دیگر لازم نیست که نگران باشید که چگونه از کمک هزینه‌های تحصیل در روسیه استفاده کنید. شما می‌توانید برای بورسیه تحصیلی روسیه از جمله کمک مالی برای دانشجویان تحصیلات تکمیلی، کمک هزینه تحصیلی برای مقطع کارشناسی ارشد و موارد دیگر درخواست دهید.

بورسیه تحصیلی روسیه

روسیه در حال حاضر جزو ۱۰ کشور پربازدید برای ادامه تحصیل حرفه‌ای می‌باشد. این موضوع باعث شده‌است که رقابتی تنگاتنگ برای دریافت بورسیه تحصیلی روسیه میان دانشجویان بین‌المللی که علاقه‌مند به تحصیل در روسیه هستند، به وجود بیاید. تعداد زیادی از سازمان‌های دولتی و خصوصی تلاش می‌کنند تا بورس تحصیلی فرهنگی و فنی در روسیه را ارائه دهند. علاقمندان به رشته پزشکی نیز بهتر است بدانند که بورسیه پزشکی روسیه برای این کشور در اختیارشان قرار می‌گیرد.

دولت روسیه برای هر دوره به دانشجویان خارجی و روسی که در خارج از کشور قرار دارند، بورسیه‌های تحصیلی یا همان کمک هزینه‌های عمومی در روسیه را تحویل می‌دهد. این تصمیمات و فرایندها مستقیما به وسیله وزارت آموزش‌وپرورش و سازمان‌های فدرال روسیه اتاذ می‌گردد. بورسیه تحصیلی شامل هزینه تحصیل در روسی ، هزینه اقامت و بیمه درمانی می‌شود. اما دولت هزینه‌های سفر و بیمه را به عنوان بخشی از بورس تحصیلی مورد پوشش قرار نمی‌دهد. مبلغ بورسیه تحصیلی روسیه متناسب با رشته انتخابی و شهر انتخابی متفاوت است. شرایط بورسیه تحصیلی روسیه بسیار سخت است و نیازمند است که صبر و حوصله بسیاری داشته‌باشید.

وزارت علوم و آموزش‌وپرورش فدراسیون روسیه، نسبت به ارائه بورسیه تحصیلی  به دانشجویان خارجی، برای ادامه تحصیلات دانشگاهی علاقه‌مند است. بورسیه تحصیلی دولتی شامل موارد زیر است:

 • تحصیل رایگان برای تمام مدت زمان تحصیلی انتخاب شده به وسیله دانشجو
 • کمک هزینه نگهداری از دانشجویان (برای کل مدت زمان تحصیل آن‌ها، بدون در نظر داشتن موفقیت نامزدی آنها). که در سال 2018، هزینه تحصیلی برای دانشجویان، به طور میانگین به مبلغ 1630 روبل یا همان ۲۵ دلار در ماه می‌باشد.
 • هزینه خوابگاه در صورت وجود
 • هزینه‌های سفر
 • هزینه‌های زندگی در روسیه
 • بیمه نامه داوطلبانه بیمه درمانی نمی‌شود.

بورسیه‌های دانشگاه‌های روسیه

انجمن دانشگاه‌های جهانی (Global Universities Association) با همکاری با وزارت آموزش‌وپرورش و علوم فدراسیون روسیه بورسیه‌های روسی را در اختیار دانشجویان بی‌ المللی قرار می‌دهد. این بورسیه‌ها رقابتی می‌باشد و برای ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد می‌توانند مورد استفاده قرار بگیرند. وزارت آموزش‌وپرورش و علوم فدراسیون روسیه بورسیه‌های Russian State برای ادامه تحصیل برای دانشجویان خارجی فراهم می‌کند. این نوع بورسیه‌ها نیز رقابتی می‌باشد.

هدف از این بورسیه‌ها این است که اتحاد بین دانشجویان بین‌المللی و دانشجویان روسی بیشتر شود. این آژانس، خدمات تحصیلی روسی را بهبود می‌بخشد و همکاری بین موسسات آموزشی و شرکای ایالتی را بیشتر می‌کند. موسسه سوئدی، بورسیه‌هایی Visibly Program Scholarship برای تحصیل در مقطع دکترا و تحقیق و پژوهش‌های فوق دکترا برای مدت زمان ۱ سال در اختیار متقاضیان قرار می‌دهد. این بورسیه‌ها دانشجویان کشورهای آذربایجان، گرجستان، ارمنستان، بلاروس، مولداوی، فدراسیون روسیه و اوکراین شامل می‌شود

بورسیه‌های postdoctoral fellowships in humanities در موسسه روسیه برای مطالعات پیشرفته در روسیه نیز ارائه می‌شود. بورسیه جدید Russian Institute for Advanced Study  برای ادامه تحصیل در مسکو است. این یک برنامه تحقیقاتی بین المللی برای تبادل دانشجویان می‌باشد که برای اقامت به مدت 3 ،6 و حتی 8 ماه در R.I.A.S _M.P.S.U ( مسکو_ روسیه) در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

 

بیشتر بخوانید:

رشته پرستاری در روسیه

روش ثبت‌نام و پذیرش بورسیه‌های تحصیلی روسیه

سعی کردیم به شرح زیر به طور کامل شما را با روش ثبت‌نام بورسیه تحصیلی روسیه آشنا کنیم:

 • نسبت به ثبت‌نام در وبسایت اقدام کنید سپس فرم الکتریکی را پر کرده و درخواست خود را بفرستید.
 • اطلاعات شخصی که شمال نام کامل، تاریخ تولد، کشور محل اقامت، ایمیل و شماره تلفن شما می‌شود را در محل خواسته شده درج دهید.
 • شغل، تخصص یا دوره‌ای که برای آن درخواست داده‌اید را ذکر کنید. همچنین می‌توانید پیش از تکمیل آزمون‌های ورودی این اطلاعات را دستخوش تغییر کنید.
 • سطح تحصیلات فعلی
 • سطح تحصیلات روسی


شما می توانید شش دانشگاه را برای تحصیل در روسیه انتخاب کنید. برای انتخاب، باید به سراغ دانشگاه هایی که در سهمیه بندی وجود دارند، بروید. شما مجاز به انتخاب بیش از سه دانشگاه در منطقه فدرال نیستید. همچنین انتخاب بیش از دو دانشگاه در هر یک از شهرهای مسکو و سنت پترزبورگ برای شما امکان پذیر نیست. دانشگاهی که بیشتر از همه علاقه‌مندید که در آن نسبت به تحصیل خود اقدام کنید را به عنوان انتخاب اول انتخاب کنید و دانشگاه‌های دیگر را با توجه به اولویت های خود انتخاب کنید.

مدارک لازم برای بورسیه تحصیلی روسیه

 • کپی پاسپورت (باید حداقل 18 ماه بعد از ورود به روسیه معتبر باشد) یا یک کپی از گواهی تولد
 • کپی مدارک، گواهی که تحصیلات قبلی شما را مورد تایید قرار دهد یا مدارک تحصیلی که در یک کشور خارجی به دست آورده‌اید. کپی تمام مدارک در حافظه اپراتور درج خواهد شد.
 • مدارک فارغ التحصیلی دوران متوسطه، لیسانس، فوق لیسانس در رشته مرتبط با معدل تحصیلی(GPA) عالی
 • رونوشت‌ها
 • کپی پاسپورت
 • عکس
 • گواهی پزشکی در مورد اطلاعات کلی سلامت
 • گواهیHIV,AIDS

مراحل درخواست بورسیه تحصیلی دانشگاه‌های روسیه

 • وارد وب‌سایت رسمی بورسیه تحصیلی شوید و گزینه SING UP را بزنید و نسبت به کامل کردن جزییات اقدام کنید.
 • 6دانشگاه را تعیین کنید.
 • مدارک خود را ضمیمه کنید.
 • فرم درخواست را تکمیل کنید.
 • در گزینش‌های کشور خود قبول شوید. در ضمن نیاز است که با مرکز علوم و فرهنگ روسیه در ارتباط باشید.
 • ویزای خود را دریافت کنید و به روسیه سفر کنید.

بیشتر بخوانید:

گران‌ترین کشورهای جهان

بورسیه تحصیلی رشته پزشکی در روسیه

بورسیه تحصیلی رشته پزشکی در اختیار دانشجویان بین‌المللی کشورهای در حال توسعه قرار داده می‌شود. بورسیه تحصیلی در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکترا برای دانشجویان دانشگاه‌های پزشکی گزینه‌ی مناسبی است. بورسیه تحصیلی دوره کارشناسی دانشکده پزشکی، بورسیه تحصیلی کارشناسی ارشد دانشکده پزشکی، بورسیه تحصیلی B.C.H.B، بورسیه تحصیلی M.BBS، بورسیه تحصیلی، .B.D.S، بورسیه تحصیلی B.P.H.A.R.M.

 BOEHRINGER INGELBEIM FOND به دانشجویان ممتاز رشته پزشکی کمک هزینه MD اهدا می‌کند. این کمک هزینه به دانشجویان این امکان را می‌دهد که حداقل برای 10 ماه وقفه‌ای در تحصیل خود ایجاد کنند و نسبت انجام پروژه‌های تحقیقاتی در زمینه علوم پایه پزشکی در آزمایشگاه های اروپایی اقدام کنند. برای دانشجویان پزشکی با استعداد جوان این امکان وجود دارد که پروژه‌های تحقیقاتی در آزمایشگاه‌های مشهور بین المللی به وقوع بپیوندد.
کمک هزینه MD برای 12-10 ماه اعطا میشود و تمدید ان برای سه ماه امکان پذیر است. پرداخت هزینه‌های ماهیانه دانشجویان، هزینه‌های پروژه و بیمه کشور روسیه به مبلغ 1150 تا 1600 یورو در ماه شامل می‌شود. البته اضافه بر این مسئله، دارندگان کمک هزینه MD برای شرکت در کنفرانس‌های علمی یا دوره‌های علمی نیز امکان دریافت کمک هزینه‌های سفر را نیز دارا می‌باشند. آن‌ها می‌توانند قسمتی از یک شبکه جهانی MD و P.H.D به شمار بیایند.

شرایط تحصیل رایگان در روسیه

دولت روسیه سالانه 15.000 صندلی دانشگاه (بورس تحصیلی) برای ملیت‌های خارجی در برنامه‌های کارشناسی، تخصصی، فارغ التحصیلی، دکترا یا کارآموزی کنار می‌گذارد. البته باید حواستان باشد که اولویت با متقاضیان آسیایی یا کشورهای C.I.S (کشورهای مسستقل هم پیمان) است. بیشترین تعداد بورس تحصیلی به ترتیب 958 و 950، در اختیار متقاضیان چینی و ویتنامی اختصاص قرار داده می‌شود. دولت روسیه 618 صندلی دانشگاه را نیز برای تاجیکستان، 490 برای اوکراین، 500 برای مغولستان و 400 برای قرقیزستان ذخیره کرده است.

متقاضیان برای برخورداری از صلاحیت بورس تحصیلی دولت روسیه باید رقابت سختی را بگذرانند. انجمن پذیرش در 140 کشور مشغول به فعالیت هستند. اگر موفق نشدید که بورس تحصیلی را دریافت کنید، می‌توانید برای ثبت درخواست قرارداد دانشجویی اقدام کنید. هزینه‌های تحصیل در دانشگاه‌های روسیه پایین‌تر از آمریکا و اروپا می‌باشد. دانشجویان بین‌المللی نیز قابلیت امتحان کردن چندین راه برای صلاحیت برخورداری از تحصیل رایگان را نیز دارا می‌باشند.

برای مثال، المپیاد‌هایی که به وسیله دانشگاه‌های روسی به وجود آمده‌اند: افراد برنده می‌توانند بدون شرکت در آزمون ورودی در دانشگاه پذیرفته شوند و حق تحصیل رایگان یا اولویت‌های پذیرش مختلف را دارند. ملیت‌های خارجی همچنین توانایی این را دارند که برای بورس دولت روسیه درخواست دهند. برخی از گروه‌های خارجی می‌توانند به صورت رایگان در ترم‌های مشابه با افراد روسی برای تحصیل اقدام کنند.

 

بیشتر بخوانید:

تفاوت ارشد مجدد و دکترا

سوالات متداول در مورد شرایط بورسیه تحصیلی در روسیه

 • شرایط بورسیه تحصیلی روسیه برای ایرانیان به چه شکل می‌باشد؟

در مجموع 15 هزار سهمیه بورسیه در اختیار دانشجویان خارجی قرار گرفته می‌شود. دریافت پذیرش تحصیلی روسیه از طریق بورس برای هر کشور سهمیه خاصی تعیین نشده‌است. متقاضیان ایرانی این امکان را دارند که مثل بقیه‌ی کشورهای جهان از این سهمیه بهره ببرند.

 • آیا بعد از پایان تحصیل هزینه‌ای را برای دریافت مدرک باید بپردازیم؟

در صورت پذیرش بورسیه تحصیلی روسیه و بعد از پایان تحصیل، نیاز نیست که هزینه‌ای را برای آزاد کردن مدرک خود پرداخت کنید. شرایط بورسیه روسیه به این شکل می‌باشد که بعد از فارغ‌التحصیلی هیچ تعهدی برای شما به وجود نمی‌آید. شما بعد از اتمام تحصیل می‌توانید هر کجا که علاقه‌مند بودید نسبت به شروع کار و فعالیت خود اقدام کنید. برای دریافت مدرک تحصیلی هم نیاز نیست مبلغی پرداخت شود و یا تعهدی داده شود.

 • دلیل این که روسیه به دانشجویان خارجی بورسیه می‌دهد چیست؟

این هزینه‌ای که دولت روسیه برای تحصیل دانشجویان خارجی پرداخت می‌کند برای جذب دانشجوی خارجی به دانشگاه‌های روسیه می‌باشد. یکی از مقیاس‌های افزایش رتبه دانشگاه‌، تعداد دانشجویان خارجی که مشغول به تحصیل در دانشگاه می‌باشند، است. به همین دلیل است که روسیه نسبت به جذب دانشجویان خارجی به صورت تحصیل رایگان اقدام کرده‌است.

 • آیا امکان گرفتن بورسیه روسیه به زبان انگلیسی وجود دارد؟

خیر، بورسیه روسیه تنها در اختیار دانشجویانی قرار گرفته می‌شود که می‌خواهند به زبان روسی اقدام به تحصیل کنند. تحصیل به زبان انگلیسی در روسیه فقط به صورت آزاد امکان پذیر می‌باشد.

 • روش دریافت بورسیه تحصیلی روسیه چگونه است؟

نحوه دریافت بورسیه تحصیلی روسیه فقط از مجاری قانونی انجام می‌شود. برای ثبت‌نام بورسیه تحصیلی روسیه شما باید در سامانه که به این خاطر از طرف وزارت علوم روسیه معرفی می‌شود ثبت‌نام کنید. بورسیه تضمینی روسیه اشتباه بیان شده‌است و همچین چیزی وجود ندارد و بعد از ثبت‌نام شما، تصمیم پایانی به وسیله وزارت علوم روسیه تعیین می‌شود

پیشنهاد سردبیر زانکو