشته باشند؛ فعالیت دستیار تحقیقاتی بسته به عوامل مختلفی تأیین می‌شود و از گردآوری و تدوین داده‌ها گرفته تا انتشار مقالات و گزارش‌نویسی می‌تواند متفاوت باشد.

افراد واجد شرایط RA معمولا توسط اعضای دانشکده و اساتید استخدام شده و به همکاری در پروژه تحقیقاتی که با تحقیقات فردی‌اش ارتباط مستقیم دارد، خواهد پرداخت. دانشجوی مذکور در خلال گذراندن واحدهای درسی، بخشی از زمان خود را صرف تحقیق در موضوعات مورد توجه استاد می‌کند. این تحقیقات با کمک و همراهی استاد راهنما هدایت می شود و در نهایت به ارائه مقاله و پایان نامه دانشجو و پژوهشی عالی می‌انجامد.

حقوق دانشجویان RA از طریق بودجه قراردهای خارجی اعضای دانشکده و یا کمک‌های مالی تحقیقاتی پرداخت خواهد شد. دانشجویان واجد شرایط دریافت این کمک هزینه میبایست توان انجام انواع تحقیقات رده بالای جهانی و ارائه مقالات براساس موضوعات مورد نظر استاد خود را داشته باشد. وظایف نیروی RA شامل کار درون دانشگاه  برای کمک در به انجام رسیدن تحقیقات و اموری نظیر بررسی علمی وقایع روزانه و ژورنال‌ها، انجام آزمایشات، ثبت داده‌ها، برگزاری مصاحبه‌ها و مواردی از این قبیل می‌شود.

  • دریافت این کمک‌هزینه‌های تحصیلی علاوه بر کمک به تأمین بخشی از هزینه‌ها مزایای دیگری هم دارد. اگر بتوانید همزمان با ثبت درخواست برای پذیرش تحصیلی کانادا، برای بورسیه یا کمک‌هزینه‌های دیگر هم اقدام کنید و با آن موافقت بشود، می‌توانید از آن برای اثبات توانایی مالی خود بهره بگیرد. به این صورت شانس بیشتری برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا خواهید داشت.

بیشتر بخوانید:

برنامه ی کاری استان های آتلانتیک کانادا | AIPP

کار دانشجویی در کانادا

بورسیه تحصیلی در کانادا

برخی از دانشگاه‌های معتبر کانادا ارائه‌دهنده انواع بورسیه دانشجویی


دانشگاه Dalhousie: در تمامی مقاطع‌ تحصیلی قابل ارائه در دانشگاه Dalhousie هر ساله تا سقف ۵ میلیون دلار بودجه برای بورسیه تحصیلی دانشجویان بومی و خارجی واجد شرایط این دانشگاه در نظر گرفته می‌شود.
دانشگاه Fairleigh Dickinson : انواع بورسیه‌های تحصیلی در تمامی مقاطع تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط این دانشگاه واقع در ونکوور کانادا ارائه می‌گردد. ارزیابی و سنجش دانشگاه Fairleigh Dickinson براساس شایستگی علمی، تحصیلی و نمرات آزمون دانشجو می‌باشد.
دانشگاه Quest: کمک هزینه‌های تحصیلی از مبلغ ۲۰۰۰ دلار تا پوشش کامل شهریه، برای تمام دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط دانشگاه کوئست در دسترس است.
بورسیه تحصیلی کانادا International Leader of Tomorrow Award دانشگاه UBC : برای تحصیل دانشجویان دارای مهارت رهبری و دستاوردهای استثنایی علمی می‌توانند در مقطع لیسانس از بورسیه‌های شایستگی تحصیلی (Merit-based) دانشگاه بریتیش کلمبیا واقع در ونکوور کانادا استفاده کنند.

دانشگاه Carleton : این بورسیه تحصیلی کانادا برای همه دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط دانشگاه Carleton در دسترس می‌باشد و به همه دانشجویان تحصیلات تکمیلی و ممتاز  تعلق می‌گیرد.
دانشگاه Concordia: انواع مختلفی از بورسیه تحصیلی کانادا برای دانشجویان بین‌المللی مقطع کارشناسی دانشگاه Concordia مونترال در دسترس می‌باشد.

دانشگاه UBC: یک پایگاه داده قابل جستجو برای بورسیه‌های تحصیلی مقاطع ارشد و دکترای دانشگاه بریتیش کلمبیا که شامل کمک هزینه تحصیلی چهار ساله دکترا و پشتیبانی اولیه فارغ‌التحصیلان می‌شود.
دانشگاه Simon Fraser: دامنه متنوعی از اسکالرشیپ‌ها و بورسیه‌های تحصیلی که به دانشجویان واجد شرایط بومی و خارجی دانشگاه Simon Fraser تعلق می‌گردد.
دانشگاه Manitoba: انواع مختلف بورسیه‌های تحصیلی نظیر UMGF، جوایز دپارتمان‌های تحصیلی، RA و TA و موارد بسیار دیگر که به دانشجویان واجد شرایط بین‌المللی تحصیل در مقاطع مختلف کارشناسی، ارشد و دکترا دانشگاه Manitoba تعلق می‌گردد. میزان اعتبار قابل اختصاص برای مقطع ارشد ۱۴٫۰۰۰ و برای دکترای تخصصی ۱۸٫۰۰۰ دلار برای یک دوره یکساله می‌باشد.

دانشگاه HEC Montréal: انواع بورسیه‌های تحصیلی دانشجویان بین‌المللی دارای نیاز مالی و شایستگی‌های مختلف در دانشگاه HEC مونترال در دسترس می‌باشد.
کالج Humber : دامنه وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی کانادایی برای مقطع کارشناسی در کالج Humber واقع در تورنتو با مبالغ ۱۰۰۰ تا ۵۰۰۰ دلار به دانشجویان واجد شرایط ارائه می‌گردد.
دانشگاه McGill: انواع بورسیه‌های تحصیلی در مقاطع ارشد و فوق دکترا نظیر بورسیه ورودی Entrance Scholarship و شایستگی تحصیلی PBEEE استان کبک برای دانشجویان بین‌المللی واجد شرایط با مبالغ متغیر ۳۰۰۰ تا ۳۵٫۰۰۰ دلار موجود است.
دانشگاه Queens : بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی تحصیل در دانشگاه Queens کینگستون انتاریو که برخی از آنها منحصرا برای شهروندان هندی، پاکستانی و آمریکایی می‌باشد.

دانشگاه Alberta: دامنه وسیعی از بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان خارجی واجد شرایط دانشگاه Alberta در مقاطع کارشناسی و ارشد ارائه می‌گردد. این دانشگاه هرساله مبلغ باورنکردنی ۲۸ میلیون دلار کانادا را برای ارائه بورسیه و پشتیبانی مالی و جذب دانشجویان ممتاز مقاطع مختلف اختصاص می‌دهد.
دانشگاه Calgary : مجموعه ای از بورسیه‌ها و اسکالرشیپ‌های تحصیلی که از ۵۰۰ تا  ۰۰۰ دلار متغیر است به دانشجویان بین المللی تحصیل در دانشگاه Calgary تعلق می‌گیرد.
دانشگاه Waterloo : انواع بورسیه تحصیلی کانادایی که به دانشجویان واجد شرایط مقطع ارشد و دکترای رشته‌های مختلف تحصیلی دانشگاه Waterloo تعلق می‌گردد.
دانشگاه Saskatchewan: بورسیه‌های تحصیلی Merit-based و Entrance Scholarships با ارزش ۳۰۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ دلار سالانه که براساس شایستگی و توانایی علمی دانشجوی بین‌المللی مقطع کارشناسی به وی تعلق می‌گیرد.
دانشگاه Toronto : بورسیه‌های تحصیلی متنوع دانشگاه تورنتو به دانشجویان داخلی و بین المللی واجد شرایط برای تحصیلات تکمیلی می‌گردد.

دانشگاه Western: انواع مختلفی از بورسیه‌های پذیرش تحصیلی که به برخی از دانشجویان ممتاز بین‌المللی دانشگاه وسترن انتاریو تعلق خواهد گرفت.
دانشگاه York: بورسیه‌های تحصیلی قابل ارائه به دانشجویان منتخب مقطع کارشناسی تحصیل در دانشگاه یورک تورنتو می‌باشد که بر اساس میانگین معدل و نمرات دیپلم و پیش‌ دانشگاهی دانشجو از مبلغ سالانه ۵۰۰ تا ۱۴٫۰۰۰ دلار متغیر می‌باشد.

بیشتر بخوانید:

لیست دانشگاه های کانادا

دانشگاه اتاوا (University of Ottawa)

کالج سنکا (seneca college)

کالج جورج براون (GeorgeBrown)

پیشنهاد سردبیر زانکو