اگر کسی هستید که می خواهد در خارج از کشور در رشته سینما تحصیل کند کانادا یکی از بهترین کشورها برای این کار است و امکانات زیادی را در اختیار دانشجویان سینما می گذارد. بدون شک بعضی از بهترین و تأثیر گذارترین فیلمسازان معاصر کانادایی هستند..

شاید در وحله اول با خودتان فکر کنید که چرا کسی کانادا را برای مهاجرت تحصیلی در رشته سینما انتخاب کند وقتی آمریکا و هالیوود فقط کمی با این کشور فاصله دارد برای جواب به این سوال اول باید یک نگاه اجمالی به مدل سینمای کانادا بیاندازیم پس در ادامه همراه ما باشید.

تحصیل در رشته سینما در کانادا

زادگاه کارگردانان مطرح

بدون شک بعضی از بهترین و تأثیر گذارترین فیلمسازان معاصر کانادایی هستند.

جیمز کمرون:

  • کمتر کسی هست که تا به حال اسم جیمز کمرون را تا بحال نشنیده حتی اگر آن فرد آنقدر به سینما وارد نباشد اما حتماً اسم جیمز کمرون را شنیده باشد و چه کسی است که تایتانیک یا آواتار را ندیده باشد. اما کارنامه جیمز کمرون فقط به این دو فیلم ختم نمی‌شود فیلم‌های ترمیناتور و ترمیناتور 2،  بیگانگان(Aliens) هر کدام تأثیرات بخصوصی در نگاه تماشاگران به فیلم‌های اکشن و همچنین ترسناک داشته‌اند. اما مهم‌ترین نکته در مورد جیمز کمرون علاقه زیاد او به اختراع روش‌ها و تکنولوژی های سینمایی جدید و نوآورانه است است یکی از بزرگ‌ترین دستاوردهای او که یک انقلاب بزرگ در سینمای جهان ایجاد کرد، استفاده بی نظیر و تا به حال دیده نشده او از جلوه ویژه کامپیوتری (CGI) در فیلم ترمیناتور 2 بود که هنوز که هنوز است خیلی ها را بهت زده می‌کند.

 جیمز کمرون

دیوید کروننبرگ:

  • پدر ژانر فرعی Body Horror در ژانر ترسناک دیوید کروننبرگ یکی از مهم‌ترین و منحصر به فردترین فیلمسازان در ژانر وحشت است و بر خلاف جیمز کمرون که اکثر فیلم هایش گیشه پسند هستند، کروننبرگ فیلم‌های بسیار مغزی و خاصی می‌سازد که ممکن است برای همه و مخاطب عام آنقدر قابل ارتباط نباشد. اما این نه تنها باعث نادیده گرفتن او و عدم معروفیت او نشده بلکه این نکته باعث شناخته شدن او در دنیا شده است و شاید اگر او این سبک خاص را نداشت نمی‌توانست به این میزان شناخته شود. از فیلم‌های معروف او می‌‌توان به فیلم‌های مگس (The Fly)، قول های شرقی ( Eastern Promises) و Dead Ringers اشاره کرد.

دیوید کروننبرگ

بحث کارگردانان کانادایی بحث مفصلی است که به از حوصله این بحث خارج است اما نکته‌ای که باعث شد تعدادی از این کارگردانان را معرفی کنیم این بود که بدانید کانادا زادگاه کارگردانان بسیار مطرحی است و شاید شما هم بتوانید روزی جزو یکی از این کارگردانان باشید.

 

دوستدار سینمای مستقل

یکی از نکاتی که کانادا را به کشوری بسیار عالی برای مهاجرت و تحصیل در رشته سینما تبدیل می‌کند، اهمیت دادن به سینمای مستقل است. همان طور که می‌دانید که آمریکا بدون هیچ پس و پیشی قوی‌ترین و پول‌سازترین سینما را دارد و کدام سینما دوستی است که دوست نداشته باشد در آمریکا به تحصیل در این رشته بپردازد. اما نکته ای باید حتماً به آن اشاره کرد این است که در آمریکا رقابت بسیار زیاد است و همه می‌خواهند تبدیل به بهترین فلیمساز، فلیمنامه نویس و... تاریخ سینما شوند ولی به علت ازدحامی که این رشته در آمریکا دارد ممکن شما هیچگاه به آرزوی خود نرسید.

به همین علت کانادا، استرالیا و نیوزیلند به خاطر این که اهمیت بیشتری به فیلم های مستقل و فیلمسازان مستقل می‌دهد می‌تواند مکان خوبی برای تحصیل شما و در نهایت ساختن فیلم باشد و نکته دیگر این است که ممکن است شما در کانادا فیلمی بسازید که تبدیل به سکوی پرتاب شما به هالیوود باشد.

فیلمسازی در کانادا

بهترین کشور برای فیلمبرداری فیلم های بزرگ

یکی دیگر از نکات مهمی که کانادا را تبدیل به یک بهشت برای دانشجویان رشته سینما می‌کند، فیلمبرداری بسیاری از فیلم های بزرگ هالیوودی در این کشور است شاید از خودتان بپرسید که این نکته چه اهمیتی دارد؟ اهمیت اصلی این نکته این است که به علت حضور تعداد زیادی از فیلم های هالیوودی برای فلیمبرداری در کانادا فرصت‌های کاری زیادی برای شما به عنوان دانشجوی سینما به وجود تا بتوانید با حضور در پشت صحنه  فیلم های بزرگ بتوانید تجربه‌های زیادی کسب کنید و یک رزومه عالی را برای خودتان بسازید.

کلام آخر

اگر کسی هستید که می‌خواهد در خارج از کشور در رشته سینما تحصیل کند، کانادا یکی از بهترین کشورها برای این کار است و همان طور که در بالا برای شما گفتین این کشور به شما امکانات زیادی برای دست یافتان به رویاهایتان می‌دهد.

جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان از موسسه مهاجرتی زانکو با شماره های 021-22226480 تماس حاصل فرمائید و یا از مشاوره آنلاین رایگان زانکو بهره مند شوید.

 

آنچه از زندگی افراد مشهور سینما نمیدانیم؟

زندگی نامه رایان رینولدز

معرفی کریس هدفیلد (Chris Hadfield) - فضانورد کانادایی

پیشنهاد سردبیر زانکو