برای تحصیل در رشته حقوق در کشور کانادا که معمولا از لیسانس رشته حقوق در کانادا آغاز می‌شود، متقاضی باید دارای دیپلم دبیرستان باشد. بیشتر متقاضیان رشته حقوق پیش از ورود به این رشته در کانادا، دوره کارشناسی در رشته دیگری را می‌گذرانند. برای ورود به دانشگاه های کانادا در رشته حقوق باید آزمون LSAT را بگذرانید. نمره مورد قبول معمولا ۱۵۰ به بالا بوده و این آزمون ۴ بار در سال برگزار می‌شود

رشته حقوق در کانادا

رشته حقوق در کانادا | رشته حقوق یکی از بهترین رشته های تحصیلی در جهان می باشد در واقع وکالت و رشته حقوق جز 10 شغل پر درآمد سر تاسر جهان می باشد و همه ساله تقاضای زیادی برای تحصیل در رشته وکالت و ورود به این رشته در سطح بین الملل وجود دارد. یکی از کشورهایی که سابقه ی درخشان و طولانی در آموزش شاخه های مختلف رشته حقوق دارد کشور کانادا است. شرایط تحصیل و آموزش برای رشته حقوق در کشور کانادا با کشور ایران کاملا متفاوت است.

تحصیل در دوره لیسانس حقوق در کانادا

دوره کارشناسی حقوق در کانادا، معمولا سه تا چهار سال طول می‌کشد. ۲2 دانشگاه در کانادا دوره حقوق را ارائه می‌کنند که ۶ دانشگاه در انتاریو هستند. داشتن نمره LSAT و معدل لیسانس بالا برای اخذ پذیرش بسیار مهم است.

بیشتر بخوانید:

رشته های موجود مقطع لیسانس در کانادا

تحصیل در دوره فوق لیسانس حقوق در کانادا

ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد حقوق در کانادا معمولا یک تا دو سال بوده و ورود به آن بسیار رقابتی است. دوره فوق لیسانس می‌تواند با پایان نامه یا بدون پایان نامهدر یکی از این رشته ها: Business Law, Legal Theory, Criminal Law and Health Law, Ethics and Policy باشد. دوره های یک ساله کاربردی نیز در مقطع فوق لیسانس ارائه می‌شود که هدف آنها تعلیم گرایش مشخصی از حقوق می‌باشد.

بیشتر بخوانید:

رشته های موجود مقطع فوق لیسانس در کانادا

تحصیل در دوره دکتری حقوق در کانادا

ادامه تحصیل در دکترای حقوق در کانادا سه ساله بوده و بیشتر برای متقاضیانی مناسب است که هدف تدریس در دانشگاه را دارند.

 • گذراندن حداقل دو سال تحصیلات دانشگاهی یا کالج پس از دیپلم دبیرستان. این دوره می‌تواند در هر رشته ای که تمایل دارید باشد و هیچ محدودیتی ندارد.
 • شرکت در آزمون ال ست LSAT
 • گذراندن دوره لیسانس حقوق در کانادا  

همچنین باید در یکی از BAR ها یا همان دادگستری‌ها در یکی از استان‌ها عضو شوید. در هر استانی که قصد فعالیت دارید باید بدانید که هر کدام از استان‌ها قوانین خود را به صورت جداگانه وضع می‌کنند

بیشتر بخوانید:

رشته های موجود مقطع دکترا در کانادا

رشته حقوق در کانادا

ادامه تحصیل وکالت در کانادا

متقاضیانی که در سیستم حقوق کشور ایران تحصیل کرده‌اند، بر پایه Civil Law تحصیلات خود را پایه گذاری نموده‌اند که کاملا با سیستم حقوق در کشور کانادا که Common Law می باشد متفاوت است. از این رو گذراندن مراحل تحصیلی و آزمون‌ها عضو جداناپذیر از این مسیر خواهد بود.
توجه: تقریبا تمامی فارغ‌التحصیلان رشته حقوق در سیستم Civil Law، در صورت تمایل برای اخذ مجوز فعالیت در کشورهایی که سیستم حقوقی Common Law دارند باید واحد های زیر را بگذرانند:

 • Canadian Administrative Law
 • Canadian Constitutional Law
 • Canadian Criminal Law
 • Foundations of Canadian Law
 • Canadian Professional Responsibility

رشته حقوق در کانادا

دریافت پذیرش رشته حقوق در کانادا

اولین قدم برای دریافت پذیرش از رشته حقوق در کشور کانادا ،تسلط به زبان انگلیسی و دارا بودن مدرک آیلتس با نمره عالی است. برای تحصیل در رشته حقوق در کانادا درخواست کننده بایستی مدرک دیپلم دبیرستان را داشته باشد و همچنین دو سال سابقه ی تحصیلی در دیگر رشته ها را دارا باشد. بیشتر متقاضیان رشته حقوق در کانادا قبل از تحصیل در رشته حقوق مدرک کارشناسی شان را در رشته ی دیگری دارند.
تمامی متقاضیان ورود به رشته حقوق، بعد از حداقل دو سال تحصیل در رشته های دیگر می توانند وارد دانشکده حقوق شوند. آزمونی که متقاضیان بایستی در آن شرکت کنند آزمونLSAT نامیده می شود و این آزمون در طی یک سال 4 بار برگزار می گردد. تحصیل در مقطع کارشناسی حقوق در کانادا معمولا سه تا چهار سال زمان می برد.
ارائه ی نمره LSAT و یا لیسانس در هر رشته ای و برای دانشجویان غیر کانادایی، نمره آیلتس برای دریافت پذیرش از دانشگاه بسیار مهم است. بعد از اینکه پذیرش دانشگاه را گرفتند و مدت زمان تحصیل سه یا چهار ساله طی شد، می توان در دوره فوق لیسانس در هر کدام از گرایش های حقوق در کانادا شرکت کرد. البته دوره های یکساله کاربردی نیز در مقطع فوق لیسانس وجود دارد که می توان در آنها شرکت نمود.

بیشتر بخوانید:

انگیزه نامه تحصیلی برای کانادا
بعد از اخذ مدرک لیسانس و یا فوق لیسانس در رشته حقوق ، کلیه ی فارغ التحصیلان بایستی حدودا یک سال در موسسات حقوقی و زیر نظر وکلای حرفه ای کارآموزی کنند و به این دوره کارآموزی اصطلاحا Articling گفته می شود. اگر در انتاریو هستید می توانید به جای یک سال کارآموزی، دوره LLP که در دانشگاه اتاوا یا رایرسون برگزار می شود را گذرانده و 4 ماه حدودا کارورزی کنید و در آخرین مرحله بعد از انجام تمامی این مراحل ، بایستی در آزمون BAR شرکت کرده و نمره ی مناسب را کسب کنید.

رشته حقوق در کانادا

درآمد و بازار کار وکلا در کانادا

یکی از دلایلی که موجب افزایش مهاجرت وکلا به کانادا شده است ، درآمد بالا و بازار کار داغ رشته حقوق در کانادا می باشد. وکلای حرفه ای و موفق در کانادا معمولا به 3 یا 4 زبان رسمی تسلط دارند و با سیستم های حقوقی بین المللی نیز آشنایی کامل دارند. قوانین وکالت و دادگستری در اکثر ایالت های کانادا مشابه است. افرادی که به طور رسمی در کانادا وکیل بوده و فعالیت می کنند، برای عضویت در کانون وکلا، بایستی بتوانند مدارک تحصیلی شان را به ارزیابی کمیسیون ملی کانادا که زیر مجموعه کانون وکلای کانادا است، رسانده و مجوز لازم را اخذ کنند.

بیشتر بخوانید:

شغل های پردرآمد در کانادا
در رابطه با درآمد وکلا در کانادا و بازار کار رشته حقوق در کانادا می توان گفت که میانگین دریافتی حقوق وکلا از 45000 تا 85000 دلار در سال متغیر است که البته این رقم با توجه به سابقه کار، پست سازمانی ، میزان مهارت و دانش وکیل و موفقیت آنها در پرونده ها کاملا متفاوت است.

مهاجرت به کانادا از طریق رشته حقوق

به واسطه رشته حقوق در کانادا و همچنین تحصیل رشته حقوق در کانادا می توانید در برنامه های مهاجرتی اسکیل ورکر و یا برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرده و نتایج خوبی به دست آورید. برای شرکت در برنامه مهاجرتی اسکیل ورکر از طریق رشته حقوق در کانادا و اخذ ویزای کار کانادا بایستی شرایط زیر را دارا بود :

 • کسب حداقل 68 امتیاز از 100 امتیاز
 • ارایه ی گواهی اشتغال به کار در این زمینه و یا ارایه ی رزومه کاری و سوابق کاری در زمینه ی حقوقی
 • دارا بودن مدرک آیلتس با نمره ی مناسب

در کشور کانادا فعالیت در زمینه شغل هایی که با اموال و یا سلامت مردم جامعه در ارتباط هستند، منوط به اخذ مجوزات لازم از سازمان های دولتی و یا عضویت در بعضی سازمانها و انجمن های مرتبط است به نحوی که این سازمان و یا انجمن ها بتوانند به راحتی بر فعالیت شما نظارت کنند.یکی از این مشاغل ، وکالت در کانادا می باشد. معمولا به این انجمن هایی که مربوط به رشته حقوق هستند در کانادا Law Society گفته می شود. بازار کار رشته حقوق در کانادا فقط شامل وکلای رسمی دعاوی نمی باشد ، بلکه رده های پایین تر یعنی از کارآموز وکالت گرفته تا شرکای یک دفتر کار را شامل می شود.
شغل وکالت در کانادا دارای طیف وسیعی از مشاغل می باشد که می تواند افراد زیادی را مشغول به فعالیت در این زمینه کند.
در کشور کانادا 16 دانشکده حقوق وجود دارد ، که شش باب از این دانشکده ها در انتاریو می باشد و بیش از صدها دانشکده حقوق دیگر در ایالات متحده امریکا و در سراسر جهان وجود دارد.

رشته حقوق در کانادا

شرایط اخذ پذیرش و تحصیل رشته حقوق در کانادا

پیش از ورود به بیشتر مدارس حقوق کانادا نیاز است که مدرک لیسانس داشته باشید یا 90 واحد (سه سال) از مقطع لیسانس را گذرانده باشید. جهت آگاهی از سیاست های پذیرش مدرسه موردنظرتان در مقطع کارشناسی، راهنمای رسمی LSAC مربوط به مدارس حقوق کانادا را بررسی کنید.

هزینه تحصیل رشته حقوق در دانشگاه های کانادا

درست مانند بسیاری از کشورها، دانشکده های حقوق کانادا تخفیف قابل توجهی به دانشجویان داخلی خود ارائه می دهند، اما شهریه در کانادا می تواند بین موسسات متفاوت باشد. دوره LLM در دانشگاه معتبر تورنتو برای دانشجویان بین المللی 38،710 دلار و برای دانشجویان داخلی 11350 دلار هزینه دارد. از طرف دیگر، دانشگاه بریتیش کلمبیا که بسیار مورد احترام است، شهریه 9،503 دلار را برای دانشجویان بین المللی ارائه می کند.

هزینه تحصیل در رشته حقوق کشور کانادا چقدر می باشد؟ تحصیل در رشته حقوق چه در اروپا و چه در آمریکا طرفداران بسیاری دارد اما هزینه تحصیل در هر دو کشور با توجه به دانشگاه ها متفاوت است. مانند بسیاری از کشورها، هزینه تحصیل برای دانشجویان این کشور پایین تر از هزینه تحصیل برای دانشجویان بین المللی است. هزینه شهریه رشته حقوق در دانشگاه تورنتو برای دانشجویان بین المللی 38710 دلار و برای دانشجویان کانادایی 11350 دلار می باشد.

بیشتر بخوانید:

مهاجرت تحصیلی
هزینه های تحصیل در دانشگاه های کانادا به صورت مازاد هزینه اضافی دانشجویی را شامل می شود که برای دانشجویان داخلی و بین المللی بین 500 تا 1000 دلار در هر سال تحصیلی با یک نرخ ثابت می باشد. همچنین ملاحظاتی مانند کتاب های درسی وجود دارد که می تواند گران باشد و شما باید برای آن ها حدود 300 دلار بودجه کنید. همچنین بسیاری از دانشکده های حقوقی هزینه درخواست را بین 100 تا 200 دلار در هر برنامه مطالبه می کنند، اما این قیمت ها بین استان ها متفاوت می باشد.
محل اقامت برای اجاره متفاوت است و دانشجویان در شهر های بزرگ مانند تورنتو، کلگری و ونکوور که به صورت خصوصی مکانی را اجاره می کنند، باید انتظار داشته باشند تا 900 دلار در ماه هزینه کنند که این مقدار با سایر شهر های بین المللی قابل مقایسه می باشد. اکثر دانشگاه های کانادا، دقیقاً مانند دانشگاه دالوشی، یک خانه فارغ التحصیل را ارائه می دهند، که یک واحد اقامتی برای دانشجویان دوره تحصیلات تکمیلی می باشد. در دانشگاه دالوشی، گراد هاوس برای یک سال تحصیلی کامل 7905 دلار هزینه دارد. 

شرایط کار رشته حقوق در کانادا

طبق بررسی های اخیر در رابطه با بازار کار رشته حقوق، 63 درصد از افراد مورد بررسی پاسخ داده اند که شرکت یا اداره حقوقی آن ها در شش ماه آینده قصد استخدام افرادی جدید را دارد و بر این اساس بازار کار وکلا در گردش می باشد. این نظرسنجی توسط شرکت مشاوره حقوقی رابرت هال انجام شده است که برای این منظور طی شش ماه گذشته 150 وکیل در سراسر کانادا مورد نظرسنجی قرار گرفته اند.
هر کدام از وکلایی که پاسخ دادند، دارای حداقل پنج سال تجربه کاری بوده اند و مسئولیت استخدام را در شرکتشان به عهده داشته اند. آنها یا در شرکتهای حقوقی با بیش از 20 کارمند ویا به عنوان قسمتی از یک بخش حقوقی داخلی در شرکت هایی با حداقل 1.000 کارمند مشغول به کار بوده اند. وکلای مورد بررسی بیان کرده اند که استخدام را افزایش می دهند. به گفته چارلز ولکرت، رئیس ارشد شرکت حقوقی رابرت هلف، یافته ها حاکی از آن است که در مقایسه با نتایج حاصل از بررسی سال 2018، تقاضا برای استخدام های جدید 23 درصد افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید:

معرفی رشته MBA کانادا

بهترین رشته های تجربی برای اپلای

وکلا در انتاریو توسط انجمن حقوق بالا کانادا تنظیم می شوند. رشد اشتغال در این زمینه مستلزم تقاضا برای خدمات حقوقی است که به دلیل افزایش فعالیت اقتصادی در زمان های اقتصادی قوی افزایش می یابد.
جهت تحصیل در رشته حقوق در کانادا شما نمی توانید به طور مستقیم از دبیرستان وارد دانشکده شوید. پس از به پایان رساندن دبیرستان ، به تحصیلات خود در دانشگاه ادامه دهید . هر مدرک دانشگاهی، به عنوان مثال: BA ، BSc ، BBA ، Bcomm ، BEng.  ، Bmus ، BPHE ، BKin ، و مانند آن ، آمادگی خوبی برای ورود به دانشکده حقوق می باشد.

 رشته حقوق در کانادا

دانشگاه های ارائه دهنده رشته حقوق در کانادا

در کانادا 23 دانشگاه و دانشکده وجود دارد که رشته حقوق را ارایه می دهند و در بین برترین های جهان قرار دارند. سه تا از این 23 دانشکده در بین 50 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.بهترین دانشگاه های کانادا برای رشته حقوق عبارتند از:

 • دانشگاه بریتیش کلمبیا
 • دانشگاه مک گیل
 • دانشگاه تورنتو

لیست دانشگاه های ارائه دهنده رشته حقوق:

 1. دانشگاه دال هوس
 2. دانشگاه لیک هد
 3. دانشگاه مک گیل
 4. دانشگاه تامسون ریور
 5. دانشگاه آلبرتا
 6. دانشگاه بریتیش کلمبیا
 7. دانشگاه کلگری
 8. دانشگاه منیتوبا
 9. دانشگاه نیو برانزوئیک
 10. دانشگاه اوتاوا
 11. دانشگاه ساسکاچوآن
 12. دانشگاه تورنتو
 13. دانشگاه ویکتوریا
 14. دانشگاه غربی انتاریو
 15. دانشگاه ویندسور
 16. دانشگاه دمونکتون
 17.  دانشگاه مونترال
 18. دانشگاه یورک
 19. دانشگاه مک گیل
 20. دانشگاه د شربروک
 21. دانشگاه دکوئیبک مونترال
 22. دانشگاه لاوال

بیشتر بخوانید:

بهترین دانشگاه های استرالیا

آیا دانشگاه های کانادا فاند میدهند؟

رتبه و رنکینگ دانشگاه های کانادا برای تحصیل رشته حقوق

بهترین رتبه بندی دانشگاه های جهان نیز اطلاعات در مورد اینکه دانشگاه های ایالات متحده که اخبار آمریکا را به صورت جداگانه برای بیش از 30 سال در رتبه بندی قرار داده اند، ارائه می دهند. همه دانشگاه ها می توانند خود را در برابر دانشگاه های  در سطح کشور و منطقه خود مقایسه کنند. این امر در صحنه جهانی بیشتر قابل مشاهده است و همچنین معیاری است تا دانشگاه های برتر در کشورهای دیگر با یکدیگر همکاری کنند.

بیشتر بخوانید:

بهترین رشته های برای گرفتن بورسیه

رشته حقوق در کانادا

آزمون وکالت کانادا

LSAT تنها آزمون پذیرفته شده برای اهداف پذیرش توسط تمام دانشکده های معتبر حقوق ABA و دانشکده های حقوق کانادا است. بعضی از دانشکده های حقوق،  آزمون های دیگری را برای پذیرش غیر از  LSAT می پذیرند.  با این حال، دانش جویانی  که می خواهند شانس خود را برای پذیرش به حداکثر برسانند، به آن ها  توصیه می شود که LSAT  را بگیرند.
این آزمون تنها توسط تمام دانشگاه های معتبر حقوق ABA پذیرفته شده است و این تنها آزمونی است که به آزمون گیرنده  کمک می کند تا  تعیین کند که آیا متقاضی برای دانشگاه های حقوق مناسب است یا خیر.  حداقل الزامات واجد شرایط بودن برای دوره های کارشناسی ارشد، در زیر ارائه شده است. یک متقاضی  اگر  الزامات را برآورده نکند مجاز به پذیرش نیست، اما متقاضیانی که الزامات را برآورده نمی کند در نظر گرفته نمی شود.

بیشتر بخوانید:

اسکیل ورکر کانادا
متقاضیان برای پذیرش در دوره های کارشناسی ارشد، باید مدرک لیسانس حقوق و یا معادل مدرک  حقوق از یک دانشگاه معتبر با میانگین نمره کل 3.0/4.0 و  یا معادل آن  را  داشته باشد. متقاضیان مدرک کارشناسی ارشد حقوق هوا فضا که دارای مدرک لیسانس نیستند، باید دو مورد زیر را داشته باشند:

 • دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته های دیگر
 • تجربه کافی تخصصی در زمینه حقوق هوافضا برای جبران عدم داشتن مدرک حقوق

یک تاریخچه برنامه تحصیلی را ضمیمه کنید. برای اطلاعات بیشتر به اداره پذیرش کارشناسی ارشد ایمیل بزنید. دروس در دوره  کارشناسی ارشد حقوق  به زبان انگلیسی ارائه می شود، باید توانایی زبان انگلیسی برای پذیرش نشان داده شود. برای برقراری ارتباط با تمام دانشجویان حقوق، و درک تمام مطالب درسی، توانایی در صحبت کردن و خواندن فرانسوی یک امتیازمحسوب می شود.

بیشتر بخوانید:

کار در کانادا
همه دانشجویان ممکن است انتخاب کنند که مقاله ها و پایان نامه ها را به زبان انگلیسی یا فرانسوی بنویسند. برای دانشجویان برای پذیرش در رشته کارشناسی ارشد در دانشکده حقوق ، توانایی در زبان انگلیسی الزامی است.

بهترین دانشگاه های کانادا برای تحصیل رشته حقوق

دانشگاه تورنتو کانادا شهرت خوبی را به عنوان یکی از بهترین دانشگاه های این کشور به دست آورده است. اگر چه مجله Maclean  دیگر رتبه بندی سالانه دانشگاه های حقوق  خود را منتشر نمی کند، در حالی  که دانشگاه تورنتو به طور مداوم این فهرست را ارایه می دهد. این دانشگاه، دوره های کارشناسی ارشد حقوق در تعدادی از رشته ها، از جمله حقوق  کسب و کار، حقوق کیفری و نظریه حقوقی ارایه می دهد. راهنمای کارشناسی ارشد حقوق در فهرست LL.M UafT آمده است. در قانون بهداشت، اخلاق و سیاست به عنوان یکی از 10 دوره های برتر کارشناسی ارشد  در قانون بهداشت  جهانی می باشد.
دانشگاه مک گیل به دلیل شهرت قوی خود،  گاهی اوقات به عنوان “هاروارد شمالی” شناخته می شود: گرچه بعضی از هواداران دانشگاه تورنتو ممکن است با این مسئله که این دانشگاه  یکی از تنها سه دانشگاه انگلیسی زبان در کبک می باشد، مواجه شوند.   دانشجویان کارشناسی  حقوق در کبک باید حداقل”  منفعل دوزبانه” در زبان انگلیسی و فرانسوی  تسلط کافی داشته باشند. اگر چه کارشناسی ارشد حقوق   از این مورد لزومی ، معاف می باشد. مک گیل یک قانون کارشناسی ارشد حقوق عمومی و همچنین یک کارشناسی ارشد حقوق  در محیط زیست یکی در قانون تطبیقی،  و یکی در قانون هوا فضا ارایه می دهد.
دانشگاه آلبرتا:دانشکده حقوق، این دانشگاه  در سال 1912 تاسیس شده است. دانشکده حقوق دانشگاه آلبرتا سومین دانشکده حقوق در کانادا است. این دانشکده دوره های کارشناسی ارشد حقوق  و دوره های پایان نامه را برای دانشجویان  علاقه مند به قانون انرژی ارائه می دهد. تحصیل کارشناسی ارشد حقوق  در «پایتخت نفت کانادا» می تواند فرصت های زیادی را در این رشته فراهم کند.
دانشگاه غربی دانشگاه وسترن  در انتاریو  لندن واقع شده است. که در واقع  بین تورنتو و دیترویت است. با توجه به رتبه بندی آموزش عالی تایمز،  یکی از 15 دانشگاه برتر حقوق در کانادا است. این دانشگاه کارشناسی ارشد حقوق   را از طریق  پایان نامه و همچنین یک تحقیق مبتنی بر پروژه  ارایه می دهد؛ که در سال 2016 راه اندازی شد.
دانشگاه اتاوا طیف وسیعی از  کارشناسی ارشد حقوق از جمله یکی در قانون اساسی و یکی در قانون تجارت و سرمایه گذاری  بین المللی  و یکی دیگر در قانون پایداری و محیط زیست جهانی را  ارایه می دهد. دانشجویان  کارشناسی ارشد حقوق  در شهر پایتخت کانادا تحصیل می کنند. که این به معنی بسیاری از فرصت های شبکه ای، در هر دو دولت و کسب و کار می باشد.
دانشگاه مونترال کانادا متقاضیان کارشناسی ارشد حقوق، برای زبان فرانسوی دانشگاه مونترال،  با محدوده زبان فرانسوی  کارشناسی ارشد حقوق، یک گزینه جالب برای انگلیسی زبانان می باشد.  دانشگاه  های کارشناسی ارشد حقوق  نیز  در قانون کسب و کار در یک زمینه جهانی قرار دارد.

 برای کسب اطلاعات بیشتر با مشاوران زانکو تماس بگیرید

پیشنهاد سردبیر زانکو

آرمان طلاپا

نویسنده : آرمان طلاپا

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی

مطالب مشابه