به دلیل اقتصاد قوی که کشور امریکا و کانادا افراد بسیاری در اندیشه این هستند که از طریق ویزای سرمایه گذاری به این کشورها مهاجرت نموده و وارد بازار تجارت و بورس امریکا و کانادا شوند.

سرمایه گذاری در بورس کانادا یکی از بهترین راه های کسب درآمد دلاری برای خارجی های غیر مقیم و همچنین مهاجران به کاناداست. در این مقاله به مزایا و معایب سرمایه گذاری در سهام و اوراق قرضه کانادا می پردازیم.

سرمایه گذاری در سهام و اوراق قرضه کانادا
کانادا یکی از ثروتمند ترین ملت های جهان است که تولید ناخالص داخلی آن به ۱.۷ تریلیون دلار می رسد. در حالی که صنعت خدمات کانادا بر اقتصاد آن چیره شده اما منابع طبیعی فراوان این کشور صادرات آن را تشکیل می دهند. این عوامل به کمک یکدیگر سبب شده اند تا کانادا به یکی از مقاصد برتر سرمایه گذاری در جهان مخصوصا برای سرمایه گذاران آمریکایی و آسیایی تبدیل شود.

سرمایه گذاران می توانند اوراق قرضه و سهام شرکت های کانادایی را به روش های مختلفی خریداری کنند. اوراق قرضه و سهام شرکت های کانادایی را می توان به صورت مستقیم از بورس اوراق بهادار تورنتو (TSX)، بورس کانادا (CSR) یا دیگر بازار های اوراق بهادار در کانادا خریداری کرد.

پیشبینی وضعیت اقتصادی آینده کانادا
کانادا به عنوان یکی از امن ترین کشور های جهان با سیاست مالی و منابع طبیعی قوی شناخته می شود. کانادا کشوری با اقتصاد قوی و کسری بودجه اندک است. سرمایه گذاران باید از همبستگی قوی کانادا با ایالات متحده آمریکا آگاه باشند زیرا این همبستگی می توانند تاثیر تنوع بخشی به سبد سهام را کاهش دهند. همچنین، سهام مرتبط با منابع طبیعی کانادا می توانند تحت تاثیر تغییرات قیمت جهانی کالا ها قرار گیرند.

از سوی دیگر، با رونق گرفتن استارت آپ ها و پیشی گرفتن کانادا از آمریکا در حوزه استارت آپ های تکنولوژی، تعداد و  ارزش شرکت های حاضر در بازار های بورس کانادا به سرعت در حال افزایش است.

مزایای سرمایه گذاری در بورس کانادا
کانادا دارای منابع طبیعی فراوان و قدرتمندی است که از فلزات گران بها تا نفت خام را در بر می گیرند. این منابع به کانادا امکان داده اند تا علاوه بر تامین انرژی خود، به کشور های دیگر نیز انرژی صادر کند. این کشور صرف نظر از داشتن منابع فراوان، نرخ تورم بسیار پایداری دارد. اقتصاد های مبنی بر منابع طبیعی به دلیل تغییر بهای حامل های انرژی اغلب دارای تورمی نوسانی و ناپایدار هستند. این پدیده به نفرین منابع نیز شناخته می شود.

بخشی از این پایداری به دلیل سیاست های پولی سخت گیرانه تر، اهداف تورمی ۲ درصد و کمک های مالی محافظه کارانه تر دولت به شرکت ها می باشد.

فرصت سرمایه گذاری در استارت آپ های کانادا
کانادا برای توسعه استارت آپ های خود برنامه جدیدی توسعه داده است که بر اساس آن علاوه بر کسب درآمد از طریق این کسب و کار های نوین، به افراد سرمایه گذار و خانواده ایشان، اقامت دائم کانادا را به صورت مستقیم ارائه می دهد. برای اطلاعات بیشتر در مورد این برنامه مهاجرتی، مقاله زیر را مطالعه کنید.

خطرات سرمایه گذاری در کانادا
ایالات متحده آمریکا بزرگ ترین شریک تجاری کانادا بوده و اقتصاد کانادا با اقتصاد آمریکا همبستگی زیادی دارد. این گفته یعنی امکان دارد بازار کانادا برخلاف بازار های دیگر تنوع چندانی برای سرمایه گذاران آمریکایی نداشته باشد. اقتصاد کانادا بخش بزرگی از نیروی خود را از کالا های ناشی از منابع طبیعی بدست می آورد.

سرمایه گذاری در کانادا با ETF و ADR
آسان ترین راه سرمایه گذاری در کانادا از طریق لیست صندوق های سرمایه گذاری یا رسید های سپرده آمریکایی است که توسط آمریکا معرفی شده اند. صندوق های سرمایه گذاری کانادا به سرمایه گذاران این امکان را می دهند که با خرید یک سهم، در صد ها سهم سرمایه گذاری کنند.

این صندوق های سرمایه گذاری می توانند در کل اقتصاد کانادا یا صنایع خاصی از آن سرمایه گذاری کنند. از سوی دیگر، رسید های سپرده آمریکایی یا ADR به سرمایه گذاران این امکان را می دهند تا بدون زحمت تبدیل پول خود به پول خارجی سهام شرکت های کانادا را خریداری کنند. در این جا برخی از صندوق های سرمایه گذاری محبوب در کانادا آورده شده اند:

صندوق درآمد انرژی کانادا
صندوق شاخص MSCI کانادا
صندوق IQ کانادا
صندوق ۳۰ شرکت جدید کانادا (برای سرمایه گذاری پر ریسک)
در این جا برخی ADR های محبوب کانادا آورده شده اند:

بانک مونتریال
شرکت بروکفیلد آفیس (در زمینه سرمایه گذاری املاک)
منابع طبیعی کانادا (سهامی خاص)
شرکت نفت ایمپریال (سهامی خاص)
شرکت راه آهن ملی کانادا
سرمایه گذاری در سهام و اوراق قرضه کانادا
سرمایه گذاران می توانند اوراق قرضه و سهام شرکت های کانادایی را به صورت مستقیم از بورس اوراق بهادار تورنتو (TSX)، بورس کانادا (CSR) یا دیگر بازار های اوراق بهادار در کانادا خریداری کنند.

برخی کارگزاری های بورس در آمریکا امکان معامله در بازار اوراق بهادار کانادا را نیز فراهم می کنند. با این حال، ممکن است همه کارگزاری های بورس آمریکا این امکان را نداشته باشند.

در حالی که اغلب شرکت های بزرگ کانادا در لیست شاخص ۶۰ شرکت برتر نمایش داده می شوند، شرکت های جدید در لیست شاخص ۵۰ شرکت پر خطر جای می گیرند. بنابراین، سرمایه گذارانی که به دنبال یک نقطه شروع خوب برای سرمایه گذاری در اوراق بهادار کانادا هستند می توانند به جستجو و تحقیق در لیست این شرکت ها بپردازند. با این حال، بسیاری از شرکت های معدن کاری جدید در کانادا میان سرمایه گذاران خارجی محبوب هستند.

سرمایه گذاران باید از قوانین و شرایط مالیات در کانادا آگاهی داشته باشند. امکان دارد، نرخ مالیات بر درآمد و عواید سرمایه ای، برای سرمایه گذاران خارجی نسبت به سرمایه گذاران آمریکایی متفاوت باشد. سرمایه گذاران باید با مشاوران یا یک فرد متخصص در زمینه مالی درباره مقدار این تفاوت ها و مواجه با قوانین مالیاتی خارجی مشورت کنند.

آیا خارجی ها هم می توانند در بورس کانادا سرمایه گذاری کنند؟
بله، اتباع کشور های دیگر هم می توانند به راحتی بدون نیاز به اقامت یا سفر به کانادا از طریق کارگزاری های معتبر و وکلای اقتصادی به راحتی در کسب و کارها و بورس کانادا سرمایه گذاری کنند.

کانادا فرصت جذابی را جهت سرمایه گذاری در اقتصادی قدرتمند با منابع طبیعی فراوان به سرمایه گذاران ارائه می دهد. سرمایه گذارانی که تمایل به سرمایه گذاری در شرکت های کانادایی را دارند می توانند از طریق صندوق های سرمایه گذاری، رسید های سپرده آمریکایی یا سرمایه گذاری خارجی مستقیم توسط کارگزاری های معتبر اقدام کنند.

خدمات اپلو برای کسب درآمد ارزی از کانادا
موسسه حقوقی مهاجرتی اپلو، با تجربه سال ها کار و فعالیت در مشاوره و اجرای سرمایه گذاری در کانادا می تواند در تمامی مراحل سرمایه گذاری در کانادا و همچنین تبدیل شدن به سهام دار در بورس اوراق بهادار کانادا همراه و راهنمای شما باشد.

 

 

افراد با سرمایه گذاری در آمریکا ممکن است به اخذ اقامت افراد نیز دست پیدا نمایند. روش های سرمایه گذاری در آمریکا مختلف است که مهم ترین آن ها سرمایه گذاری EB5 بوده و افراد با مبلغ 1 میلیون دلار و یا با مبلغ 500 هزار دلار می توانند در آمریکا بیزینس خود را راه اندازی کنند و گرین کارت آمریکا را به دست آورند. در این روش در ابتدا یک اقامت 2 ساله داده می شود و پس از آن متقاضیان می توانند در صورت رعایت شرایط لازمه از جمله پرداخت مالیات، عدم ارتکاب جرم و جنایت، داشتن بیزینس اولیه و… برای اقامت دائم آمریکا و اخذ گرین کارت اقدام کنند. اما این شرایط و این اقدامات به سادگی و بدون ریسک نمی باشد، بلکه دارای شرایط سخت و پیچیده ای می باشد و خود دولت آمریکا از این ویزا به عنوان ویزای پرریسک برای اتباع غیر آمریکایی یاد کرده است.

در سرمایه گذاری در آمریکا باید به شاخص های اقتصادی تاثیرگذار نیز توجه داشته باشیم. شاخص هایی مانند نرخ بیکاری، روند رشد اقتصادی و شرایط ثبات سیاسی آن کشور به صورت مستقیم بر چگونگی سرمایه گذاری در هر کشوری تاثیر گذار می باشد. کشور آمریکا از نظر اقتصادی به عنوان اولین و بزرگترین اقتصاد دنیا معرفی شده است که حدود 13 هزار میلیارد دلار تولید ناخالص داخلی را به تنهایی به خود تعلق داده است. یعنی در حدود 20 درصد کل تولید ناخالص جهان را داراست. این به این معنی است که یک اقتصاد قوی و با ثبات را دارد و شرایط را از همه نظر برای افراد فراهم آورده است. نرخ بیکاری نیز در ردیف این عوامل تاثیر گذار قرار می گیرد. از سال 2010 تا سال 2018 نرخ بیکاری در این کشور روند نزولی داشته است و به یک عدد پایین رسیده است. در ادامه در قالب چند نمودار وضعیت این کشور را بررسی می نماییم. نمودار نرخ بیکاری در کشور آمریکا از سال 2010 تا سال 2018 در زیر نشان داده می شود.

یکی دیگر از راه های سرمایه گذاری در آمریکا خرید اوراق قرضه از این کشور می باشد. اما این روش برای افراد غیر آمریکایی کار ساده و بدون ریسک نخواهد بود. اما معمولا خرید اوراق قرضه در کشورهای پیشرفته و با اقتصاد قوی آثار خوبی را در بر خواهد داشت اما در کشورهای با اقتصاد ضعیف این اقدام زیاد توصیه نمی گردد. کشور آمریکا نیز چون دارای یک اقتصاد قوی است متقاضیان این امکان را دارند که با مبلغ 1 میلیون دلار با خرید اوراق قرضه و یا شرکت در ساخت و ساز ها و تولید و بازسازی و عمران در این کشور، اقامت را برای خود و اعضای خانواده به دست بیاورند. این مطلب توسط موسسه حقوقی ملک پور(MIE اتریش) تهیه و نگارش شده است و هر گونه کپی برداری از آن شرعا و قانونا مجاز نمی باشد.

یکی از روش های سرمایه گذاری در آمریکا، خرید سهام و اوراق قرضه دولتی (بورس) می باشد. یکی از اهداف قانون میهن پرستی آمریکا که پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر به تصویب رسیده است، ممنوعیت سازمان ها و افراد مرتبط با تروریسم از تأمین مالی و درآمد های خود برای بازارهای آمریکا است. این بدان معنی است که شرکت های کارگزاری موظف هستند هویت مشتری را تأیید کرده و هر گونه فعالیت مشکوک در حساب مالی آن ها را به دولت گزارش دهند. البته این مقررات تأثیری در اکثر قریب به اتفاق سرمایه گذاران بین المللی به صورت خاص ندارد. علاوه بر این، شما همیشه باید اطمینان حاصل نمایید که با یک کارگزار معتبر بین المللی همکاری می کنید تا از رعایت مجموعه مقررات همیشه در حال تغییر و حاکم بر خرید سهام و اوراق قرضه دولتی ایالات متحده اطمینان حاصل نمایید. این بدان معنیست که کسانی که اقامت ایران را داشته و از داخل کشور ایران، قصد خرید اوراق قرضه دولتی آمریکا را دارند، امکان اقدام برای این امر را ندارند. البته این شرایط تا زمانیست که محدودیت های مالی و تحریم های بین المللی، گریبانگیر کشور ایران می باشد. بنابراین اگر قصد سرمایه گذاری در آمریکا را در اوراق قرضه دولتی و سهام ها و بورس ها دارید، این کشور را فاکتور بگیرید؛ چرا که منفعت اقامتی نیز برای شما نخواهد داشت.

پیشنهاد سردبیر زانکو