تحصیل در‌ گرجستان

کشور گرجستان در منطقه قفقاز اوراسیا واقع شده است . که پایتخت و بزرگترین شهر ان تفلیس می باشد و از نظر اب و هوایی چهار فصل دیده میشود . واحد پول کشور گرجستان لاری می باشد که به صورت GEL بر روی محصولات درج می شود . پول خرد گرجستان تتری نامیده میشود که هر ۱۰۰ تتری ۱ لاری میشود. لازم به ذکر می باشد که هر لاری پول گرجستان بین ۱۴۰۰ تا ۲۱۵۰ تومان متغیر می باشد .

تحصیل در گرجستان و بررسی آن


تحصیل در گرجستان و مقدمه‌ای بر آن

تحصیل در گرجستان ، شرایط و مدارک پذیرش تحصیلی کشور گرجستان و به صورت کلی مهاجرت به کشور گرجستان از راه  تحصیل در این مقاله مورد بررسی و تحلیل علمی قرار می‌گیردشرایط تحصیل درکشور  گرجستان در مقاطع گوناگون به چه صورت می‌باشد؟ آیا به منظور  تحصیل در کشور گرجستان بورسیه تحصیلی وجود دارد؟ شرایط دریافت بورسیه تحصیلی کشور گرجستان چیست؟ دانشگا‌ه‌های برتر کشور گرجستان کدام‌ها هستند؟ در این مقاله به این سوالات و سوالات دیگر در زمینه تحصیل در  کشور گرجستان و ویزای تحصیلی گرجستان پاسخ داده خواهد شد  و کلیه نکات مهم و ضروری را  در مورد  تحصیل در کشور گرجستان به صورت ساده و خلاصه خدمت شما عزیزان ارائه می‌دهیم تحصیل در کشور گرجستان به علت  نزدیک بودن به کشور ایران و پایین بودن هزینه تحصیل، می‌تواند به عنوان مقصدی برای تحصیل عده‌ای از دانشجویان قرار گیرد. اما سوالی که همیشه مد نظر اشخاص  قرار می‌گیرد این سوال است که شرایط تحصیل و هزینه‌های زندگی در گرجستان به چه شکلی بوده و به چه صورت می‌توان  اقامت تحصیلی این کشور را دریافت نمود؟ ما در این مقاله سعی داریم تا به طور کامل شما را از مزایا، معایب و به طور کلی شرایط تحصیل در کشور  گرجستان آگاه سازیم. لطفا در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

تحصیل در گرجستان و مقدمه‌ای بر آن

نگاهی کلی به تحصیل در گرجستان

کشور گرجستان در منطقه قفقاز اوراسیا واقع شده است. که پایتخت و بزرگترین شهر آن تفلیس است و از نظر آب و هوایی چهار فصل دیده می‌شود . واحد پول کشور گرجستان لاری می.باشد که به صورت GEL بر روی محصولات درج می شود . پول خرد گرجستان تتری نامیده می‌شود که هر ۱۰۰ تتری ۱ لاری میشود. لازم به ذکر است که هر لاری پول گرجستان بین ۱۴۰۰ تا ۲۱۵۰ تومان متغیر می باشد .

کشور گرجستان دارای دانشگاه‌های زیادی می باشد  که از اعتبار جهانی برخوردار می‌باشد. استانداردهای اموزشی این کشور با استاندارد های اموزشی دانشگاه‌های اروپا و کانادا برابری می کند.


مزیت های تحصیل در گرجستان

 • اخذ پذیرش سریع
 • هزینه‌های به صرفه
 • سطح اموزشی در حد ددانشگا‌ه‌های اروپایی و طبق استاندارد‌های اروپایی  است.
 • پس از تحصیل در کشور گرجستان ، امکان اخذ اقامت بعد از فارغ التحصیلی به کشور‌های اروپایی  وجود  دارد.
 • مدارک دانشگاه های کشور گرجستان مورد تایید دانشگاه های تراز اول اروپا  است.
 • مهمترین مزایا برای این کشور امکان اخذ پذیرش بدون نیاز به مدرک ایلتس  است.


هزینه های تحصیل در گرجستان

 1. تحصیل در مقطع کارشناسی    2.500 تا 3000 دلار در سال
 2. هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی   4.500 دلار درسال
 3. تحصیل در رشته داروسازی             3.500_6.500 دلار
 4. تحصیل در رشته پرستاری_بهداشت عمومی   2.500_4.200 دلار
 5. تحصیل در رشته بانکداری_حسابداری      2.500_4.800 دلار
 6. تحصیل دررشته فناوری اطلاعات     2.500_4.800 دلار
 7. تحصیل دررشته مهندسی عمران   2.500_4.800 دلار
 8. تحصیل دررشته علوم کامپیوتر    2.500_4.500 دلار
 9. تحصیل دررشته گردشگری   3000_4.500 دلار
 10. تحصیل دررشته اقتصاد   3.500_4.200 دلار
 11. تحصیل دررشته هوانوردی   2.500_4.800 دلار

هر دانشجو در مدت تحصیل می‌تواند حدود ۵ ساعت در روز کار کند و مبلغی معادل ۸ الی۱۲ دلار در ساعت حقوق  دریافت  می‌کنند.

خوابگاه‌های کشور گرجستان  مثل کشور ایران معمولا در نزدیکی دانشگاه‌ها قرار دارد به همین دلیل باعث می شود تا هزینه حمل و نقل کاهش پیدا  کند. خوابگاه دارای اشپزخانه و سرویس های بهداشتی مشترکی است. علاوه بر خوابگاه ها نیز امکان اجاره خانه در این کشور وجود دارد که در هزینه‌های زندگی توضیح کامل ارایه شده است.

بررسی وضعیت علمی دانشگاه های گرجستان جهت تحصیل در گرجستان

رشته‌های پزشکی این کشور در لیست مورد تایید وزارت  بهداشت  نیست و فقط اخذ مدرک پزشکی در این کشور برای  کسانی که قصد اقامت و یا مهاجرت به کشورهای اروپایی را  دارند مناسب است.

بررسی وضعیت علمی دانشگاه های گرجستان جهت تحصیل در گرجستان

دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران:

Apolon Kutateladze State Academy of Arts
Ivane Javakhishvili Tbilisi State University
SarajishviliTbilis State Conservatoire
Technical Uniuversity
Tbilisi Teaching University

هزینه‌های زندگی در گرجستان

هزینه خرید اپارتمان :

قیمت هر متر مربع در مرکز شهر گرجستان حدود ۲.۸۸۵ GEL می باشد .

قیمت هر متر مربغ در خارج از مرکز شهر گرجستان ۳۲۱ GEL می باشد .

هزینه اجاره آپارتمان :

اپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ۷۱۴ GEL

اپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر ۴۶۲ GEL

اپارتمان ۲ تا ۳ خوابه در مرکز شهر ۱.۵۳۴ GEL

اپارتمان ۲ تا ۳ خوابه در خارج از مرکز شهر ۸۶۲ GEL

هزینه حمل و نقل :

بلیط یک طرفه ۰.۵۰ GEL

تاکسی هر کیلو متر ۰.۵۰ GEL

بنزین لیتری ۲.۲۵ GEL

هزینه غذا و نوشیدنی :

غذای از پرسی ۱۳ GEL تا ۴۷ GEL می باشد

اب (بطری ۰.۳۳ لیتری) ۰.۵۲ GEL

برنج کیلویی ۲.۳۳ GEL

تخم مرغ (۱۲ عددی) ۳.۴۴ GEL

گوشت مرغ هر کیلو ۹.۲۹ GEL

گوشت گاو هر کیلو ۱۴.۳۳ GEL

میوه جات (سیب ، موز ، پرتغال ، سیب زمینی ، پیاز) از ۱.۰۷ الی ۳.۵۴ GEL برای هر کیلو می باشد .

GEL  مخفف کلمه  GEORGIAN LARI واحد پول گرجستان می‌باشد.

در این مقاله تمامی تلاش خود را در بر داشتیم که شما متقاضی محترم را با تحصیل در  گرجستان  اشنا نماییم تحصیل در کشور گرجستان در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری ، پزشکی عمومی و دندانپزشکی ارائه می شود . از مزایای کشور گرجستان می‌توان به این نکته خیلی مهم اشاره  نمود که سطح استاندارد های اموزشی کشور گرجستان با سایر کشورهای اروپایی و امریکایی در یک سطح  است و همچنین باید بدانید که رشته های پزشکی این کشور مورد تایید وزارت کشور نمی باشد و تنها مزیت تحصیل در مقطع پزشکی برای کسانی  است که قصد مهاجرت به کشور‌های اروپایی را دارند .در کل هزینه‌های شهریه دانشگاهی و هزینه‌های زندگی در کشور گرجستان تقریبا با هزینه های کشورهای مجارستان و ایتالیا و … برابری می‌کند ولی شما متقاضی محترم می‌توانید با تحصیل در کشور‌های عضو شنگن اقامت دائم این کشور ها را بدست اورید که در کشور گرجستان با تحصیل به هیچ عنوان اقامت دائم را اخذ نمی‌کنید.

 

بیشتر بخوانید:

نجاری در کانادا

روانشناسی در آمریکا

تحصیل در گرجستان و شرایط عمومی

تحصیل در کشور گرجستان و دریافت اقامت تحصیلی این کشور در طی چند سال اخیر مورد توجه اشخاص  زیادی قرار گرفته است. حضور دانشجویان بین المللی باعث  بالا رفتن سطح نظام آموزشی دانشگا‌ه ها و مدارس این کشور شده است و  در پی آن موجب بالا رفتن رتبه  دانشگاه های این کشور در رنکینگ دانشگاه های بین المللی شده است. به همین دلیل گرجستان توجه ویژه ای بر جذب دانشجویان بین المللی قرار داده، تا علاوه بر اشتغال زایی و ارز آوری برای کشور خود، موجبات تعاملات علمی، فرهنگی و اقتصادی را با دیگر کشور ها فراهم آورد.

دانشگاه های برتر کشور گرجستان، هزینه های زندگی و تحصیل در  کشور گرجستان ، شرایط اخذ ویزای همراه و وضعیت تحصیل و بورسیه در مقاطع مختلف و … در ادامه مورد بررسی قرار می‌گیرد. ما همواره درخواست همراهان عزیزمان را ارج نهاده و سعی می‌کنیم تا اطلاعات مورد نیاز آن ‌ها را به صورت دقیق، کامل و مستند در اختیارشان بگذاریم.

تحصیل در گرجستان و شرایط عمومی

تحصیل در گرجستان در مدارس

تحصیل در کشور گرجستان برای دانش آموزان زیر 18 سال تا مرحله ی اخذ دیپلم “Atestate” به مدت دوازده سال بوده که به سه دوره  ابتدایی، راهنمایی و دبیرستان تقسیم بندی می شود. دوره دبستان در گرجستان در 6 سال، دوره  راهنمایی 3 سال و دوره  دبیرستان نیز در طی 3 سال برگزار می‌گردد. لازم به ذکر است که تحصیل در کشور گرجستان به زبان گرجی رایگان است، اما امکان تحصیل در مدارس بین المللی و به زبان انگلیسی هم موجود می‌باشد که مسلما مشمول هزینه خواهد بود. دولت  کشور گرجستان نسبت به تحصیل دانش آموزان بسیار حساس می‌باشد و می‌توان گفت که تحصیل دانش آموزان تا مقطع راهنمایی تقریبا اجباری است. نظام آموزشی در مدارس کشور گرجستان بر پایه نظام تحصیلی ESTC بوده و به نظام تحصیلی کشور های اروپایی بسیار نزدیک است. دانش آموزان بین المللی از شروع دوره دبیرستان این امکان را دارند که به منظور اخذ پذیرش در مدارس این کشور درخواست دهند.

تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی

تحصیل در کشور گرجستان در مقطع کارشناسی به مدت 4 سال به طول می ‌انجامد و دانشجویان بین المللی به منظور ورود به دانشگاه و تحصیل در کشور گرجستان لزوما به مدرک زبان خیلی بالایی نیاز ندارند، اما سطح زبان فرد باید در سطحی باشد که بتواند از پس آزمون اولیه دانشگاه برآید و در حد آیلتس 5 ونیم کفایت می کند. همچنین این امکان وجود دارد که در صورت نیاز، فرد بتواند دوره های زبان خود را در همان کشور گرجستان بگذراند و بعد از آن وارد دانشگاه شود. دانشجویان بین المللی امکان تحصیل در رشته های مناسبی همچون پزشکی، مدیریت، حسابداری، علوم کامپیوتر، علوم طبیعی و کشاورزی، اقتصاد، هنر، توریسم، هتل داری، حقوق و روابط بین الملل را دارا می‌باشند.

تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در کشور گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد برای دانشجویان بین المللی امکان پذیر است و مدت زمان این دوره در حدود یک سال و نیم الی 2 سال  است. برای اخذ پذیرش در مقطع فوق لیسانس، فرد  باید سطح زبان متناسبی در حد آیلتس 6 داشته باشد  که البته در صورت نیاز قبل از ورود به دانشگاه این امکان را دارد که  یک ترم یا دو ترم دوره زبان گذرانده و بعد  از  آن مشغول به تحصیل در دانشگاه شود.

تحصیل در گرجستان در مقطع کارشناسی ارشد

تحصیل در گرجستان در مقطع دکتری

جهت تحصیل در کشور گرجستان در مقطع دکتری فرد باید رزومه قوی و مقالات معتبری ارائه دهد و با یک استاد راهنما در دانشگاه مقصد مکاتبه کند و از استاد راهنما پذیرش بگیرد. برای  اخذ پذیرش در مقطع دکتری داشتن سطح زبان بالا در حد آیلتس 7 ضروری است و مرتبط بودن رشته تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس با رشته مورد نظر در مقطع دکتری برای خیلی از دانشگاه ها جزء معیار های بااهمیت محسوب می‌شود. همچنین لازم به ذکر است که مدت دوره دکتری 3 الی 5 سال می‌باشد و سابقه تحقیقاتی و سوابق پژوهشی فرد به منظور  اخذ پذیرش در این مقطع بسیار حائز اهمیت است.

تحصیل در گرجستان و هزینه های تحصیل و زندگی در گرجستان

هزینه های تحصیل در  کشور گرجستان  برای شهروندان زیر 18 سال این  کشور و به زبان گرجی تقریبا رایگان می‌باشد. اما برای دانش آموزان خارجی امکان تحصیل در مدارس بین المللی و به زبان انگلیسی نیز وجود دارد که هزینه  تحصیل آن‌ها در حدود 2000 الی 3000 دلار در سال است. هزینه  تحصیل در مقطع  لیسانس و فوق لیسانس در حدود 3000 الی 5000 دلار است  که با توجه به رشته و دانشگاهی که فرد پذیرش می شود متفاوت می‌باشد.

تحصیل در رشته  پزشکی نیز در حدود  6000 الی 7000 دلار در سال متغیر می‌باشد اما لازم به ذکر است که اکثریت دانشگاه های این کشور مورد تایید وزارت علوم و وزارت بهداشت ایران نمی‌باشند و به همین علت در انتخاب رشته و دانشگاه باید دقت زیادی داشته باشید. همچنین هزینه  خوابگاه نیز در حدود 200 الی 300 دلار در ماه متغیر می باشد.

 

بیشتر بخوانید:

کار در عمان

خرید ملک در ونکوور

تحصیل در گرجستان به همراه بورس    تحصیلی


تحصیل در  گرجستان  به  زبان  رسمی این کشور در بیشتر مقاطع تحصیلی و برای شهروندان این کشور تقریبا رایگان می‌باشد و همچنین امکان اخذ بورس تحصیلی برای بعضی از دانشجویان بین المللی هم  وجود دارد که این بورسیه اغلب به مقاطع دکتری تعلق می گیرد و از بین این بورس های دولتی و غیر دولتی می توان به بورس بورن ادواردز، بنیاد کارولیاس، بنجامین آگیلمن، جری بیکر و فول برایت اشاره نمود. جهت اخذ بورسیه در مقطع دکتری، فرد باید مقالات ISI معتبری ارائه دهد و همچنین رزومه و پروپزال بسیار قوی نشان دهد. سپس با یک سوپر وایزر یا استاد راهنما در دانشگاه مقصد از طریق ایمیل مکاتبه کند و رزومه خود را برای او ارسال نماید و در صورت تأیید اولیه، چند مورد تحقیق و پژوهش علمی به فرد  داده می شود و در صورت تأیید نهایی استاد راهنما می توان  جهت اخذ پذیرش همراه با بورسیه تحصیل در گرجستان اقدام نمود.

تحصیل در گرجستان و کار دانشجویی

در زمان تحصیل در کشور گرجستان فرد دانشجو معمولا 20 ساعت در هفته اجازه  کار به صورت پاره وقت را دارد، ولی برای پیدا کردن شغل مناسب فرد باید به زبان گرجی تسلط داشته باشد. اما لازم به ذکر است که به علت وضعیت اقتصادی نامناسب این کشور می توان گفت که شانس کاریابی دانشجویان بسیار پایین بوده و سیاست دولت بر این است که اولویت شغلی با مردم بومی همان کشور باشد. البته نرخ بیکاری در کشور گرجستان در طی سال‌های اخیر روندی نزولی را شاهد بوده، به طوری که از 16.8 درصد در سال 2009 به 11.6 درصد در سال 2017 رسیده است.

تحصیل در گرجستان و کار دانشجویی
تحصیل در گرجستان و بررسی ویزای همراه

یکی از مهمترین دغدغه های ذهنی دانشجویان در مورد تحصیل در گرجستان، شرایط ویزای همراه در این کشور است. بدین منظور در ابتدا فرد دانشجو جهت اخذ ویزای تحصیلی خود اقدام کرده و بعد از اخذ پذیرش برای همراه خود دعوت نامه ارسال می‌نماید. معمولا این درخواست، بعد از مستقر شدن دانشجو در کشور مقصد صورت می گیرد و دانشجویان مقطع فوق لیسانس و دکتری شانس بالاتری برای اخذ این ویزا خواهند داشت.

تحصیل در گرجستان و معرفی دانشگاه های برتر گرجستان

انتخاب یک دانشگاه معتبر یکی از مواردی است که همواره مد نظر دانشجویانی که قصد تحصیل در کشور گرجستان را دارند، قرار می گیرد. کشور گرجستان دارای 48 دانشگاه و موسسه  آموزش عالی است.

 

تحصیل در گرجستان و مدارک مورد نیاز اخذ ویزای تحصیلی گرجستان

گرجستان از جمله کشورهایی می‌باشد که روابط دوجانبه  مساعدی با ایران دارد و به همین منظور ایرانی ها برای سفر به این کشور تا 90 روز بدون نیاز به اخذ ویزا و روادید می توانند در خاک این کشور حضور داشته باشند. اما برای تحصیل در گرجستان نیاز است که از سفارت و اداره  مهاجرت این کشور کسب اجازه کرده و درخواست ویزا D3 کنید. مدت زمان صدور این ویزا در حدود 45 الی 60 روز بوده که بسته به شرایط پرونده امکان دارد متغیر باشد.

مدارک مورد نیاز به منظور اخذ ویزای تحصیلی گرجستان عبارتند از :

 1. رزومه تحصیلی و ترجمه مدارک تحصیلی و ریز نمرات (به همراه مهر وزارت امور خارجه و وزارت دادگستری)
 2. اصل و ترجمه  مدارک هویتی (شناسنامه، کارت ملی و … )
 3. داشتن توصیه نامه معتبر از اساتید آخرین مقطع تحصیلی
 4. گواهی عدم سوء پیشینه
 5. دو قطعه عکس
 6. ارائه  گواهی سلامت و عدم ابتلا به بیماری های خطرناک همانند ایدز و …
 7. پرداخت هزینه  ویزا
 8. تکمیل کردن فرم های درخواست صد
 9. ارائه  نامه  پذیرش و دعوتنامه  معتبر از طرف دانشگاه
 10. پاسپورت متقاضی با حداقل دو برگ سفید و 6 ماه اعتبار از تاریخ صدور روادید
 11. انگیزه نامه

تحصیل در گرجستان و موقعیت کار و اقامت پس از تحصیل

تا اینجا در مورد تحصیل در گرجستان و ویزای تحصیلی گرجستان  بحث کردیم.  حال در رابطه با اقامت دانشجویان پس از تحصیل در گرجستان ، سیاست کلی دولت بر این می‌باشد که نیروهای متخصصی که در همین کشور تحصیل نموده‌اند را جذب نموده و به این صورت از تخصص و ایده های آن‌ها در راستای پیشرفت کشور خود بهره مند گردد. در راستای اجرایی شدن این سیاست، دانشجو بعد از گذراندن دوره تحصیل در گرجستان یک سال زمان دارد که به منظور کاریابی در کشور گرجستان اقدام نماید و در صورت پیدا کردن شغل تمام وقت بتواند اقامت کاری دریافت نموده و بعد از 3 الی 5 سال پرداخت مالیات، به منظور اخذ اقامت دائم این کشور اقدام نماید. اما با توجه به نرخ بیکاری نسبتا بالای این کشور و تمایل آن کشور بر جذب نیروهای بومی، شانس کاریابی دانشجو بالا نبوده و بهتر است که از همان ابتدا برای تحصیل در کشورهایی اقدام کنید که نرخ بیکاری پایین تری داشته و شرایط اقتصادی قوی تری نسبت به کشور گرجستان داشته باشند.

کشورهای بسیار پیشرفته تر با سطح علمی بالاتری نسبت به گرجستان وجود دارند که می توانند برای تحصیل مد نظر قرار گیرند که از جمله آن‌ها می توان به تحصیل در انگلیس، کانادا، هلند، دانمارک و … اشاره نمود.

تحصیل در گرجستان و موقعیت کار و اقامت پس از تحصیل

تحصیل در گرجستان و سخن پایانی

تحصیل در  کشور گرجستان ، شرایط تحصیل در مقاطع گوناگون این کشور و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش و تحصیل در گرجستان را در این مقاله مورد بررسی قرار دادیم. امکان دارد در نگاه اول گرجستان کشور مناسبی جهت ادامه تحصیل به نظر برسد. زیرا هزینه  تحصیل در آن کشور به نسبت دیگر کشور ها کمتر است، اما همان طور که مطلع هستید کشور گرجستان جز کشور های آسیایی و جهان سوم بوده و علاوه بر نرخ بیکاری نسبتا بالا، شرایط اقتصادی قوی هم ندارد و شانس کاریابی دانشجویان نیز حتی بعد از اتمام دوره تحصیل در گرجستان نیز بسیار پایین می باشد.چرا که تمرکز و سیاست کلی این کشور بر جذب نیروهای بومی بوده و حتی بسیاری از مردم گرجستان بعد از پایان دوره های تحصیلی خود، برای  یافتن شغلی مناسب به کشور های بسیار پیشرفته تری مانند اتریش، آلمان، انگلیس و یا کانادا مهاجرت می‌کنند.

 

بیشتر بخوانید:

ثبت شرکت در عمان

مهاجرت به فرانسه

بورسلاری ترکیه

ما در مجموعه زانکو تمام امور مربوط به مهاجرت را از جمله وقت VIP سفارت کانادا ، پیکاپ ویزا ،ویزای توریستی ، ویزای تحصیلی و .... را برای شما عزیزان انجام می دهیم ، شما می توانید با تماس با شماره ی 02122226480 از مشاوره ما بهرهمند شوید.

 

پیشنهاد سردبیر زانکو