آمریکا یکی از کشور‌های مورد علاقه شمار زیادی از ایرانیان است و در طی چند سال گذشته افراد زیادی برای گرفتن اقامت آمریکا و تابعیت آن اقدام کرده‌اند. اما اینکه بهترین راه برای اینکه یک شهروند آمریکایی شد کدام است؟ و از چه طریقی می‌توان برای اخذ تابعیت آمریکا اقدام کرد؟ مراحل اخذ تابعیت آمریکا چقدر زمان می‌برد؟ سیستم تابعیت آمریکا چگونه است؟ و آیا اقامت گرفتن دائم در آمریکا به تابعیت ختم می‌شود یا نه؟ این سوال ها از مهم‌ترین سوال‌هایی می‌باشد که برای تعداد زیادی از افراد مهاجر پیش خواهد آمد و ما به تک‌تک این سوالات در این مقاله پاسخ خواهیم داد.

آمریکا:

آمریکا یکی از کشورهایی است که سالانه شمار زیادی از مردم در سراسر دنیا از جمله ایران قصد اخذ اقامت گرفتن در آن کشور هستند از این رو در این مقاله سعی می‌کنیم در پاسخ به این سوالات اقدام کرده و تمام ابهامات را از بین ببریم، و موسسه‌ی زانکو در پاسخ به این سوال‌ها شما عزیزان را همراهی کرده و برای ارائه بیشتر خدمات با مشاوره زانکو همراه باشید.

تابعیت آمریکا

شهروندی از طریق قبول تابعیت آمریکا به صورت زیر است:

پذیرش تابعیت آمریکا در طی مراحلی است که به‌وسیله آن تابعیت شهروندی آمریکا به یک شهروند یا ملیت خارجی، بعد از برآوردن قوانین مهمی که توسط کنگره در قانون مهاجرتی آمریکا و شهروندی نشر داده می‌شود، اعطا می‌گردد.

روش‌های معمول شهروند آمریکا شدن، به دارندگان ویزای آمریکا یا همان گرین‌کارت حداقل بعد از ۵ سال اجازه تابعیت در کشور آمریکا را می‌دهد. راه‌های دیگری نیز وجود دارد که عبارتند از:

 • 1-کسانی که اقامت دائم دارند و با یک شهروند آمریکایی ازدواج کرده‌اند.
 • 2-کسانی که اقامت دائم دارند افراد ارتشی و خانواده آن‌ها.
 • 3-شهروندی از طریق پدر و مادر.

 

کسانی که دارای گرین‌کارت هستند و با یک شهروندان آمریکایی ازدواج کرده می‌توانند(تابعیت همسر شهروند آمریکا)‏:

 • 1-برای حداقل ۳ سال اقامت دائم ( دارنده گرین‌کارت ) بوده باشند.
 • 2-در اتحادیه زناشویی آمریکا با همان همسر خود که شهروند آمریکا بوده درطول زمانی معین زندگی کرده باشد و ازدواج آن‌ها قانونی بوده و ثبت شده باشد.
 • 3-تمام قوانین واجد شرایطی دیگر زیر نظر این بخش را شامل می‌شود.

موارد اصلی واجد شرایط شدن به صورت زیر است:

تحت حکم ۳۱۹ (ب) از جزو حکم‌های اساسی برای این امر است به قانون مهاجرت آمریکا و ملیت این امکان را می‌دهد که شما واجد شرایط شوید اگر شما هر یک از شرایط زیر را دارا باشید و به اصول مربوطه پایبند بمانید:

 • 1-دارای 18 سال سن باشید یا بیشتر (حداقل 18 سال)
 • 2-اقامت دائم داشته باشید یا همان گرین کارت به مدت حداقل 3 سال بلافاصله قبل از تاریخ تشکیل پرونده درخواست تابعیت که زمان و مکان به شما اعلام می‌شود.
 • 3-در انجمن زناشویی با شهروند آمریکایی زندگی کرده باشد، کسی که در طول زمانی مشخص شهروند  قانونی آمریکا بوده باشد، در طول این ۳ سال بیوفقه قبل از اجرای حکم درخواست تاریخ تشکیل پرونده و تا زمانی که بررسی درخواست تابعیت صورت می‌گیرد زندگی مستمری با‌هم داشته باشند.
 • 4-در داخل کشور آمریکا و یا منطقه‌های مشخص با صلاحیت بر محل اقامت فرد متقاضی حداقل سه ماه قبل از تاریخ شکل‌گیری پرونده، در آن منطقه زندگی کرده باشند.
 • 5-اقامت به طور مداوم در کشور آمریکا به عنوان کسی که اقامت دائم قانونی برای حداقل سه سال بیوفقه قبل از تاریخ درخواست شکل‌گیری پرونده را دارا باشد.
 • 6-اقامت پیوسته در آمریکا از تاریخ درخواست شکل‌گیری پرونده برای تابعیت تا زمان کامل‌شدن آن.
 • 7-حداقل ۱۸ ماه از ۳ سال را بیوفقه قبل از تاریخ درخواست شکل‌گیری پرونده در آمریکا حضور فیزیکی داشته و در آمریکا زندگی کند.
 • 8-توانایی لازم برای کارهایی معمول از قبیل خواندن ، نوشتن، و صحبت به زبان انگلیسی و فهم درستی از تاریخ و نظام آمریکا را داشته باشد0
 • 9-یک انسان با‌ شخصیت، از نظر اخلاقی مورد قبول باشد، به اصول و قوانین مهم و اساسی آمریکا پایبند باشد و آن‌ها را عمل کند، و به درستی درطی دوران مربوطه که در آمریکا ساکن است طبق قوانین در نظمی اساسی و معمول و به شادی در آمریکا زندگی کند و موجب پیشرفت خود و دولت آمریکا شود.

اقامت آمریکا

کسانی که اقامت دائم دارند افراد ارتشی و خانواده آن‌ها:

فداکاری‌ها و از خود گذشتگی‌های مهمی که توسط افراد غیرآمریکایی، از خانواده‌ها یا اعضا نیروهای مسلح آمریکا انجام شده است را وزارت شهروندی و مهاجرت امریکا شناسایی می‌کند. وزارت شهروندی و مهاجرت امریکا درخواست‌های تابعیت آن افراد را به موقع و به بهترین شکل انجام می‌دهد، این درحالی است که ارائه خدمات به متقاضیان نمونه، حفظ منظم بودن سیستم مهاجرت و حفظ امنیت کشور را دارا است.

عضوهای نیروهای مسلح آمریکا و خانواده‌های آن‌ها ( همسر و فرزندان آن‌ها ) ممکن است برای شهروندی واجد شرایط شوند، که شامل پردازش تحت مقررات خاص از قانون مهاجرت در کشور آمریکا می‌باشد.

شهروندی اعضای ارتش امریکا:

عضوهای نیروهای مسلح آمریکا ممکن است برای شهروندی با تابعیت از طریق خدمات نظامی تحت بخش‌های  ۳۲۸ یا ۳۲9 واجد شرایط باشند.

شهروندی برای همسران و فرزندان اعضای ارتش آمریکا:

همسران و فرزندان اعضای نیروهای مسلح آمریکا که در آمریکا مستقر هستند یا ممکن است برای تابعیت و یا برای پردازش از خارج از کشور واجد شرایط شوند، کودکان عضوهای نظامی مستقر در خارج از کشور نیز ممکن است برای پردازش از خارج کشور واجد شرایط شوند.

 

دو راه اصلی شهروندی از طریق والدین به صورت زیر است:

 

 • 1-شهروندی در زمان تولد کودکانی که در خارج از آمریکا متولد شده‌اند.
 • 2-شهروندی خودکار بعد از تولد اما قبل از سن هیجده سالگی. ‏

 

شهروندی در زمان تولد کودکانی که در خارج از آمریکا متولد شده‌اند به صورت زیر است:

اگر در زمان تولد کودک خارج از آمریکا بوده باشد و والدین او با یکدیگر ازدواج کرده باشند:

1-هر دو والدین در زمان تولد فرزند شهروند آمریکا بوده باشند و حداقل یکی از آن‌ها قبل از تولد فرزند در آمریکا یا سرزمین هایش زندگی کرده باشد.

2-در زمان تولد فرزند یکی از والدین از والدین شهروند آمریکا بوده باشد و پدر یا مادر آمریکایی برای یک دوره  به مدت حداقل ۵ سال در بخشی از زمان‌های زندگی خود، قبل از تولد فرزند در کشور آمریکا یا سرزمین هایش حضور فیزیکی داشته و در آن‌جا زندگی کرده باشند.

اگر پدر و مادر شهروند آمریکایی، به علت 3 معیار زیر در خارج از آمریکا به سر می‌بردند، نیز می‌توانند نسبت به نیاز حضور فیزیکی آن‌ها در کشور آمریکا و سرزمین‌های آن مورد لحاظ قرار بگیرد:

.   خدمت با‌سابقه و پرافتخار در نیروهای مسلح ایالت آمریکا.

.   اشتغال در ایالت آمریکا .

.   اشتغال در سازمان‌های بین المللی و سازمان‌های مربوطه.

اگر در زمان تولد فرزند خارج از آمریکا بوده باشند و والدین او با یکدیگر ازدواج نکرده باشند‏:

مادر ژنتیکی یا غیر ژنتیکی در زمان تولد فرزند شهروند آمریکا بوده باشد و قبل از آن، مادر حداقل به مدت یک ساله پی‌در‌پی از نظر جسمی و فیزیکی در ایالات متحده آمریکا حضور داشته باشد و در طی این مدت در آن‌جا زندگی کرده باشد.

پدر ژنتیکی در زمان تولد فرزند شهروند آمریکا بوده باشد ‏و مادر آن آمریکایی نباشد:

 • 1-رابطه خونی بین فرزند و پدر با توجه به شواهد و آزمایشات لازم روشن و قاطع مشخص شده است.
 • 2-در زمان تولد کودک پدر اصلیت آمریکایی داشته باشد.
 • 3-پدر (مگر اینکه فوت شده باشد ) توافق‌نامه ای در خصوص پشتیبانی مالی برای فرزند تا زمانی که به سن ۱۸ سال را به ثبت برساند.

شهروندی

شهروندی خودکار بعد از تولد اما قبل از سن هیجده سالگی:

فرزندی که خارج از کشور آمریکا متولد شده باشد نیز، بعد از تولد یک شهروند آمریکایی محسوب می‌شود اگر شرایط زیر را دارا باشد.

کودک باید سن زیر ۱۸ سال داشته باشد و حداقل یکی از والدین آن کودک (پدر یا مادر) شهروند آمریکایی و اصالت آمریکایی داشته باشد.

فرزند توسط پدر یا مادری که اصالت آمریکا دارد به سرپرستی گرفته شده باشد :

فرزند از نظر قانونی در سرپرستی قانونی و فیزیکی پدر یا مادری که اصالت آمریکایی دارند اقامت دارد و شرایط زیر را دارا باشد اما نکته مهم اینجاست که قبل از تولد هیجده سالگی فرزند:

1-کودک به عنوان یک یتیم در آمریکا شناخته شود و یا در کنوانسیون سرپرستی پذیرفته شده است ،کسی که در حال آمدن به آمریکا برای به فرزند خواندگی گرفتن است باید این نکته را مد نظر قرار دهد که تمام کارهای قانونی این مراحل باید حتما در قبل از 18 سالگی انجام شود.

2-کودک در آمریکا به عنوان یک یتیم شناخته شود  و سرپرستی او توسط پدر یا مادر یا والدین شهروند آمریکا به طور کامل در خارج از کشور آمریکا صورت گرفته باشد و تکمیل شده باشد.

3-پدر یا مادر خوانده باید فرزند را قبل از تولد شانزده سالگی او یا در بعضی از موارد تا 18 سالگی به سرپرستی بگیرد و با کودک به مدت حداقل 2 سال زندگی کرده و سرپرستی او را در طی این 2 سال به صورت کامل گرفته باشد.

 

مراحل اخذ تابعیت آمریکا:

برای درخواست اخذ تابعیت ابتدا باید فرم‌های مربوطه برای درخواست تابعیت را پرکنید.

برای اینکه شهروند تابع آمریکا محصوب شوید در ابتدا باید آزمون تابعیت دهید و در آزمون تابعیت قبول بشوید. در مصاحبه تابعیت، شما بایستی به سوال‌هایی از قبیل درخواست خود برای اقامت در آمریکا و پیش زمینه‌ای از آن به طور کامل پاسخ دهید. همچنین باید آزمون زبان انگلیسی و آزمون‌های مربوطه را به طور کامل بدهید فقط در‌حالتی که شما معاف شده باشید یا عوامل دیگری داشته باشید نیاز به أزمون ندارید. طبق بند ۳۱۲ از قانون مهاجرت بایستی تمام متقاضیان نشان دهند که توانایی کارهایی از قبیل خواندن، نوشتن، و صحبت کردن را در محاورات زبان انگلیسی و یک دانش و فهم از تاریخ و حکومت ایالت متحده آمریکا را داشته باشند.

 

موارد اصلاح شده آزمون‌های تابعیت آمریکا به صورت زیر است:

 • 1-تجربه آزمون یکنواخت و سازگار برای تمام متقاضیان از تمام نقاط
 • 2-به طور موثر مورد آزمون قرار دادن متقاضی که دانش آن نسبت به تاریخ آمریکا و دولت را می تواند ارزیابی کند.

 

اگر در این آزمون قبول نشوید باید چه کار کرد:

به شما 2 فرصت داده می‌شود تا آزمون‌های زبان و مدنیت را کامل کنید و به تمامی سوالات مربوط به تابعیت خود به زبان انگلیسی به طور کامل پاسخ دهید. اگر شما در جواب دادن به هر کدام از این آزمون‌ها در گزینش اول خود موفق نشده باشید، بین ۶۰ تا ۹۰ روز کاری از تاریخ مصاحبه نخست شما برای بار دوم از آن بخش‌هایی که در آن موفق نبودید(زبان یا مدنیت) از شما آزمون‌های مربوطه را گرفته و نتیجه را به شما اعلام می‌کنند.

مراسم تابعیت به‌صورت زیر است:

اگر وزارت شهروندی و مهاجرت ایالت متحده آمریکا فرم‌های درخواست تابعیت شما را را تایید کند، دولت آمریکا برای شما مراسم وفاداری و سوگند در اعطای تابعیت را برنامه‌ریزی خواهد کرد، ادای سوگند روند تبدیل شدن شما به یک شهروند آمریکایی را تکمیل خواهد کرد.

انواع مراسم تابعیت به صورت زیر است:

 • مراسم قضایی، دادگاه سوگند وفاداری شما را اداره کرده و کارهای مربوطه را انجام خواهد داد.
 • مراسم اداری، وزارت شهروندی و مهاجرت ایالت متحده آمریکا سوگند وفاداری را اداره می کند.

مراسم تابعیت

در قسمت زیر کارهایی که در مراسم اعطای تابعیت خود انتظار دارید آورده شود به صورت کامل بیان شده است:

1-بررسی در مراسم:

پس از رسیدن در مراسم، دفتر وزارت شهروندی و مهاجرت ایالت متحده آمریکا بررسی می‌کند. یک افسر از دفتر وزارت شهروندی و مهاجرت ایالت متحده آمریکا پاسخ های شما را به پرسشنامه، اعلامیه تابعیت مراسم سوگند را بررسی می‌کند. لطفا پاسخ‌های خود را به پرسشنامه قبل از رسیدنتان کامل کرده تا به مشکلی برنخورید.

 

2-دریافت اعلامیه برگزاری سوگند وفاداری مراسم اعطای تابعیت:

این امکان وجود دارد که شما قادر به شرکت در مراسم اعطای تابعیت در همان روز مشخص شده مصاحبه خود را نداشته باشید. اگر مراسم ‏قابل اجرا نباشد یا شرایط لازم آن فراهم نباشد، به شما یک ایمیل با تاریخ، زمان و محل مراسم اعطای تابعیت در قالب یک فرم ‏اطلاعیه مراسم سوگند به شما ارسال خواهد شد.‏

اگر شما نمی‌توانید در مراسم اعطای تابعیت خود حضور داشته باشید، فرم‌های مربوطه یا همان اعلامیه مراسم سوگند و وفاداری اعطای تابعیت خود را به دفتر وزارت شهروندی و مهاجرت ایالت متحده آمریکا ‏محلی خود برده در یک تاریخ خاص و توضیح بدهید که چرا شما نتوانستید در مراسم اعطای تابعیت خود ‏حضور داشته باشید. اگر از یک بار بیشتر شد که عدم حضور برای مراسم اعطای تابعیت شما ثبت شود ممکن است به منتفی شدن درخواست شما بیانجامد.

3-نگاهی به سوگند وفاداری:

نکته قابل توجه این است که اگر شما سوگند وفاداری در مراسم اعطای تابعیت خود را برگزار نکنید به هیچ عنوان یک شهروند آمریکایی محصوب نخواهید شد. شما گواهی تابعیت خود را پس از ادای سوگند وفاداری دریافت می‌کنید شرکت در مراسم یکی از مهم‌ترین شروط اخذ تابعیت است.

4-استرداد کارت اقامت دائم شما:

شما باید کارت اقامت دائم خود را به دفتر وزارت شهروندی و مهاجرت ایالت متحده آمریکا  استرداد دهید، زمانی که شما در بررسی مراسم اعطای تابعیت خود قرار گرفته اید. اگر شما در طی مصاحبه تابعیت اثبات کنید که کارت اقامت را از دست داده اید و برای بازیابی آن تلاش کرده ولی نتیجه‌ای حاصل نشده است ، و یا به دلیل خدمت سربازی خود، به شما هرگز اقامت دائم تعلق نمی گیرد، این شرط‌ها لغو شده و شما دیگر نیازی به کارت اقامت دائم خود نداشته زیرا شما گواهی تابعیت را پس از مراسم سوگند وفاداری دریافت کرده و تمام کارهایی که می‌خواستید انجام دهید و ملزم به کارت بود را می‌توان انجام داد.

 

5-دریافت گواهی تابعیت:

به دقت گواهی تابعیت خود را مورد مطالعه و بررسی  قرار دهید و هرگونه خطا را قبل از خروج از مراسم به اطلاع دفتر وزارت شهروندی و مهاجرت ایالت متحده آمریکا برسانید چون شما از گواهی تابعیت خود به عنوان مدرک رسمی، که شما یک شهروند آمریکایی هستید، استفاده می‌کنید پس از صحت اطلاعات وارده مطمئن شوید.

اگر شما گواهی تابعیت خود را گم کنید یا به طور دیگری دیگر امکان دسترسی به آن را نداشته باشید، شما می‌توانید با پر کردن فرم‌های مربوطه برای سند جایگزین تابعیت / شهروندی درخواستی دوباره دهید و با طی پروسه‌ی مربوطه کارت خود را پس بگیرید.

 

درخواست برای اخذ گذرنامه / کارت پاسپورت آمریکا به صورت زیر است:

ما به‌شدت به شما توصیه می‌کنیم که شما برای یک گذرنامه آمریکا از وزارت خارجه آمریکا به سرعت پس از مراسم سوگند وفاداری اقدام کنید تا هرچه سریع‌تر به آن دست پیدا کنید.

 • علاوه بر گواهی تابعیت شما، پاسپورت آمریکا نیز به عنوان یک مدرک رسمی شهروندی از سوی دولت آمریکا عمل می‌کند.
 • شما پس از درخواست گذرنامه آمریکا در مراسم اعطای تابعیت خود به صورت بسته خوش آمدید شهروندی آمریکا نیز دریافت می‌کنید.

ثبت نام برای رای در انتخابات فدرال به صورت زیر است:

رای دادن در انتخابات دولت فدرال آمریکا هم یک حق و هم یک مسئولیت شخص تابع آمریکا است. پس از اینکه شما سوگند وفاداری را در یک مراسم اداری را بیان می‌کنید، به شما فرصت این داده می‌شود که ثبت نام برای رای دادن در دولت آمریکا را داشته باشید. در مراسم تابعیت اداری، فرم‌ها به صورت یک دفتر دولتی یا محلی انتخابات دولت، یک نهاد غیر دولتی، و یا در دفتر وزارت شهروندی و مهاجرت ایالت متحده آمریکا توزیع می‌شوند. اگر یک ارگان غیر دولتی در ثبت نام رای دهی در مراسم اعطای تابعیت دفتر وزارت شهروندی و مهاجرت ایالت متحده آمریکا کمک کند، در آن سازمان این امکان وجود دارد که فرم شما را جمع آوری کرده و به دفتر رسمی انتخابات دولت فدرال ارسال کند، اما اجازه ندارد اطلاعات شخصی شما را نگه‌داری کند. شما می‌توانید با مراجعه به دفتر دفتر وزارت شهروندی و مهاجرت ایالت متحده آمریکا محلی خود در صورتی که اگر باور دارید که یک ارگان غیر دولتی مدارک و اطلاعات شخصی شما را بعد از کمک به شما در مراسم ثبت نام رای دهندگان در مراسم اعطای تابعیت دفتر وزارت شهروندی و مهاجرت ایالت متحده آمریکا نگهداری و حفظ می‌کند از آن‌ها شکایت کرده و مورد پیگیری قرار دهید زیرا این مجوز در هیچ یک از نهادهای غیر دولتی جایز نیست.

 

 

بیشتر بخوانید:

آب و هوای آمریکا

تحصیل در آمریکا

ویزای ازدواج آمریکا

پیشنهاد سردبیر زانکو