شرایط تحصیل در آمریکا

سیستم آموزشی آمریکا یکی از بهترین سیستم های آموزشی دنیاست . مدارکی که در مقطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا توسط سیستم آموزشی آمریکا صادر می شود در کل دنیا شناخته شده است .

تحصیل در ایالت متحده آمریکا


ایالات متحده آمریکا بیشترین جمعیت بین المللی دانشجویی را در جهان دارد و بیش از 1،000،000 دانشجو تصمیم به گسترش تحصیلات و تجربه زندگی خود در ایالات متحده گرفته اند. 
تقریباً 5٪ از کل دانشجویان ثبت نام شده در آموزش عالی در ایالات متحده ، دانشجویان بین المللی هستند و تعداد آنها نیز در حال افزایش است.
ما جهت کمک به دانشجویانی که قصد ادامه تحصیل در ایالات متحده را دارند اطلاعاتی در مورد جنبه های آموزشی ، اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی تحصیل در ایالات متحده آمریکا در این مقاله برای شما ذکر کرده ایم تا بتوانید بهترین تصمیم را برای آینده خود بگیرید.
دلایل زیادی وجود دارد که دانشجویان تمایل دارند برای تحصیل در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به آمریکا مهاجرت کنند در این بخش ما اصلی ترین عواملی که دانشجویان آمریکا را انتخاب می کنند را بیان خواهیم کرد پس با ما همراه باشید تا پاسخ سوال های خود را دریافت کنید.
ایالات متحده آمریکا کشوری گسترده است و هر ایالت از لحاظ فرهنگی ، اقلیمی ، تاریخ ، اقتصاد و ... بی نظیر است. آلاسکا بزرگترین ایالت کشور آمریکا است و رود آیلند کوچکترین ایالت در کشور آمریکا محسوب می شود.ایالت تگزاس بعد از آلاسکا وسیع‌ترین ایالت است. زبان رسمی 31 ایالت آمریکا، زبان انگلیسی است و زبان اسپانیایی دومین زبان این کشور است.

 

تحصیل در آمریکا


سیستم آموزشی آمریکا


سیستم آموزشی در کشور امریکا جزوه بهترین سیستم های آموزشی در جهان می باشد ، آمریکا داری برتری و قوی ترین دانشگاه ها و کالج ها در دنیا است که معتبرترین مدارک را در مقاطع کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکترا را صادر می کند. 
دانشگاه‌های کشور آمریکا به دو دسته دانشگاه‌های ایالتی و دانشگاه‌های خصوصی دسته‌بندی می‌شوند. هزینه تحصیلی در دانشگاه‌های ایالتی پایین تر از دانشگاه‌های خصوصی است، اما به طور کلی باید گفت امکان تحصیل در آمریکا به صورت کاملاً رایگان وجود ندارد، تنها راهی که وجود دارد این است که شما  با تأمین شرایط مورد نیاز دانشگاه‌های این کشور از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی در نظر گرفته شده که تعدادشان کم نیست بهره‌مند شوید. اگر دارای گرین کارت آمریکا هستید، بخت با شما یار بوده و هزینه‌های تحصیل شما با سایر دانشجویان بسیار متفاوت خواهد بود. اما اگر قصد دارید از دانشگاه‌های آمریکا پذیرش بگیرید، باید شرایطی مانند معدل بالا، نمره زبان خوب و... را برای استفاده از بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های تحصیلی تأمین کنید.
تحصیلات مقدماتی در سیستم آموزش و پرورش آمریکا مجموعاً ۱۲ سال است که از ۶ سالگی آغاز می‌شود. این مدت زمان شامل مقاطع  پنج تا شش ساله‌ی دبستان (elementary school)، سه تا چهار ساله‌ی راهنمایی (middle school یا junior high school)، و سه تا چهار ساله‌ی دبیرستان (high school) است. تعداد سال‌ها و تقسیم‌بندی مدارس آمریکا ممکن است در ایالت‌های مختلف با هم تفاوت داشته باشد ولی در همه جای این کشور در پایان دوره دبیرستان مدرک دیپلم داده می‌شود.

 

تحصیل در آمریکا

 

شرایط تحصیل مقطع کارشناسی در آمریکا

 

برای ورود به دانشگاه در مقطع کارشناسی در کشورهایی مثل آمریکا ، کانادا و بسیاری دیگر از کشورهای انگلیسی زبان باید در آزمونSAT شرکت کنید. واژه ی SAT مخفف Scholastic Assessment Test است. آزمون SAT  در سال هفت بار در آمریکا و چهار بار در ترکیه برگزار می‌شود. این آزمون يک آزمون استدلالی و كتبی شامل سوالات خواندن و نوشتن به زبان انگليسی و نيز رياضيات است و به دو بخش تقسیم می‌شود که برای پاسخ‌گویی به هر دو بخش چیزی در حدود 5 ساعت زمان نیاز است.
دانشجویان خارجی که مایل به ورود به دانشگاه های آمریکایی و تحصیل درآمریکا هستند باید مدرک معادل دیپلم دبیرستان را اخذ کرده باشند.  از مدارک مهم برای پذیرش در این مقطع مدرک زبان انگلیسی تافل یا آیلتس حدود 6 می باشد. داوطلبانی که آخرین مدرک تحصیلی شان مدرک دیپلم ایران می باشد، قادر خواهند بود با سپری کردن دوره پیش دانشگاهی خود در کشور آمریکا وارد دانشگاه شوند. مدت زمان تحصیل در مقطع لیسانس در آمریکا 4 سال است.

 

شرایط تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا

 

ورود به دوره‌ی فوق لیسانس و دکتری تنها بر اساس کسب نمره ی قبولی در آزمون های ورودی نیست، بلکه سوابق تحصیلی و تسلط کامل به زبان انگلیسی نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.
گذراندن مقطع کارشناسی ارشد در آمریکا بنا به رشته یک تا سه سال به طول می انجامد و دانشجو در هر ترم حداقل ۹ واحد را سپری  میکند و اجازه کار ۲۰ ساعت در هفته را داراست.
برای اشخاصی که میتوانند هزینه تحصیل خود را برای مدت کوتاهی پرداخت نمایند کارشناسی ارشد حرفه ای بسیار مناسب است و میتوان براحتی وارد بازار کار شد.
متقاضیان ورود به مقطع فوق لیسانس در دانشگاه های آمریکا را می توان در دو دسته طبقه بندی کرد:
•    افرادی با سوابق تحصیلی عالی
•    افرادی که سوابق تحصیلی معمولی دارند ولی فاصله زمانی میان آخرین مقطع و اقدام جهت اخذ ویزا برای ایشان کمتر از پنج سال است.

 

شرایط تحصیل مقطع دکترا در آمریکا

 

روش دیگری که میتوانید به آمریکا مهاجرت تحصیلی داشته باشید تحصیل در مقطع دکترا در این کشور است. نکته بسیار مهم در این خصوص این است که افراد باید یک پروپوزال قوی و مدرک زبان بالا داشته باشند. معمولا برای پذیرش در این مقطع آیلتس بالای 7 مورد نیاز است. موضوع دیگر داشتن یک سوپروایزر (استاد راهنما) است که در اخذ پذیرش مقطع دکترا بسیار مهم می باشد. طول دوره تحصیل در مقطع دکترا در آمریکا حدود 4 سال تا 6 سال می باشد. 
در دو سال نخست که دانشجویان با قصد تحصیل در مقطع دکتری به تحصیل می پردازند شرکت در کلاس ها و سمینارها الزامی است. پس از این زمان متقاضیان تحصیل در مقطع دکتری در آمریکا باید به تحقیق و پژوهش پرداخته و پایان نامه معتبری را ارائه دهند.


 

پیشنهاد سردبیر زانکو