افرادی که در پی تحصیل در یک کشور اروپایی هستند ممکن است سوالات و پرسش های مختلفی در ذهن داشته باشند از جمله بولونیا چیست؟ در واقع از آن جایی که یکی از بهترین راه های اخذ اقامت در غالب کشورهای دنیا از طریق تحصیل در آن کشور است، روش تحصیلی در سال های اخیر خیلی مورد توجه ایرانی ها قرار گرفته است.

بولونیا چیست؟

فرایند بولونیا (Bologna Process) مجموعه ای از توافق های وزرا و جلسات کشورهای اروپایی بود که برای اطمینان حاصل کردن از صلاحیت های استانداردها و بالا بردن کیفیت مدارک تحصیلی دانشگاه های کشور های اروپایی در سال 1999 میلادی توسط وزرای آموزش و پرورش 29 کشور اروپایی در دانشگاه بولنیا به امضا رسید. این فرایند منطقه آموزش عالی اروپا را تحت کنوانسیون پذیرش لیسبون ایجاد کرده‌است. در سال های بعد کشورهای بیشتری به این توافقنامه پیوستند و در سال 2020 تعداد کشور های اروپایی که آن را امضا کردند به 48 کشور رسید.

این توافقنامه که در حوزه آموزش عالی اروپا جریان دارد نقش بسزایی در جا به جایی اساتید و دانشجوها بین کشورهای مختلف داشته است.کشورهایی که فرایند بولونیا را امضا کرده اند باید از شرایط این توافق نامه در زمینه آموزش عالی پیروی نمائید. باید مقاطع تحصیلی هر دوره را در یک سطح به پایان برسانند ، باید کیفیت بالایی در آموزش برای دانشگاه های خود داشته باشند.

 

فرایند بولونیا

در میان کشورهای عضو بولونیا کشورهای روسیه و ترکیه به دلیل پایین بودن هزینه تحصیل و زندگی نسبت به سایر کشورها بیشتر مورد توجه متقاضیان ایرانی است.تمام دانشگاه های ترکیه پیرو پیمان بولونیا هستند و دوره ای تحصیلی شان مطابق با اروپا است دانشجویان با تحصیل در ترکیه می توانند از شرایط و مزایای یک دانشگاه اروپایی بهره مند شوند. دولت روسیه در سال 2013 که فرایند بولونیا را امضا کرد چندین تعهد را به عنوان بخشی از خلق فضای آموزشی مشترک کشورهای شرکت کننده بر عهده گرفت. مدرک تحصیلی دانشگاه های روسیه در اکثر کشور ها مورد تایید است.

دانشگاه بولونیا چیست؟

دانشگاه بولونیا که نام ایتالیایی آن Alma Mater Studiorum Università di Bologna و نام انگلیسی آن University of Bologna است، محل برگزاری جلسات گفته شده بود و یکی از کهن ترین دانشگاه های دنیا می باشد که بیش از 900 سال قدمت دارد. محل وقوع این دانشگاه در شهر بولونیای ایتالیا است و در حال حاضر دانشگاه دانشگاه بسیار پرجمعیت و پهناوری است که 85000 نفر دانشجو دارد و از 23 دانشکده تشکیل شده است.

 

کشورهای عضو توافقنامه بولونیا

امضا کنندگان قرارداد بولونیا ، اعضای منطقه آموزش عالی اروپا ، عبارتند از:

۱۹۹۹: اتریش ، بلژیک ، بلغارستان ، جمهوری چک ، دانمارک ، استونی ، فنلاند ، فرانسه ، آلمان ، یونان ، مجارستان ، ایسلند ، ایرلند ، ایتالیا ، لتونی ، لیتوانی ، لوکزامبورگ ، مالت ، هلند ، نروژ ، لهستان ، پرتغال ، رومانی ، اسلواکی ، اسلوونی ، اسپانیا ، سوئد ، سوئیس ، انگلستان.

۲۰۰۱: کرواسی ، قبرس ، لیختن اشتاین ، ترکیه ، کمیسیون اروپا

۲۰۰۳:  آلبانی ، آندورا ، بوسنی و هرزگوین ، جمهوری مقدونیه شمالی ، روسیه ، صربستان ، شهر واتیکان

۲۰۰۵:  ارمنستان ، آذربایجان ، گرجستان ، مولداوی و اوکراین

۲۰۰۷:  مونته نگرو

۲۰۱۰: قزاقستان

۲۰۱۵: بلاروس

همه کشورهای عضو اتحادیه اروپا در این روند شرکت می کنند که کمیسیون اروپا نیز امضا کننده آن است. موناکو و سان مارینو تنها اعضای شورای اروپا هستند که این روند را اتخاذ نکردند.

 

پیشنهاد سردبیر زانکو