کانادا همیشه مقصد مورد توجه‌ برای کار، زندگی و ادامه تحصیل در جهان است. تحصیل در رشته تربیت بدنی در کانادا برای دانشجویان این رشته تربیت‌بدنی در سراسر جهان گزینه مناسبی به حساب می‌رود.

اطلاعات عمومی دانشجویان رشته تربیت‌بدنی نسبت به دانشجویان سایر رشته‌ها بالاتر بوده و در طی تحصیل خود دانشجویان در حد یک پزشکیار با سیستم بدنی انسان آشنا می‌شوند. دانشجویان این رشته در طی روز گاهاً بیش از ۳ الی ۴ ساعت تمرینات بدنی سختی را پشت سر می‌گذارند.

درباره رشته تربیت بدنی

دانشجویان رشته تربیت‌بدنی در مقطع لیسانس ۱۳۶ تا ۱۴۱ واحد درسی را پشت سر می‌گذارند که از بین این واحدها، ۳۶ واحد عملی و بقیه واحد ها درس تئوری است. دروس  تئوری تربیت‌بدنی تقریبا شبیه دروس زیر شاخه پزشکی بوده و دانشجویان باید با سیستم بدنی انسان به خوبی آشنا شوند.

آناتومی انسانی، فیزیولوژی ورزشی، فیزیولوژی انسانی، حقوق ورزشی، زیست‌شناسی، بیوشیمی، فیزیک، بیو مکانیک ورزشی، حرکت درمانی، تاریخ  تربیت‌بدنی، بهداشت و ورزش، کمک‌های اولیه در ورزش، اصول و مبانی تربیت‌بدنی، مدیریت سازمان‌های ورزشی، تربیت‌بدنی در مدارس، زبان تخصصی، یادگیری حرکتی، روانشناسی ورزشی، رشد و تکامل حرکتی در طول عمر، آسیب‌شناسی ورزشی و حرکات  اصلاحی، فیزیوتراپی ورزشی و حرکت شناسی از جمله دروس تئوری تربیت‌بدنی هستند.

آب درمانی، کار با دستگاه، شنای تخصصی، والیبال تخصصی، بسکتبال تخصصی، کاراته، دو و میدانی، هندبال، ژیمناستیک تخصصی، کوهنوردی، فوتسال، شطرنج، بدمینتون، تنیس روی میز تخصصی، نجات غریق، گلف کشتی و وزنه برداری از جمله دروس عملی رشته تربیت‌بدنی هستند. ناگفته نماند که یک سری از این واحدهای عملی اختیاری بوده و دانشجو بر حسب استعداد و علاقه خود می‌تواند آن‌ها را انتخاب نماید برخی از واحدها مانند فوتبال نیز برای پسران در رشته تربیت‌بدنی ارائه می‌شود‌.

بیشتر بخوانید:

مهاجرت به کانادا

تحصیل در رشته تربیت‌بدنی

تربیت‌بدنی، معروف به PE یا Phy.Ed یا تربیت‌بدنی، رشته‌ای از مطالعات است که به “آنچه” و “چگونگی ساختن بدن مناسب از هر نظر و حفظ همان” می‌پردازد. این اساساً با علم تغذیه و روش‌های ورزشی سروکار دارد همچنین انواع ورزش‌ها و سایر فعالیت‌های مرتبط را در برمی‌گیرد. داوطلبانی که آرزو دارند شغل خود را از تربیت‌بدنی توسعه دهند یا نیاز به تخصص در یکی از اشکال آن داشته باشند می‌توانند به ترتیب دوره کارشناسی یا کارشناسی ارشد را بگذرانند.

در راستای اهداف آموزشی موسسه علوم بهداشتی، گروه تربیت‌بدنی و ورزش به دانشجویان اجازه می‌دهد تا پس از حداقل 2 و 4 سال تحصیل به مدارک کارشناسی ارشد (کارشناسی ارشد) و دکترا (PhD) برسند. دانش‌آموزان در طول تحصیلات خود مجبور به انجام مطالعات نظری و تجربی در چارچوب اصول علمی هستند. تحصیلات کارشناسی ارشد (دکتری کارشناسی ارشد) و دکترا (دکترا) در گروه تربیت‌بدنی و ورزش تحت قوانین و مقررات انستیتوی علوم بهداشتی دانشگاه وجود دارد.

اطلاعیه‌ها برای برنامه‌های کارشناسی ارشد (کارشناسی ارشد) و دکتری (Ph.D) مطابق با الزامات دانشگاه و دپارتمان مربوطه اعلام می‌شود و دانشجویان پس از احراز شرایط تعیین شده توسط موسسه در دوره‌های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا پذیرفته می‌شوند. علوم بهداشتی دانشجویان کارشناسی ارشد موظف‌اند دوره‌های اجباری و انتخابی را گذرانده و بسته به تحقیق انجام شده، پایان‌نامه خود را ارائه دهند. دانشجویان پس از ارائه پایان‌نامه خود به موسسه، باید در مقابل هیئت‌منصفه‌ای متشکل از سه عضو هیئت‌علمی، به‌صورت شفاهی از کار خود دفاع کنند.

بیشتر بخوانید:

مترجمی در کانادا

شغل خیاطی در کانادا

برای دوره کارشناسی ارشد غیر پایان‌نامه، دانش‌آموزان باید دوره‌ها را بگذرانند و یک پروژه‌ترمی تهیه کنند. دانشجویانی که سخنرانی‌ها و پروژه‌های ترم خود را با موفقیت به پایان می‌رسانند، باید در مقابل یک هیئت‌منصفه از 3 عضو هیئت‌علمی، یک آزمون مهارت بگذرانند. دانشجو تقریباً 2 سال برای اخذ مدرک کارشناسی ارشد فرصت دارد. دوره دکترا نیاز به کسب دوره و تحقیق دارد. در پایان دوره‌ها، دانشجو موظف به شرکت در آزمون مهارت است. اگر دانشجو در این آزمون موفق شود، یک موضوع تحقیق اصلی را مطابق با پیشنهادات مشاور خود پیدا می‌کند و شروع به کار می‌کند و پایان‌نامه خود را آماده می‌کند. دانشجویان پس از ارائه پایان‌نامه خود به موسسه، باید در مقابل هیئت‌منصفه 5 نفره به‌صورت شفاهی از کار خود دفاع کنند. برای تکمیل دوره دکترا 4 سال با دوره کارشناسی ارشد فاصله دارد.

تحصیل در رشته تربیت بدنی در کانادا

زبان تحصیلی رشته تربیت بدنی

زبان تحصیل در کشورهای مختلف با توجه به شرایط مختلف تعیین می‌شود، زبان رسمی کشور، میزان جذب دانشجو‌های بین‌المللی توسط یک کشور یا یک دانشگاه، ملیت اساتید یک دانشگاه، سطح علمی دانشگاه و نوع دانشگاه از این دست عوامل است.

رشته تربیت‌بدنی در شمار رشته‌هایی است که دانشجویان زیادی برای ادامه تحصیل در کشورهای اروپایی و آمریکایی پیشرفته رغبت زیادی از خود نشان می‌دهند.

دانشگاه‌های برتر رشته تربیت بدنی

دانشگاه‌های جهان بر اساس پارامترهای مختلفی چون تعداد دانشجویان، نحوه پذیرش دانشجو، تعداد مقالات در ژورنال‌های علمی معتبر، کیفیت تدریس، امکانات آموزشی و آزمایشگاهی، کیفیت و سطح علمی اساتید و دیگر پارامتر‌ها طبقه‌بندی می‌شوند.

بر اساس لیست QS بهترین دانشگاه‌ها در رشته تربیت‌بدنی را می‌توان به ترتیب :

 • دانشگاه لافبورو در انگلستان
 • کوئینزلند در استرالیا
 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه سیدنی
 • دانشگاه تورنتو
 • دانشگاه بیرمینگام
 • دانشگاه فلوریدا
 • دانشگاه اوهایو
 • دانشگاه آلبرتا
 • دانشگاه باث
 • دانشگاه ملی سئول
 • دانشگاه اکستر در انگلستان
 • دانشگاه میشیگان
 • دانشگاه داکین استرالیا

بیشتر بخوانید:

رشته عمران در کانادا

رشته مهندسی صنایع در کانادا

مقاطع تحصیلی در رشته تربیت بدنی

هر ساله افراد زیادی از سراسر دنیا به دنبال تحصیل در رشته‌ی تربیت بدنی در خارج از کشور خود هستند. داشتن مدرک زبان با نمره بالا، داشتن یک رزومه خوب و قوی، داشتن مدرک مربی گری در یکی از رشته‌های ورزشی، داشتن مقام در یکی از رشته‌های ورزشی، داشتن مدرک رزمی کاری به شما کمک می‌کند که بتوانید برای تحصیل در رشته تربیت بدنی در کانادا اقدام نمایید. 

 کارشناسی رشته تربیت بدنی

رشته تربیت‌بدنی به صورت نیمه متمرکز دانشجو می‌پذیرد. منظور از پذیرش نیمه متمرکز این است که دانشجو بعد از اعلام نتایج اولیه کنکور اقدام به انتخاب رشته نموده سپس باید برای مصاحبه و سنجش آمادگی جسمانی به دانشگاه مراجعه نماید و پس از کسب امتیاز لازم در مصاحبه می‌تواند در این رشته مشغول به فعالیت شود. دانشجویان دختر برای ورود به مقطع کارشناسی تربیت‌بدنی باید حداقل ۱۵۸ سانتی متر و دانشجویان پسر باید حداقل ۱۶۵ سانتی متر قد داشته باشند.

اگر دانشجویان جزء قهرمانان ورزشی کشور باشند، برای آن‌ها برخی از شرایط مانند داشتن قد را لحاظ نکرده و پذیرش آن‌ها در اولویت قرار می‌گیرد. در مصاحبه حضوری مقطع کارشناسی تربیت‌بدنی آمادگی جسمانی فرد سنجیده می‌شود و آزمون دو و میدانی و انعطاف بدنی از دانشجو گرفته می‌شود.

دانشجو پس از موفقیت در مصاحبه حضوری به عنوان دانشجوی رشته تربیت‌بدنی شناخته شده و باید در یک دوره چهار ساله ۱۳۶ واحد درسی را پشت سر بگذارد.

از جمله دروس اصلی و تخصصی مقطع لیسانس تربیت‌بدنی می‌توان به:

 • آناتومی انسانی
 • زیست‌شناسی
 • تاریخ تربیت‌بدنی
 • آمادگی جسمانی
 • هندبال
 • بسکتبال
 • شنا
 • ژیمناستیک
 • تنیس
 • بدمینتون
 • دو و میدانی
 • حرکت‌شناسی
 • کمک‌های اولیه
 • فیزیولوژی انسانی
 • آسیب شناسی
 • رشد و تکامل حرکتی
 • مبانی روانی
 • بهداشت ورزشی
 •  بیومکانیک
 • والیبال
 • ورزش معلولین
 • نجات غریق
 • حرکت درمانی و حقوق ورزشی

اشاره کرد.

تحصیل در رشته تربیت بدنی در کانادا

 کارشناسی‌ ارشد رشته تربیت بدنی

مقطع کارشناسی‌ارشد تربیت‌بدنی در گرایش‌های مختلف در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود، فیزیولوژی در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش‌های فیزیولوژی فعالیت بدنی محض، فیزیولوژی فعالیت بدنی بالینی، فیزیولوژی فعالیت بدنی و تندرستی، فیزیولوژی ورزشی کاربردی و تغذیه ورزشی ارائه می‌شود.

یادگیری و کنترل حرکتی، آموزش تربیت‌بدنی و رشد حرکتی از گرایش‌های مقطع فوق‌لیسانس تربیت‌بدنی در زیر مجموعه رفتار حرکتی است. هدف این گرایش‌ها تربیت متخصصان متعهدی است که بتوانند به استعدادیابی ورزشی کمک کرده و از طرفی بتوانند نقاط ضعف و قوت ورزشکاران را در تیم‌های ورزشی شناسایی کرده و مهارت ورزشکاران را افزایش دهند. افرادی که در گرایش یادگیری و کنترل حرکتی تحصیل می‌نمایند می‌توانند به عنوان درمانگر در مراکز درمانی مشغول خدمت شده و به معلولین و جانبازان برای بهبود توانایی آن‌ها کمک نمایند.

آسیب‌شناسی ورزشی از دیگر گرایش‌های مقطع فوق لیسانس تربیت‌بدنی به شمار می‌رود که زیر مجموعه‌های آن‌ها شامل حرکات اصلاحی، امدادگر ورزشی و تربیت‌بدنی ویژه معلولین است. این گرایش از کارشناسی‌ارشد با کمک ورزش به درمان ناهنجاری‌های فیزیکی بدن پرداخته و ارتباط تنگاتنگی با رشته فیزیوتراپی دارد. افراد فارغ‌التحصیل این گرایش می‌توانند باشگاه حرکات اصلاحی را تاسیس نمایند.
روانشناسی ورزشی، مدیریت ورزشی و بیومکانیک ورزشی از گرایش‌های فوق لیسانس تربیت‌بدنی هستند.

دکترا رشته تربیت بدنی

یکی از پرطرفدارترین گرایش‌های دکتری تربیت‌بدنی زیر مجموعه‌های فیزیولوژی ورزشی است؛ فیزیولوژی ورزشی در مقطع دکتری در گرایش‌هایی چون فیزیولوژی ورزشی عصبی و عضلانی، فیزیولوژی ورزش قلب و عروق، بیوشیمی و متابولیسم ورزشی و فیزیولوژی ورزشی تنفسی ارائه می‌شود.

فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند مشکلات عصبی و عضلانی را تحلیل کرده و برای آن‌ها راهکارهای درمانی ارائه دهند. همچنین فارغ‌التحصیلان می‌توانند به ورزشکاران نخبه و قهرمان کمک نمایند تا بتوانند قدرت و استقامت خود را بالا ببرند. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند برای  کلینیک‌های ورزشی برای مشکلات عصب و عضله مشاوره‌های درمانی دهند.

آسیب‌شناسی ورزشی از گرایش‌های پرطرفدار در مقطع دکتری تربیت‌بدنی است؛ بدون شک این گرایش باعث بالا بردن افزایش سلامت عمومی جامعه می‌شود. آسیب‌شناسی ورزشی و حرکات اصلاحی در سه گرایش امدادگر ورزشی، تربیت‌بدنی ویژه معلولین و حرکات اصلاحی ارائه می‌شود.

این گرایش از تربیت‌بدنی به پیشگیری و کنترل بسیاری از بیماری‌ها کمک شایانی می‌نماید به عنوان مثال افرادی که از آرتروز گردن و دست رنج می‌برند می‌توانند با استفاده از حرکات اصلاحی و با انجام ورزش‌های به خصوص آرتروز خود را کنترل نمایند و از عواقب وخیم آن جلوگیری نمایند. شاید مشاهده کرده باشید که بسیاری از ورزشکاران حرفه‌ای دچار آسیب‌های شدیدی می‌شوند که گاهی این آسیب‌ها جلوی فعالیت حرفه‌ای ورزشکاران را می‌گیرد؛ متخصصین آسیب‌های ورزشی به این ورزشکاران کمک کرده تا بتوانند بهبودی خود را به دست آورند و فعالیت حرفه‌ای خود را مجددا شروع نمایند.

فارغ‌التحصیلان آسیب‌های ورزشی می‌توانند کلینیک‌های ورزشی دایر کرده و به درمان ناهنجاری‌های ستون فقرات و ناهنجاری‌های اسکلتی و حرکتی بپردازند. مدیریت ورزشی از گرایش‌های مقطع دکتری تربیت‌بدنی است، که برای مدیریت استراتژیک ورزش کشور این رشته بسیار مورد نیاز است. مبانی و مباحث این گرایش از تربیت‌بدنی بیشتر بر روی اصول تجارت، بازاریابی و مدیریت اماکن ورزشی تاکید دارد. فارغ‌التحصیلان این رشته می‌توانند برای مدیریت صحیح صنعت ورزش در کشور راهکارهایی را ارائه دهند.

بیشتر بخوانید:

شغل معلمی در کانادا

نجاری در کانادا

تحصیل در رشته تربیت بدنی در کانادا

رشته تربیت بدنی در کانادا

در بریتیش کلمبیا، کانادا، دولت در برنامه درسی درجه‌یک اعلام کرده است که دانش‌آموزان باید هرروز پنج بار در فعالیت‌های بدنی شرکت کنند. معلم همچنین وظیفه برنامه‌ریزی فعالیت بدنی روزانه (DPA) را که شامل سی دقیقه فعالیت بدنی خفیف تا متوسط در روز است، شامل کلاس‌های آموزش بدنی درسی نیست. در برنامه درسی لازم است دانش‌آموزان کلاس یک در مورد زندگی سالم آگاهی داشته باشند. به‌عنوان‌مثال، آن‌ها باید بتوانند مزایای ورزش منظم را توصیف کنند، گزینه‌های سالم را که به آن‌ها تحرک جسمی بیشتری نیاز دارد، شناسایی کنند و اهمیت انتخاب غذای سالم را توصیف کنند.

انتاریو، کانادا روال مشابهی را در پیش‌گرفته است. در تاریخ 6 اکتبر 2005، وزارت آموزش‌وپرورش انتاریو (OME) فعالیت بدنی روزانه را اجرا کرد.

اخذ پذیرش در رشته تربیت‌بدنی
کارشناسی تربیت‌بدنی B.P.Ed، برای لیسانس تربیت‌بدنی است و نمونه کارشناسی ارشد آن M.P.Ed است. درحالی‌که دوره UG به‌طورمعمول 3-4 سال طول می‌کشد، دوره PG یک برنامه 2 ساله است.

برخی از کالج‌ها همچنین دوره‌های 2 ساله UG را در PE ارائه می‌دهند و برنامه‌های مکاتبه‌ای / مسافتی را برای دوره‌های UG و PG در همان دوره نیز در دسترس هستند.

پذیرش در دوره‌های فوق بر اساس نمرات کسب‌شده در آزمون‌های مختلف کتبی و آزمون‌های آمادگی جسمانی انجام شده توسط دانشگاه‌ها / کالج‌هایی است که داوطلبان می‌خواهند وارد آن شوند.

کسانی که علاقه شدیدی به ورزش و سایر فعالیت‌های مرتبط با اراده دارند تا بدن خود را به‌صورت شبانه‌روزی متناسب نگه‌دارند، ورود بسیار خوبی به صنعت تناسب‌اندام خواهند داشت و باید دوره مشابهی را نیز بگذرانند.

بیشتر بخوانید:

شغل آرایشگری در کانادا

رشته مهندسی برق در کانادا

شرایط گذراندن دوره تربیت‌بدنی

برای B.P.Ed:

 • داوطلب باید در هر جریانی با حداقل نمره 45-60٪ میانگین را گذرانده باشد.
 • نامزد باید 17 سال سن داشته باشد یا باید از همان سن عبور کرده باشد.

برای M.P.Ed:

 • داوطلب باید دارای مدرک فارغ‌التحصیلی از یک دانشگاه / کالج شناخته‌شده باشد.

در سراسر دنیا موسسات مختلفی وجود دارد که دوره‌های UG و PG را در PE ارائه می‌دهند، برای هر دو برنامه از راه دور و شرکت در کلاس امکان‌پذیر است. روند درخواست این دوره در موسسات مختلف متفاوت است.

اگرچه اکثر کالج‌ها قالب مشترکی از روند پذیرش برای هر دو برنامه UG و PG دارند که اغلب سه برابر است. مرحله اول آزمون کتبی است که به دنبال آن آزمون آمادگی جسمانی / مهارت و مصاحبه شخصی (در برخی موارد، بحث گروهی) است.

به آن دسته از دانش‌آموزانی که در دوره راهنمایی یا تحصیلات خود سابقه ورزشی دارند، در زمان پذیرش، اولویت داده می‌شود.

چندین مسیر شغلی برای کسی که دارای مدرک تربیت‌بدنی است وجود دارد و برخی از آن‌ها در زیر ذکرشده است:

 • مربی تربیت‌بدنی
 • ورزشکار حرفه‌ای
 • مربی شخصی
 • مربی بدن‌سازی
 • مربی یوگا
 • فیزیوتراپیست

بورسیه تحصیلی رشته تربیت بدنی

در آیلتس نمره بالای ۶ کسب نمایید، امکان اخذ بورسیه تحصیلی برای شما بسیار بالا خواهد بود.
 امکان بورسیه شدن در رشته تربیت‌بدنی برای کشورهایی چون آلمان، کانادا، ایتالیا و استرالیا نیز امکان پذیر است. خوشبختانه اغلب کشورها این رشته را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند.

بیشتر بخوانید:

شغل آرایشگری در کانادا

تحصیل در رشته حقوق در کانادا

کار رشته تربیت بدنی در کانادا

کانادا همیشه کشوری  مورد توجه‌ برای کار، زندگی و ادامه تحصیل در جهان است. کشور کانادا برای دانشجویان رشته تربیت‌بدنی در سراسر جهان کشوری مناسب به شمار می‌رود. دانشگاه‌های کلگری و تورنتو بهترین دانشگاه‌های جهان در رشته های علوم ورزشی هستند. هزینه زندگی در کانادا در مقایسه با بسیاری از کشور‌های دیگر کمتر است. اگر قصد تحصیل در دانشگاه تورنتو را دارید باید بدانید که تورنتو جزء گران‌ترین شهرهای کانادا است. خوشبختانه امکان تحصیل رایگان در کشور کانادا وجود داشته و در صورتی که بتوانید شرایط لازم را برای اخذ بورسیه تحصیلی کانادا را اخذ نمایید می‌توانید از مزیت‌های تحصیل رایگان در کانادا بهره‌مند شوید.

در غیر این صورت می‌توانید به صورت آزاد به کانادا مهاجرت کرده و برای تحصیل در دانشگاه‌های کانادا شهریه پرداخت نمایید. متاسفانه هزینه‌های دانشگاه‌های کانادا بسیار بالا بوده و چیزی معادل ۱۲ هزار تا ۲۰ هزار دلار کانادا در سال است. هزینه زندگی در کانادا حدود ۷۰۰ تا ۱۰۰۰ دلار در ماه خواهد بود. اگر قصد اقامت در خوابگاه دانشجویی را دارید سالانه ۳ هزار تا ۷ هزار و ۵۰۰ دلار کانادا را باید برای هزینه اقامت در خوابگاه در نظر بگیرید. اگر قصد اجاره منزل را دارید باید بتوانید ماهانه حدود ۲۵۰ تا ۷۰۰ دلار در ماه را برای اجاره بها کنار بگذارید. هزینه بیمه در کشور کانادا ۴۸۰ دلار در سال است.

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو