کشور اسپانیا جزو ده کشوری بوده است که بیشترین تعداد دانشجو‌های بین‌المللی از سراسر جهان در آن به تحصیل پرداخته‌اند. اگرچه در طی سال‌های اخیر این کشور بیشتر از قبل مورد توجه دانشجوهای در ایران قرار دارد که از دلیل‌های اصلی آن می‌توان به مواردی از قبیل هزینه‌های پایین برای زندگی کردن و هزینه‌های نسبتا پایین برای تحصیل در اسپانیا و تحصیل کردن در اسپانیا بدون نیاز داشتن به گواهی زبان و از لحاظ تفریحی نیز دومین کشور گردشی در جهان بوده است که همه‌ی‌ این دلیل باعث جذب دانشجو از سراسر جهان شده است.

کشور اسپانیا:

کشور اسپانیا که به پادشاهی اسپانیا نیز نام‌گذاری شده، که در شبه‌جزیره ایبری قرار گرفته است و با کشورهایی از جمله: فرانسه و پرتغال دارای مرز مشترک می‌باشد. کشور اسپانیا دارای تاریخ و فرهنگ بسیار شکوه‌مند و غنی بوده است. این کشور بیشتر به معماری، غذاهای متنوع و خوشمزه، منظره‌های طبیعی و زیبا، تفریح‌های جذاب و آب‌وهوای فوق‌العاده شناخته شده است. این کشور وسعتی در حدود بیش از ۵۰۰ کیلومتر مربع دارا بوده است و از نظر وسعت در بین کشورهای اروپایی در رتبه‌ي چهارم قرار گرفته است. کشور اسپانیا شامل ۱۷ منطقه بوده که به صورت خودمختار اداره شده و هریک از این مناطق از نظر فرهنگ و زبان محلی باهم در تفاوت بوده‌اند. منظره‌های طبیعی کشور اسپانیا بسیار زیبا و خاص و تعداد آن‌ها زیاد بوده است، از ساحل بسیار زیبا و مشهور دریای مدیترانه و اقیانوس اطلس گرفته تا ‌کوه‌های مرتفعی که در این کشور زیبا قرار گرفته است. کشور اسپانیا بعد از کشور فرانسه محبوب‌ و مشهورترین مشور برای گردشگری در جهان بوده است. در اواخر سال ۲۰۱۸ به صورت کلی در این سال چیزی حدود ۸۳ میلیون گردشگر به این کشور آمده که بسیار عدد قابل توجهی بوده است. زبان کشور اسپانیا زبان اصلی چیزی در حدود ۴۵۰ میلیون نفر انسان در کشور اسپانیا و قاره‌ي آمریکا بوده است که بسیار قابل توجه بوده و به همین جهت در رتبه‌ي دوم در میان کل زبان‌ها قرار گرفته است پس باما همراه باشید تا با برخی قانون‌های ماجرت اسپانیا به خصوص در موضوع تحصیلی و شرایط کلی آن آشنا شویم.

اسپانیا

تحصیل در کشور اسپانیا:

حال بدون در نظر گرفتن رشته یا دانشگاهی که شما برای تحصیل کردن در این کشور در نظر گرفته‌اید، کشور اسپانیا یک انتخاب بسیار عالی برای تحصیل کردن بوده است. سیستم آموزشی در کشور اسپانیا به صورت کامل احیا و سازمان‌یافته شده است و به شکل بسیار درستی اداره می‌شود و از مدیریت درجه یک بهره می‌برد و امروزه در سطح کشور آمریکا از نظر تحصیلی بوده است. سیستم آموزشی در کشور اسپانیا به شکلی طراحی گردیده تا برای تمام متقاضی‌ها در کل دوره‌ها، فرصت این بوده تا از آموزش عالی این کشور بهره‌مند شوند. طبق آمار اخیر، در حدود ۱۱۰,۰۰۰ دانشجو بین‌المللی در سطوح و دوره‌های مختلف در سال ۲۰۱۸ در کشور اسپانیا به صورت رسمی در حال تحصیل بوده‌اند. اکثر این دانشجوها اهل کشورهایی از جمله آمریکا، ایتالیا و فرانسه بوده و در آنجا به تحصیل پرداخته‌اند.

مردم کشور اسپانیا:

مردم کشور اسپانیا برخلاف بسیاری از مردم در نقاط جهان در هر جایگاه شغلی که بوده باشند، بسیار خون‌گرم، صمیمی و مهربان و اجتماعی بوده و از معاشرت با آن‌ها قطعا لذت خواهید برد. نژادپرستی در میان مردم اسپانیا دیده نمی‌شود؛ درنتیجه اگر شما به کشور اسپانیا مهاجرت کنید با آغوشی باز از شما پذیراهی خواهد شد شما این توانایی را دارید که با سرعت با فرهنگ این کشور خودتان را وفق داده و از آن لذت ببرید.

 وضعیت شهریه در دانشگاه‌های کشور اسپانیا:

با در نظر گرفتن سطح آموزش در این کشور و امکانات بسیار زیاد در دانشگاه‌ها، می‌توان نتیجه گرفت که شهریه دانشگاه‌ها در این کشور واقعا پایین بوده است. به علاوه تمام دانشجوهایی از نقاط مختلف بدون محدودیت که رزومه‌ي تحصیلی حرفه‌ای و عالی دارند، این امکان را دارند از بورسیه تحصیلی در کشور اسپانیا بهره‌مند شوند.

 هزینه‌های زندگی در کشور اسپانیا:

هزینه‌های زندگی در کشور اسپانیا واقعا پایین است. از جمله هزینه‌هایی که طی مدت یک ماه به صورت معمول نیاز است همانند: خدمات نقلیه عمومی، اجاره‌ي مسکن، کارهای پزشکی و حمل و نقل و ... در اکثر شهرهای کشور اسپانیا نسبت به سایر کشورها در اروپا تفاوت بسیار داشته و قیمت آن بسیار پایین‌تر بوده است به صورتی که در شهر بزرگی همانند بارسلونا، هزینه‌ي اجاره کردن یک اتاق همراه با احتساب هزینه‌ي آب، برق و گاز در یک ماه کامل، چیزی در حدود ۳۰۰-یورو و کمتر بوده است.

شهریه دانشگاه ها

کیفیت زندگی دانشجویی در کشور اسپانیا:

زندگی کردن به عنوان دانشجو در کشور اسپانیا تجربه‌ای به شدت شیرین و فراموش‌نشدنی بوده است. استادها در دانشگاه‌های اسپانیا رابطه‌ی به شدت خوبی با دانشجوهای خود داشته و این کلاس‌ها همیشه با گفتگو و بحث میان دانشجوها همراه بوده است. کشور اسپانیا در هر نقطه از آن گزینه‌ای برای تفریح وجود داشته و این در حالی بوده که در شهرهای بزرگ این کشور همانند: شهرهای مادرید و بارسلونا در طول شبانه‌روز و به طور مداوم هرزمان که دوست داشتید این امکان را دارید به تفریح کردن پرداخته و از آن لذت ببرید. در کشور اسپانیا در هر شهر آن رستوران‌ها و مغازه‌های به شدت خوبی در نزدیک شما وجود داشته و شما می‌توانید با استفاده از غذاهای لذیذ و مغازه‌های اطراف برای خرید لذت ببرید. در کشور اسپانیا جشن‌های متعدد و بسیاری همه ساله در حال برگزاری می‌باشد که همه به صورت رایگان این امکان را دارند که اوج شادی و هیجان را تجربه کرده و لذت ببرند. در کشور اسپانیا موسیقی و انواع هنر نمایشی بسیار مشهور بوده و همه ساله از سرتاسر جهان به دیدن این برنامه‌ها می‌آیند. به علاوه با داشتن تیم‌های ورزشی بزرگ از جمله رئال مادرید و بارسلونا این تجربه را دارید که در ورزشگاه‌ها حضور پیدا کرده و از تماشا کردن بازی‌های زیبا نهایت لذت را ببرید. دانشجوها در هنگام تحصیل کردن در کشور اسپانیا، اجازه‌ي کارپیدا کردن نیز دارند تا از پس هزینه‌های تحصیلی برآیند.

آب و هوای کشور اسپانیا:

کشور اسپانیا دارای آب‌و‌هوای مدیترانه‌ای و چهارفصل بوده و آب‌و‌هوای این کشور نیز بسیار معروف بوده است. آب‌و‌هوای شهرهای کشور اسپانیا بسیار شبیه به هم بوده و در بیشتر روزها در سال هوا بسیار معتدل و آفتابی بوده است. فصل زمستان در کشور اسپانیا فقط در چند شهر بارش برف داشته و در بیشتر شهرهای این کشور هوا بسیار خوب بوده است. در فصل تابستان‌ نیز، هوا به صورت معمول گرم بوده و کمی بارش باران در بعضی نقاط دیده می‌شود.

تاریخ کشور اسپانیا:

کشور اسپانیا در بعضی از رویدادهای مهم و اصلی در طی تاریخ بشریت نقش فراوانی داشته است. آثار باستانی از دوران قدیم در بسیاری از مناطق کشور اسپانیا به جا مانده است که تحصیل کردن در کشور اسپانیا این فرصت را فراهم کرده تا به صورت کامل آن‌ها را بازدید کنید.

با قدم‌زدن و تفریح در خیابان‌های بزرگ کشور اسپانیا این امکان را دارید در سرتاسر شهرهای این کشور آثار تاریخی را به صورت کامل مشاهده کرده و از آن لذت ببرید.

تاریخ اسپانیا

مکان‌های تاریخی معروف کشور اسپانیا:

1-کلیسای جامع در شهر سویا که بزرگ‌ترین کلیسای موجود در جهان بوده است.

2-فرناندو‌ سوم، پادشاه کشور اسپانیا بعد از پس گرفتن شهر، آن را ساخت.

3-موزه پرادو در شهر مادرید که در زمان گذشته محلی برای اجتماع اندیشمندان، پادگان ارتش ناپلئون و قلعه بوده است.

آموزش در سطوح عالی در کشور اسپانیا:

1-آموزش حرفه‌ای:

تحصیل کردن در این دوره در حدود یک تا دو سال زمان برده است که سطح و توانایی و مهارت‌های دانشجو را به شکلی بسیار حرفه‌ی بالا می‌برد.

2-دوره کارشناسی:

 دوره‌ي کارشناسی در کشور اسپانیا به صورت متوسط چیزی در حدود ۴ سال طول خواهد کشید. برای قبول شدن و وارد شدن به دانشگاه‌های کشور اسپانیا در دوره‌ي کارشناسی میبایست به صورت حتم در آزمون سلکتیویداد که هر ساله برگزار می‌شود شرکت کنند.

3-دوره کارشناسی ارشد:

 دوره‌ي کارشناسی ارشد به صورت متوسط در حدود ۲-۱ سال طول خواهد کشید.

4-دوره دکتری:

دوره‌ي دکتری به صورت متوسط در خدود ۳ سال طول خواهد کشید و تا ۵ سال نیز امکان تمدید دارد.

هزینه ی تحصیل

هزینه‌ي تحصیل کردن در کشور اسپانیا:

این هزینه که به عنوان هزینه‌ی تحصیل در اسپانیا قلمداد می‌شود شهریه‌ي دانشگاه‌ و هزینه‌ي زندگی دانشجویی در کشور اسپانیا را شامل می‌شود.

شهریه‌ي دانشگاه‌ها در کشور اسپانیا:

شهریه‌ی دانشگاه‌هایی در کشور اسپانیا به صورت دولتی بوده به وسیله‌ی دولت این کشور تعیین شده و شهریه‌ی این دانشگاه‌ها در مقایسه با دانشگاه‌های کشورهای اروپایی بسیار پایین‌تر بوده و بسیار مناسب است.

به صورت کلی محاسبه کردن شهریه‌ی دانشگاه‌ها در اسپانیا شامل مبلغی برای ارائه‌ی هر واحد درسی بوده و بر اساس آن تعیین می‌شود و درنتیجه شهریه‌ي هر ترم در دانشگاه بر اساس تعداد واحد درسی انتخاب شده، مشخص می‌شود. البته ذکر این نکته مهم بوده که اگر شما درسی را حذف کرده یا برای دفعات دوم یا سوم انتخاب کرده باشید، هزینه‌ي انتخاب واحد و شهریه به صورت متفاوت بوده است.

شهریه‌ای که بابت دانشگاه‌های اسپانیا باید پرداخت کنید بستگی به نوع شهر و نوع دانشگاه محل تحصیل انتخاب شده و همچنین نوع مقطع و رشته تحصیلی ربط داشته است، اما این امکان را دارید که با مراجعه کردن به سایت‌های این کشور یا با مراجعه به سایت ما شهریه دانشگاه‌های دولتی اسپانیا را به صورت تقریبی تخمین بزنید.

هزینه‌ي زندگی کردن به صورت دانشجویی در کشور اسپانیا:

هزینه‌ي زندگی کردن به صورت دانشجویی در کشور اسپانیا بستگی به بسیاری از آیتم‌ها دارد از قبیل: شهر محل سکونت و نوع زندگی شما که در این کشور انتخاب کرده‌اید اما به صورت کلی در حالت استاندارد در بیشتر شهرها این امکان وجود دارد که با ۶۰۰-۷۰۰ یورو در ماه هزینه‌های زندگی کردن در اسپانیا را فراهم کنید. البته متغیرهایی نیز وجود داشته به طور مثال شهرهایی بزرگ از قبیل: مادرید و بارسلونا هزینه‌های به مراتب بالاتری داشته و شهرهای کوچک‌تر در این کشور از هزینه‌های کمتری برخوردار است. نکته‌‌ی مهم این بوده که هزینه‌ی پرداخت خوابگاه‌ها در کشور اسپانیا در حدود ۶۵۰-۳۶۰ یورو در طی هر ماه بوده است.

هزینه خوراک در اسپانیا

میانگین پرداخت هزینه‌ي اجاره یک دستگاه آپارتمان یک‌خوابه در کشور اسپانیا در حدود ۶۰۰-۵۰۰ یورو در طی هر ماه بوده است. البته مبلغ بهای اجاره‌ در دو ‌شهر بزرگ اسپانیا که بارسلونا و مادرید بوده، به مراتب بسیار بیشتر بوده در حدود۱۲۰۰-۹۰۰ یورو در طی هر ماه و همانطور که گفته شد در شهرهای کوچک‌تر، بسیار پایین‌تر بوده است. اشخاصی که اجاره کردن آپارتمان مدنظرشان بوده است و این گزینه را برای زندگی انتخاب کرده، میبایست هزینه‌هایی از قبیل: پرداخت قبوض آب، برق، گرمایش و عوارض و مالیات را در نظر داشته باشند که در کشور اسپانیا این هزینه‌ها در حدود مبلغ ۱۱۵ یورو در طی سپری کردن هر ماه بوده است. نکته‌ي مهم این بوده است که گاهی هزینه‌ها دارای تغییر بوده و هزینه‌های دیگری نیز اضافه می‌شود که باید مبلغی برای آن‌ها در نظر داشته باشید و به علاوه مبلغی حدود ۲۰ یورو در طی هر ماه را میبایست برای هزینه‌ي پرداخت اینترنت در نظر داشته باشید. البته شما می‌توانید با اجاره کردن آپارتمان به‌صورت اشتراکی هزینه‌ها را تا حد بسیار زیادی پایین آورده و کاهش دهید.

هزینه‌ی خوراک در کشور اسپانیا:

هزینه‌ی خوراک در کشور اسپانیا در مقایسه با بیشتر کشورها در اروپا که مطرح هستند بسیار پایین‌تر بوده است. میانگین هزینه‌ي خوراک دانشجویی برای هر شخص در کشور اسپانیا چیزی در حدود ۳۰۰-۲۵۰ یورو در طی سپری کردن هر ماه بوده است. رستوران‌ها و غذاهای بسیار عالی و خوبی در کشور اسپانیا وجود داشته و هزینه‌ي صرف کردن هر وعده‌ي غذایی در طول یک روز به صورت کامل در یک رستوران معمولی و نسبتا خوب چیزی در حدود ۱۲-۸ یورو بوده است. اگر خود شما به طور جدا غذای روزانه را تهیه کنید این هزینه‌ي مواد غذایی به مراتب پایین‌تر بوده است.

هزینه رفت‌وآمد در کشور اسپانیا:

هزینه‌ي بلیط برای وسایل حمل و نقل عمومی به صورت تک سفره در کشور اسپانیا چیزی در حدود ۱/۵ یورو در هر مسیر بوده است. اشتراک بلیط نیز به صورت یک‌ماهه در کشور اسپانیا دردسترس بوده است که چیزی در حدود ۴۲ یورو هزینه داشته است؛ البته این هزینه‌ها در شهرهای مختلف تفاوت داشته و اشتراک این بلیط‌های یک‌ماهه در شهرهای بزرگ مانند بارسلونا و مادرید می‌تواند به حدود ۵۵ یورو در هر ماه نیز برسد.

هزینه رفت و امد در اسپانیا

مدرک‌های لازم جهت تحصیل کردن در کشور اسپانیا در دوره‌ي کارشناسی:

1-داشتن اصل گذرنامه

2-عکس پرسنلی پشت سفید

3-ریزنمرات دوره‌ي دبیرستان به صورت کامل و ترجمه‌ي کامل آن

4-گواهی رسمی و ترجمه‌ي مدرک دیپلم به صورت کامل

5-داشتن رزومه‌ي تحصیلی حرفه‌ای

 

مدرک‌های لازم برای تحصیل کردن در کشور اسپانیا در دوره‌ي کارشناسی ارشد:

1-داشتن اصل گذرنامه

2-عکس پرسنلی پشت سفید

3-اصل گواهی رسمی و ترجمه‌ي ریزنمرات دوره دبیرستان و کارشناسی به صورت کامل

4-اصل گواهی و ترجمه‌ي مدرک دیپلم و کارشناسی به صورت رسمی

5-نامه‌ي مجوز تحصیل کردن در دوره‌ی کارشناسی ارشد

6-داشتن رزومه‌ی تحصیلی حرفه‌ای

7-داشتن انگیزه‌نامه‌ی تحصیلی که با انگیزه‌نامه برای کشورهایی از قبیل کانادا تفاوتی نداشته است.

8-به همراه داشتن توصیه‌نامه‌ي تحصیلی

مدارک لازم جهت تحصیل در اسپانیا

 

مدرک‌های لازم برای تحصیل کردن در کشور اسپانیا در دوره‌ی دکتری:

1-به همراه داشتن اصل گذرنامه

2-به همراه داشتن عکس پرسنلی پشت سفید

3-اصل گواهی و ترجمه ریزنمرات دوره‌ی دبیرستان و کارشناسی و کارشناسی ارشد به صورت رسمی و کامل

4-اصل گواهی و ترجمه‌ي مدرک‌های دیپلم و کارشناسی و کارشناسی ارشد به صورت رسمی و کامل

5-به همراه داشتن نامه مجوز تحصیل کردن در کشور اسپانیا در دوره‌ي دکتری

6-ارائه‌ي مقاله حرفه‌ای یا تألیف کردن کتاب در زمینه‌ی رشته‌ي مربوط

7-ارائه کردن رزومه‌ي تحصیلی

8-ارائه کردن انگیزه‌نامه‌ی تحصیلی

9-همراه داشتن توصیه‌نامه‌ی تحصیلی

10-ارائه‌ی سابقه‌کاری مربوط به رشته‌ي تحصیلی

11-ارائه‌ي پروپوزال در صورت الزام

پروپوزال

 

مدرک‌های لازم برای اخذ ویزای تحصیلی در کشور اسپانیا:

1-پرینت کردن اصل وقت ارائه‌ي مدرک‌ها و همراه داشتن آن

2-نامه یا گواهی تأیید پذیرش از سوی دانشگاه مربوط یا کالج مدنظر

3-تکمیل و امضای فرم درخواست ویزا

4-ارائه‌ی اصل نامه‌ي کمک هزینه از سوی نهاد آموزشی در صورت داشتن

5-گواهی اصل و کپی ترجمه‌ي عدم سوء پیشینه

6-ارائه‌ي گواهی سلامت پزشکی رسمی و معتبر

7-کپی از بلیط هواپیمای رزرو شده

8-مدرک اثبات رزرو کردن هتل یا مدرک تایید محل اقامت در کشور اسپانیا به صورت اجاره نامه یا سند شخصی

9-ارائه کردن اصل و کپی ترجمه از گواهی مدرک‌های تحصیلی به همراه ترجمه‌ي ریز نمرات تحصیلی

10-ارائه‌ی رزومه تحصیلی

رزومه تحصیلی

11- انگیزه نامه

12-ارائه‌ي مدارک تکمیلی

13-ارائه‌ي گردش حساب متقاضی یا والدین و ارائه کردن گواهی تمکن مالی و اظهار نامه‌ي والدین نیز الزامی بوده است

14-کپی وترجمه‌ي سند ملک

15-اصل و کپی ترجمه شناسنامه‌ي متقاضی

16-ارائه‌ي اصل و کپی گذرنامه فعلی و قبلی از صفحات اول در برگه‌ي A4

17-ارائه کردن بیمه‌نامه از سوی یک شرکت رسمی اسپانیایی

18-به همراه داشتن چند قطعه عکس ۳/۵ × ۴/۵ پرسنلی و رنگی

 

19-پرداخت کردن هزینه‌ي درخواست اخذ ویزا که در حدود ۶۰ یورو بوده است و میبایست در سفارت پرداخت گردد.

20-ارائه کردن گواهی سوابق کاری جهت کمک به اخذ ویزا

تفریح‌های دانشجویی در هنگام تحصیل کردن در کشور اسپانیا:

کشور اسپانیا جزو بهترین کشورها در میان کشورهای جهان به جهت تفریح و لذت بردن از اوقات فراغت بوده است. برای دانشجوها گزینه‌های بسیار زیادی برای اوقات فراغت و تفریح وجود داشته است، از قبیل برگزاری انواع جشن‌هایی که در شهرهای گوناگون کشور اسپانیا همه ساله برگزار خواهد شد و برگزاری انواع کنسرت‌ها و نمایش‌ها، برگزاری برنامه‌های استعدادیابی تلوزیونی و فعالیت‌ها و رویدادهای ورزشی که در سطح دانشگاه‌ها همه ساله اجرا می‌گردد.به همین جهت تحصیل و زندگی کردن در کشور اسپانیا بسیار جذاب و لذت‌بخش بوده است.

اخذ اقامت در اسپانیا

اخذ اقامت بعد از تحصیل کردن در کشور اسپانیا:

در جهت دریافت کردن اقامت کشور اسپانیا پس از تحصیل کردن، میبایست از شرکت‌ها و کارفرمایان مورد نظر در کشور اسپانیا پیشنهاد و پذیرش کاری ارائه کرده باشید. در کشور اسپانیا اقامت بستگی به وضعیت کار شما داشته است و انواع مختلفی از اینگونه مجوزهای کاری در این کشور وجود داشته است. بیشتر شهروندهایی که از کشورهای غیراروپایی هستند برای زندگی کردن و کار در کشور اسپانیا به صورت حتم نیاز به مجوز کار داشته‌اند و فقط در بعضی از شرایط خاص این مجوزها دارای تفاوت بوده است.

توضیحات بیشتر:

در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر با موسسه‌ي زانکو که جزو با سابقه‌ترین موسسه‌هایی در حیطه‌ی این موضوع فعالیت می‌کنند بوده است همراه باشید و بدانید مشاوران زانکو با کادری مجرب از کارشناسان و مشاوران همراه همیشگی شما خواهند بود.

بیشتر بخوانید:

گپ تحصیلی

مهاجرت تحصیلی

بهترین رشته‌های تحصیلی دنیا

 

 

 

 

پیشنهاد سردبیر زانکو